Oczyszczacz powietrza, czy warto kupić?
Oczyszczacze powietrza to urządzenia, które stały się ostatnio bardzo modne. I to za sprawą teoretycznych korzyści zdrowotnych, jakie można dzięki nim uzyskać. W końcu kto nie chciałby, aby w jego domu znajdowało się wyłącznie czyste powietrze, pozbawione smogu, drobnoustrojów czy alergenów? Wiele osób zastanawia się jednak, czy warto kupić oczyszczacz powietrza. Czy rzeczywiście działa on tak, jak deklarują producenci? Dziś postaramy się pochylić nad tym problemem i rozwiać wszystkie wątpliwości!
Co daje oczyszczacz powietrza?
Zastanawiasz się, jak w ogóle działają omawiane urządzenia? Podstawowym ich zadaniem jest oczyszczanie powietrza ze wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń. Jakich? Mamy tu na myśli, chociażby:
- smog,
- drobnoustroje chorobotwórcze,
- roztocze kurzu domowego,
- pyłki roślin,
- zarodniki grzybów,
- nieprzyjemne zapachy (np. dym tytoniowy).
Jak dokładnie działa oczyszczacz powietrza? Specjalne wiatraki wtłaczają do niego brudne powietrze. Następnie przechodzi ono przez system filtracji. Gdy jest już oczyszczone, urządzenie z powrotem rozprowadza je po pomieszczeniu.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat mechanizmu działania oczyszczaczy powietrza, zapraszamy do naszego artykułu:
Jakie filtry znajdują się w oczyszczaczu? Czy są skuteczne?
Na polskim rynku dostępne są różne modele oczyszczaczy. Niektóre wspomagają filtrację z pomocą wody. Inne z kolei posiadają mniej lub bardziej rozbudowane systemy oczyszczania powietrza. W naszej opinii najbardziej skuteczne filtry to:
- filtry wstępne,
- filtr HEPA,
- filtr wyposażony w węgiel aktywny.
I właśnie takiego zestawienia filtrów powinniśmy szukać w oczyszczaczach powietrza.
Zastanawiasz się, dlaczego warto wybrać oczyszczacz powietrza wyposażony właśnie w te 3 filtry? Po prostu jest to zestawienie dające najszersze możliwości filtracji. Filtr wstępny zatrzymuje już w pierwszym kroku największe zanieczyszczenia: sierść zwierząt, włosy itd.
Filtr węglowy skutecznie usunie przykre zapachy. Z kolei filtr HEPA to sprawdzony i skuteczny pogromca drobnych cząstek: w tym pyłków roślin, wirusów, bakterii czy cząstek smogu (m.in. pyłów PM 2,5 czy PM10).
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Zdrowotne zalety oczyszczaczy powietrza
Oczyszczacze powietrza to urządzenia, których działanie może mieć pozytywny wpływ na zdrowie każdego. W szczególności zaś korzyści z jego działania płyną dla alergików oraz osób ze słabą odpornością (w tym niemowląt). Jak wykazały badania, obecność zanieczyszczeń w powietrzu może wpływać negatywnie nie tylko na nasze ogólne samopoczucie (smog powodować może, chociażby bóle głowy) i stan układu oddechowego, ale także układu naczyniowo-sercowego.
Działanie oczyszczacza powietrza może mieć pozytywny wpływ na osoby borykające się z nadciśnieniem tętniczym. Lepsza jakość powietrza w środowisku domowym może przyczynić się do obniżenia ciśnienia oraz wzmocnienia naczyń krwionośnych. Badania szczególną uwagę poświęciły osobom starszym, u których poprawa stanu zdrowia była najbardziej widoczna.
Zanieczyszczenia powietrza mogą mieć też negatywny wpływ na kobiety w ciąży. Pyły PM 2,5 oraz PM10 mogą wręcz przyczynić się do błędnego rozwoju płodu, w tym szczególnie układu nerwowego dziecka. Oczyszczacz powietrza może w dużej mierze uchronić przed tym zagrożeniem. Kilkuletnie obserwacje wykazały także, że korzystanie z oczyszczacza powietrza zmniejsza ryzyko występowania alergii — zwłaszcza pośród dzieci.
Czy oczyszczacz powietrza działa w przypadku alergików?
Oczyszczacz powietrza — czy warto go kupić w przypadku alergii? Jest to bardzo częste pytanie!
Jeśli o alergiach mowa, to właśnie na nich skupmy się nieco bardziej. Nie da się ukryć, że osoby borykające się z alergiami stanowią największą grupę osób interesujących się oczyszczaczami powietrza. Czy lepszy stan powietrza może faktycznie zmniejszyć reakcje alergiczne?
Oczywiście, że może. Poza tym warto podkreślić, że oczyszczacze powietrza skutecznie pochłaniają także cząsteczki kurzu, sierść zwierząt, zarodnik grzybów czy odchody roztoczy. Aby filtracja była skuteczna, sprzęt powinien być wyposażony co najmniej w filtry wstępne, filtry HEPA oraz filtry węglowe. Taki zestaw dobrze oczyszcza powietrze, dzięki czemu mikroklimat panujący w mieszkaniu staje się przyjazny dla alergików. I to, nawet jeśli przebywają w nim zwierzęta domowe!
Oczyszczacz powietrza a kurz
Wiele osób zastanawia się, czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz. Czym właściwie jest ten drobny pył, który unosi się w powietrzu oraz osiada na naszych meblach? Skład kurzu jest bardzo złożony i oczywiście, bywa różny. Najczęściej możemy znaleźć w nim grzyby, roztocza, odchody pajęczaków, złuszczony naskórek, bifenyle i inne. Nadmiar kurzu może mieć negatywny wpływ na stan naszego układu oddechowego, samopoczucia. Zwiększa ryzyko zachorowania na infekcje wirusowe i bakteryjne.
Czy oczyszczacze powietrza mogą skutecznie pozbyć się kurzu? Tak, ale należy zaznaczyć, że przede wszystkim tego, który unosi się w powietrzu. Żadne urządzenie nie zastąpi regularnego czyszczenia w pomieszczeniu.
Owszem, filtrowanie powietrza sprawić, że kurzu osadzającego się na meblach i przedmiotach będzie mniej. Jednakże nie wolno zapominać o regularnym, tradycyjnym sprzątaniu: odkurzaniu i myciu pomieszczeń.
Czy oczyszczacz rzeczywiście chroni przed smogiem?
Smog to inaczej mieszanka mgły, spalin oraz dymu. Najgorszymi jego składnikami są pyły zawieszone, oznaczone jako PM 1,10, PM 2,5 oraz PM10. Niestety, zanieczyszczone powietrze i smog to zmora wielu polskich miast. Zwłaszcza w sezonie grzewczym! A skutki zdrowotne smogu mogą być dotkliwe.
Szkodliwe cząsteczki nie tylko osadzają się w płucach. Mogą także przenikać do naczyń krwionośnych i tym sposobem docierać do pozostałych komórek organizmu.
Oczyszczacz powietrza – czy warto wykorzystać go do walki ze smogiem? Odpowiedź jest krótka – TAK! I to nawet w przypadku sporych zanieczyszczeń w otoczeniu! Stale włączony oczyszczacz może skutecznie zniwelować szkodliwe cząsteczki. Daje to możliwość oddychania czystym powietrzem w domu, nawet jeśli na zewnątrz panuje smog.
Warunkiem skuteczności jest jednak dobranie odpowiedniego modelu oczyszczacza powietrza. Powinien być wyposażony we właściwie filtry (w przypadku smogu główną rolę grają filtry HEPA) oraz dopasowany do wielkości naszego mieszkania lub pokoju.
Oczyszczacz powietrza a nieprzyjemne zapachy
Oczyszczacze powietrza, wyposażone w filtry z węglem aktywnym, mają dodatkową zaletę. Potrafią skutecznie pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z naszych pomieszczeń. Nawet tak uporczywych jak dym papierosowy, który nie tylko jest nieprzyjemny, ale i szkodliwy.
Za wyjątkiem dymu papierosowego oczyszczacz powietrza skutecznie niweluje także inne zapachy, takie jak, chociażby woń smażonych potraw, zapachy zwierząt czy woń dymu z komina.
Oczyszczacz powietrza a wirusy
Oczyszczone powietrze to powietrze pozbawione drobnoustrojów chorobotwórczych! Oczyszczacze powietrza posiadające filtr HEPA posiadają zdolność pochłaniania naprawdę małych cząstek. Oznacza to, że wychwytują one nie tylko pyły zawieszone, ale i drobnoustroje chorobotwórcze. Dzięki temu działaniu zmniejsza się ryzyko tego, że bakterie i wirusy wnikną do naszego organizmu, powodując infekcję.
Oczyszczacz powietrza zapobiega rozwojowi wirusów i bakterii także pośrednio — przez pochłanianie cząsteczek kurzu. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nagromadzony kurz to doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.
Mając dobry oczyszczacz powietrza oraz pamiętając o regularnym sprzątaniu, możemy sprawić, że w naszym domu będzie nie tylko czysto, ale i bezpiecznie.
Oczyszczacz powietrza a sierść i włosy
Choć często o sprzętach filtrujących powietrze mówi się w kontekście smogu, alergenów czy drobnoustrojów chorobotwórczych. Warto jednak wspomnieć, że oczyszczacze pozbywają się także większych zanieczyszczeń. Także tych widocznych gołym okiem, jak chociażby zwierzęca sierść i włosy. One również stanowią cząstki przyczyniające się do zanieczyszczenia powietrza. Mogą też wzmagać reakcje alergiczne.
Za wyłapywanie sierści i włosów z otoczenia odpowiada filtr wstępny. Należy pamiętać o jego regularnym czyszczeniu. Na szczęście, są to często filtry wielorazowego użytku. Można je myć ręcznie z pomocą wody.
Czy oczyszczacz może też nawilżać powietrze?
Suche powietrze w mieszkaniu bywa jednym z problemów sezonu grzewczego. Zbyt mała wilgotność powietrza negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, przyczynia się do przesuszenia i podrażnienia śluzówek, spojówek czy nawet skóry. Niedostateczna wilgotność jest także zmorą pasjonatów roślin doniczkowych — te również często marnieją w trakcie sezonu grzewczego.
W sytuacji, w której borykamy się z problemem zbyt suchego powietrza, wskazane jest jego nawilżanie. Istnieją specjalne urządzenia — nawilżacze, które mogą pomóc w poprawie mikroklimatu w naszym domu.
Warto jednak wiedzieć, że nawilżanie powietrza to funkcja dostępna w wielu oczyszczaczach. Tego typu sprzęty działają bardzo wydajnie. Przefiltrowane powietrze jest jednocześnie nawilżane i rozprowadzane po otoczeniu.
Zalety nawilżania powietrza latem
Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania ma jeszcze jedną cechę, która przydać się może w sezonie letnim. Dzięki swojemu mechanizmowi działania urządzenia te mogą delikatnie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu! Jest to rodzaj naprawdę zdrowej klimatyzacji!
Efekt chłodzenia jest odczuwalny i jednocześnie subtelny. Dzięki temu nie naraża nas na negatywne skutki zdrowotne, jak to bywa w przypadku tradycyjnej klimatyzacji, z którą łatwo przesadzić.
Oczyszczacze powietrza z funkcją jonizacji
Jonizacja to naturalne zjawisko, z którym najczęściej możemy się spotkać przy wodospadach, po burzy lub w lasach. Tworzy to sytuację, w którym w środowisku przeważa ładunek ujemny. Ma to pozytywny wpływ na zdrowie organizmów żywych i wspomaga likwidację zanieczyszczeń.
Wiele osób poszukuje oczyszczacza powietrza wyposażonego w dodatkową funkcję jonizacji. Nie ma wątpliwości, że funkcja ta może dodatkowo pomóc usuwać zanieczyszczenia z powietrza. Warto jednak dbać o to, aby nasze urządzenie miało sprawny filtr HEPA oraz filtr węglowy.
Co ciekawe, oczyszczacze powietrza z jonizacją działają lepiej niż samodzielne jonizator. Dzieje się to za sprawą wymuszanej cyrkulacji powietrza, która odgrywa tu kluczową rolę.
Czy oczyszczacz powietrza jest głośny?
Możliwość usuwania z powietrza alergenów, smogu i innych niepożądanych cząstek to bez wątpienia zaleta urządzeń filtrujących. Czy jednak korzyści, jakie daje oczyszczacz powietrza, muszą być okupione zwiększeniem poziomu hałasu w naszym domu?
Wiele zależy od wyboru konkretnego modelu. Najlepsze oczyszczacze na rynku charakteryzują się bardzo cichą pracą 20 dB. A zatem bez obaw można z nich korzystać nawet podczas snu!
Czy korzystanie z oczyszczacza jest drogie?
Aby działanie oczyszczacza było skuteczne, a jakość powietrza w naszym domu zawsze dobra, to urządzenie musi praktycznie pracować całą dobę. Wiele osób obawia się, że znacząco zwiększy to rachunki za prąd. Tymczasem, jeśli wybierzemy dobry model, koszt korzystania z dobrodziejstw oczyszczacza nie musi być wcale wysoki.
Wiele modeli oczyszczaczy to urządzenia energooszczędne. Ich średni pobór energii wynosi 12 W. A zatem, zakładając jego całodobową pracę, miesięczny koszt energii nie powinien przekroczyć 10 zł. Roczny koszt zużycia energii przez oczyszczacz, w zależności od modelu, wyniesie od 60 do około 120 złotych.
Czy oczyszczacz powietrza zawsze jest skuteczny?
Oczyszczacz powietrza będzie skutecznie filtrował zanieczyszczenia pod warunkiem właściwego korzystania z urządzenia. Planując zakup oczyszczacza, warto zapoznać się z zasadami jego działania. Pozwoli to wybrać optymalne miejsce, w którym postawimy nasz sprzęt.
Istotne jest także dopasowanie wydajności urządzenia do naszej przestrzeni. Na rynku dostępne są modele przeznaczone zarówno do mniejszych, jak i większych mieszkań.
Jeśli chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo korzystać z oczyszczacza, zapraszamy do lektury artykułu:
Dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia ważna jest także odpowiednia konserwacja i wymiana filtrów. Na szczęście, wiele modeli posiada automatyczną funkcję informowania o konieczności wymiany filtra na nowy.
Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?
Nie ulega wątpliwości, że korzyści, jakie daje oczyszczacz powietrza, są warte jego zakupu. O tym, że działanie tych urządzeń jest skuteczne, może świadczyć fakt, że coraz częściej pojawiają się one w placówkach medycznych czy budynkach użyteczności publicznej.
Profilaktyka zdrowotna, ochrona przed wirusami oraz świadomość tego jak jakość powietrza wpływa na zdrowie to powody, dla których oczyszczacze powietrza stają się coraz bardziej popularne.
Oczyszczone powietrze może znaleźć się także w Twoim domu. Warto o tym przemyśleć zwłaszcza w przypadku alergii. Wówczas kurz czy wszelkie inne alergeny, sierść zwierząt czy dym papierosowy nie będą zaburzały codziennego komfortu życia. W przypadku wrażliwych śluzówek lub spojówek warto rozglądnąć się za polecanym modelem oczyszczacza z funkcją nawilżania.
Na jakie modele warto zwrócić uwagę?
Zakup oczyszczacza powietrza to bez wątpienia dobry krok w kierunku zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególnie ważne jest jednak wybranie właściwego modelu, który nie tylko będzie optymalnie odpowiadał naszym potrzebom, ale też niezawodny.
Jeśli poszukujesz modeli, których skuteczność działania została sprawdzona to serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym rankingiem oczyszczaczy powietrza.
Nasi eksperci zestawili w nim 12 godnych uwagi modeli w różnym przedziale cenowym. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tam sprawdzony model dopasowany do jego potrzeb.