Co orbitrek czy rowerek stacjonarny? Co da lepsze efekty?
Rower stacjonarny czy orbitrek? Dla osób lubiących sport to naprawdę trudny wybór. W obydwu przypadkach ćwiczenia możemy wykonywać w domu, a na efekty nie trzeba długo czekać. Zarówno orbitrek, jak i rowerek stacjonarny nadają się do treningu wytrzymałościowego. Polepszają kondycję, poprawiają wydolność organizmu i mają korzystny wpływ na samopoczucie.
W tekście wskazujemy najważniejsze różnice między urządzeniami. Punktujemy wady i zalety, oceniamy skuteczność ćwiczeń. Zobacz, kto w starciu orbitrek vs rowerek wysunął się na prowadzenie.
Co lepsze orbitrek czy rowerek? Porównanie urządzeń
Orbitrek i rower treningowy to sprzęty fitness chętnie wybierane do domowej siłowni. Nadają się do treningu wytrzymałościowego i cardio. Dzięki nim spalisz kalorie, zadbasz o układ krążenia i nabierzesz masy mięśniowej.
Co ważne, zrobisz to bez wychodzenia z domu. Możesz ćwiczyć podczas oglądania telewizji, słuchania muzyki czy rozmowy przez telefon. To łatwy sposób na codzienną dawkę aktywności.
Tym, co odróżnia od siebie sprzęty, jest mechanika ruchu i sposób obsługi. Wykonywanie ćwiczeń na rowerku to po prostu jazda na rowerze. Orbitrek natomiast łączy w sobie funkcje różnych sprzętów, takich jak bieżnia czy rowerek. Treningi na nim są więc bardziej zróżnicowane.
Orbitrek – dla kogo?
To idealny sprzęt dla Ciebie, jeśli myślisz o treningu ogólnorozwojowym. Nie bez powodu zyskuje na popularności. Angażuje mięśnie ramion, brzucha, pośladków i łydek. Ruchy wykonywane w czasie ćwiczeń można porównać do jazdy na nartach. Tym samym orbitrek łączy w sobie zalety trzech urządzeń:
- bieżni elektrycznej
- roweru stacjonarnego
- steppera
Trening na orbitreku jest też doskonałą formą rehabilitacji. Z tego powodu urządzenie sprawdzi się w przypadku osób, które chcą odzyskać sprawność po kontuzji.
Szeroka oferta produktów umożliwia zakup sprzętu dostosowanego do potrzeb. Najlepsze modele orbitreków są wyposażone w praktyczne funkcje. Dają możliwość ustawienia intensywności treningu, dzięki czemu każde ćwiczenie jest dostosowane do użytkownika. Ponadto mierzą najważniejsze dane takie jak prędkość, przebyty dystans czy liczba spalonych kalorii. W przypadku najlepszych maszyn możemy korzystać z aplikacji po sparowaniu komputera ze smartfonem.
A do wyboru mamy 3 rodzaje orbitreków:
Orbitreki mechaniczne – wyposażone w hamulec, który reguluje siłę oporu w czasie treningu.
Orbitreki magnetyczne – za regulację oporu odpowiadają magnesy, które są umieszczone wokół koła zamachowego. Modele magnetyczne ustawiamy za pomocą pokrętła lub komputera.
Orbitreki elektromagnetyczne – najbardziej profesjonalne urządzenia. Za opór podczas ćwiczeń odpowiadają elektromagnesy sterowane za pomocą komputera.
Orbitrek – zalety i wady
Orbitrek stacjonarny zapewnia efektywne spalanie tłuszczu. Świetnie sprawdza się do modelowania zarówno górnych, jak i dolnych partii ciała. Trenując na orbitreku, utrzymujemy wyprostowaną postawę ciała, nie obciążamy stawów.
Orbitrek pozwala też na większą różnorodność ćwiczeń niż rower stacjonarny. Sprawdza się podczas treningu interwałowego i cardio, możemy go połączyć z treningiem siłowym. W efekcie poprawia kondycję fizyczną i wydolność układu krążenia, co zapobiega powstawaniu wielu chorób.
Pamiętajmy jednak, że organizm w czasie ćwiczeń na orbitreku szybko się męczy. Minusem są też wyższe ceny sprzętów. Zazwyczaj orbitreki są droższe niż rowery stacjonarne. Profesjonalne urządzenia to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Rower treningowy – dla kogo?
Urządzenie dla każdego, kto lubi jazdę na rowerze. Ćwiczenia na rowerku nie obciążają stawów, są więc bezpieczne. Na sprzęcie mogą bez obaw ćwiczyć osoby starsze i zmagające się z otyłością. Z drugiej strony możemy na nim wykonywać treningi wytrzymałościowe.
Dostępne są 4 rodzaje urządzeń, które różni zastosowany system oporu:
- rowery magnetyczne
- rowery elektromagnetyczne
- rowery mechaniczne
- rowery powietrzne
Modele rowerów możemy też podzielić ze względu na przyjętą pozycję podczas ćwiczeń. Wyróżniamy rower pionowy, poziomy oraz najbardziej profesjonalny rower spinningowy.
Rowerek treningowy – zalety i wady
Przyrząd przeznaczony zarówno dla osób początkujących, jak i profesjonalistów. W przeciwieństwie do biegania jazda na rowerku stacjonarnym nie obciąża stawów. Ten typ aktywności jest całkowicie bezpieczny. Jedyne, o czym musimy pamiętać, to prawidłowa postawa ciała.
Rowerek jest dostępny w wielu wariantach, dzięki czemu łatwiej wybrać model dostosowany do potrzeb i zasobności portfela. Najbardziej zaawansowane rowerki stacjonarne oferują precyzyjną kilkustopniową regulację obciążenia i programy treningowe. To z kolei pozwala ustawić indywidualny plan treningu.
Plusem urządzenia są też kompaktowe wymiary. Rower nie zajmuje wiele miejsca, więc sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu. Zazwyczaj cechuje się niewielkim ciężarem, jest więc łatwy do przenoszenia. Najtańsze modele rowerków kosztują od około 200 zł.
Rowerek treningowy ma też kilka wad. W głównej morze angażuje dolne partie ciała, więc chcąc wyrzeźbić całe ciało, musisz wykonywać dodatkowe ćwiczenia. Trening na rowerku stacjonarnym może być też nużący, szczególnie dla tych osób, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej.
Spalanie tłuszczu – orbitrek czy rowerek?
Regularne ćwiczenia na orbitreku i rowerku gwarantują spalanie tkanki tłuszczowej. Sprawdźmy, który z nich pozwala szybko zrzucić zbędne kilogramy: orbitrek czy rower stacjonarny?
W tej konkurencji lepiej wypada orbitrek. Sprzęt angażuje niemal 90% mięśni, dzięki czemu trening staje się bardziej efektywny. Urządzenie zapewnia redukcję tkanki tłuszczowej i ułatwia odchudzanie. Należy jednak pamiętać, że treningi na orbitreku są bardziej wymagające.
Orbitrek czy rowerek, co da lepsze rezultaty na mięśnie brzucha?
Orbitrek czy rowerek na brzuch? Jeśli zadajesz sobie podobne pytanie, to podpowiadamy: zadanie to lepiej wykona orbitrek. Sprzęt stymuluje mięśnie brzucha, co przekłada się na modelowanie tej partii ciała.
Rowerek stacjonarny czy orbitrek – na co się zdecydować?
Kiedy zdecydować się na zakup rowerka stacjonarnego?
Gdy nie przeszkadza Ci pozycja siedząca w czasie ćwiczeń. Co ważne, podczas treningu, nie są obciążane stawy. Tego typu aktywność jest więc bardzo dobra dla osób, które mają wysoką masę ciała lub są w podeszłym wieku. Z drugiej strony na sprzęcie można wykonywać ćwiczenia wytrzymałościowe, np. trening cardio.
Kiedy warto wybrać orbitrek do domowej siłowni?
Gdy interesuje Cię zróżnicowany, intensywny trening w domowej siłowni i chcesz wymodelować wszystkie partie ciała. To bieżnia, rowerek i stepper w jednym. Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej. Warto nadmienić, że ruchy wykonywane na orbitreku to też doskonała rehabilitacja. Z tego powodu sprzęt jest polecany dla osób po kontuzjach.
Rowerek czy orbitrek – który sprzęt do trenowania ciała zakupić?
Ostateczna odpowiedź zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Każdy z przyrządów daje fantastyczne efekty, takie jak wzmocnienie mięśni, poprawa kondycji i redukcja tkanki tłuszczowej. Wystarczy tylko odrobina samozaparcia i regularny trening.
Zobacz jaki sprzęt kupić?
Wybór czy to rowerka czy orbitreka to nie łatwe zadanie. Na rynku sporo jest modeli, a porównanie ich parmetrów i stosunku jakości do ceny może być czasochłonnym procesem. By ułatwić Ci zadanie przygotowaliśmy kompleksowy ranking orbitreków jak również porównanie najlepszych rowerków stacjonarnych. Jesteśmy przekonani, że po ich lekturze dokonanie właściwego wyboru stanie się dużo prostsze.
Chcesz dodatkowo mierzyć swoją aktywność fizyczną podczas treningu na rowerku czy orbitreku. Jeśli tak to zobacz także nasze testy najlepszych smartbandów i smartwatchy.