Nowa lodówka ile musi odstać po transporcie?
Przeprowadzka do innego mieszkania albo nowa aranżacja kuchni. Każda z tych zmian wiąże się z koniecznością przetransportowania lodówki. Dlatego, jeśli stoisz przed tym trudnym zadaniem, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
W tekście znajdziesz ważne wskazówki, które ułatwią Ci transport urządzenia. Dowiesz się, ile musi odstać lodówka po transporcie i co warto zrobić przed jej pierwszym uruchomieniem. W efekcie unikniesz awarii i odpowiednio przygotujesz urządzenie do przechowywania żywności.
Transport lodówki
Sprawdź, co warto wiedzieć o transporcie lodówki do nowego domu.
Przygotowanie lodówki przed transportem
Aby przygotować lodówkę do transportu, odłącz ją od prądu. Następnie wyjmij wszystkie produkty i schowaj je do osobnego kartonu. W podobny sposób możesz zrobić ze szklanymi półkami i balkonikami. Żywność, której nie chcesz rozmrażać, umieść np. w lodówce turystycznej. Ponadto zadbaj o właściwe zabezpieczenie otwartych słoików i pojemników, aby ich zawartość przypadkowo się nie wylała.
Dla bezpieczeństwa oklej drzwi lodówki taśmą, a następnie całą chłodziarkę owiń folią bąbelkową. Pamiętaj, że w tym momencie minimalizujesz ryzyko uszkodzenia obudowy.
W ten sposób przygotujesz lodówkę do transportu, gdy przewozisz stary sprzęt do nowego mieszkania. Co oczywiste, ten punkt Cię nie dotyczy, gdy przewozisz lodówkę prosto ze sklepu do domu.
Jeśli do przenoszenia lodówki nie planujesz wynajmować profesjonalnej firmy, skorzystaj z pomocy innych osób. Szczególnie gdy wybrany przez Ciebie model jest wysoki. Będziesz szedł po schodach? W takim razie musisz iść po nich tyłem, trzymając lodówkę od dołu. Urządzenie musi się znajdować w pozycji leżącej drzwiami do góry.
Kolejnym krokiem jest decyzja, czy przewieźć lodówkę w pionie czy w poziomie. Tutaj jednak kluczowy jest wybór auta.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Przewóz lodówki w pionie
Producenci lodówek zalecają, aby chłodziarko-zamrażarki przewozić w pozycji pionowej. To najbezpieczniejszy sposób transportu tego typu sprzętów. Jak się do niego odpowiednio przygotować?
Aby przewieźć lodówkę w pionie, musisz dysponować samochodem dostawczym lub przyczepką. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, upewnij się, że chłodziarka jest dobrze zabezpieczona. Wykorzystaj do tego specjalne pasy mocujące, które ograniczą ryzyko uszkodzeń. Pamiętaj, by do amortyzowania wstrząsów użyć koców lub poduszek.
Przewóz lodówki w poziomie
W transporcie lodówka powinna być umieszczona w pozycji pionowej. Nie oznacza to jednak, że nie masz możliwości przetransportowania jej na leżąco. Pamiętaj jedynie, aby w czasie przeprowadzki umieścić urządzenie stroną tłoczną do góry. Ta pozycja zagwarantuje, że olej z agregatu nie jest w stanie przedostać się do instalacji chłodzącej. Informację na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi. Podobnie jak inne wytyczne dotyczące transportu.
Pamiętaj też, że transport lodówki w pozycji poziomej możliwy jest tylko samochodem typu kombi.
Pierwsze uruchomienie lodówki
Lodówka po transporcie już w domu? W takim razie czas ją rozpakować!
Zacznij od wyjęcia urządzenia z kartonu. W następnym etapie rozwiń taśmy i folie zabezpieczające oraz pozbądź się styropianu. Teraz możesz ustawić sprzęt w wybranym miejscu. Kolejnym krokiem powinno być wypoziomowanie lodówki, oraz jej umycie. O tym jak umyć lodówkę domowymi sposobami dowiesz się z innego artykułu na naszym blogu.
Wybór miejsca
Już w czasie aranżacji kuchni, zwróć szczególną uwagę na wybór odpowiedniego miejsca dla lodówki.
Sprzęt nie powinien znajdować się obok kuchenki, piekarnika czy mikrofali. Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego to sprawdź nasze artykuły o tym czy piekarnik obok lodówki to dobre rozwiązanie oraz czy mikrofala może stać na lodówce.
Niewskazane jest też bliskie sąsiedztwo grzejnika i mocno nasłonecznione miejsce. Wysoka temperatura może skutkować wzmożonym poborem prądu. Nową lodówkę należy postawić blisko gniazdka elektrycznego. Odległość między agregatem a ścianą powinna wynosić minimum 5 centymetrów.
Na koniec sprawdź, czy drzwi urządzenia otwierają się we właściwą stronę. Jeśli masz możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi, to zrób to przed pierwszym włączeniem lodówki. Szalenie istotne jest także prawidłowe wypoziomowanie lodówki.
Lodówka już na swoim miejscu, gotowa do działania? Teraz musi kilka godzin odstać. Odczekaj więc i nie włączaj jej od razu po wypoziomowaniu. Pierwsze uruchomienie urządzenia musi trochę potrwać.
Czyszczenie lodówki
Nowa lodówka ma specyficzny zapach, dlatego dobrym pomysłem jest jej dokładne umycie. Do czyszczenia możesz wykorzystać wodę i płyn do mycia naczyń. Zmieszanym płynem i wodą umyj szklane półki, balkoniki na drzwiach, szuflady oraz ściany zewnętrzne. Nie zapominaj o porządnym czyszczeniu uszczelki w lodówce. To prosty sposób na zachowanie higienicznej świeżości wewnątrz urządzenia.
Po umyciu wytrzyj wszystkie elementy i zostaw otwartą lodówkę, dopóki nie stanie się sucha. W przeciwnym razie woda w chłodziarce zamieni się w lód i konieczne będzie jej rozmrażanie.
Ile musi stać lodówka po transporcie
Nie trzeba spieszyć się z pierwszym uruchomieniem lodówki. Większość producentów zaleca odczekanie co najmniej kilku godzin. Sprawdźmy, ile dokładnie należy poczekać i jak powinno wyglądać pierwsze uruchomienie lodówki po transporcie ze sklepu.
Kiedy włączyć lodówkę po transporcie?
Zanim podłączysz urządzenie do prądu, musisz trochę odczekać. Ile dokładnie? Odpowiedź na pytanie w głównej mierze zależy od pory roku. Sprawdź, po jakim czasie można włączyć lodówkę i schować do środka żywność.
W lecie wystarczy odczekanie od 2 do 4 godzin. Jeśli lodówka odstała parę godzin, możesz podłączyć ją do prądu.
W sezonie zimowym trzeba poczekać nieco dłużej. Gdy na zewnątrz panują niższe temperatury, warto wstrzymać się z podłączeniem sprzętu nawet przez 24 godziny. W tym czasie olej w agregacie ma szansę się rozmrozić. Dzięki temu pierwsze uruchomienie lodówki nie skończy się awarią agregatu.
Ile się chłodzi nowa lodówka?
Zazwyczaj rozruch nowej lodówki zajmuje kilka godzin. W przypadku niektórych modeli czas ten jest znaczenie dłuższy i wynosi nawet do 2 dni. Informację o tym znajdziesz w instrukcji obsługi.
Dlatego ustaw preferowaną temperaturę i uzbrój się w cierpliwość. Nie umieszczaj produktów spożywczych w chłodziarko-zamrażarce. Dopiero kiedy komory schłodzą się do odpowiedniej temperatury, możesz schować jedzenie.
Może zdarzyć się, że lodówka po transporcie nie chłodzi. Ale uwaga! Nie musisz się martwić o jakość przechowywanej żywności! To, że lodówka po pierwszym uruchomieniu nie działa, nie zawsze oznacza awarię. Czasami urządzenie jest niewłaściwie ustawione i wystarczy odsunąć je od ściany.
Transport i pierwsze uruchomienie nowej lodówki nie musi być wyzwaniem. Z pomocą naszego poradnika powinieneś dać sobie radę! Wystarczy, że odpowiednio zabezpieczysz sprzęt i nie włączysz go od razu po dostarczeniu na miejsce.
Jeśli dopiero szykujesz się do nowej chłodziarko-zamrażarki i nie wiesz jaki model kupić to sprawdź także nasz ranking lodówek wolnostojących oraz lodówek do zabudowy. Porównujemy w nim najlepsze modele dostępne na rynku i podpowiadamy który będzie najlepszym wyborem.
Nie zapomnieliśmy także o zyskujących coraz bardziej na popularności lodówkach Side by Side, czy 3 lub 4 drzwiowych modelach czyli lodówkach MultiDoor i French Door.