Jak odkamienić żelazko?
Twoje żelazko ma słabszy wyrzut pary? Zostawia białe ślady na ubraniach? To znak, że w środku pojawił się kamień. Na szczęście nie jest to poważna awaria i szybko można się z tym uporać.
W artykule przedstawiamy skuteczne sposoby na odkamienianie żelazka. Aby to zrobić, nie musisz kupować drogich preparatów. Wystarczy, że wykorzystasz składniki, które znajdują się niemal w każdej w kuchni: ocet i kwasek cytrynowy. Dzięki tym prostym trikom kamień z żelazka zniknie w mgnieniu oka.
Przyczyny kamienia w żelazku
Kamień w żelazku to problem, z którym boryka się wielu użytkowników. Osadza się nie tylko w zbiorniku, ale też w otworach stopy żelazka, przez które generowana jest para. W efekcie urządzenie jest mniej wydajne, a na prasowanych ubraniach mogą pojawiać się białe plamy. W skrajnych przypadkach dochodzi do awarii modelu.
Najczęstszą przyczyną osadzania się kamienia jest twarda woda. To problem, który dotyczy wielu urządzeń AGD w domu, które mają styczność z wodą. Są to między innymi: dzbanek do filtrowania wody, czajnik i wspomniane żelazko.
Ponadto w przypadku żelazka wpływ na pojawienie się osadu ma nieprawidłowe użytkowanie sprzętu. To przede wszystkim brak regularnego odkamieniania oraz nieodpowiednia temperatura prasowania.
Na szczęście problem z kamieniem da się szybko rozwiązać. Co ważne, do odkamieniania żelazka nie musisz kupować drogich chemicznych produktów. Wystarczy, że skorzystasz ze sprawdzonych domowych sposobów.
Jak wyczyścić żelazko z kamienia?
Zastanawiasz się, jak odkamienić żelazko? Zanim skorzystasz z gotowych preparatów, sprawdź, jak to zrobić domowymi sposobami. Z dostępnych w kuchni środków szybko przygotujesz mieszanki, które ułatwią usunięcie białego osadu.
Odkamienianie żelazka octem
Aby usunąć kamień z żelazka z generatorem pary, najlepiej wykorzystać ocet. To sprawdzony i w pełni ekologiczny sposób na utrzymanie w czystości sprzętów AGD. Jego dobroczynne działanie warto wykorzystać również poza kuchnią.
Na początku przygotuj odpowiedni roztwór. Zmieszaj ciepłą wodę z octem w proporcjach 1:1, a następnie roztwór wlej do zbiornika na wodę. Uruchom funkcję parowania i odczekaj chwilę. Mieszanka musi wyparować ze środka urządzenia. Jeśli to konieczne, wykonaj powtórne odkamienianie żelazka octem.
Aby maksymalnie ułatwić sobie pracę, wyczyść stopę żelazka wykałaczką. W tym celu nałóż na wykałaczkę wacik zamoczony w occie i dokładnie przepchaj dziurki.
Po czyszczeniu wlej do zbiornika samą wodę i włącz opcję parowania. Dzięki temu usuniesz specyficzny zapach octu. Na końcu wytrzyj sprzęt ściereczką. Pamiętaj też, że dopiero po usunięciu całego roztworu ze środka żelazka, można rozpocząć prasowanie.
Czyszczenie żelazka octem to tani i sprawdzony sposób na konserwację sprzętu. Jego przygotowanie zajmuje niewiele czasu, a daje doskonałe efekty. Sprawdź, jak działa, jeśli masz ceramiczny, teflonowy lub stalowy model żelazka. Natomiast zrezygnuj z octu, gdy do czyszczenia masz żelazko z metalową powierzchnią stopy.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Usuwanie kamienia z pomocą kwasku cytrynowego
Wiesz, jak odkamienić żelazko octem, ale nie masz go pod ręką? W takiej sytuacji wykorzystaj inny produkt z kuchni: kwasek cytrynowy. To kolejny popularny środek, którym wyczyścisz wiele urządzeń w domu. Co ważne, odkamienianie kwaskiem cytrynowym jest równie proste jak czyszczenie z pomocą octu. Zobacz, jak je poprawnie wykonać i pozbyć się białego nalotu z urządzenia.
Najpierw wsyp dwie łyżeczki kwasku cytrynowego do szklanki przegotowanej czystej wody. Następnie wlej mieszankę do pojemnika na wodę i uruchom funkcję parowania. Takim roztworem możesz też dokładnie przetrzeć stopę żelazka. Pamiętaj też, aby po skończonym czyszczeniu dokładnie przepłukać żelazko. W ten sposób usuniesz brzydki zapach. Dopiero wtedy, gdy pozbędziesz się całego roztworu z wewnątrz, możesz rozpocząć prasowanie.
Czyszczenie żelazka kwaskiem cytrynowym i octem to sprawdzone domowe sposoby. Jednak zanim je przetestujesz, zajrzyj do instrukcji obsługi. Być może nie są to metody rekomendowane przez producenta Twojego modelu.
Czyszczenie żelazka z kamienia gotowym preparatem
Oprócz octu i kwasku cytrynowego masz do wyboru odkamienianie żelazka odkamieniaczem.
Gotowe mieszanki mają odpowiednie proporcje, dzięki czemu skutecznie pozbywają się kamienia. Co warto wiedzieć przed ich zastosowaniem?
Kupując odkamieniacz do żelazka, sprawdź czy jego składniki nie są szkodliwe dla środowiska. Ponadto w czasie czyszczenia ściśle przestrzegaj wytycznych zawartych w ulotce odkamieniacza. Dzięki temu zarówno Twoje żelazko, jak i ubrania będą zawsze bezpieczne.
Jak odkamienić żelazko z generatorem pary
Nowoczesne żelazka parowe są wyposażone w funkcję automatycznego odkamieniania. Oznacza to, że możesz je czyścić bez konieczności częstego przygotowania mieszanki.
W takim przypadku usuwanie kamienia zacznij od napełnienia pojemnika wodą. Następnie ustaw najwyższą temperaturę i włącz funkcję odkamieniania. Poruszaj energicznie żelazkiem, co umożliwi usunięcie kamienia z wodą. Na koniec dokładnie wyczyść powierzchnię stopy żelazka.
Jeszcze innym rozwiązaniem jest antywapienna szufladka. Zbierają się w niej drobinki kamienia, które musisz usunąć po skończeniu prasowania. Samą szufladkę musisz wyjąć, przepłukać pod wodą, a następnie z powrotem zamontować w żelazku.
Takim prostym, a zarazem skutecznym rozwiązaniem mogą pochwalić się najlepsze staje parowe. Dzięki temu kamień z urządzenia jest usuwany na bieżąco, a model pracuje bez zarzutu.
Jak często usuwać osad z żelazka
Systematyczne czyszczenie sprzętów AGD przedłuża ich żywotność i chroni je przed kamiennym osadem. Nie inaczej jest w przypadku żelazka. Stąd powstaje pytanie, jak często należy odkamieniać żelazko.
Producenci sprzętów AGD zalecają powtarzać proces co 2- 3 miesiące. Z drugiej strony wiele zależy od stopnia twardości wody oraz częstotliwości prasowania. Im częstsze prasowanie, tym częstsza konieczność odkamieniania sprzętu. Na pewno warto uważnie przyglądać się stopie żelazka. Pojawienie się na nim białego osadu oznacza, że czas wyczyścić urządzenie.
Jak często usuwać osad z żelazka
Systematyczne czyszczenie sprzętów AGD przedłuża ich żywotność i chroni je przed kamiennym osadem. Nie inaczej jest w przypadku żelazka. Stąd powstaje pytanie, jak często należy odkamieniać żelazko.
Producenci sprzętów AGD zalecają powtarzać proces co 2- 3 miesiące. Z drugiej strony wiele zależy od stopnia twardości wody oraz częstotliwości prasowania. Im częstsze prasowanie, tym częstsza konieczność odkamieniania sprzętu. Na pewno warto uważnie przyglądać się stopie żelazka. Pojawienie się na nim białego osadu oznacza, że czas wyczyścić urządzenie.
Jak zapobiegać powstawaniu osadu w żelazku
Aby uchronić żelazko parowe przed kamienieniem, należy przestrzegać kilku prostych zasad.
Przede wszystkim nie należy wlewać do żelazka na parę wody z kranu. Do prasowania zaleca się używanie wody destylowanej, która w przeciwieństwie do tzw. kranówki nie zawiera soli mineralnych.
Równie ważne jest regularne odkamienianie urządzenia. Dlatego nie czekaj na awarię żelazka. Staraj się je czyścić systematycznie! Czyszcząc zbiornik na wodę oraz stopę żelazka, zminimalizujesz ryzyka pojawienia się poważniejszej usterki.
Zawsze postępuj zgodnie z wytycznymi producenta. Przed rozpoczęciem pracy sprawdź, jak wyczyścić żelazko i czy w posiadanym modelu możesz stosować odkamienianie octem i kwaskiem cytrynowym.
Czym odkamienić żelazko? W artykule przedstawialiśmy domowe metody na odkamienianie urządzenia: zarówno wewnątrz, jak i na stopie. Dzięki temu sprzęt będzie Ci służył przez wiele lat bez zarzutu.
Sprawdź też nasz ranking żelazek, który na bieżąco pokazujemy najlepsze modele na rynku.