Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?
Płyty indukcyjne cieszącą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego – korzystanie z nich niesie ze sobą wiele zalet. Gotowanie na indukcji jest szybkie, wygodne i przede wszystkim bezpieczne. Wiele osób obawia się jednak kosztów eksploatacji oraz zużycia energii. Jak wiadomo, indukcja pobiera więcej prądu niż płyta ceramiczna, a przecież używana jest każdego dnia! Jeśli sam zastanawiasz się nad indukcją, a jednocześnie boisz się wyższych rachunków za prąd, to ten artykuł jest dla Ciebie! Sprawdzimy w nim dokładnie ile prądu pobiera płyta indukcyjna!
Płyta indukcyjna – zużycie prądu
Wiele osób chciałoby korzystać z komfortowych rozwiązań w kuchni. Kuchenki indukcyjne to praktycznie standard w nowym budownictwie. Jednakże wielu konsumentów zastanawia się czy płyta indukcyjna pobiera dużo prądu. W końcu płyty indukcyjne potrzebują więcej mocy do działania.
Z drugiej strony, umożliwiają one znacznie szybsze przygotowanie posiłków. Zagotowanie wody na indukcji to zaledwie 1 minuta! Czy to się zatem równoważy? Ile realnie kosztuje używanie indukcji? Czy jest tańsza niż korzystanie z gazu i płyty ceramicznej?
Zużycie energii elektrycznej podczas korzystania z płyty indukcyjnej nie będzie wszędzie takie samo. Należy pamiętać, że istnieje wiele czynników w znaczny sposób wpływających na koszty eksploatacji. I nie chodzi tu wyłącznie o moc urządzenia! Dobra informacja jest taka, że sami często mamy wpływ na koszty eksploatacji płyt indukcyjnych. Wiele zależy od samego sposobu użytkowania.
Płyty indukcyjne – od czego zależą koszty eksploatacji?
Jak już wspomnieliśmy, pobór prądu podczas korzystania z kuchenki indukcyjnej zależy od wielu czynników, w tym sposobu użytkowania. Wydaje się oczywiste, że to jak korzystamy z urządzenia decyduje o kosztach jego eksploatacji. Wiele osób nie bierze tego jednak pod uwagę. Podczas wyboru sprzętu nie można patrzeć tylko na to, by kupić taniej. Warto przeprowadzić analizę swoich potrzeb i celu korzystania z urządzenia. Może się wówczas okazać, że to co z pozoru droższe, byłoby bardziej ekonomiczne, a to co tańsze w cale nie będzie korzystne.
A co wpływa na to ile prądu zużywa indukcja? Przede wszystkim koszt energii elektrycznej zależy od tego czy korzystamy z dwóch palników czy z czterech. Koszty w skali miesiąca będą wyższe, jeżeli stale gotujesz na czterech palnikach, a niższe, jeśli do gotowania wykorzystujesz raczej jedno pole grzewcze.
Drugim czynnikiem jest czas oraz ilość pracy. To w znacznym stopniu przekłada się na koszty. Jeśli gotujesz szybkie posiłki tylko dla siebie lub wstawiasz wodę na makaron to raczej Twój rachunek nie odczuje kosztów, jakie generuje płyta indukcyjna. Głębszą analizę kosztów powinny zrobić szczególnie te osoby, które gotują dużo. Korzystanie z palnika półtorej godziny lub cały czas, aby ugotować posiłki dla dużej rodziny to aspekty, które mogą już wpłynąć na koszt prądu.
Kolejny dobry sposób na oszczędność to skrócić czas pracy. Jak to zrobić? Po prostu gotować na płycie pod przykryciem! Przykryte naczynie ułatwia szybsze osiągnięcie odpowiedniej temperatury. Ciepło „nie ucieka”, w związku z czym sam czas gotowania jest krótszy. A krótsze gotowanie to z kolei mniej zużytego prądu. Choć wydaje się to banalne, nie należy zapominać o tej zależności!
Płyta indukcyjna – pobór prądu. Co go zwiększa?
Zastanawiający się czy płyta indukcyjna zużywa dużo prądu należy pamiętać, że istnieją czynniki, które mogą niepotrzebnie zwiększyć nasze rachunki. Aby uniknąć problemów warto mieć zawsze na uwadze pewne istotne kwestie.
Wiadome jest, że używanie płyty indukcyjnej wymaga użycia specjalnych naczyń. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że na to, ile prądu zużywa płyta indukcyjna, wpływ ma sama jakość garnków! Garnki z nieodpowiednich materiałów sprawiają, że gotowanie jest nieefektywne. W takim garnku ciepło nie jest właściwie zatrzymywane i gotowanie trwa wolniej! A w związku z tych dochodzi do nadmiernego zużycia energii elektrycznej!
Mając najlepszą płytę indukcyjną, ale źle wykonane garnki i patelnie to niestety nie będziemy w stanie gotować efektywne i ekonomicznie! Dlatego tak ważne jest użytkowanie właściwych naczyń! Najistotniejsze jest dobrej jakości dno garnka. Z tego względu zawsze warto sprawdzić produkt przed zakupem. Polecane zestawy garnków znajdziesz między innymi w naszym rankingu garnków na indukcję.
Wpływ na różnicę w rachunku za prąd może mieć także dobór wielkości naczyń. Po pierwsze, przygotowując potrawę, wybierz optymalną średnicę garnka. Najlepiej, aby była możliwie dopasowana do pola grzewczego. W ten sposób obiady gotuje się szybciej, a to z kolei pozwala zaoszczędzić energię elektryczną.
Doskonałym sposobem na oszczędność jest pilnowanie ilości gotowanego jedzenia. Dzięki temu można zaoszczędzić zarówno na energii, jak i na samej żywności. Gotując za dużo stracisz więcej czasu, więcej prądu, a być może i zmarnujesz część żywności. Odczuwalną oszczędność możemy zacząć od zmiany naszych nawyków zakupowych.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Czy mniejsza moc płyty indukcyjnej jest opłacalna?
Ogromny wpływ na nasze wydatki na energię ma także to, co znajduje się pod powierzchnią płyty. Wiele osób zastanawia się nad zakupem płyty indukcyjnej o mniejszej mocy. Uważają, że płyta z mniejszą mocą idealnie nada się do domu. W końcu jej cena jest niższa i pewnie i będzie bardziej ekonomiczna. W końcu pobiera mniej prądu. Czy jednak w tym przypadku mniejsza moc naprawdę oznacza oszczędność?
Nie należy zapominać jednego: ze słabszą płytą gotujesz dłużej! Zakup taniej indukcji może nie okazać się dobrym wyborem. Dla przykładu, woda na kuchence o dużej mocy gotuje się minutę. Słabszy sprzęt będzie gotował ją dłużej. A każda minuta gotowania to niestety stały pobór prądu. Lepiej zainwestować w dobry sprzęt. Tańsza w eksploatacji będzie płyta gotująca szybko i intensywnie niż taka, która z mniejszą mocą gotuje przez godzinę.
Ile prądu zużywa płyta indukcyjna rocznie i miesięcznie
Płyta indukcyjna – ile zużywa prądu? Jak już wspomnieliśmy, to ile dokładnie prądu zużywa płyta jest trudne do dokładnego wyliczenia. Wiele zależy od tego ile czasu spędzasz w swojej kuchni, jak mocną masz indukcję, ile palników wykorzystujesz oraz z jakich naczyń korzystasz. Możemy jednak przyjąć pewne uśrednione wartości, aby sprawdzić ile w przybliżeniu zapłacisz za prąd mając w domu indukcję.
Miesięczne zużycie prądu płyta indukcyjna
Ile zapłacisz za miesiąc za prąd mając płytę indukcyjną? Sprawdźmy! Nasze obliczenia oprzyjmy na założeniu, że będziesz korzystać z dwóch pól grzewczych przez 90 minut dziennie. Przyjmijmy, że poziom mocy wyniesie około 4 kilowatów przy średniej cenie 77 groszy za 1 kWh prądu (taryfa G11, stawka na 2022 rok). Obliczenia wyglądają następująco:
1,5h x 4 kW x 30 dni = 180 kWh
Jak wynika z obliczeń miesięczny pobór energii przez naszą płytę indukcyjną wyniesie 180 kWh. Mnożąc to przez stawkę za 1 kWh otrzymamy stawkę 138,6 złotych za prąd w skali miesiąca.
Jak już wspominaliśmy, dokładne koszty zależą od sytuacji. Niektórym wystarczy gotowanie nawet krócej niż godzinę dziennie. Wówczas ich rachunek będzie niższy. Z kolei przy dłuższym użytkowaniu każdego dnia będą zużywać więcej prądu.
Roczne zużycie prądu płyta indukcyjna
A ile zatem będzie nas kosztować indukcja w skali roku? Jeśli wykorzystamy nasz prosty test z obliczeniem miesięcznego wydatku to łatwo przełożyć to na skalę roczną. Jeśli średni koszt energii elektrycznej to 138,60 zł za miesiąc to za 12 miesięcy zapłacimy 1663,2 złotych.
Warto wziąć pod uwagę, że w skali roku ilości i częstotliwość gotowanego jedzenia mogą się różnić. Rzadko kiedy utrzymują się na stałym poziomie. Na to ile prądu zużywa płyta indukcyjna wpływ będzie miało to czy zawsze gotujemy dla stałej liczby osób lub czy stołujemy się czasami na mieście. Czy często przyrządzamy u siebie posiłki dla większej ilości osób (np. na święta) lub czy często wyjeżdżamy na długie urlopy? Przy porównaniu kosztów eksploatacji należy brać takie czynniki pod uwagę.
Czy indukcja jest tańsza w użytkowaniu niż gaz i płyta ceramiczna?
Konsumenci rozważający zakup płyt indukcyjnej bardzo często zastanawiają się czy inne opcje nie będą tańsze w eksploatacji. Czy za indukcję zapłacimy duży więcej niż za kuchnię gazową lub płytę ceramiczną?
Jak wykazało nasze porównanie kuchni gazowej i płyty indukcyjnej, za kuchnię gazową zapłacimy troszkę mniej. Różnica wynosi kilka groszy na każdym gotowaniu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że gotowanie na gazie trwa znacznie dłużej. A zatem wiele zależy od stylu użytkowania kuchenki. Jeśli chcesz gotować trochę taniej – wybierz gaz. Jeśli potrzebujesz gotować szybko i bezpiecznie to wybierz indukcję.
Podobnie wygląda w przypadku płyty ceramicznej. Gotowanie trwa dłużej, a o palniki łatwo się oparzyć! Dla porównania warto wiedzieć, ze efektywność indukcji wynosi aż 90%, a kuchenki elektrycznej – zaledwie 60%. A ten fakt świadczy o tym, że więcej wydanych przez nas pieniędzy faktycznie przekłada się na korzyści (szybsze podgrzewanie). Więcej na ten temat przeczytasz w naszym poradniku.
Najlepsze płyty indukcyjne?
Kuchenki indukcyjne przewyższają kuchenkę gazową bezpieczeństwem. Gotowanie na nich jest także bardziej efektywne (i w rezultacie nawet tańsze) niż na płycie ceramicznej. Poza tym indukcję można zamontować wszędzie – i w nowym domu, i nawet w starych blokach. Nie ma tu ograniczeń!
Zatem jeśli szukasz odpowiedniego modelu indukcji dla siebie to koniecznie sprawdź nasze porównanie najlepszych kuchenek indukcyjnych 2022!