Zaznacz stronę

Grzyb w pralce. Domowe sposoby na pleśń w pralce

Grzyb w pralce to problem, który spędza sen z powiek wielu konsumentom. Wpływa nie tylko na pracę urządzenia, ale również przyczynia się do brzydkiego zapachu prania. Aby go rozwiązać, masz do wyboru silne detergenty, albo… naturalne i w 100% bezpieczne produkty. Nie wiesz, co to znaczy? W naszym tekście wyjaśniamy, jak za pomocą kuchennych składników, łatwo i skutecznie usunąć pleśń. Bez szkodliwych substancji i ponoszenia wysokich kosztów. Sprawdź już teraz, jak odgrzybić pralkę i pozbyć się problemu raz na zawsze.

Co zrobić gdy pojawi się grzyb w pralce

Po czym poznać grzyb w pralce

Pleśń w pralce to problem, o którym początkowo domownicy nie mają pojęcia. Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda dobrze: pralka działa bez zarzutu, odzież po praniu jest odświeżona. Jednak mija trochę czasu i z bębna pralki zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach. Co gorsza, intensywna woń jest wyczuwalna również na ubraniach, dodatkowo we wnętrzu pralki pojawia się ciemny osad. Powtórne pranie niczego nie zmienia. Podobnie jak wietrzenie urządzenia za każdym razem po praniu. Mamy do czynienia z pleśnią i aby się jej pozbyć musimy podjąć zdecydowane kroki. Na szczęście detergenty to tylko jedna z dwóch możliwości likwidacji grzyba.

Domowe sposoby na grzyb w pralce

Aby zlikwidować pleśń w pralce, nie musisz sięgać po środki grzybobójcze. Problem da się rozwiązać przy pomocy produktów, które znajdują się w niemal w każdym domu. Już teraz poznaj naturalne metody walki z grzybem i sprawdź, jak usunąć pleśń z pralki bez tzw. chemii.

Wykorzystaj ocet

Jak wyczyścić pralkę z pleśni? Wykorzystaj do tego składnik, który być może masz w swojej kuchni, czyli ocet. To środek, który wykazuje właściwości odkażające i czyszczące, dlatego jest polecany do dezynfekcji domowych urządzeń. Aby skutecznie wyczyścić nim pralkę, należy dokładnie nasączyć octem ściereczkę, a następnie wytrzeć wszystkie zagrzybione miejsca. (Aby zrobić to w trudno dostępnych szczelinach, możesz użyć szczoteczki do zębów). Potem wlej odrobinę octu do zbiornika na płyn do płukania i ustaw najwyższą temperaturę prania. W kolejnym cyklu wlej do pojemnika wybielacz, a na końcu włącz pusty cykl prania. Po skończonej pracy pozostaw otwarte drzwiczki pralki, aby wywietrzał intensywny zapach octu. Takie działanie zajmie Ci trochę czasu, jednak dokładnie oczyści bęben pralki z grzybów. Przygotowaliśmy cały artykuł opisujący szczegółowo jak powinno wyglądać czyszczenie pralki octem.

Aby utrzymać pralkę w czystości, możesz powtórzyć konserwację za jakiś czas, zachowując minimum miesięczny odstęp. Dzięki temu zyskasz pewność, że pralka będzie skutecznie odświeżać pranie i nie zaskoczy Cię nieprzyjemnym zapachem.

Odgrzybianie pralki sodą

Oprócz octu możesz też użyć sody. Szczególnie jeśli nie wiesz, czym zlikwidować pleśń na gumie w pralce. Gumowa uszczelka to miejsce, w którym dość często zbiera się woda. Po każdym praniu powinna być wyczyszczona i osuszona, jednak nie każdy użytkownik o tym pamięta. A to sprzyja rozwojowi grzybów. Na szczęście problem ten może rozwiązać soda, czyli naturalny środek do odgrzybiania pralki. Jak go stosować?

Aby pozbyć się grzyba, najpierw obficie posyp sodą gumowy kołnierz, a w kolejnym etapie gumę spryskaj octem. Na końcu przetrzyj miejsce suchą ściereczką i sprawdź, czy pleśń została w całości usunięta. Pamiętaj, aby przez cały czas pracować w gumowych rękawiczkach. To pozwoli odpowiednio zadbać o Twoje ręce i paznokcie.

Do czyszczenia pralki możesz również użyć soku z cytryny. Należy zmieszać go z 3 litrami wody i 200 ml wody utlenionej. Tak przygotowany roztwór wetrzyj w gumowy kołnierz i upewnij się, że grzyb został w całości usunięty. Jeśli tak, to możesz być pewien, że na długo pozbyłeś się brzydkiego zapachu z pralki. A Twoje pranie znów będzie pachnieć świeżością.

Grzyb w pralce – jak zapobiegać rozwojowi pleśni

Aby nie dopuścić do rozwoju pleśni w pralce, wystarczy stosować się do kilku prostych rad. Dzięki temu w prawidłowy sposób zadbasz o wnętrze pralki i… swoje pranie.

Przede wszystkim nie zostawiaj mokrego prania w pralce. W przeciwnym razie zapewnisz taki poziom wilgoci, który sprzyja rozwojowi grzybów. Efekt? Nieprzyjemny zapach stęchlizny roznoszący się po całej łazience. Rozwiązaniem może być zakup suszarki do ubrań, dzięki czemu mokre pranie będziemy mogli wysuszyć zaraz po zakończeniu programu prania.

Nie zapominaj o osuszaniu pralki. Po każdym praniu sprawdzaj, czy w gumowym kołnierzu nie została woda i resztki detergentu. Uszczelki to miejsce, w którym bardzo często pojawia się grzyb. Wystarczy regularnie je przeglądać, aby pralka dobrze spełniała swoje zadanie.

Po praniu nie zamykaj drzwiczek pralki i szufladek. Prawidłowa cyrkulacja powietrza pomoże Ci w łatwy sposób wygrać walkę z grzybem.

Porządnie czyść szufladki na proszek czy płyn do płukania. Nie przesadzaj z ilością detergentów do prania, bo wraz z wodą mogą się odkładać we wnętrzu pralki. A to pierwszy krok do rozwoju pleśni.

Od czasu do czasu zrób „puste pranie”. W tym celu nie wkładaj ubrań do wnętrza pralki, ustaw jedynie program z najwyższą temperaturą prania.

Pralka to jedno z najważniejszych urządzeń w domu. Może służyć przez lata, pod warunkiem, że będziemy regularnie ją czyścić. Śmierdzące grzybem wnętrze to tylko jeden z kilku problemów, jaki dotyczy pralek. Warto wiedzieć, co jeszcze może wpływać na pracę urządzenia i jakie są najlepsze sposoby na czyszczenie pralki. To da nam gwarancję, że sprzęt długo nas nie zawiedzie.

A może czas na wymianę pralki?

A co, jeśli jednak urządzenie odmówiło posłuszeństwa i teraz szukasz lepszego modelu? W takim razie zerknij na nasz ranking pralek i zobacz, którzy producenci oferują funkcjonalne i najbardziej niezawodne pralki. Oprócz standardowego rankingu pralek ładowanych od przodu wybraliśmy i porównaliśmy także najlepsze pralki ładowane od góry, a także pralki slim które idealnie sprawdzą się w małych łazienkach. Warto pamiętać, że zakup nowej pralki nie musi wiązać się z ogromnym wydatakiem. Na rynku znajdziesz bowiem szeroki wybór bardzo dobrych pralek do 1500 złotych.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: