Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza i jak go używać?
Oczyszczacze powietrza to urządzenia coraz częściej pojawiające się w naszych domach. W końcu czyste powietrze to zdrowe powietrze. A oczyszczacz to jedna z tych nowinek technicznych, które faktycznie mogą pomóc nam podnieść komfort życia. Wiele osób, które zdecydowały się na kupno urządzenia ma jednak pewien dylemat. Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza, aby jego działanie było prawidłowe? Jak poprawnie z niego korzystać, aby móc cieszyć się optymalnymi rezultatami? Zapraszamy Was do lektury naszego poradnika! Znajdziecie w nim odpowiedzi na te nurtujące pytania!
Co daje oczyszczacz powietrza?
Obecność oczyszczacza powietrza w domu pozwala poprawić jakość powietrza, ułatwić oddychanie i podnieść samopoczucie domowników. Z pewnością największą ulgę odczuwają alergicy, dla których oczyszczacz powietrza bywa prawdziwym wybawieniem.
Oczyszczacz sprawdzi się szczególnie tam, gdzie jest najwięcej zanieczyszczeń i alergenów. Dobre modele potrafią usunąć 99,99% szkodliwych cząsteczek obecnych wokół nas. Mamy tu na myśli pyły zawieszone (smog), pyłki roślin, drobnoustroje chorobotwórcze, lotne związki organiczne (np. formaldehyd), kurz czy zarodniki grzybów i pleśni. Ponadto modele wyposażone w filtry węglowe usuną nieprzyjemne zapachy, jak chociażby dym papierosowy.
Jakie filtry powinien mieć oczyszczacz powietrza?
Poza samą istotną kwestią gdzie postawić oczyszczacz powietrza ważne jest, jaki model kupić. W wyborze oczyszczacza powietrza może nam pomóc ranking oczyszczaczy powietrza. Nie mamy jednak wątpliwości, że godne uwagi modele powinny mieć jedną cechę: system filtrujący, złożony z co najmniej 3 rodzajów filtrów.
Filtry wstępne, filtry HEPA oraz filtry węglowe stanowią zestawienie, które zapewni filtrację powietrza w domu na optymalnym poziomie. Taki zestaw skutecznie oczyści powietrze z kurzu, zwierzęcej sierści, drobnych cząsteczek oraz brzydkich zapachów.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Jak wybrać oczyszczacz powietrza?
Jak właściwie dobrać oczyszczacz powietrza? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę rozmiar powierzchni, którą chcemy oczyścić. Mowa tu przede wszystkim o metrażu pomieszczenia. Chcesz, aby urządzenie filtrowało jeden pokój, czy może całe mieszkanie? Posiadasz 2 pokojowe mieszkanie w bloku czy Twoje życie rodzinne odbywa się na piętrze większego domu jednorodzinnego? A może oczyszczanie powietrza ma się odbywać w Twoim biurze? Na samym początku powinniśmy zastanowić się nad tą kwestią!
Dobierz oczyszczacz i kubaturę pomieszczenia
Oczyszczacz powietrza należy dobrać do wielkości konkretnego pomieszczenia. Każdy model ma określoną wydajność i przepływ powietrza. Jeden oczyszczacz będzie w stanie usunąć zanieczyszczenia z dużych pomieszczeń do 90m2 lub nawet sprawdzi się w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Inny nada się do jednego pokoju. Dlatego właśnie zakup oczyszczacza powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić.
Właściwy wybór to odpowiednio wydane pieniądze
Dobór oczyszczacza do naszych potrzeb to nie tylko kwestia tego jak sprawnie oczyścimy zanieczyszczone powietrze. To także kwestia sumy, jaką na urządzenie musimy przeznaczyć. Oczyszczacze powietrza o mniejszej wydajności będą tańsze. Jeśli zatem chcemy umieścić oczyszczacz powietrza w pomieszczeniu o mniejszym metrażu, to nie ma sensu kupować droższych sprzętów. Na określonej powierzchni taki model będzie bowiem działał równie wydajnie, co jego droższy kolega.
Kluczem do właściwego umiejscowienia oczyszczacza jest zrozumienie mechanizmu jego działania. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat tego, jak działa oczyszczacz powietrza, zachęcamy to lektury naszego artykułu na ten temat.
Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?
Jeśli już posiadamy odpowiedni oczyszczacz powietrza to pora na kolejną kwestię: gdzie go postawić? W końcu od tego, jak i gdzie ustawimy oczyszczacz powietrza, w dużej mierze zależy skuteczność jego pracy. Przede wszystkim, sprawdźmy, czy obok oczyszczacza nie ma niczego, co mogłoby ograniczać przepływ powietrza!
Ustawienie oczyszczacza powietrza nie może blokować nawiewników. Lepiej ustawić sprzęt w pewnej odległości od ściany czy dużych elementów wyposażenia. Nie utrudni do ani pracy wentylatorów wtłaczających brudne powietrze do systemu filtracyjnego, ani kanałów wywiewnych, których zadaniem jest rozprzestrzenienie oczyszczonego powietrza po Twoim wnętrzu.
Oczyszczacz powietrza a otwarte okno
Aby zapewnić oczyszczaczowi optymalne warunki do pracy, należy zadbać o właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Wiele zależy tu od naszego systemu wentylacji. Czy posiadamy rekuperację, czy odbywa się ona na skutek oddziaływania grawitacyjnego?
Zbyt duża wentylacja może być problemem. Okno otwarte dłuższy czas podczas pracy oczyszczacza może sprawić, że jego działanie będzie nieskuteczne. Przez otwór nie tylko może cały czas mogą wpadać nowe zanieczyszczenia. Samo oczyszczone przez urządzenie powietrze może uciekać na zewnątrz. Należy zatem przemyśleć umieszczanie urządzenia filtrującego w pobliżu okien, które są otwarte.
Oczyszczacz powietrza a zamknięte okno
Inaczej sprawa wygląda, jeśli ustawimy oczyszczacz pod zamkniętym oknem. Ono i tak posiada drobne otwory wentylacyjne, które wpuszczają powietrze do środka. I często to właśnie przy oknach stężenie zanieczyszczeń jest największe. Dlatego warto postawić oczyszczacz powietrza pod zamkniętym oknem. Wówczas „wyłapie on” pojawiające się w pomieszczeniu zanieczyszczenia, a Ty będziesz mieć pewność, że w pozostałych częściach pokoju znajduje się wyłącznie oczyszczone powietrze. Skuteczność oczyszczania powietrza przy takim ustawieniu urządzenia jest naprawdę spora.
Czy zatem mając oczyszczacz powietrza, powinniśmy ograniczyć otwieranie okien w danym pomieszczeniu? Nie do końca. Po prostu, gdy chcesz wywietrzyć pomieszczenie i otworzyć okno, wyłącz oczyszczacz lub przenieś go do innego pokoju. Po zamknięciu okna możesz z powrotem ustawić oczyszczacz w pokoju i przefiltrować powietrze, które się w nim znalazło.
Oczyszczacze w zamkniętych pomieszczeniach
Zaleca się umieszczenie oczyszczacza powietrza w zamkniętym pomieszczeniu. Po prostu ograniczenie w postaci ścian i drzwi pozwoli na skuteczne działanie i swobodną cyrkulację powietrza. Filtracja będzie skuteczne a Ty będziesz mieć pewność, że oddychasz czystym powietrzem. Zazwyczaj po prostu zaleca się umieszczenie urządzenia w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz. Wiele modeli posiada praktyczne kółka, które ułatwiają ich przemieszczanie.
Ogóle zaleca się, aby podczas pracy oczyszczacza pilnować zamkniętych drzwi od pomieszczenia. Czasami jednak warto na chwilę je uchylić, aby zwiększyć obieg powietrza. Działanie to powinno być jednak chwilowe.
Oczyszczacz powietrza w sypialni
Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza w sypialni? Bez wątpienia najlepszym miejscem jest przestrzeń pomiędzy łóżkiem a oknem. Jeśli nie jest to możliwe, to warto wybrać miejsce możliwie otwarte. Zaleca się też, aby w przypadku sypialni drzwi były delikatnie uchylone. Zwłaszcza gdy korzystamy z oczyszczacza podczas snu. Delikatna szczelina nie zaburzy pracy urządzenia, a jednocześnie pomoże w lepszej cyrkulacji powietrza.
Jak ustawić oczyszczacz powietrza na dużej przestrzeni?
Co jednak w przypadku korzystania z oczyszczacza na otwartej przestrzeni? Na przykład w salonie połączonym z aneksem kuchennym i otwartym wyjściem do długiego korytarza? Jak już wspomnieliśmy, istnieją modele przeznaczone do pracy na większej przestrzeni. Wówczas za sprawą jednego oczyszczacza można usunąć zanieczyszczenia z całego mieszkania. Jak jednak zrobić to poprawnie?
Jeśli chcemy w takiej sytuacji pomóc w pracy oczyszczacza, musimy pamiętać o zamknięciu drzwi zewnętrznych i okien. Aby zapewnić odpowiednią filtrację w całym pomieszczeniu, warto też właściwie ustawić urządzenie. Powinniśmy ustawić oczyszczacz powietrza w możliwie centralnym punkcie. Tak, aby z żadnej strony jego działanie nie było ograniczone. Odpadają zatem wszystkie wnęki, przerwy między meblami lub korytarze. Tak naprawdę, im więcej swobodnej przestrzeni wokół siebie będzie miał oczyszczacz, tym lepiej będzie pracował.
Jak postawić oczyszczacz powietrza w pokoju dziecka
Wielu rodziców zastanawia się nad kupnem oczyszczacza powietrza w trosce o zdrowie dzieci. W końcu to one są narażone najbardziej na wszelkie zanieczyszczenia powietrza, szkodliwe gazy, kurz, drobnoustroje czy alergeny. A przecież każdy rodzić chciałby, aby jego dziecko oddychało świeżym powietrzem! Jak właściwie umieścić oczyszczacz w dziecięcym pokoju?
Jeśli chodzi o ustawienie oczyszczacza w pokoju dziecka, to zasada jest podobna do ustawienia w sypialni. Najlepszą opcją jest znalezienie miejsca pomiędzy łóżkiem dziecka a oknem. Tam stężenie zanieczyszczeń jest największe i oczyszczacz szybciej je wychwyci. Jeśli pod oknem nie ma wystarczająco miejsca, powinno się wybrać względnie otwarte miejsce w centralnym punkcie pomieszczenia. Takie ustawienie oczyszczacza również powinno się sprawdzić.
Oczyszczacz powietrza w łazience
Generalnie należy pamiętać o tym, że oczyszczacze powietrza nie będą pracowały dobrze w pomieszczeniach o dużej wilgotności. A zatem jeśli planujesz ustawić oczyszczacz powietrza w łazience, musisz zdawać sobie sprawę, że może to być problematyczne. Wiele osób jest trochę rozczarowanych tą kwestią. Mieli oni nadzieję, że oczyszczacz pomoże pozbyć się zarodników grzybów, które mogą się pojawiać w łazience właśnie z powodu wilgoci.
Oczywiście, korzystanie z oczyszczacza w łazience nie jest zupełnie wykluczone. Warto jednak optymalnie przygotować pomieszczenie do jego pracy. Jeśli jest to możliwe, warto wywietrzyć łazienkę, aby nadmiar wilgoci mógł z niej ulecieć. Sam oczyszczacz powinno się w takiej sytuacji uruchomić w momencie, w którym z łazienki nikt nie korzysta. Mowa tu zwłaszcza o prysznicu, wannie lub suszeniu prania.
Głośność pracy oczyszczacza powietrza
Wiele osób zastanawia się jak ustawić oczyszczacz powietrza, aby jego hałas nie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Tutaj popełnić można wiele błędów, np. umieszczając urządzenie we wnęce między meblami. Owszem, takie miejsce może izolować dźwięk, ale niestety wpłynie negatywnie na skuteczność oczyszczania powietrza.
Lepiej po prostu zainwestować w model, który oferuje niską głośność pracy urządzenia. Parametr emitowanego hałasu warto sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup oczyszczacza powietrza. Jeden oczyszczacz będzie głośny, drugi zaoferuje niezwykle cichą pracę. Najcichsze modele emitują hałas o natężeniu zaledwie 20 dB. Pozwala to na uruchomienie sprzętu nawet w nocy.
Jak długo powinien być włączony oczyszczacz powietrza?
Tak naprawdę zaleca się, aby oczyszczacz powietrza był włączony całą dobę. Pozwoli to na nieustanną filtrację powietrza w domu. Warto pamiętać, że oczyszczacz to praktyczne urządzenie. Najlepsze modele wyposażone są w inteligentny tryb automatyczny. Sam dostosowuje on intensywność pracy sprzętu do aktualnych potrzeb. Dzięki specjalnym czujnikom urządzenie analizuje poziom zanieczyszczeń. Jeśli tych jest mało — sprzęt działa na niskich obrotach. Jeśli poziom zanieczyszczeń wzrasta — urządzenie wówczas samo przełącza się na bardziej intensywną pracę.
Czy warto, aby oczyszczacz miał tryb nocny?
Tryb nocny polega na tym, że oczyszczacz pracuje bardzo cicho, w pewnym stopniu zmniejszając intensywność swojej pracy. Jest to dość optymalne rozwiązanie. Powietrze bowiem nadal jest filtrowane, a niska emisja hałasu zapewnia spokojny sen.
W naszej opinii warto wybrać model wyposażony w tryb nocny. Szczególnie powinny na to uwagę zwrócić osoby wrażliwe na wszelkie bodźce dźwiękowe. Tryb nocny sprawia, że nie musisz już wybierać pomiędzy spokojnym snem i ciszą a czystym powietrzem. Możesz mieć jedno i drugie. Po przebudzeniu natomiast możesz przełączyć urządzenie na tryb automatyczny lub przenieść je z sypialni do pokoju dziennego.
Jak często wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza?
Dbałość o właściwą higienę oczyszczaczy może zapewnić wydajniejszą pracę urządzeń oraz przedłużyć ich żywotność. T jak często należy wymieniać filtry, może zależeć od modelu. Niektóre oczyszczacze posiadają filtry wstępne, które są zmywalne ręcznie. Średnia żywotność filtra HEPA oraz filtra węglowego wynosi około 2 lat. Może ona jednak zależeć od stopnia zanieczyszczeń.
Generalnie przyjmuje się, że filtry należy wymienić w momencie, w którym zauważymy spadek skuteczności oczyszczania. Niektóre modele posiadają funkcję informowania o konieczności wymiany filtra.
Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?
Ciągle zastanawiasz się nad kupnem oczyszczacza i zastanawiasz się, czy warto? Zapraszamy do naszego artykułu, w który zapoznamy Cię z działaniem tego sprzętu i realnymi korzyściami, jakie może przynieść. Nawet jeden oczyszczacz powietrza w domu może poprawić komfort życia domowników. A szczególną ulgę mogą odczuć osoby cierpiące na alergie wziewne.
Jaki oczyszczacz powietrza kupić?
Jesteś zdecydowany na zakup oczyszczacza, ale nie wiesz, w jaki model warto zainwestować? W takim razie zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszym najnowszym rankingiem oczyszczaczy powietrza. Został on przygotowany przez naszych ekspertów i zawiera opis 12 modeli z różnych półek cenowych, na które warto zwrócić uwagę. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby podkreślić najistotniejsze parametry wybranych urządzeń. Tak, by ułatwić Ci dobranie modelu dopasowanego do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.