Zaznacz stronę

Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka działa? Co może być przyczyną

Lodówka nie chłodzi, zamrażarka działa, to sytuacja, z którą często mierzą się konsumenci. Na szczęście nie zawsze oznacza poważną awarię. W niektórych przypadkach da się samodzielnie rozwiązać problem. Wystarczy poznać przyczynę usterki.

W tekście wyjaśniamy, jakie są przyczyny nieprawidłowo działającej lodówki. Dlaczego zamrażarka mrozi, a lodówka nie chłodzi? Jakie są sygnały ostrzegawcze słabszego chłodzenia? Przeczytaj, co należy zrobić, aby pozbyć się usterki i jak uniknąć jej w przyszłości.

Lodówka nie chłodzi zamrażarka działa

Lodówka nie chłodzi, zamrażarka mrozi – przyczyny

Co jest przyczyną niechłodzenia lodówki? Zanim wykonasz telefon do fachowca, spróbuj samodzielnie uporać się z problemem.

Nieprawidłowe użytkowanie chłodziarki

Najczęstsza przyczyna usterek to niewłaściwe użytkowanie urządzeń AGD. Czyli niestosowanie się do wytycznych zawartych w instrukcji obsługi. Efekty? Pojawianie się lodu w lodówkach No Frost, nieprzyjemne zapachy czy w końcu sytuacja, w której lodówka nie chłodzi, choć działanie zamrażalnika jest bez zarzutu.

W tej części artykułu omawiamy 4 przyczyny usterek chłodziarki. Są to: częste otwieranie drzwi, wkładanie gorących potraw, nieprawidłowa temperatura oraz złe ustawienie sprzętu.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Częste otwieranie drzwi

To jeden z najczęstszych błędów popełniany przez użytkowników. Zbyt częste i zbyt długie zaglądanie do lodówki. Ale nie tylko to może skutkować usterką.

Szukając rozwiązania, warto sprawdzić, czy uszczelka w drzwiach działa bez zarzutu. Czy sprzęt dobrze się domyka? Jeśli nie, to oznacza, że urządzenie ma niesprawną uszczelkę. Skutkiem tego jest nieprawidłowa temperatura w urządzeniu.

Gorące potrawy w lodówce

Co się dzieje, gdy do lodówki wkładamy talerz gorącego jedzenia? Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi bez problemu. To efekt zmiany temperatury wewnątrz chłodziarki, której często towarzyszy zbierająca się na półkach woda.

Na szczęście jest to jedna tych awarii chłodzenia, której da się uniknąć. Wystarczy zmiana nawyków i odrobina cierpliwości.

Źle ustawiona temperatura

Jedną z przyczyn gorszego chłodzenia, jest złe ustawienie temperatury.

Za prawidłową temperaturę odpowiada termostat, który można ustawić według preferencji. W lodówce zakres wynosi od +2 do +8°C. Temperatura w komorze zamrażarki ma zazwyczaj około – 18°C.

Dlatego w przypadku, gdy lodówka nie chłodzi a działanie zamrażarki jest bez zarzutu, sprawdź ustawienia temperatury chłodziarki. Wartość powinna być powyżej średniej.

Lodówka No Frost – przyczyny słabego chłodzenia

Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, jak gdyby nigdy nic? Być może posiadasz urządzenie z pełnym systemem No Frost tylko w zamrażarce.

Mając lodówkę z systemem No Frost, uwzględnij też awarię czujnika zamrażarki. Szczególnie jeśli dotąd urządzenie działało prawidłowo. Czujnik znajduje się u góry pod pokrywą i odpowiada za przepływ powietrza do zamrażarki.

Zepsuty agregat

Agregat to jeden z najważniejszych elementów w lodówce. Dzięki niemu czynnik chłodzący krąży we wnętrzu urządzenia, a warzywa, owoce i inne produkty dłużej zachowują świeżość.

Awaria tego elementu może odpowiadać za sytuację, w której lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi. Zepsuty agregat to też przyczyna głośnej pracy sprzętu i wysokich rachunków. Sprawdź jego działanie w przypadku, gdy urządzenie się nie włącza. Lub, jeśli masz lodówkę starszej generacji, gdy sprężarka nagle przestała działać. Jeśli Twoje przypuszczenia się potwierdzą, konieczny będzie telefon do serwisu.

Awaria silnika wentylatora

Prawidłowo użytkujesz sprzęt, a mimo tego Twoja lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi? W takim razie sprawdź działanie silnika wentylatora.

Wentylator jest odpowiedzialny za schładzanie i rozprowadzanie zimnego powietrza w lodówce. Awaria jego silnika oznacza, że zimne powietrze nie jest rozprowadzane w chłodziarce. Jednym z symptomów awarii tego elementu może być niechłodzenie lodówki.

Jak upewnić się, że to silnik wentylatora odpowiada za usterkę? Należy poruszyć jego śmigłem. Jeśli śmigło porusza się bez zarzutu, problem leży gdzie indziej. Jeśli nie porusza się swobodnie, wiesz już, co prawdopodobnie stoi za awarią. W takim wypadku konieczna jest wymiana silnika wentylatora.

Wada fabryczna

To problem, który może pojawić się w nowych lodówkach. Dlatego jeśli po zakupach, lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, to prawdopodobnie masz do czynienia z wadą fabryczną. W takich przypadku możesz skorzystać z gwarancji producenta. Warunek? Prawidłowe użytkowanie zakupionego sprzętu.

Podsumowanie

Lodówka nie chłodzi, a zamrażarka mrozi, przyczyn tego problemu jest wiele. Na szczęście nie każda naprawa musi odbyć się w serwisie. Często możesz ją wykonać samodzielnie w domu.

Pamiętaj jednak, że stosowanie się do wytycznych z instrukcji obsługi, może uchronić urządzenie przed awarią. Dzięki temu nowa lodówka długo nie będzie Ci potrzebna.