Zaznacz stronę

Lodówka side by side, french door czy multidoor?

Bez lodówki trudno się obejść! W końcu gdzie trzymalibyśmy całą masę naszych produktów spożywczych? Ten sprzęt w domu być musi! I to niezależnie od tego, czy mieszkamy w pojedynkę czy razem z dużą rodziną. O ile jednak kwestia lodówki dla singla wydaje się mniej skomplikowana, o tyle sprzęt służący większej ilości osób musi spełniać konkretne wymogi. Na szczęście, poza standardowymi modelami mamy do wyboru funkcjonalne lodówki side by side, frenchdoor i multidoor. Czym się one charakteryzują i czym się wyróżniają? Zaraz opowiemy!

Lodówka side by side, multidoor czy frenchdoor

Podwójne drzwi to nie wszystko

Nowoczesna chłodziarka dla rodziny musi być pojemna, komfortowa i funkcjonalna! Czym wyróżniają się wspomniane typy lodówek oprócz dużej pojemności? Przede wszystkim – ilością drzwi! I jest to wyznacznik, który odróżnia nowoczesne lodówki nie tylko od standardowych modeli, ale także od siebie.

Planujesz kupić nowy sprzęt, który umożliwi Ci przechowywanie większej ilości jedzenia? Jeśli zastanawiasz się nad nową lodówką do swojej kuchni to koniecznie zapoznaj się z charakterystyką każdego z tych typów. Każdy z nich oferuje komfortowe i praktyczne rozwiązania, to jednak warto wybrać model najlepiej dostosowany do naszych indywidualnych preferencji.

Lodówka Side by Side

Co to znaczy lodówka side by side? Lodówki side by side to lodówki dwudrzwiowe. Przy czym jedna strona zazwyczaj jest szersza, a druga węższa, a drzwi umieszczone są równolegle do siebie, w pionie. Po stronie szerszej najczęściej umieszczona jest chłodziarka. Węższa z kolei pełni funkcję zamrażalnika.

W tym typie lodówki nie występuje tradycyjna szuflada na mrożonki. Te przechowuje się podobnie jak w lodówce. W zamrażalniku znajdziemy specjalne półki i komory, w których umieszczać możemy mrożone produkty. Taka organizacja przestrzeni może być nowością dla osób, które przyzwyczajone były do tradycyjnych lodówek.

Lodówki side by side stanowią obecnie jeden z najczęstszych wyborów konsumentów. Doceniane są przede wszystkim za swoją funkcjonalność i komfort użytkowania. Równoległy układ komór jest po prostu wygodny, a żywność łatwo przechowywać w sposób uporządkowany. Wybierając ten model zastanów się jednak w jaki sposób planujesz mrozić jedzenie.

Czy warto wybrać lodówkę side by side?

Jeśli masz zwyczaj trzymania jedzenia w większych garnkach – może się okazać, że wymiary zamrażarki (mimo teoretycznie dużej objętości) będą zbyt małe. Jeśli jednak odpowiada Ci przechowywanie mrożonek za pomocą szuflad oferowanych przez lodówkę side by side – to w takim razie będziesz zachwycony! W naszym poradniku dowiesz się, na jakie lodówki side by side warto zwrócić uwagę.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Lodówka French Door

Lodówki french door w swojej górnej części posiadają dwudrzwiową chłodziarkę. Jednakże na dole, zamiast drzwi, znajdują się szuflady zamrażalnika. Zaletą lodówek french door jest spora ilość miejsca zarówno w zamrażarce, jak i wewnątrz chłodziarki. Konstrukcja tych urządzeń pozwala na wygodne przechowywanie nawet większych mrożonych produktów czy dużych garnków. Wnętrze lodówek french door często jest funkcjonalne zorganizowane i wyposażone w półki, szuflady oraz specjalne komory chłodzenia (np. na warzywa).

Lodówki french door doskonale spisują się w większych gospodarstwach domowych. Konsumenci kochają te modele za wygodę użytkowania i oferowaną pojemność. Jeśli i Ciebie interesuje ten typ urządzenia to koniecznie sprawdź nasz najnowszy ranking lodówek french door!

Lodówka Multi Door

Lodówki multi door, jak sama nazwa sugeruje, posiadają najwięcej par drzwi. Podobnie jak w przypadku lodówek french door, przestrzeń chłodziarki znajduje się na górze i prowadzi do niej jedna para drzwi. Zamrażalnik z kolei umieszczony jest na dole i skryty za kolejną parą drzwi. W odróżnieniu od lodówek french door, nie stanowi on jednak jednej szerokiej szuflady, ale dwa rzędy mniejszych szuflad, umieszczonych za drzwiami.

Lodówki multidoor również cenione są za swoją funkcjonalność. W opinii wielu osób układ oferowany przez te modele pozwala w wygodny sposób przechowywać produkty spożywcze. Ogromną zaletą lodówek multidoor jest to, że jedna zamrażarka może pełnić także funkcje dodatkowej chłodziarki. Funkcję te posiadają prawie wszystkie najlepsze lodówki multidoor. Opcja ta pozwala jeszcze swobodniej zarządzać przestrzenią w lodówce i dostosowywać ją do aktualnych potrzeb.

Z kolei w przypadku lodówek multidoor może powstać ten sam problem, który pojawia się w lodówkach side by side. Przestrzeń w zamrażalniku może okazać się nieodpowiednia do przechowywania mrożonek w większych garnkach.

Jeśli jednak taki podział na zamrażalnik i chłodziarkę Cię interesuje to powinieneś skupić swoją uwagę właśnie na modelach multidoor. W naszym poradniku znajdziesz informacje o tym, w które modele warto zainwestować, aby cieszyć się dobrym i niezawodnym sprzętem!

Czy lodówki side by side są największe?

Przekonanie, że modele dwudrzwiowe są najbardziej pojemne jest błędne. Wszystko zależy od konkretnego modelu, ale zarówno w lodówkach side by side, frenchdoor i multidoor miejsce w chłodziarce i zamrażarce potrafi być spore! Obecnie oferta producentów jest na tyle szeroka, że bez problemu znajdziemy lodówki o mniejszym wymiarze, jak i te największe – do zadań specjalnych!

To, na co z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę wybierając model dla siebie, to nie tylko objętość całkowita urządzenia, ale układ wewnątrz chłodziarki i zamrażalnika. Nie ulega wątpliwości, że organizacja przestrzeni w nowoczesnych lodówkach jest dużo lepsza niż w urządzeniach tradycyjnego typu. Warto jednak zastanowić się, które rozwiązanie najbardziej będzie odpowiadało nam do przechowywania naszych produktów spożywczych.

Na co zwrócić uwagę wybierając lodówkę?

Wybierając już konkretny model warto zwrócić uwagę na pewne istotne opcje. Każdy z opisywanych przez nas typów lodówek może posiadać takie wyposażenie.

Funkcją, która się bardzo przydaje to ekspresowe chłodzenie lub mrożenie. Zarówno zamrażarka, jak i chłodziarka powinny być w nią wyposażone. Funkcja ta sprawdza się, gdy chcemy umieścić wewnątrz lodówki większą ilość produktów. Nie tylko możemy je szybko schłodzić lub zamrozić, ale też zabezpieczamy pozostałe jedzenie przed wahaniami temperatur!

Warto też zwrócić uwagę na organizację wnętrza. Przydatne są specjalne komory chłodzenia na warzywa i owoce. Panująca w nich temperatura i wilgotność są właściwie dostosowane do tego typu żywności. W chłodziarce praktyczna może też ukazać się specjalna szuflada na nabiał. Zamrażarka koniecznie musi posiadać także funkcję no frost! Zapobiega ona oblodzeniu i oszronieniu. Opcję tę posiadają wszystkie rekomendowane przez nas modele.

Które lodówki posiadają dodatkowe udogodnienia?

W ostatnich latach dużą popularnością pośród użytkowników lodówek cieszą się takie udogodnienia jak automatyczna kostkarka i dyspenser wody. Funkcje te posiada całkiem sporo modeli french door, multidoor oraz side by side. Zazwyczaj kostkarka i dyspenser wody znajdują się w drzwiach lodówki i urządzenia nie trzeba nawet otwierać, aby cieszyć się lodem lub chłodną wodą. Jedynie w niektórych modelach french door, z uwagi na konstrukcję urządzenia to zamrażalnik jest miejscem, w którym umieszczono kostkarkę.

Jeśli interesuje nas model wyposażony w dyspenser wody to warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Czy lodówka umożliwia podłączenie do sieci wodociągowej? Jeśli tak, to warto, aby chłodziarka z dystrybutorem wody wyposażona była w filtr. Taką opcję oferują chociażby modele Samsung.

Co ciekawe, w niektórych modelach Samsung daje także możliwość przygotowania wody smakowej w specjalnym zaparzaczu! A świeża, schłodzona woda z aromatem cytryny, pomarańczy lub mięty brzmi jak idealny sposób na upały…

Nie wiesz jaką lodówkę wybrać? Która marka będzie lepsza – Haier, Samsung, a może Amica? My już to wiemy! Koniecznie sprawdź nasze rankingi: