Zaznacz stronę

Gdzie kupić boraks i co to jest i do czego go używać

Boraks to występujący w przyrodzie minerał o wielu zastosowaniach. Właściwości boraksu zostały odkryte już w VIII w. n. e. Z czasem zaczęto go stosować na skalę przemysłową. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych środków do czyszczenia sprzętów, ubrań oraz odchwaszczania ogrodu.

Z naszego artykułu dowiesz się, co to jest boraks, jak działa i do czego można go używać. Sprawdzisz również, czy jest toksyczny, ile kosztuje i gdzie można go kupić. Zobacz, jak w niedrogi i łatwy sposób przygotować domowe środki czystości.

Gdzie kupić boraks

Co to jest boraks?

Boraks jest sodową solą kwasu borowego, czyli nieorganicznym związkiem chemicznym o wszechstronnym zastosowaniu. Jego złoża występują między innymi w Iranie, Turcji i Kalifornii, czyli w miejscach o suchym i gorącym klimacie. Inne nazwy, pod którymi można go znaleźć, to tetraboran sodu lub czteroboran sodu.

Ze względu na swoje właściwości, boraks ma wiele różnych zastosowań. Jest dobrym konserwantem żywności oraz środkiem owadobójczym. Ponadto stosuje się go w medycynie oraz do produkcji szkła i ceramiki.

Zastosowanie boraksu w domowych warunkach

Dlaczego boraks zyskał tak dużą popularność? Ponieważ jest to tani i bezpieczny środek, a jego zastosowanie pozwala się obyć bez tzw. chemii.

Boraks ułatwia czyszczenie kuchennych i łazienkowych sprzętów, takich jak lodówka czy pralka. Likwiduje nieprzyjemny zapach i pozwala utrzymać urządzenia w czystości. Sprawdza się też do udrożniania rur.

Ponadto zmieszany z innymi substancjami, gwarantuje usuwanie plam z ubrań. Co ważne, bez konieczności stosowania tradycyjnego proszku do prania.

Boraks może być też używany w ogrodzie, zastępując produkty do odchwaszczania. Przydaje się również do usuwania mrówek, os czy karaluchów.

Proszek do prania

Boraks może skutecznie zastąpić proszek do prania. Aby zrobić pranie z dodatkiem minerału, potrzebujemy trzech składników. Czyli: szklankę boraksu, szklankę sody kalcynowej oraz dwie szklanki płatków mydlanych. Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać w słoiku.

Tak przygotowany proszek jest bezpieczny nawet dla wrażliwej skóry. Nie powoduje alergii czy uczulenia, skutecznie usuwa zabrudzenia. Można go też stosować do różnego rodzaju tkanin bez ryzyka ich zniszczenia.

Płyn do czyszczenia przypalonych ubrań

Boraks można z powodzeniem stosować również na przypalonych żelazkiem ubraniach. W tym celu należy rozpuścić łyżkę stołową boraksu w dwóch szklankach ciepłej wody. Do rozprowadzania mieszanki na plamach można użyć gąbki. Po skończonym czyszczeniu należy tkaninę wypłukać w ciepłej wodzie.

Do czyszczenia urządzeń AGD

Tetraboran sodu to środek, który doskonale czyści kuchenne sprzęty. Wystarczy łyżkę stołową boraksu wymieszać z 0,5 litra wody. Tak powstały płyn sprawdza się do czyszczenia lodówki, zamrażarki czy zmywarki. Po skończonym czyszczeniu należy usunąć mieszankę za pomocą wilgotnej ściereczki.

Do czyszczenia toalet

Boraks stosuje się także do sprzątania i odkażania toalety. W celu uzyskania czyszczącej, gęstej pasty należy zmieszać go z wodą, a następnie nałożyć na powierzchnię wanny czy umywalki. Po 15 minutach pastę usuwamy gorącą wodą.

Do udrażniania rur

Boraks może skutecznie zastąpić popularne środki do odtykania rur. Aby udrożnić przepływ, musimy wsypać do rury pół szklanki boraksu, a następnie wlać odrobinę wrzątku. Całość pozostawiamy na 15 minut, po czym spłukujemy resztki substancji gorącą wodą.

Preparat na chwasty

Prezentowany minerał jest niezastąpiony podczas prac w ogrodzie. Skutecznie usuwa chwasty oraz nadmiernie rozprzestrzeniającą się roślinność. Przygotowując roztwór, należy rozpuścić 300 g boraksu w 8 litrach wody, a następnie spryskać spryskiwaczem niepożądane rośliny.

Środek na insekty

Ze względu na właściwości owadobójcze, boraks może być z powodzeniem stosowany w ogrodzie. To doskonały środek na mrówki czy osy. Sprawdź, jak przy użyciu tetraboranu sodu usunąć z ogrodu nieproszonych gości.

Aby pozbyć się mrówek, musimy pół szklanki wody zagotować ze szklanką cukru. Po ostygnięciu roztworu dodajemy dwie łyżki boraksu. Tak przygotowaną galaretowatą masę wkładamy do niewielkich pojemników i umieszczamy w miejscach, gdzie pojawiają się mrówki. Co ważne, masa doskonale sprawdza się także na rybiki.

Nieco inną mieszankę należy przygotować do usunięcia os. W tym celu rozpuszczamy boraks w wodzie, w proporcji 1 do 9. Następnie spryskiwaczem spryskujemy te miejsca, w których pojawiają się owady. Wyjątek stanowią gniazda os, które należy usunąć w inny sposób.

Z pomocą prezentowanego minerału możemy też skutecznie usunąć z domu karaluchy. Wystarczy łyżeczkę boraksu zmieszać z łyżeczką cukru pudru. Tak przygotowanym preparatem posypujemy miejsca, w których pojawiają się insekty.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Gdzie kupić boraks?

Skoro już wiemy, co to jest boraks, to sprawdźmy, gdzie można go kupić i ile trzeba za niego zapłacić.

Boraks to łatwo dostępny i tani środek. Możemy zakupić go w aptekach, sklepach chemicznych i ekologicznych, a nawet w niektórych marketach. Dobrą opcją są również zakupy w internecie, np na Allegro. Takie rozwiązanie daje możliwość zakupu produktu w różnej wielkości opakowaniach.

A ile musimy zapłacić za ten popularny preparat? Niedużo, bo boraks to dość tani specyfik. Za kilogram boraksu zapłacimy około 9 zł, co w porównaniu do korzyści, jakie oferuje, nie wydaje się zbyt wygórowaną ceną.

Czy boraks jest szkodliwy?

Pojawiające się raz na jakiś czas doniesienia o szkodliwości boraksu, są na szczęście nieprawdziwe. Boraks jest całkowicie bezpiecznym środkiem, który ułatwia pracę w domu i w ogrodzie.

Zasady dotyczące jego stosowania są podobne jak w przypadku innych substancji.

Przede wszystkim boraks powinniśmy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie bez znaczenia jest umiar. Boraks stosowany w odpowiednich proporcjach gwarantuje świetne rezultaty, zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Oprócz tego robiąc pranie z dodatkiem minerału, należy zadbać o właściwe płukanie. Dzięki temu usuniemy resztki roztworu z takich miejsc jak kieszenie czy mankiety.

Wszechstronność, spora dostępność oraz bezpieczeństwo użytkowania sprawiają, że boraks coraz częściej pojawia się w naszych domach. Doskonale wpisuje się w nurt zero waste i sprzyja pielęgnowaniu proekologicznych postaw.

Warto przetestować zastosowanie boraksu w codziennym życiu. To tania i bezpieczna alternatywa dla chemicznych środków czystości.