Piekarnik do zabudowy wymiary standardowe
Piekarnik to element wyposażenia kuchni, bez którego trudno wyobrazić sobie życie! Wybór tego urządzenia nie jest jednak taki prosty. Zwłaszcza że producenci wyposażenia do kuchni znajdują coraz to nowsze rozwiązania! Zatem od czego zacząć, wybierając dla siebie piekarnik pod zabudowę? Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są nie tyle funkcje danego modelu, ile jego wymiary! W końcu musi on idealnie pasować do Twojej kuchni. Nie wiesz, jakie wymiar piekarnika do zabudowy są dostępne? Wszystko wyjaśnimy w niniejszym artykule!
Piekarnik elektryczny – gdzie można go umieścić?
Planując urządzenie kuchni, należy dokładnie przemyśleć wszystkie detale. W tym także miejsce dla wszystkich kuchennych sprzętów. Właściwe rozplanowanie kuchni sprawi, że zyska ona na funkcjonalności, a jej poszczególne elementy stworzą spójną całość. Rodzaj piekarnika i jego wielkość będą bowiem zależały od miejsca, w którym urządzenie się znajdzie. Możliwości umiejscowienia piekarników w zabudowie są różne. Mogą się one znajdować na poziomie podłogi — pod kuchennym blatem, pomiędzy blatem i szafkami lub nawet na wysokości (na tzw. słupku).
Pełnowymiarowy piekarnik pod zabudowę – wymiary
Pełnowymiarowy piekarnik w zabudowie to typ najczęściej spotykany w naszych kuchniach. Wymiary standardowych modeli posiadają około 60 cm wysokości, szerokości i głębokości. Są one przede wszystkim przeznaczone do montażu w głębokich szafkach pod blatem.
Kiedy powinniśmy rozważyć zakup piekarnika o standardowych wymiarach? Na pewno umożliwią one wygodne przygotowanie posiłków dla całej rodziny — nawet tej dużej! Możliwość pieczenia na różnych poziomach równocześnie czy ogólnie duża pojemność urządzenia (nawet 77 litrów!) ma duże znaczenie, jeśli w grę wchodzi pieczenie kilku potraw naraz. Pełnowymiarowe piekarniki do zabudowy sprawdzą się doskonale także do pieczenia pizzy czy domowego pieczywa. Czasami wnętrze piekarnika pełnowymiarowego wyposażone jest także w rożen.
Wymiary piekarnika do zabudowy o spłyconej głębokości
Drugim, często spotykanym w domu typem są urządzenia o spłyconej głębokości. Wysokość piekarnika w zabudowie oraz szerokość piekarnika jest wówczas taka jak w przypadku sprzętu pełnowymiarowego. Wynosi 60 cm. Mniejsza jest natomiast głębokość i wynosi zazwyczaj 51,5 cm. Piekarniki o spłyconej głębokości są dobrym rozwiązaniem w przypadku wysokiej zabudowy pionowej. Choć głębokość urządzenia jest mniejsza (a co za tym idzie — pojemność piekarnika również jest pomniejszona), to wciąż pozwala ono na komfortowe gotowanie.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Wymiary piekarnika kompaktowego
Piekarniki kompaktowe nazywa się także modułowymi. Stanowią rozwiązanie, które sprawdzi się szczególnie w niewielkich kuchniach. Wymiary piekarników do zabudowy kompaktowych wynoszą zazwyczaj 45 cm wysokości, 50 cm głębokości oraz 60 cm szerokości. W takim piekarniku nie przyrządzimy co prawda posiłku dla całej, dużej rodziny. Niemniej jednak szacuje się, że dla 3-4 – osobowego gospodarstwa domowego są całkowicie wystarczające!
Popularne rozwiązanie zabudowę
Piekarniki modułowe o wysokości 45 cm cieszą się od pewnego czasu sporą popularnością. I to nawet u posiadaczy dość dużych kuchni. Dlaczego? Produkty te można umieszczać praktycznie na dowolnej wysokości. Można nawet wsadzić sprzęt pomiędzy szafki na wysokości wzroku. Jest to niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Dodatkowo wpisuje się ono w design nowoczesnej kuchni.
Nowy piekarnik Co sprawdzić przed zakupem?
Przed zakupem sprzętu warto dokładnie sprawdzić kilka rzeczy. Przede wszystkim, dokładnie zmierzmy wymiary szafki pod piekarnik. Następnie, oglądając interesujący nas model, sprawdźmy, czy podane wymiary dotyczą wielkości samego urządzenia. Czasami bowiem podana na stronie wartość to wymiary dedykowanej pod piekarnik szafki. Dokonanie takiego porównania pozwoli uniknąć błędów przy zakupie. Wybierając miejsce dla piekarnika, koniecznie upewnij się, że w pobliżu znajduje się gniazdko elektryczne, pod które można podpiąć sprzęt.
Czyszczenie piekarnika i inne aspekty, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Jeśli wiesz już, jakiej wielkości urządzenie potrzebujesz, ale nadal zastanawiasz się, jaki elektryczny piekarnik do zabudowy wybrać to zapoznaj się z naszym małym przewodnikiem. Zwracamy w nim uwagę na cechy i funkcje, w które wyposażone powinny być dobre piekarniki.
Klasa energetyczna
Piekarniki energooszczędne są nieco droższe. Niemniej jednak korzystanie z nich pozwoli na zaoszczędzenie energii elektrycznej. Zwłaszcza w perspektywie długofalowej. A przecież te sprzęty kupuje się na lata!
Bezpieczeństwo użytkowania
Elektryczny piekarnik powinien być wyposażony w stosowne zabezpieczenia. Sprawdź to zwłaszcza, gdy w Twoim domu są dzieci. Renomowane urządzenia posiadają, chociażby specjalne blokady chroniące przed przypadkowym uruchomieniem oraz funkcje automatycznego wyłączania.
Rodzaj prowadnic
Pamiętasz ręcznie wyciągane drabinki? Czasami kłopotliwe do usunięcia? Ten typ prowadnic odchodzi do lamusa! Obecnie warto postawić na prowadnice teleskopowe. Po lekkim pociągnięciu blachy same wysuwają się one z komory!
Funkcje dodatkowe
Warto wybrać urządzenie wyposażone w termoobieg czy też funkcję dual cook. Możesz też poszukać modelu 2 w 1, łączącego funkcję piekarnika i kuchenki mikrofalowej. Takie rozwiązania mają najczęściej modele o wysokości 45 cm. Przydatna może też być funkcja pomagająca w czyszczeniu komory sprzętu. Wkłady katalityczne lub elektroniczne oczyszczanie parowe znacznie ułatwiają zadanie usunięcia zabrudzeń i resztek jedzenia.
Elektroniczne obsługiwanie dotykowe
Niektóre modele sterowane są za pomocą pokrętła. Nowsze sprzęty przeważnie oferują jednak sterowanie sensorowe. Wybór zależy od Twoich preferencji.
Wygląd urządzenia
Materiałem, z którego wykonane są piekarniki, przeważnie jest szaro-srebrna stal nierdzewna. Niektóre sprzęty można jedna kupić w innych kolorach. Dostępne są nawet specjalnie postarzane retro modele (oferuje je, chociażby Electrolux).