Zaznacz stronę

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny, który lepszy?

Jaki odkurzacz wybrać – pionowy czy tradycyjny? To pytanie, które zadaje sobie wielu konsumentów stojących przed koniecznością wyboru nowego sprzętu. Liczne opinie i powtarzane mity w Internecie nie pomagają w wyborze odkurzacza. Jak to zatem jest? Który typ sprzętu będzie lepszy i zapewni większą skuteczność odkurzania? Czy tradycyjny odkurzacz w rzeczywistości jest lepszy od modelu pionowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i jak zwykle – wiele zależy od naszych potrzeb i preferencji! Odpowiedź na pytanie, który odkurzacz będzie lepszy dla Ciebie znajdziesz w poniższym poradniku!

Odkurzacz pionowy czy tradycyjny

Odkurzacze tradycyjne – charakterystyka

Aby odpowiedzieć na pytanie który sprzęt jest lepszy: odkurzacz pionowy czy tradycyjny, należy uważnie przyjrzeć się charakterystyce tych urządzeń. Podstawowa różnica pomiędzy nimi jest widoczna na pierwszy rzut oka i jest to nic innego, jak kształt! Kształt w przypadku tradycyjnych odkurzaczy odgrywa istotne znaczenie. Mianowicie, trzeba wygospodarować przestrzeń pozwalającą na jego przechowywanie. Jeśli chodzi o same gabaryty odkurzaczy tradycyjnych to mogą się one różnić w zależności od modelu.

Odkurzacze tradycyjne posiadają formę mniejszej lub większej poziomej bryły. Z jednej strony znajduje się kabel sieciowy, z drugiej – sztywna lub elastyczna rura zakończona głowicą lub ssawką ssącą. Odkurzacz tradycyjny praktycznie zawsze będzie urządzeniem zasilanym sieciowo.

Tradycyjne odkurzacze dzielą się na modele posiadające wymienny worek lub opróżniany zbiornik na odpady. Klasyczny odkurzacz workowy to typ sprzętu, który do tej pory ma wielu wiernych zwolenników. Taki tradycyjny odkurzacz posiada sporą pojemność (worki mają zazwyczaj kilka litrów). Zapełniony odkurzacz można wówczas opróżnić w łatwy sposób – po prostu wyjmując i wyrzucając worek. Niektóre odkurzacze tradycyjne (zwłaszcza nowoczesne modele) posiadają stały zbiornik na zanieczyszczenia. Zebrany brud po prostu wysypuje się po zapełnieniu pojemnika. Wielu uważa, że jest to wygodniejszy i bardziej ekonomiczny system ze względu na brak konieczności kupowania worków.

Wady i zalety odkurzaczy tradycyjnych

Zalety tradycyjnego odkurzacza

Zastanawiając się nad pytaniem „odkurzacz pionowy czy tradycyjny” warto poznać wady i zalety poszczególnych urządzeń. Klasyczne odkurzacze mają szereg zalet, które od dawna były i są doceniane przez użytkowników. Co dobrego oferuje nam model tradycyjny?

Duża moc ssania – wiele oczywiście zależy od konkretnego modelu odkurzacza. Niemniej jednak większość modeli tradycyjnych posiada dużą siłę ssącą z uwagi na obecność stałego, pewnego zasilania.

Nieograniczony czas pracy – jeśli wybierzemy dobry model, który nie ulega przegrzaniu, to odkurzać można tak naprawdę bez ograniczeń czasowych.

Najlepsza efektywność na dużej powierzchni – z uwagi na dużą siłę ssania i sporą pojemność, odkurzacz tradycyjny sprawdzi się najlepiej podczas sprzątania większych przestrzeni. To jeden z powodów, dla którego odkurzacz klasyczny bywa częstym wyborem właścicieli dużych domów. Dobry odkurzacz klasyczny zapewnia wysoką efektywność, ciągłość oraz wygodę sprzątania.

Uniwersalna skuteczność – o zakupie odkurzacza tradycyjnego mogą pomyśleć osoby mające w swoim domu podłogi różnego typu. Odkurzacz tradycyjny posiada zazwyczaj jedną, uniwersalną głowicę, która nadaje się do sprzątania każdego rodzaj powierzchni: paneli, desek podłogowych, kafelek, krótkich i długich dywanów…. tu nie ma ograniczeń!

Najlepsze do dywanów z długim włosiem – model tradycyjny, dzięki połączeniu dużej mocy i uniwersalnej głowicy sprawdza się doskonale do czyszczenia „problematycznych” dywanów z długim włosiem. Praktycznie każdy model odkurzacza tradycyjnego sprawdzi się na grubych dywanach. Z kolei tylko nieliczne odkurzacze pionowe mogą działać na takiej powierzchni!

Niska cena – odkurzacze klasyczne są dużo tańsze od ich pionowych odpowiedników. Nawet bardzo duży i mocny sprzęt można kupić za kilkaset złotych. W przypadku mniejszych modeli kwoty będą jeszcze drobniejsze. Za niewielkie pieniądze możemy otrzymać mocny, solidny i przede wszystkim – skuteczny sprzęt!

Wady odkurzacza klasycznego

Odkurzacze tradycyjne mają także swoje wady:

Ograniczona mobilność – mobilność modeli tradycyjnych jest ograniczona przez dwa czynniki. Jednym jest gabaryt i kształt sprzętu, drugim obecność kabla – zawsze musimy mieć dostęp do gniazdka elektrycznego. A jeśli chcemy przenieść odkurzacz do oddalonego pomieszczenia lub na inne piętro, kabel niestety trzeba zwinąć, a samo urządzenie – dźwignąć.

Trudniejsze przechowywanie – trzeba znaleźć miejsce do przechowywania odkurzacza tradycyjnego. Jeśli chcesz go przechowywać w szafie to licz się z tym, że zajmie jej większą część. Nawet, jeśli posiadasz niewielki model.

Mniejsza wygoda użytkowania – korzystanie z modelu tradycyjnego może być niewygodne: odkurzacz trzeba ciągnąć, przenosić, należy się schylać… Oj, w przypadku większego domu lub mieszkania odkurzanie potrafi czasem skutecznie zastąpić siłownię!

Dodatkowe koszty – w przypadku modelu tradycyjnego z wymiennym workiem należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Worki w końcu należy kupować regularnie (bez nich nie da się odkurzać), powinny także pasować do naszego modelu. Nie jest to ekonomiczne, w dodatku zapełniający się worek wpływa negatywnie na siłę ssącą odkurzacza. Niedogodność tę można zniwelować wybierając model ze stałym zbiornikiem na kurz.

Trudno odkurzyć schody lub sufity – w przypadku odkurzaczy tradycyjnych czyszczenie schodów lub przestrzeni pod sufitem bywa bardzo męczące i mało komfortowe. Albo brakuje kabla, albo rura jest za krótka i wraz z nią trzeba podnosić cały odkurzacz.

Typy odkurzaczy tradycyjnych

Odkurzacze tradycyjne same dzielą się na różne typu urządzeń. Na rynku znaleźć możemy klasyczne odkurzacze workowe, odkurzacze klasyczne bezworkowe, odkurzacze z filtrem wodnym lub nawet odkurzacze piorące, które poza samym wchłanianiem zanieczyszczeń potrafią jednocześnie myć nasze podłogi i dywany!

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Odkurzacze pionowe – charakterystyka

Odkurzacze pionowe, jak sama nazwa wskazuje, od ich tradycyjnych odpowiedników różnić się będą kształtem i konstrukcją. Odkurzacze pionowe nazywane są także odkurzaczami stojącymi. Mają bardziej kompaktowe wymiary, przez co ich przechowywanie jest znacznie łatwiejsze. Nie tylko łatwiej je schować. Niektóre pionowe odkurzacze posiadają wręcz stojak lub specjalne mocowanie do ściany, dzięki czemu mogą być zawsze pod ręką.

Odkurzacz pionowy uważany jest za ten „wygodniejszy” w obsłudze. Sprzątać można w bardziej komfortowej, wyprostowanej pozycji. Bardziej komfortowe jest też odkurzanie trudno dostępnych miejsc.

Pionowy odkurzacz praktycznie zawsze będzie miał stały zbiornik na zanieczyszczenia. Jest to właściwie standard w odkurzaczach pionowych. Wielu konsumentom rozwiązanie to przypada do gustu: uważają je za wygodniejsze i bardziej ekonomiczne.

Odkurzacze pionowe mogą mieć różne źródło zasilania. Pionowe odkurzacze, podobnie jak te tradycyjne, mogą być zasilane kablem sieciowym. Wówczas ich praca jest stabilna, ale praca sprzętu uzależniona jest od dostępu gniazdek elektrycznych. Wybierając odkurzacz pionowy przewodowy warto sprawdzić aspekt zasilania. Długość przewodu jest rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, gdyż rzutuje to na komfort użytkowania.

Innym typem sprzętu jest bezprzewodowy odkurzacz pionowy. Zaletą takiego rozwiązania jest zwiększona mobilność urządzenia. Ułatwia to sprzątanie miejsc oddalonych od źródeł zasilania, schodów, sufitów czy różnych, trudno dostępnych zakamarków. Krążą różne mity odnośnie tego, ile odkurzacz bezprzewodowy wytrzymuje na jednym ładowaniu. Cóż, wiele zależy od konkretnego sprzętu. Niektóre modele wyczerpią się po kilku minutach – inne będą pracowały z ogromną mocą przez dłuższy czas.

Optymalnym rozwiązaniem jest odkurzacz pionowy bezprzewodowy, posiadający możliwość podpięcia do zasilania sieciowego. Wówczas, w razie wyczerpania się akumulatora można kontynuować pracę.

Odkurzacz bezprzewodowy a jego moc

W przypadku odkurzaczy pionowych bezprzewodowych napotkać się można z różnymi opiniami. Niektórzy obawiają się, że działanie odkurzacza pionowego bezprzewodowego będzie mniej skuteczne z uwagi na mniejszą siłą ssącą. W przypadku odkurzacza pionowego bezprzewodowego wiele będzie zależało od wyboru konkretnego modelu. Naprawdę dobry odkurzacz pionowy może nas zaskoczyć dużą siłą ssania i niezwykle wytrzymałym akumulatorem. A zatem warto kupić odkurzacz pionowy „z górnej półki”, choć trzeba się liczyć z tym, że będzie on droższy od swojego klasycznego odpowiednika.

Zalety odkurzacza pionowego

Odkurzaczom pionowym trudno odmówić kilku znaczących zalet:

Swoboda manewrowania – odkurzacz stojący oferuje dużą wygodę użytkowania i swobodę manewrowania. Nie da się ukryć – w przypadku odkurzacza pionowego sprzątanie jest przyjemniejsze i mniej obciążające. Wszystkie czynności można wykonywać w naturalnej, wyprostowanej pozycji bez konieczności schylania się czy dźwigania. Nawet w tych trudno dostępnych miejscach! Jest to komfort, który doceni każdy, niemniej jednak z uwagi na tę zaletę odkurzacz pionowy bywa polecany szczególnie osobom starszym czy tym, które mają problemy z kręgosłupem.

Odkurzacz ręczny – modele pionowe przeważnie posiadają opcję przekształcenia w odkurzacz ręczny. Po odpięciu głównej rury możemy z takim ręcznym odkurzaczem wyruszyć na czyszczenie blatów, półek lub też odkurzyć wnętrze samochodu. To bardzo przydatna funkcja, zwiększająca zakres działania urządzenia. Warto odkurzacz kupić tak, aby wybrany model posiadał tę funkcję.

Dodatkowe funkcje – w przypadku odkurzaczy pionowych zazwyczaj urządzenie wyposażone będzie w masę różnych końcówek. Producenci prześcigają się w pomysłach. Znajdziemy główne turboszczotki wyposażone w podświetlenie LED, specjalne końcówki do odkurzania auta, tapicerki czy usuwania sierści zwierząt z kanapy. Wszystko dla zwiększenia komfortu odkurzania i powiększenia zakresu działania danego modelu.

Łatwość przechowywania – odkurzacze pionowe są mniejsze gabarytowo, co ułatwia ich przechowywanie. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza w przypadku małych mieszkań. Sięgnięcie po nie bywa także szybsze i prostsze – zwłaszcza gdy nasz model znajduje się na dedykowanym wieszaku.

Brak kabla – zaleta modeli bezprzewodowych, gwarantująca dużą swobodę manewrowania. Odkurzacz bezprzewodowy pozwala oczyścić miejsca oddalone od źródła zasilania: np. schody czy samochód.

Brak konieczności wymiany worków – nie trzeba martwić się dokupywaniem worków. Urządzenia pionowe posiadają własne zbiorniki, które można zazwyczaj w łatwy sposób wyciągnąć i opróżnić. Pojemność takiego pojemnika zależy od modelu odkurzacza.

Wady odkurzacza pionowego

Szukając odpowiedzi na pytanie „odkurzacz pionowy czy tradycyjny”, nie da się ukryć, że modele stojące mają sporo zalet. Niemniej jednak odkurzacz pionowy to urządzenie, które ma także swoje wady? Oto, o czym należy pamiętać podejmując decyzję o zakupie:

Gorsza siła ssania – przynajmniej w przypadku tańszych modeli. Odkurzacze pionowe „z górnej półki” potrafią zawstydzić niejednego tradycyjnego odpowiednika.

Mniejsza uniwersalność -modele pionowe zazwyczaj nie posiadają jednej, uniwersalnej szczotki do każdej powierzchni. Często końcówki należy wymieniać. Nie każdy odkurzacz stojący poradzi sobie także z dywanami z długim włosiem. Taką zdolność mają tylko nieliczne modele (np. Jimmy JV85 PRO).

Ograniczenie czasowe – modele bezprzewodowe dają ogromną swobodę i komfort odkurzania, zawsze jednak trzeba liczyć się z ograniczeniem czasowym. Akumulator, nawet ten mocny, w końcu się wyczerpie.

Cena – odkurzacze pionowe, zwłaszcza te akumulatorowe, są dużo droższe od tradycyjnych odpowiedników. O ile bardzo skuteczny model tradycyjny może kosztować zaledwie kilkaset złotych, o tyle równie skuteczny i wydajny model pionowy może już kosztować czterocyfrową kwotę.

Jaki odkurzacz tradycyjny lub odkurzacz pionowy wybrać?

Jak widać, odpowiedź na pytanie „odkurzacz pionowy czy tradycyjny?” nie jest taka prosta. Każdy rodzaj sprzętu ma swoje wady i zalety. Należy je rozważyć w odniesieniu do własnych potrzeb i preferencji.

Nawet jeśli jeszcze zastanawiasz się nad tym jaki odkurzacz lepszy – pionowy czy tradycyjny, to możesz pamiętać o sprawdzeniu kilku aspektów. Bez względu na rodzaj sprzętu! Przede wszystkim zwróć uwagę na systemy filtracji. Najpopularniejsze (w oby typach odkurzaczy) są filtry HEPA, ale to nie jedyne godne uwagi rozwiązanie. Innym aspektem jest zużycie energii przez wybrany model.