Zaznacz stronę

Jak wypoziomować lodówkę

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni. Z tego względu o jej ustawieniu warto zdecydować już na etapie aranżacji. Prawidłowe wypoziomowanie lodówki gwarantuje bowiem wydajną pracę. Pozwala też ograniczyć ryzyko wycieku wody.

W poniższym tekście prezentujmy wytyczne dotyczące właściwego wypoziomowania urządzenia. Zobacz, jak wypoziomować lodówkę w kilku krokach i jakie korzyści wynikają z prawidłowego ustawienia sprzętu.

Jak wypoziomować lodówkę

Jak ustawić lodówkę – podstawowe zasady

Właściwe ustawienie lodówki czy zamrażarki ma wpływ na wydajność pracy i poziom hałasu. Wytyczne, jak zrobić to krok po kroku, znajdziesz w instrukcji obsługi. Przestrzeganie zaleceń producenta uchroni sprzęt przed awarią i nie narazi urządzenia na zwiększony pobór prądu. Nie zapominaj, że większość producentów sugeruje, że po transporcie lodówki nie powinno się od razu uruchamiać. W osobnym artykule wyjaśniamy szczegółowo ile czasu musi odstać lodówka przed pierwszym uruchomieniem.

Jak prawidłowo ustawić lodówkę? Pamiętaj, że podczas ustawiania najważniejsza jest:

Powierzchnia

Lodówkę należy ustawić na stabilnej powierzchni. Oznacza to, że podłoga musi być równa, płaska i wytrzymała. Dzięki temu drzwi będą szczelnie zamknięte, a woda nie wydostanie się na zewnątrz.

Odległość między lodówką a ścianą

Lodówka powinna stać w odległości co najmniej 5 centymetrów od ściany. Dzięki temu powstanie luka dla obwodu kondensacyjnego i przewodu odpływowego. Konieczne jest również zostawienie odpowiedniej przestrzeni z przodu, dzięki której drzwi lodówki swobodnie będą się otwierać.

Sąsiedztwo innych sprzętów

W sąsiedztwie lodówki nie należy umieszczać kuchenki, piekarnika ani mikrofalówki. Dlaczego to istotne wyjaśniliśmy w artykułach czy mikrofala może stać na lodówce oraz czy piekarnik obok lodówki to dobry pomysł.

Ponadto urządzenie nie powinno stać obok grzejnika. Wysoka temperatura może skutkować wzmożoną pracą lodówki, czyli większym zużyciem energii elektrycznej. Z tego samego powodu dobrze jest wybrać nienasłonecznione miejsce.

Podłączenie

Podłączając lodówkę, zrezygnuj z przedłużaczy. Ich zastosowanie może spowodować zwarcie, a w konsekwencji awarię i uszkodzenie sprzętu. Postaraj się ustawić lodówkę blisko gniazdka.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Jak wypoziomować lodówkę w kilku prostych krokach

Poziomowanie lodówki to nic innego jak odpowiednie ustawienie nóżek poziomujących. Dzięki regulacji wysokości można prawidłowo postawić sprzęt. Jak to wygląda w praktyce?

Przede wszystkim weź pod uwagę, że lodówka musi być minimalnie odchylona do tyłu. Dzięki temu jej drzwi będą się samoistnie zamykać bez konieczności dociskania. Będą po prostu szczelne.

Poziomowania nóżek nie rób „na oko”, ale zawsze korzystaj z poziomicy. W odpowiednim ustawianiu przyda Ci się również płaski śrubokręt.

Jeśli nóżki lodówki posiadają osłonki, to pamiętaj, aby przed przystąpieniem do pracy je zdemontować. Dzięki temu będziesz mieć do nich łatwiejszy dostęp. Do zdjęcia osłonek użyj śrubokrętu.

W kolejnym etapie możesz zabrać się za wypoziomowanie lodówki. W tym celu umieść śrubokręt w wyżłobieniu nóżki, a następnie przekręć w prawo i unieś ją. Bok lodówki powinien się podnieść.

W ten sam sposób powinieneś wyregulować drugą stronę, a także nachylenie chłodziarki przód – tył. Nie ma znaczenia, od której strony zaczniesz pracę. Ważne jest, by w czasie regulacji korzystać z poziomicy.

Chcąc prawidłowo wypoziomować lodówkę, nie zapominaj o zajrzeniu do instrukcji obsługi. Tam sprawdzisz wytyczne dotyczące ustawienia konkretnego modelu.

Dlaczego prawidłowe wypoziomowanie lodówki ma kluczowe znaczenie?

Poziomowanie lodówki to jedna z najważniejszych czynności, jakie należy wykonać przed podłączeniem urządzenia. Dlaczego jest tak ważna?

Dzięki właściwemu wypoziomowaniu chłodziarka cicho działa. W efekcie umożliwia zarówno pracę, jak i odpoczynek w kuchni.

Ponadto, jeśli lodówka stoi prawidłowo, to zachowuje szczelność. Drzwi z łatwością się zamykają, dzięki czemu wycieki wody nie stanowią zagrożenia. To natomiast ogranicza ryzyko wystąpienia awarii i kosztownej naprawy.

Odpowiednio wypoziomowana lodówka zapewnia też właściwą cyrkulację powietrza. Dzięki temu zużycie prądu jest na optymalnym poziomie. To zaś korzyść, którą najlepiej da się zauważyć w domowym budżecie.

Nieprawidłowe wypoziomowanie lodówki i jego konsekwencje

Właściwe poziomowanie lodówki zapewnia prawidłową pracę urządzenia. Wpływa na efektywność działania i sprawia, że lodówka cicho pracuje. Co w takim razie dzieje się ze sprzętem, gdy jest niewłaściwie wypoziomowany?

Przede wszystkim urządzenie w czasie pracy generuje większy hałas. Jest to efekt zderzania się elementów chłodziarki w czasie wibracji.

Złe wypoziomowanie sprzętu oznacza również nieszczelność drzwi. To zaś może niekorzystnie wpływać na intensywność chłodzenia, a w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia sprężarki.

Źle wypoziomowana lodówka pobiera więcej prądu. A zwiększone zużycie energii elektrycznej to wyższe rachunki. Jest to efekt nieprawidłowej cyrkulacji powietrza.

Ponadto w niewłaściwie wypoziomowanej lodówce może pojawić się cieknąca woda. To zaś stwarza ryzyko jej wycieku i wyrządzenia poważnych szkód w pomieszczeniu.

Odpowiednie wypoziomowanie lodówki jest więc jednym z czynników, który wpływa na jej żywotność. Chroni przed uszkodzeniami i kosztownymi naprawami. Od tego zależy, czy sprzęt będzie Ci służył przez kolejne lata.

Dopiero planujesz zakup lodówki?

Jeśli jesteś dopiero na etapie wyboru nowej lodówki to polecamy zapoznanie się z naszymi zestawieniami polecanych modeli. Znajdziesz w nich najlepsze lodówki wolnostojące oraz najlepsze lodówki do zabudowy kuchennej. Przygotowaliśmy rankingi obejmujące coraz popularniejsze na rodzimy rynku bardziej pojemne lodówki Side by Side i podobne do nich lodówki MultiDoor oraz FrenchDoor.