Zaznacz stronę

Ile gram ma łyżka stołowa, a ile łyżeczka?

Łyżka i łyżeczka to powszechnie stosowane miarki kuchenne. Przy ich użyciu możesz odmierzyć cukier, wodę, olej, masło i wiele innych produktów. Niejeden, dobry przepis bazuje na tak podanych składnikach.

W artykule sprawdzamy, ile gram ma łyżka, łyżeczka, a nawet szklanka wybranego produktu. A tych omówiliśmy naprawdę sporo! Zdobyta wiedza ułatwi Ci gotowanie i pozwoli szybko wyliczyć kaloryczność potraw.

Ile gram ma łyżka

Ile gram ma łyżka stołowa? Prosty przelicznik kuchenny

Zastanawiasz się, ile łyżka ma gram? To dość proste do zapamiętania!

Jedna łyżka stołowa to 15 ml lub 15 g wody. Taka ilość jest równa 3 małym łyżeczkom cieczy.

Co ważne, do przyrządzania posiłków możesz zastosować też inny przelicznik miar kuchennych. Warto zapamiętać, że:

5 łyżek stołowych to 1/4 standardowego kubka,

6 łyżek stołowych odpowiada połowie filiżanki,

8 łyżek stołowych to połowa szklanki.

Nie zapominaj jednak, że szklanka szklance nierówna. Jej pojemność waha się od 150 do 330 ml, dlatego za standardową pojemność szklanki przyjmuje się 250 ml.

Ile gram ma łyżeczka?

Jak podaje przelicznik miar kuchennych 1 łyżeczka to 5 g lub 5 ml wody. Przy czym warto pamiętać, że łyżeczki mogą mieć różny rozmiar. Łyżeczka łyżeczce nierówna, choć na pierwszy rzut oka różnic między nimi nie widać.

Na pewno warto doprecyzować, o jaką łyżeczkę chodzi: płaską, czubatą czy może kopiastą? Weź to pod uwagę, zwłaszcza gdy w przepisie masz podanych kilka łyżeczek produktu. To ułatwi Ci zachowanie odpowiednich proporcji i przyczyni się do sukcesu w kuchni.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Ile waży łyżka cukru?

Prawdopodobnie odpowiedź na pytanie, ile waży łyżka cukru, trochę Cię zaskoczy. Otóż wszystko zależy od rodzaju cukru! To oznacza, że za każdym razem przelicznik miar wskazuje inną wartość. Dlatego pod lupę wzięliśmy cukier biały, cukier puder, cukier trzcinowy i kokosowy. Oto wyniki:

Jedna łyżeczka cukru białego waży 5 gramów. Jedna łyżka – 13 gramów.

Minimalnie cięższy jest cukier trzcinowy. Mała łyżeczka cukru trzcinowego waży 5,5 grama, a jedna łyżka stołowa 14 gramów.

A ile waży cukier puder? Jedna łyżeczka to zaledwie 4 gramy. Łyżka waży 10 g, a jedna szklanka 170 g.

Nieco inne wartości mamy w przypadku cukru kokosowego. Tu jedna łyżeczka waży 6 gramów, z kolei jedna łyżka stołowa około 20 gramów.

Ile gram ma łyżeczka herbaty?

Zasadniczo z herbatą jest jak z cukrem. Wiele zależy od formy herbacianego suszu. Im mniejsze liście i mniej poskręcane, tym więcej gram pomieści łyżeczka.

I tak jedna łyżeczka herbaty czarnej waży około 1,5 grama. Ale już łyżeczka herbaty zielonej, czyli o mocnym skręcie, waży do 2,5 grama. Dość specyficzna jest zielona herbata matcha, która w konsystencji przypomina mąkę. Łyżeczka takiej herbaty waży 5 gramów.

Podobnie temat wygląda z ziołami. Wszystko zależy od kształtu i objętości liści oraz koszyczków kwiatowych. Jako przykład niech posłuży mięta, której 1 łyżeczka waży tylko 0,8 grama.

A ile gram ma łyżeczka herbaty owocowej? Wszystko zależy od wielkości owoców. Im mniejsze, tym więcej mieści się gramów. Ponadto przelicznik miar uwzględnia ilość cukru. Dlatego łyżeczka słodzonych, suszonych jagód waży aż 7 gramów, natomiast łyżeczka liofilizowanej (czyli pozbawionej wody) aronii tylko 2 gramy.

Kawa – ile ma gram?

Nieco inne wartości uzyskamy w przypadku kawy.

Zazwyczaj w ekspresach na porcję ustawia się od 7 do 9 gram kawy. Dlatego przyjmuje się, że 1 łyżeczka kawy ziarnistej waży 8 g.

A ile gram ma łyżeczka kawy mielonej? Trochę mniej niż łyżeczka kawy ziarnistej, czyli 5 gramów.

Ile gram ma łyżka i łyżeczka – lista popularnych produktów

Z pewnością oprócz cukru czy herbaty odmierzasz też inne produkty. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich. To sól, mąka, woda, masło, śmietana czy miód. Sprawdź przelicznik miar i zastosuj go w swojej kuchni.

Zacznijmy od pytania, ile waży mleko. 1 łyżka stołowa tej cieczy to 15 g. Dla porównania jedna szklanka mleka waży 250 g. Warto nadmienić, że mleko waży tyle samo co woda i bulion. W przypadku tych składników możesz zastosować przelicznik kuchenny 1:1. Oznacza to, że 250 ml płynu waży mniej więcej 250 g.

A ile waży łyżka soli?

Zdecydowanie sól należy do najcięższych składników. Jej 1 łyżka stołowa waży 19 gramów. Według przelicznika miar kuchennych taka ilość odpowiada 10 szczyptom soli.

Wśród najpopularniejszych produktów w kuchni nie może zabraknąć masła i margaryny. Ile w takim razie ważą?

W przypadku łyżki masła waga wynosi 15 gramów. Tyle samo waży łyżka margaryny. Minimalnie mniej waży śmietana. Jej jedna łyżka to 14 gram, jedna szklanka 240 gram. Olej na łyżce waży od 8 do 10 gramów – dokładna wartość zależy od jego rodzaju.

Jeśli chodzi o kakao, to na łyżce stołowej mamy 8 gramów. Trochę mniej, bo 7 gram waży łyżeczka płatków owsianych. Łyżka płatków jaglanych to z kolei 10 g.

Na koniec miód. I tak jedna łyżka miodu waży 12 gramów, jedna szklanka 320 gramów. Podane wartości możemy porównać z cukrem, dzięki temu szybko sprawdzimy, który produkt jest bardziej kaloryczny.

Co oczywiste, nieco inaczej wygląda temat w przypadku stosowania łyżeczek.

I tak mleko na jednej łyżeczce waży 5 gramów. Tyle samo waży woda i bulion.

O 2 gramy więcej ma łyżeczka soli – 7 gramów.

Łyżeczka masła i margaryny waży natomiast 5 gram. Taką samą wagę uzyskamy w przypadku łyżeczki kakao.

A ile gram ma łyżeczka śmietany? Jeszcze mniej, bo tylko 4 gramy.

Ile gram ma łyżeczka mąki pszennej?

Mąka pszenna to jeden z najpopularniejszych składników w każdej kuchni. Jest niezbędna do pieczenia ciasta i smażenia naleśników. Ponadto mniejsze ilości mąki ułatwiają zagęszczanie potraw.

Zwykle mąka odmierzana jest za pomocą szklanki, choć nie zawsze potrzeba jej tak dużo. W końcu szklanka mąki to około 150 g. Dlatego w niektórych przepisach jej ilość podawana jest w łyżkach.

Ile w takim razie waży łyżka mąki pszennej? Około 10 gramów. Niewiele więcej waży łyżka mąki ziemniaczanej – 12 gram.

Dość rzadko mąka pszenna odmierzana jest za pomocą łyżeczki. Niemniej warto zapamiętać poniższe liczby.

I tak łyżeczka mąki pszennej waży tylko 3 gramy. Z kolei mąka ziemniaczana na łyżeczce waży zaledwie 4 gramów.

Wiesz już, ile gram ma łyżeczka i łyżka cukru, soli czy mleka. Jest to o tyle ważne, że produkty o takiej samej objętości mają różną wagę. Warto więc pamiętać, że łyżka łyżce nierówna. Analogicznie 1 kilogram nie zawsze oznacza 1 litr. Szerzej omówiliśmy ten temat w artykule Ile waży litr wody.

Przelicznik miar sprawdza się podczas przygotowania wielu potraw. Wystarczy podaną liczbę gramów przeliczyć na łyżki czy łyżeczki i gotowe! Dzięki temu nawet nie mając wagi kuchennej, bez trudu odmierzymy odpowiednią ilość produktu.