Frytkownica Tefal Easy Fry Grill & Steam FW2018. Test i recenzja sprzętu.
Frytki to ulubiony przysmak wielu osób. Tradycyjnie jest to potrawa smażona w głębokim tłuszczu. I z tego właśnie względu jej spożywanie budzi wątpliwości zdrowotne. Jednakże pewną alternatywą dla miłośników frytek jest możliwość ich beztłuszczowego przyrządzania. Można to robić w piekarniku, ostatnio jednak coraz większym zainteresowaniem cieszą się frytkownice beztłuszczowe. W ostatnim czasie miałam możliwość przetestować jedno z takich urządzeń, a mianowicie model Tefal Easy Fry Grill & Steam FW2018. Jak się okazało, zdrowsze frytki to nie jedyne, co można ugotować na tym niepozornym sprzęcie!
Czym jest frytkownica Tefal Easy Fry Grill & Steam?
Tefal Easy Fry Frill & Steam FW2018 to nowoczesna frytkownica beztłuszczowa wyposażona w technologię Hot Air. Wedle obietnic producenta, pozwala ona na przygotowanie smacznego i chrupiącego jedzenia bez stosowania oleju lub też z wykorzystaniem jego symbolicznej ilości. Kluczem do sukcesu ma być wspomniana technologia Hot Air, która optymalizuje przepływ ciepłego powietrza wewnątrz urządzenia. Co więcej, urządzenie pozwala nie tylko beztłuszczowo smażyć jedzenie, ale także je grillować oraz gotować na parze.
Frytkownica beztłuszczowa Tefal Easy Fry Grill & Stem – podstawowe informacje techniczne:
• Temperatura maksymalna: 200 ˚C
• minimalna: 80 ˚C
• Pojemność misy: 6,5 l
• Pojemność koszyka: 1,6 kg
• 7 programów automatycznych
• Programator czasowy
• Dotykowy wyświetlacz LCD
• Regulator czasu i temperatury
• Timer
• Możliwości pieczenia, smażenia i gotowania na parze
• Antypoślizgowe nóżki
Brzmi obiecująco? W ciągu ostatnich kilku tygodni miałam możliwość przetestować działanie tego urządzenia i z chęcią podzielę się z Wami moimi wnioskami!
Unboxing i pierwsze wrażenia
Frytkownica zapakowana jest w dość solidny karton. Design opakowania nawiązuje do innych produktów Tefal i na pierwszy rzut oka sugeruje, że mamy do czynienia przede wszystkim ze sprzętem użytkowym. Kolorowe opakowanie zapoznaje nas nie tylko z samym urządzeniem, ale także z niektórymi potrawami, które z jego pomocą można przyrządzić.
W zestawie, poza samą frytkownicą, nie znajdziemy zbyt wiele elementów. Urządzenie posiada wyjmowaną misę z dwoma tacami (taca „podstawowa” i taca grillowana), a także pojemnik na wodę wykorzystywaną podczas gotowania na parze – znajduje się on w górnej części urządzenia. Taca grillowa jest wyraźnie cięższa i grubsza od „tacy podstawowej”, a jej konstrukcja zawiera charakterystyczne „raszki”, które pozwalają na osiągnięcie nie tylko smakowego, ale i wizualnego efektu grilla.
Frytkownica Tefal Easy Fry Grill & Steam – wrażenia wizualne
Frytkownica Tefal posiada dość minimalistyczny design. Czarna, (bardzo błyszcząca!) obudowa przełamana jest srebrną rączką misy (swoją drogą – bardzo wygodną i praktyczną) oraz niebieskimi elementami na wyświetlaczu LCD. Taka stylistyka ma swoje plusy. Jest mianowicie uniwersalna i sprawia, że frytkownica może wpasować się praktycznie w każdy kuchenny wystrój. Bez względu na to czy posiadamy nowoczesną, czy nieco starszą zabudowę kuchenną!
Nie da się ukryć, że sprzęt ten jest dość duży. Trudno się temu dziwić: sama misa, akurat w tym modelu, ma dość sporą pojemność (1,6 l!), a do tego musi się przecież zmieścić całe „zaplecze techniczne”. Trzeba się liczyć z tym, że sprzęt ten zajmie sporą część miejsca na naszym kuchennym blacie.
Planując postawienie frytkownicy w naszej kuchni warto wygospodarować jej miejsce pozwalające na swobodny odpływ gorącej pary. A tej, podczas pracy urządzenia, potrafi pojawić się sporo! Optymalnym rozwiązaniem będzie możliwie bliska odległość od kuchennego okapu lub podstawienie sprzętu pod oknem.
Frytkownica Tefal Easy Fry Grill & Steam – obsługa
Obsługa frytkownicy Tefal jest stosunkowo prosta – rzekłabym nawet, że intuicyjna. Warto jednak przed pierwszym użyciem zapoznać się z instrukcją. Pozwoli to nam na zaznajomienie się z podstawami obsługi urządzenia, choć sama instrukcja w mojej opinii jest dość oszczędna… Bardzo pomocne są jednak gotowe przepisy od Tefala – mówią one krok po kroku co należy zrobić oraz w jakim trybie i jak długo przyrządzać daną potrawę.
Frytkownica ma 7 trybów automatycznych – w tym oczywiście ten do smażenia frytek. Znajdziemy tu też m.in. tryb do nuggetsów, mięsa, warzyw czy też deserów. Oczywiście, możliwe jest także wprowadzanie ustawień ręcznych. Z pomocą kliknięcia na ekranie możemy wybrać tryb pracy (smażenie beztłuszczowe, grillowanie, gotowanie na parze), temperaturę oraz czas pracy. Z czasem sama zaczęłam coraz częściej korzystać właśnie z ustawień ręcznych, gdy już odpowiednio dobrze zapoznałam się z działaniem frytkownicy.
Jakie są frytki z frytkownicy beztłuszczowej Tefal?
Nie da się chyba ukryć, że najważniejsze pytanie to w jaki sposób oraz jakie frytki można przygotować na tym urządzeniu! Nie ukrywam, że to właśnie paczka gotowych, mrożonych frytek była pierwszą potrawą, jaką przygotowałam na naszej frytkownicy.
Frytkownica beztłuszczowa Tefal pozwala przyrządzać zarówno gotowe (mrożone) frytki, jak i te świeże – domowe. Sam proces przygotowania, z drobnymi różnicami, jest bardzo podobny. Które frytki są lepsze? Z pewnością zdrowsze są te domowe – samodzielnie zrobione z krojonych ziemniaków. Plusem jest także to, że możemy sami zadecydować, jaki kształt frytek chcemy: od cienkich paseczków, bo mięsiste ziemniaczane łódeczki.
Frytki mrożone
Frytki mrożone to chyba najprostsze, co można przyrządzić na tym urządzeniu. Jakby nie patrzeć, wystarczy po prostu wsypać je do misy (należy tylko pamiętać, aby umieścić w niej tackę „podstawową”), a potem włożyć misę do frytkownicy i uruchomić automatyczny tryb smażenia beztłuszczowego. Zalecane jest delikatne skropienie frytek olejem, choć przyznam, że czasami… zapominałam to zrobić. I nie wydaje mi się, aby miało to jakiś większy wpływ na ostateczny smak potrawy. A to dowodzi, że taka frytkownica naprawdę pozwala wyeliminować tłuszcz z procesu przygotowania frytek.
Tryb automatyczny trwa 35 minut, zalecane jest przemieszanie frytek wewnątrz misy w połowie procesu. I faktycznie – dobrze to zrobić, gdyż inaczej część frytek może się przypalić, a część być niedosmażona. Przemieszanie nie sprawia problemu. Misę możemy wyciągnąć z frytkownicy w każdej chwili. Automatycznie stopuje to pracę urządzenia, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Bardzo zwracałam na to uwagę i daję za ten mechanizm Tefalowi sporego plusa.
A jakie są same frytki? Ku mojemu zdziwieniu, nawet te przygotowane bez ani jednej kropli oleju były stosunkowo chrupkie i przypieczone na apetyczny, rumiany kolor. Smakowały oczywiście inaczej niż te smażone na głębokim tłuszczu oraz inaczej niż frytki przygotowane w tradycyjnym piekarniku. Coś pomiędzy jednym a drugim. Jeśli jednak mam porównać frytki z piekarnika a frytki z frytkownicy to te drugie jednak były nieco lepsze!
Czy 35 minut na przyrządzenie gotowych frytek to dużo? Mnie osobiście wydawało się, że tak, choć wypada to dość podobnie do pieczenia w piekarniku (licząc wraz z czasem potrzebnym na nagrzanie się piekarnika). Moje doświadczenie z frytkownicą Tefal pokazało jednak, że nie zawsze trzeba czekać aż 35 minut – wiele zależy od ilości frytek (najwięcej, ile zdarzyło mi się przygotować „na raz” to 1,5 kg) oraz ich grubości. Cieńsze frytki, zwłaszcza te gotowe, zalecałabym przyrządzać krócej, aby się nie spiekły za bardzo! Najlepiej po prostu raz po raz zaglądać do misy i oceniać stan pieczonych ziemniaczków!
Podsumowanie wrażeń? Dość pozytywne, samo przygotowanie frytek jest proste i praktycznie niewymagające wysiłku. Smak potrawy również zadowalający (o ile frytek się nie przypali – to trzeba po prostu „wyczuć” w trakcie pracy z tym urządzeniem), a świadomość, że są zdrowsze od tych smażonych na głębokim tłuszczu również daje dodatkową satysfakcję.
Frytki domowe na frytkownicy beztłuszczowej Tefal
W przypadku frytek mrożonych, kupionych ze sklepu, różnica pomiędzy piekarnikiem a frytkownicą beztłuszczową może nie być dla Was tak znacząca. Ja jedna sporą różnicę zauważyłam przyrządzając własne frytki domowe.
Przyznam się szczerze, nigdy wcześniej mistrzynią domowych frytek nie byłam. Frytkownicą tradycyjną (tłuszczową) nie dysponuję, a w piekarniku albo za bardzo te domowe frytki spalałam, albo się w środku nie dopiekały. W związku z tym częściej po prostu kupowałam danie mrożone. Obecność frytkownicy Tefal w mojej kuchni odwróciła tę tendencję!
Przygotowanie domowych frytek na frytkownicy beztłuszczowej Tefal jest bardzo proste. Wystarczy pokroić ziemniaki w docelowy kształt (w przypadku młodych ziemniaczków nie trzeba ich nawet obierać ze skórki!), odsączyć z nich nadmiar wody, a następnie… wrzucić do misy frytkownicy! Najlepiej skropić je odrobiną oliwy przed rozpoczęciem procesu pieczenia. Potem pozostaje już tylko wsunąć misę do urządzenia i dwoma kliknięciami uruchomić cały proces smażenia.
Podobnie jak w przypadku frytek mrożonych, te domowe również warto przemieszać raz czy dwa w trakcie przyrządzania. Jeśli chodzi o czas, to mamy tu do czynienia z surowymi, świeżymi ziemniakami, więc w większości przypadków te 30-35 minut będzie jak najbardziej uzasadnione. Choć tutaj też zauważyłam, że zależy to od ilości i grubości frytek. 2-osobowa porcja dość cienko pokrojonych ziemniaczków była gotowa po około 20-25 minutach. Jak dla mnie – wynik całkiem w porządku!
Jak wrażenia smakowe? Nieco lepsze od frytek mrożonych. Domowe ziemniaczki były zawsze dosmażone, z dość chrupiącą skórką, co bardzo mi się podobało. Takiego efektu nigdy nie udało mi się osiągnąć w piekarniku. Czasami przed smażeniem posypywałam je także ziołowymi przyprawami: daje to całkiem fajny efekt!
Frytkownica beztłuszczowa Tefal a frytki z batatów
Będę szczera – o ile ogólnie lubię frytki, zwłaszcza te domowe, o tyle tradycyjne ziemniaki zdecydowanie przegrywają u mnie z batatami! Tutaj jednak trudniej kupić mrożone frytki z batatów, a próby przygotowania idealnych frytek ze słodkich ziemniaków w piekarniku nigdy mnie do końca nie zadowalały. W efekcie raczej przyrządzałam po prostu pieczone ziemniaki, nie typowe frytki. Byłam ciekawa czy we frytkownicy Tefal uda się przyrządzić frytki z batatów. I tym bardziej ucieszyłam się, gdy właśnie taki przepis znalazłam pośród dedykowanych przepisów od producenta!
Według przepisu, pokrojone bataty delikatnie okrasiłam olejem i wymieszałam w misce z odrobiną mąki, soli i pieprzu. Następnie po prostu umieściłam je w misie, piekąc przez ok 25 minut. W trakcie pieczenia, podobnie jak przy tradycyjnych ziemniakach, warto frytki choć raz przemieszać i obrócić na drugą stronę.
Efekty smakowe były tak zadowalające, że… nierzadko kończyło się u mnie na jednoskładnikowym, frytkowym obiedzie lub batatowej kolacji! Dobrze przyrządzone frytki z batatów, jakiś dobry sos… i czego więcej człowiekowi do szczęścia potrzeba? 😉 Oczywiście takie frytki ze słodkich ziemniaków doskonale nadają się także jako dodatek do głównego dania.
W każdym razie, prostota i skuteczność przygotowania tego przepisu we frytkownicy Tefal naprawdę mnie ucieszyła i zadowoliła!
Frytkownica Tefal 3 w 1 – co jeszcze można w niej przyrządzić?
Frytki to pierwsza potrawa, która przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy o frytkownicy. Okazuje się jednak, że jej możliwości są znacznie szersze. A szczególnie, gdy mamy do czynienia z urządzeniem 3w1, które oprócz pieczenia umożliwia grillowanie i gotowanie na parze!
Sporą inspiracją okazała się dla mnie lista przepisów od Tefala. To, że na frytkownicy East Fry Grill & Steam przyrządzić można chociażby warzywa na parze czy grillowane mięso to się oczywiście domyślałam. W przepisach znalazłam jednak parę ciekawych pomysłów, które wcale nie były trudne w wykonaniu, a pomagały sprawić, że efekt końcowy był całkiem satysfakcjonujący!
Korzystanie z gotowych przepisów polecam szczególnie na początek kulinarnej zabawy z frytkownicą Tefal – ułatwia to zapoznanie się ze specyfiką urządzenia oraz jego możliwościami. Później można już samemu puścić wodze fantazji i próbować nieco bardziej eksperymentować.
Lista potraw, jakie można przygotować we Frytkownicy Tefal Easy Fry Grill & Steam jest naprawdę spora. Ja chciałabym podzielić się z Wami kilkoma przykładami, aby lepiej omówić działanie urządzenia.
Frytkownica Tefal Easy Fry Grill & Steam – przystawki
Frytkownica 3w1 od Tefala sprawdza się w przypadku różnych drobniejszych przekąsek. Mogą posłużyć jako przystawki (które zaskoczą Twoich domowników i gości), u mnie nierzadko pełniły rolę kolacji.
Kalafior panierowany z curry
To jeden z moich ulubionych przepisów! Nieco czasochłonny w przygotowaniu, aczkolwiek dzięki temu przepisowi i frytkownicy po raz pierwszy w życiu udało mi się wyczarować wręcz idealną panierkę!
Główki kalafiora należy zamoczyć w jajku, mące, a następnie jajku i bułce tartej. Nie jest to trudne, może jednak zająć dłuższą chwilę. Później jest tylko łatwiej – wystarczy włożyć kalafior do misy frytkownicy i piec w trybie „Nuggets” przez 10 minut! Efekt był naprawdę znakomity – kalafior był chrupki, panierka dobrze się trzymała i była właściwie podsmażona. Jednocześnie nie była tłusta, dzięki czemu potrawa może zyskać miano lekkostrawnej. U mnie w domu wcinaliśmy te główki kalafiora z mieszanką różnych sosów. To świetny przepis na kolację albo zakąskę podczas towarzyskiego spotkania – znacznie lepsze (i zdrowsze) niż chipsy czy nachosy!
Grillowane warzywa w słodko-kwaśnym syropie
To był przepis, którym co prawda inspirowałam się z podanych przepisów, aczkolwiek mocno go przerobiłam. Nie miałam pod ręką wszystkich składników podanych w przepisie, postanowiłam więc improwizować. Przygotowanie dania nie było trudne – wystarczyło pokroić, doprawić warzywa i grillować na frytkownicy (warto podgrzać ją jeszcze chwilę przed włożeniem produktów do środka). Po 15-20 minutach grillowania warzywa podałam na talerzu i polałam słodko-kwaśnym sosem.
Dania główne z frytkownicy Tefal
We frytkownicy Tefal przyrządzić można dania obiadowe – i czasami jest to znacznie szybsze niż w piekarniku. Zakres działania urządzenia jest całkiem spory i muszę przyznać, wręcz mnie zaskoczył. Tefal Easy Fry Grill & Steam może służyć do przyrządzania mięsa z grilla, zapiekanek warzywnych a nawet ryb – i to na 3 sposoby! To od użytkownika zależy czy woli beztłuszczowe smażenie, grillowanie czy gotowanie na parze.
Do misy, poza rybą czy mięsem, włożyć można także warzywa – wówczas całe danie przyrządza się jednocześnie. Opcja ta jednak sprawdza się, jeśli przygotowujemy potrawę dla 2, maksymalnie 3 osób.
Łosoś na różne sposoby
Łosoś to jedna z moich ryb, a frytkownica beztłuszczowa Tefal 3 w 1 pozwala szybko go przyrządzić. I choć sposoby są różne, to ja najbardziej upodobałam sobie łososia w sosie masala przygotowywanego na parze. Ugotowanie ryby było szybkie, całkiem sprawdzało się także gotowanie jej wraz z sosem. Ten również można zrobić w domu i wystarczy do tego kilka składników. Wszystkie podane są w zestawie przepisów od Tefala. Przyznaję się jednak, że za każdym razem zwiększałam proporcje składników, aby otrzymać więcej sosu i polewałam nim ryż lub makaron.
Plusem tego przepisu było to, że łosoś z sosem masala jest bardzo prosty do przygotowania, a odpowiednio podany wygląda jak danie z jakiejś dobrej restauracji. Macie gości i chcecie ich zaskoczyć, a jednocześnie nie chce Wam się „cudować”? 😉 No to chyba wiem jak to rozwiązać!
Zdjęcie z przepisów Tefala zachęciło mnie, aby spróbować kombinacji i podać łososia… z ryżem i makaronem. Wcześniej nigdy takiego połączenia robiłam… a smakowało całkiem nieźle!
Nie jest to oczywiście jedyna metoda na przyrządzenie ryby we frytkownicy Tefal. Można go przygotować według własnego upodobania i zamiast gotować na parze – na przykład grillować. Za każdym razem udało mi się przyrządzić dobrą rybę, a sam proces przebiegał szybko, sprawnie i nie był zbytnio wymagający.
Stek z grilla
We frytkownicy Tefal przygotować można także mięso. Urządzenie może przynieść prawdziwą radość miłośnikom steków i grillowanych burgerów. Czas ich przyrządzenia jest podobny do tego na patelni, a zaleta taka, że można je przyrządzić bez niezdrowego oleju! To także sposób, aby cieszyć się smakiem grillowanych potraw zawsze i wszędzie – nawet w mieszkaniu w samym środku zimy
Polędwiczki wieprzowe z klementynkami
Misa frytkownicy jest dość spora, co pozwala na umieszczenie w niej nie tylko docelowego produktu, ale także dodatków, jak na przykład warzywa. Dość ciekawym przepisem, który znalazłam w propozycjach Tefala były polędwiczki wieprzowe z klementynkami. Danie nie było wcale trudne do przygotowania, a rezultat bardzo ciekawy w smaku! To kolejna z tych propozycji, które z pomocą frytkownicy przyrządzić może każdy kulinarny laik, a efekt końcowy wygląda i smakuje niczym danie z całkiem dobrej restauracji!
Grillowany kurczak
Najprostszy sposób na grillowanego kurczaka? Pokroić go, doprawić i wrzucić na ruszt frytkownicy! Wystarczy około 10 minut i mięso gotowe. To był jeden z moich ulubionych „szybkich przepisów na obiad” z wykorzystaniem frytkownicy Tefal. Takiego grillowanego kurczaka można podawać na różne sposoby: z ryżem, z frytkami, z ziemniakami, z warzywami, w sosie… Opcje są nieskończone i to jest właśnie w tym wszystkim fajne!
Kurczak z frytkownicy nie tylko jest szybki i prosty, ale po prostu dobry. W krótkim czasie osiągnąć można miękki środek i chrupiącą skórkę. Czyli tak, jak powinno być!
Cały obiad na parze
Ta frytkownica 3w1 to naprawdę idealne narzędzie dla zabieganych, którzy mimo braku czasu chcą jeść zdrowo! Ja bardzo często robiłam zdrowe „danie błyskawiczne” po postu wrzucając składniki do kosza frytkownicy i uruchamiając tryb gotowania na parze.
Jednym z moich ulubionych przepisów był kurczak z brokułami i szparagami. Wszystko ugotowane na parze na raz w koszu frytkownicy. Na talerzu jedynie dodałam nieco soli i pieprzu oraz polałam mięso moim ulubionym sosem czosnkowym.
Ciasto… z frytkownicy
Dla niektórych może to zabrzmieć całkiem abstrakcyjnie, ale… we frytkownicy Tefala przyrządzić można także desery! Kilka propozycji znaleźć można w podanych przez producenta przepisach. W urządzeniu z powodzeniem upiec można chociażby muffinki!
Co prawda, aby je przyrządzić potrzebujemy mieć dodatkowe akcesorium – silikonowe foremki. Na szczęście nie muszą być to żadne dedykowane foremki, ale dowolne – takie, które znajdziemy w pierwszym lepszym sklepie z artykułami kuchennymi.
Muffinki sama uwielbiam, zarówno smakować, jak i przyrządzać! Jak porównam przygotowanie tych przysmaków we frytkownicy do pieczenia w piekarniku? Cóż – plusem frytkownicy jest to, że robią się znacznie szybciej! Po uruchomieniu urządzenia i ustawieniu temperatury babeczki były gotowe po ok 20 minutach. W piekarniku, biorąc pod uwagę czas na rozgrzanie, trwa to wszystko nieco dłużej. Minus – we frytkownicy zmieści się trochę mniej porcji. Ale zawsze coś za coś.
Działanie frytkownicy – moje obserwacje
Frytkownica jest niezwykle prosta w obsłudze. Wystarczy tak naprawdę wypróbować ją kilka razy, aby zdążyć zapoznać się z metodą jej działania. Sama pozytywnie byłam zaskoczona możliwościami, jakie urządzenie daje. Nie spodziewałam się, że aż tyle różnorodnych dań i przepisów można z jej pomocą przygotować.
Jeśli chodzi o same potrawy oraz ich smak to również trudno mieć jakieś większe zastrzeżenia. Czasami może się zdarzyć, że frytki czy mięso przypieką się nieco za bardzo – wiele zależy od grubości mięsa czy ziemniaków. Niemniej jednak po kilku razach człowiek już intuicyjnie wie, kiedy pieczenie zakończyć.
Ciekawą funkcją jest możliwość gotowania na parze. Do jej uruchomienia służy specjalny zbiornik z wodą, umieszczony na górze urządzenia. Jedno napełnienie wystarczy na dość długo. Funkcja parowa rzeczywiście się sprawdza i polecałabym ją szczególnie do przyrządzania warzyw na parze, delikatnego kurczaka lub ryb. Trzeba brać jednak pod uwagę, że spora ilość pary wodnej ulatnia się podczas gotowania z urządzenia – dlatego zasugerowałam wcześniej postawienie frytkownicy blisko kuchennego okapu lub przy uchylnym oknie.
Czy frytkownica może zastąpić piekarnik? Frytkownica 3w1 od Tefala może i całkowicie piekarnika nie zastąpi, ale z pewnością może spowodować, że ten będzie używany rzadziej. Dlaczego? Po prostu – wiele potraw można przygotować właśnie we frytkownicy i jest to dużo szybsze, a momentami – nawet bardziej efektowne. Największym ograniczeniem dla frytkownicy jest oczywiście jej wielkość. Pomieści ona znacznie mniej produktów niż tradycyjny piekarnik. Aczkolwiek wciąż można przyrządzić w niej posiłki dla kilkuosobowej rodziny.
Podczas testowania urządzenia naszła mnie refleksja, że taka frytkownica może zastąpić piekarnik np. w domku letniskowym czy w kamperze… Jest dużo mniejsza, w pewnym stopniu mobilna, a daje naprawdę szerokie kuchenne możliwości!
Czyszczenie frytkownicy
Czyszczenie frytkownicy bez wątpienia jest szybsze niż czyszczenie piekarnika. Tacki („podstawowa” i „grillowa”) wystarczy wyciągnąć i umyć pod bieżącą wodą. Można do tego wykorzystać kuchenną szczoteczkę – bardzo usprawnia to cały proces.
Konstrukcja misy jest taka, że tacka nie dotyka dna. Między tacką a dnem jest przestrzeń: tam spadają niektóre resztki przyrządzanych produktów lub spływa wypalany tłuszcz z mięsa. Czasami po podniesieniu tacki zbiera się spora ilość tych „resztek”. Na szczęście misa wykonana została z powłoki, która bardzo łatwo się czyści. Sama myślałam, że będzie gorzej, a przeważnie wyczyszczenie całej misy nie zajmowało mi więcej niż 1-2 minuty. A jak nawet to dla kogoś to za dużo to… zawsze może włożyć misę do zmywarki. O ile jest ona odpowiednio duża!
Jak już wspominałam, frytkownica Tefal Easy Fry Grill & Steam posiada także funkcję gotowania na parze. Co ważne, producent przewidział procedurę odkamieniania urządzenia! Wystarczy zbiornik na wodę uzupełnić mieszanką wody i octu, a następnie uruchomić program automatyczny z ekranu dotykowego. Urządzenie samo poinformuje o konieczności odkamienienia.
Za rozwiązania ułatwiające utrzymanie higieny sprzętu daję plus, gdyż naprawdę obawiałam się, że frytkownica będzie kłopotliwa w czyszczeniu, a jest zupełnie inaczej.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo to istotna sprawa. A zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z urządzeniem, które pracuje w wysokich temperaturach. We wnętrzu frytkownicy może być w końcu nawet 200 stopni! Czy sprzęt jest właściwie zabezpieczony?
Nie mam większych zastrzeżeń co do kwestii bezpieczeństwa. Jak już wspomniałam, odpowiednie mechanizmy wstrzymują pracę urządzenia, gdy tylko wyjmiemy misę (praca jest automatycznie kontynuowana po jej włożeniu). Urządzenie wydaje też, stosunkowo ciche, powiadomienia dźwiękowe: na przykład pod koniec procesu gotowania lub w sytuacjach, gdy wymagana jest interwencja użytkownika (np. gdy zabranie wody w zbiorniku podczas gotowania na parze).
Samo urządzenie jest też bardzo stabilne (w końcu frytkownica swoje waży…), a obudowa nie nagrzewa się. Dobrze izolowana jest także duża rączka od misy – można za nią bez problemów chwycić samą dłonią bez rękawic kuchennych.
Podsumowanie – plusy i minusy
Jak każde urządzenie, frytkownica 3w1 od Tefala posiada swoje plusy i minusy, choć tych pierwszych wymieniłabym znacznie więcej.
PLUSY:
• Wyjątkowa prostota użytkowania i intuicyjne sterowanie;
• Możliwość gotowania na 3 sposoby: beztłuszczowe smażenie, grillowanie i gotowanie na parze;
• Panel sterowania umożliwia dokładne ustawienie temperatury (co do stopnia) oraz czasu gotowania;
• Dania smakują tak samo dobrze (lub nawet lepiej) jak z piekarnika czy z patelni, a mogą być przygotowywane w zdrowszy sposób: z bardzo ograniczoną ilością tłuszczu lub nawet bez niego!
• Dania przyrządzane we frytkownicy zachowują więcej witamin niż te przyrządzane na tradycyjnej patelni;
• W wielu przypadkach gotowanie we frytkownicy przebiega szybciej niż na patelni czy w piekarniku;
• W niektórych przypadkach można przyrządzić cały obiad na raz (o ile zmieści się w garnku);
• Urządzenie jest dość ciche;
• Ilość dań, które możemy przyrządzić jest naprawdę spora – trudno znudzić się urządzeniem;
• We frytkownicy przyrządzić można nawet własne suszone owoce!
• Wiele dań po wstawieniu… po prostu robi się sama;
• Frytkownica jest bezpiecznie zaprojektowana – ryzyko poparzenia lub uszkodzenia sprzętu jest zminimalizowane;
• Łatwość przyrządzania pysznych domowych frytek z ziemniaków i batatów zachęca do rezygnacji ze sklepowych mrożonek.
MINUSY:
• W przypadku większej ilości osób misa frytkownicy może się okazać za mała, aby przygotować cały obiad jednocześnie (u mnie była w zupełności wystarczająca podczas gotowania dla 2-3 osób dorosłych). Choć tu trzeba przyznać, że i tak jest to jedno z bardziej pojemnych urządzeń na rynku;
• Tacki (zarówno „podstawowa” jak i grillowa) mają wycięcia po bokach. Z jednej strony spełniają one ważną funkcję: ułatwiają ich wkładanie i wyciąganie do misy frytkownicy. Z drugiej: zdarzyło mi się, że mniejsze kawałki warzyw spadały na dno garnka;
• Czarna obudowa wygląda stylowo, ale u mnie trochę mocno zbierała kurz – trzeba od czasu do czasu przetrzeć frytkownicę (nawet na sucho);
• Urządzenie jest dość spore – w dużej kuchni nie będzie to stanowiło problemu. W przypadku mniejszej kuchni lub aneksu kuchennego trzeba dobrze zaplanować jej umiejscowienie.
Cena i gwarancja
Frytkownica beztłuszczowa Tefal Easy Fry & Steam FW2018 kosztuje 899 zł. Trzeba przyznać, że jak na nowy sprzęt wysokiej jakości, o sporych możliwościach, to nie jest zbyt wygórowana cena. Przy zakupie frytkownicy otrzymamy standardową, 2-letnią gwarancję.
Urządzenie polecałabym każdemu, kto po prostu czuje, że często by z niego skorzystał. Lubisz frytki (zwłaszcza te domowe) albo chcesz częściej jeść owoce gotowane na parze lub mięsa grillowane bez tłuszczu? W takim razie naprawdę możesz pomyśleć nad tym modelem. Uważam, że nie zawiedzie Twoich oczekiwań!
Gdzie kupisz frytkownicę Tefal Easy Fry & Steam FW2018
Producent zadbał o szeroką dystrybucję swojego sprzętu we wszystkich większych sieciach handlowych. Frytkownicę Tefal Easy Fry & Steam FW2018 kupimy zarówno w oficjalnym sklepie producenta jak i w MediaMart, MediaExpert czy RTVEuroAGD.