Zaznacz stronę

Ile kalorii ma kawa?

Kawa to jeden z najchętniej wybieranych napojów. Można ją pić na wiele sposobów: z mlekiem, cukrem lub kroplą śmietanki, jako charakterne espresso i puszyste latte. Dzięki temu jej smak może być za każdym razem inny. Podobnie jak liczba kalorii.

To, ile kalorii ma kawa, zależy więc od tego, jaką kawę pijemy. Każdy kolejny produkt ulepszający małą czarną to dodatkowe kalorie. A te niestety rzadko kiedy są pożądane. Zwłaszcza wtedy, gdy zaczynamy się odchudzać.

Ile kalorii ma kawa

Kawa bez dodatków – ile ma kalorii?

Na pierwszy rzut oka kawę możemy zaliczyć się do najmniej kalorycznych napojów. Klasyczne espresso ma zaledwie 1 kcal, americano 6 kcal. Podobnie zwykła czarna kawa. Jej jedna filiżanka to tylko 3 kcal. Kalorie w kawie pochodzą z rozpuszczonych białek i tłuszczów, które znajdują się w ziarnach. Dobra wiadomość jest taka, że aby je spalić, nie trzeba wysilać się na siłowni.

Niestety, jest i zła wiadomość. Każdy dodatek do kawy: mleko, cukier, syrop smakowy czy bita śmietana zwiększają jej kaloryczność. Dlatego odpowiedź na pytanie, ile kalorii ma kawa za każdym razem jest inna.

Ile kalorii ma kawa z dodatkami?

Regularne picie kawy korzystnie wpływa na pracę organizmu. Kofeina zawarta w kawie przyspiesza metabolizm, ułatwiając spalanie tłuszczu i utratę wagi. Poza tym pobudza, zapewniając codzienny zastrzyk energii.

Pijąc czarną kawę, zmniejszamy ryzyko choroby Alzheimera, cukrzycy typu 2 i zawału serca. Dostarczamy magnez i poprawiamy trawienie. Poza tym dobra kawa zawiera przeciwutleniacze, które zatrzymują procesy starzenia.

Dlatego warto pić kawę. Ranking kaw ziarnistych podpowie Ci, który produkt opłaca się wybrać.

Niestety, mimo że mała czarna jest najmniej kaloryczna, to wiele osób nie wyobraża sobie kawy bez dodatków. A dodajemy głównie mleko i cukier. Z tego powodu pytanie ile kalorii ma kawa, jest jak najbardziej zasadne. Okazuje się, że kawa wcale nie musi być dietetycznym napojem.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Czy kawa z cukrem jest kaloryczna?

Przyjmuje się, że jedna łyżeczka cukru dostarcza 20 kcal. Kaloryczność kawy zależy więc od tego, ile dodamy łyżeczek cukru: jedną, dwie czy pięć. Rzecz w tym, że łyżeczka łyżeczce nierówna. Płaska łyżeczka cukru nie zmieni znacząco smaku naszej kawy. Za to czubata łyżeczka już jak najbardziej.

Z pewnością dla wielu osób kawa z cukrem to udany początek dnia.

Na szczęście dość łatwo zmniejszyć zawartość kalorii w kawie. Wystarczy zastąpić cukier mniej kalorycznym odpowiednikiem. Dobrą alternatywą jest ksylitol, czyli brązowy cukier. Porcja kawy z łyżeczką cukru brązowego ma bowiem około 20 kcal.

Co ciekawe, słodka kawa może być jeszcze mniej kaloryczna! Wystarczy zamiast cukru zastosować erytrol. Jego jedna łyżeczka dostarcza… 0 kcal! Dzięki temu nie podnosi cukru we krwi, jest więc świetną alternatywą dla diabetyków i osób stosujących dietę.

Kawa z mlekiem a ilość kalorii

Wiemy już, ile kalorii ma kawa z dodatkiem łyżeczki cukru. A jak bardzo kaloryczna jest kawa z mlekiem?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Wszystko zależy od rodzaju mleka.

Około 20 dodatkowych kalorii dostarczy tłuste mleko. Nieco mniej, bo 10 kcal dostarczy odtłuszczone mleko.

Ciekawą alternatywą (nie tylko dla osób będących na diecie) jest kawa z mlekiem roślinnym.

Wybierając mleko sojowe, dostarczymy 13 kcal. Jeszcze mniej kalorii ma kawa z mlekiem migdałowym. W 30 ml mleka migdałowego są tylko 4 kalorie! Ponadto w napojach roślinnych (w przeciwieństwie do kalorii) znajdziemy witaminy, wapń i żelazo.

Dla porównania: kawa latte, czyli espresso z ciepłym spienionym mlekiem ma 55 kcal. Latte macchiato, czyli porcja mleka z dolanym espresso ma 66 kcal. Najbardziej kaloryczna jest kawa flat white, czyli espresso z mlekiem o jednorodnej konsystencji. 220 ml napoju zawiera aż 120 kcal!

Ile kalorii ma kawa z mlekiem i cukrem?

Zwykle są to wartości dwucyfrowe. Wiele zależy od tego, ile dodajemy cukru i jaki wybieramy rodzaj mleka. Na szczęście, słodką kawę da się co nieco „odchudzić”. Wystarczy zamiast białego cukru dodać zdrowszy odpowiednik, a mleko krowie zastąpić chudszym mlekiem roślinnym.

Rodzaj kawy a zawartość kalorii

Kawa czarna to nie jedyny rodzaj kawy, jaki prześwietliliśmy pod kątem kalorii. Ile kalorii ma kawa cappuccino, rozpuszczana i kawy smakowe? Sprawdzamy!

Kawa cappuccino – prawie 100 kalorii

Cappuccino to jedna z tych kaw, które pije się ze względu na smak. Jest połączeniem mleka i espresso, które stanowi jego bazę. Napój ten znajdziemy w każdej kawiarni, zwykle w różnej wielkości filiżankach.

Niestety, cappuccino to kawa z mlekiem, której nie polecimy osobom na diecie. 100 g napoju zawiera bowiem aż 90 kcal! Jeżeli do tego dodamy łyżeczkę cukru (lub dwie), to uzyskamy naprawdę kaloryczny napój! Z drugiej strony małe cappuccino raz na jakiś czas nie powinno zniszczyć efektów diety.

Ile kalorii ma kawa rozpuszczalna?

Dużo lepiej niż cappuccino wypada kawa rozpuszczalna. Średnio jedna porcja to dwie łyżeczki kawy, czyli około 6 kcal. Z tego powodu dobra kawa rozpuszczalna polecana jest osobom liczących kalorie. Co oczywiste, taka kawa będzie bardziej kaloryczna, jeśli zaserwujemy ją z mlekiem i cukrem.

Wśród napojów kawowych bombami kalorycznymi są wszystkie kawy 2 w 1. 100 g takiego napoju ma ponad 400 kcal! Nie mówiąc o tym, że kawy instant z prawdziwą kawą mają niewiele wspólnego. Zawierają sporą ilość mleka w proszku i cukru, zaś samej kawy mają tylko 20%.

Ciekawą opcją są kawy zbożowe. Pełne składników odżywczych, za to pozbawione kofeiny mogą być podawane nawet dzieciom. Samo zdrowie? Niekoniecznie. Wystarczy sprawdzić, ile kalorii ma kawa inka – aż 340 kcal w 100 g porcji! Dlatego, jeśli planujesz pozbyć się zbędnych kilogramów, wykreśl kawę zbożową ze swojego menu.

Kawy smakowe, czyli napoje o sporej kaloryczności

A właściwie desery, bo ich kaloryczność można porównać ze słodkim co nieco. To napoje kawowe z dużą dawką mleka i cukru oraz dodatkami: bitą śmietaną, lodami czy wiórkami czekoladowymi. Zachwycają smakiem, aromatem i… wyglądem. Znajdziesz je w każdej kawiarni, ale ostrożnie! Jeśli jesteś na diecie, nie spożywaj ich zbyt często. Utrudnią Ci odchudzanie!

Dla przykładu kawa mrożona w wersji latte ma 84 kcal w porcji. Z kolei karmelowe macchiato ma aż 270 kcal! Jak widzisz, picie takiej kawy nie sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki.

Filiżanka, szklanka czy kubek kawy?

Kawa kawie nierówna. I nie jest to kwestia dodatków, a porcji. To, w czym spożywasz kawę, ma wpływ na liczbę kalorii. Zwykle kawa w kubku ma więcej wody, mleka i cukru niż kawa w filiżance. Jest więc bardziej tucząca. Jeśli jednak delektujesz się kawą bez dodatków, to różnica w kaloriach nie będzie aż tak istotna.

Ile kalorii ma kawa? Podsumowanie

To, ile kalorii ma kawa, zależy od wersji jej podania.

Najmniej kaloryczne jest espresso. Podobnie czarna kawa nie zawiera zbyt wielu kalorii. Wypicie jednej kawy bez dodatków dostarcza mniej niż 10 kcal. To zdecydowanie najlepszy wybór dla zdrowia.

Kaloryczność małej czarnej z ekspresu zwiększa cukier i mleko. I tak kawa z łyżeczką cukru dostarcza ponad 20 kcal.

O tym, ile kalorii ma kawa z mlekiem decyduje zwykle rodzaj i zawartość mleka. Dlatego, jeśli lubisz pić kawę z mlekiem i cukrem, postaw na mleko roślinne. To składnik, który odchudzi Twój napój o parę dodatkowych kalorii.

Jeśli sam chcesz schudnąć, staraj się unikać cappuccino, latte i innych mlecznych wariacji. Uważaj na dodatki: bitą śmietanę, kawałki czekolady, syropy smakowe czy lody. Bo choć ulepszają smak kawy, to też zmieniają ją w kaloryczne desery.

Z drugiej strony wypicie jednej kalorycznej kawy jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Na pewno jednak wpłynęło na poprawę humoru.