Ile nagrzewa się piekarnik?
Każdy wypiek wymaga ustawienia odpowiedniej temperatury. Dlatego przed rozpoczęciem pieczenia musimy dobrze rozgrzać piekarnik. Zbyt niska temperatura stwarza ryzyko, że potrawa po prostu nam nie wyjdzie.
Przeczytaj tekst, jeśli chcesz wiedzieć, ile nagrzewa się piekarnik w Twojej kuchni. Dzięki lekturze dowiesz się też, jak przyspieszyć grzanie i sprawdzić temperaturę. To wiedza, która pomoże Ci w osiągnięciu kulinarnego sukcesu.
Ile czasu nagrzewa się piekarnik?
To, ile nagrzewa się piekarnik, w dużej mierze zależy od sprzętu. Piekarnik gazowy nagrzewa się nieco dłużej niż piekarnik elektryczny. W takim modelu nagrzewanie do 220 stopni zajmuje nawet pół godziny. W piekarniku elektrycznym jest to o połowę krócej, czyli około 15 minut.
Drugim czynnikiem, który wpływa na czas nagrzewania piekarnika, jest sposób grzania. Ten jest uzależniony od rodzaju potrawy. Do wyboru mamy więc: grzanie góra, grzanie dół i termoobieg. Używając termoobiegu, możesz skrócić cały proces aż o 30%! Co istotne, większość piekarników na rynku to modele z termoobiegiem.
Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest szybki nagrzew. To rozwiązanie występuje też pod nazwą Booster lub Power Boost. Funkcja booster w piekarniku pozwala szybciej osiągnąć wybraną temperaturę pieczenia. Jest niezastąpiona w przypadku niezapowiedzianych gości. Co ważne, szybki nagrzew oferują wyłącznie najlepsze piekarniki na rynku.
Pamiętajmy również, że to ile nagrzewa się piekarnik, jest zależne od ustawienia temperatury. I tak urządzenie szybciej będzie się nagrzewać do temperatury 180 stopni niż do temperatury 220 stopni. Dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość, gdy chcemy piec ciasto w wyższej temperaturze.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Czas nagrzewania wybranych modeli
Co jeszcze wpływa na tempo nagrzewania? Marka sprzętu. To, ile czasu nagrzewa się piekarnik do 200 stopni zależy od producenta. Rozbieżności wynoszą kilka minut.
Poniżej znajduje się zastawienie najpopularniejszych marek i czas ich nagrzewania po ustawieniu temperatury. Dzięki temu możesz sprawdzić, ile rozgrzewa się piekarnik w Twojej kuchni. Podane wartości dotyczą funkcji Booster.
Amica – 3 minuty wystarczą, aby piekarnik Amica rozgrzał się do temperatury 150 stopni.
Bosch – w modelu Bosch proces nagrzewania do 150 stopni jest błyskawiczny. Zajmuje nie więcej niż 2 minuty, co jest świetnym wynikiem na tle konkurencji.
Electrolux – aby osiągnąć temperaturę 200 stopni, model Electrolux potrzebuje około 5 minut.
Samsung – podobny czas osiąga urządzenie tego producenta. Aby nagrzać piekarnik Samsung do 200 stopni, wystarczy około 5 minut.
Siemens – 5 minut potrzebuje również sprzęt marki Siemens. W tym czasie nagrzewa się do 175 stopni.
Kiedy piekarnik jest rozgrzany? Po czym to poznać?
Nowoczesne piekarniki są wyposażone w rozwiązania, które informują o osiągnięciu zaprogramowanej temperatury. Nagrzanie piekarnika sygnalizuje:
Lampka kontrolna – lampka zapala się lub gaśnie po osiągnięciu zadanej temperatury. Rozwiązanie stosowane w piekarnikach z pokrętłem.
Informacja na wyświetlaczu – pojawia się, gdy piekarnik osiągnie wybraną temperaturę.
Znaczek temperatury – miga, dopóki piekarnik się nagrzewa. W niektórych modelach jest na odwrót: ikonka zaczyna migać, gdy urządzenie osiągnie odpowiednią temperaturę.
Sygnał dźwiękowy – pojawia się po rozgrzaniu piekarnika. Często łączy się z innymi sygnałami, takimi jak wskaźnik temperatury czy lampka kontrolna.
Pamiętaj: jeśli chcesz sprawdzić temperaturę w piekarniku, możesz też skorzystać z termometru lub testera do ciast. Wystarczy włożyć urządzenie do piekarnika i po kilku minutach odczytać wynik.
Co informuje o momencie nagrzania piekarnika?
Po czym poznać nagrzany piekarnik? Sprawdź rozwiązania stosowane przez wybranych producentów.
Beko – o tym, że piekarnik jest nagrzany, informują ikonki temperatury na wyświetlaczu.
Bosch – rosnącą wartość temperatury pokazuje charakterystyczna linia, która zapełnia się od jednej do drugiej strony. To sygnał, że trwa nagrzewanie. Całkowite wypełnienie linii oznacza, że piekarnik osiągnął wskazaną temperaturę.
Samsung – sposób informowania o nagrzaniu piekarnika różni się w zależności od modelu. Niektóre piekarniki Samsung są wyposażone w lampkę kontrolną. W innych modelach jest to migająca na wyświetlaczu temperatura. Gdy piekarnik się nagrzeje, lampka przestanie migać.
Siemens – o tym, że piekarnik jest nagrzany, informuje zapełnienie linii lub słupka. Symbole te znajdziesz na wyświetlaczu.
Whirlpool – po wybraniu temperatury na wyświetlaczu zobaczysz charakterystyczną linię. Gdy piekarnik będzie nagrzany, usłyszysz sygnał dźwiękowy. Z kolei wyświetlacz wskaże wybraną temperaturę.
Nagrzewanie piekarnika a pieczenie
To, jak długo nagrzewa się piekarnik, zależy od urządzenia i funkcji grzania. Zwykle jest to od kilku do kilkunastu minut. Zawsze czekaj, aż piekarnik nagrzeje się do wskazanej temperatury. Pieczenie w odpowiedniej temperaturze to szansa na udane wypieki dla całej rodziny.
Wkładając potrawy do nierozgrzanego piekarnika, ryzykujesz że ciasto nie wyrośnie. W szczególności dotyczy to ciasta drożdżowego i chleba. Zbyt niska temperatura pozbawi danie soczystości i najprawdopodobniej skończy się kulinarną porażką.
Pamiętaj również, że czas pieczenia liczy się od osiągnięcia odpowiedniej temperatury w piekarniku. Nigdy nie licz czasu pieczenia od włączenia sprzętu! Zawsze wkładaj jedzenie do nagrzanego piekarnika, jeśli chcesz piec zgodnie z przepisem.
Dlaczego piekarnik długo się nagrzewa?
Wiesz już, jak długo nagrzewa się piekarnik. Niekiedy jednak czas ten jest znacznie wydłużony. Co może być tego przyczyną? Sprawdź, dlaczego urządzenie grzeje wolniej niż zwykle.
Uszkodzona grzałka
Jeśli piekarnik długo się nagrzewa, to możemy podejrzewać awarię grzałki. Dlaczego? Bo grzałka to element podany na uszkodzenia i w czasie pracy może się przegrzać. W efekcie piekarnik grzeje dużo wolniej, a my możemy odczuwać woń spalenizny.
Uszkodzony termostat
Termostat odpowiada za włączanie i wyłączanie grzałki w piekarniku. Jeśli nieprawidłowo określi temperaturę, to sprzęt będzie się długo nagrzewał. Czasami nawet nie będzie w stanie osiągnąć wybranej temperatury pieczenia. Na szczęście usterkę tę możemy szybko naprawić. Wystarczy wymienić termostat.
Jeśli masz wątpliwości dotyczące działania sprzętu, zajrzyj do instrukcji obsługi. Nigdy nie bagatelizuj problemów związanych z pracą urządzenia. Szczególnie, gdy piekarnik obok lodówki to rozwiązanie zastosowane w Twojej kuchni.
Pieczenie chleba to Twoja pasja? Sprawdź, jakie to proste w najlepszych piekarnikach parowych!
A może 2w1, czyli piekarnik z mikrofalą? Zobacz ranking najlepszych piekarników z mikrofalą i znajdź model dla siebie!