Zaznacz stronę

Suszarka i pralka czy pralko suszarka?

Pranie i suszenie ubrań to jedne z podstawowych czynności, jakie wykonujemy w domu. Sprawną, niezawodną pralkę można wręcz uznać za podstawę domowego wyposażenia AGD. Po praniu przychodzi jednak moment bardziej uciążliwy – ubrania trzeba wysuszyć. Proces ten zazwyczaj zajmuje dwie przestrzenie: miejsce i czas. Z pomocą przyjść mogą dwa typy urządzeń. Są to suszarki oraz… pralko-suszarki! I tutaj zaczyna się dylemat! Co lepsze? Osobno zakupione pralka i suszarka czy może bardziej kompaktowa pralko-suszarka? Nie możesz się zdecydować? W tym artykule pomożemy Ci znaleźć właściwą odpowiedź na nurtujące Cię pytanie.

Pralka czy pralko suszarka

Suszarka, pralka czy pralko suszarka – czym się różnią?

Zanim przejdziemy do meritum, spróbujmy sobie wyjaśnić, czym różnią się między sobą omawiane typy urządzeń. Pralki chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest to doskonale znane urządzenie służące do czyszczenia naszych ubrań, ręczników, pościeli. W zależności od typu sprzętu wyróżniamy pralki ładowane od przodu albo od góry. Różnią się one między sobą mocą, ilością dostępnych funkcji, wielkością i pojemnością.

Drugim typem urządzenia, na którym się dziś skupimy, jest suszarka. Z wyglądu zazwyczaj przypomina ładowaną od przodu pralkę i służy temu, aby… szybko i sprawnie suszyć wyprane tkaniny. Ostatnim typem sprzętu jest pralko-suszarka występująca także w wersji Slim. Jest to urządzenie łączące w sobie funkcje dwóch pierwszych. Brzmi to jak idealne rozwiązanie, prawda? Dlaczego zatem te urządzenia wciąż sprzedaje się w wersjach osobnych? I czy zakup urządzenia 2 w 1 jest rzeczywiście dobrym pomysłem? Musimy zwrócić uwagę na pewne kwestie, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Ilość przestrzeni a decyzja o zakupie

Nie ukrywajmy – pralka i suszarka zakupione osobno muszą się gdzieś zmieścić. Jeżeli posiadasz sporą przestrzeń i osobną pralnię, prawdopodobnie nie zrobi Ci to większej różnicy. Niemniej jednak czasami w mieszkaniu brakuje miejsca na to, aby postawić dwa nowe sprzęty. Co więcej, rozwieszanie mokrych ubrań i czekanie aż wyschną samoczynnie, raczej nie należy do czynników podnoszących komfort życia. A zwłaszcza zimą, gdy nie możemy rozwiesić prania, chociażby na balkonie. Taka sytuacja jest najczęściej przyczyną, dla której ludzie interesują się tematem pralko-suszarek.

Wymiary pralko-suszarek

Pralko-suszarka nie różni się swoimi wymiarami od standardowych pralek. Co więcej, mamy tutaj podobną różnorodność: zarówno urządzenia ładowane od frontu, od góry jak i modele do zabudowy – choć te nie są liczne. Niepotrzebne są też żadne dodatkowe przyłącza – wystarczą te, których wymagają typowe pralki. A zatem, w ramach jednej przestrzeni, możemy mieć urządzenie 2 w 1, zapewniającą dodatkową funkcję. Niemniej jednak o jednej rzeczy w przypadku pralko-suszarek koniecznie trzeba pamiętać! Suszenie w tych urządzeniach odbywa się kondensacyjnie. Oznacza to, że para wodna gromadzi się w specjalnym zbiorniku. Należy go regularnie opróżniać.

Pralko-suszarka i jej funkcje – porównanie do osobnych urządzeń

Wiele osób zastanawia się, czy lepsza będzie pralko-suszarka czy pralka. Jeżeli chodzi o samo pranie, to zazwyczaj wybór programów jest bardzo podobny. I to zarówno w osobnej pralce, jak i w pralko-suszarce. Większa różnica pojawia się jednak w kwestii suszenia i to niestety na niekorzyść urządzenia typu 2 w 1. Warto zaznaczyć, iż niektórzy pralko-suszarki nazywają pralkami z funkcją suszenia. Dlaczego? Otóż w pralko-suszarce proces osuszania odbywa się dzięki specjalnej grzałce. Ogrzewa ona powietrze do około 75 stopni (taki mechanizm znajdował się w suszarkach „starszej” generacji). Nowoczesne suszarki, jako osobne urządzenia, wykorzystują już pompę ciepła. Dzięki temu suszenie może przebiegać już w temperaturze 45 stopni. Pozwala to suszyć także bardziej delikatne tkaniny, zapobiega powstawaniu niepożądanych zagnieceń oraz zdecydowanie zmniejsza zużycie prądu.

Wsad i jego wielkość – istotne różnice

Zarówno każda pralka, suszarka jak i pralko-suszarka ma określoną ładowność. W przypadku dwóch pierwszych sprzętów sprawa jest dość jasna. Niemniej jednak w przypadku pralko-suszarek przestrzeń załadunku będzie się różnić w zależności od wybranej funkcji. Tak – nawet mimo faktu, iż do prania i suszenia wykorzystywana jest przestrzeń tego samego bębna! O ile zmieścimy w danym bębnie 5 kg, 7 kg lub 8 kg prania, o tyle pojemność suszenia wyniesie już maksymalnie 4 kg – 5 kg. Dzieje się tak, ponieważ przy suszeniu potrzeba dodatkowej przestrzeni pomiędzy ubraniami. Wynika to z konieczności zapewnienia odpowiedniej ilości ciepłego powietrza i warunków do odparowania wilgoci. Widać to dobrze po porównaniu gabarytów samodzielnych maszyn. Pralka o pojemności 8 kg – 9 kg będzie zauważalnie mniejsza niż wolnostojąca suszarka. Oznacza to w praktyce, że w przypadku pralko-suszarki możemy w jednym cyklu suszenia nie zmieścić całej odzieży z danego cyklu prania. Zwłaszcza jeśli załadunek pralki był pełen. A zatem jednego prania nie wysuszymy od razu. Będzie to wymagało dwóch podejść, a to oznacza więcej czasu potrzebnego na suszenie oraz większe zużycie energii.

Pralka i suszarka czy pralko-suszarka? Koszt zakupu

Zastanawiając się nad tym, jaki sprzęt kupić, z pewnością warto porównać cenę poszczególnych maszyn. Wszystko zależeć może od tego, jaki wybierzemy model. Z pewnością pralka i suszarka osobno kosztować będą więcej niż pralko-suszarka. Czy jest to spora różnica? W przypadku jednorazowego zakupu z pewnością odczuwalna. Na przyzwoitą pralko-suszarkę będziemy musieli wydać około 2500 zł. Tyle samo zapłacimy za samodzielną suszarkę z pompą ciepła. Dla samej pralki natomiast to mniej-więcej koszt od 1000 do 1500 zł. A zatem, kupno osobnej pralki i suszarki to nie tylko kwestia potrzebnej dla nich przestrzeni, ale i wyższej ceny. Koszt nabycia urządzenia 2 w 1 wyniesie od 1000 zł do 1500 zł mniej.

Co warto jeszcze wziąć pod uwagę?

Decyzji odnośnie tego, jaki sprzęt AGD wybrać, często podejmuje się pod wpływem przesłanki, jaką jest cena danego sprzętu. W przypadku dylematu pomiędzy pralko-suszarką lub pralką i suszarką kupioną osobno sprawa może okazać się bardziej skomplikowana. Mianowicie pod uwagę należy wziąć koszty eksploatacji tych maszyn – czyli zużycie wody oraz prądu. Zwłaszcza że niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że pralko-suszarki, z racji swojej „podwójnej” funkcji pobierają znacznie więcej wody niż samodzielne pralki! A przecież większość z nas używa tych urządzeń AGD praktycznie codziennie!

Suszarka, pralko-suszarka czy pralka? Koszty eksploatacji

Sprawdźmy zatem, jak to wygląda. Suszarki z pompą ciepła wykorzystują rocznie energię elektryczną wartą około 130 zł. Klasyczna pralka, której bęben zmieści 7 kg, zużywa mniej-więcej 900 litrów wody rocznie (90 zł) oraz około 170 kWh prądu (ok. 100 zł). Natomiast pralko-suszarka zużywa rocznie 23000 litrów wody oraz około 900 kWH prądu. Łącznie daje to koszt prawie 500 zł za prąd oraz ponad 200 zł za wodę. A więc nawet model o wysokiej klasie energetycznej, będzie znacznie droższy w eksploatacji niż pralka i suszarka osobno. Zestawiając to z kosztami kupna, można oszacować, bo jakim czasie „zwróci” się nam inwestycja w osobną pralkę i suszarkę. Okres ten wyniesie około 4 lat.

Osobna suszarka i pralka: czy są jakieś wady?

Pralki i suszarki kupowane jako osobne urządzenia zawsze będą miały sporo zwolenników. Nie powinno to dziwić, gdyż właściwie ich jedyne minusy to większy jednorazowy koszt zakupu oraz miejsce, które zajmują. Niemniej jednak i w tej kwestii można rozważyć kreatywne wyjście. Suszarka nie musi stać w łazience obok pralki. Równie dobrze można umieścić ją we wnętrzu szafy w przedpokoju lub w garderobie. Suszarka suszy jedynie dzięki podłączeniu jej do prądu. Nie należy także obawiać się wilgoci spowodowanej suszeniem. Nie wydostaje się ona do pomieszczenia, a kumulowana jest w specjalnym pojemniku. Należy go jedynie regularnie oczyszczać.

Zalety osobnej pralki i suszarki – wielkość bębna

Zalety „podwójnego” rozwiązania osobnej pralki oraz suszarki są o wiele bardziej liczne. Jednym z nich jest znacznie większa możliwość wyboru pośród dostępnego sprzętu. W sklepach dostępne są liczne modele zarówno pralek, jak i suszarek. Najważniejsze zalety kupna urządzeń osobno to m.in. możliwość dopasowania pojemności bębna (zaleta praktyczna). Jeśli masz wystarczająco dużo przestrzeni, możesz dopasować pojemność pralki i suszarki tak, aby móc za jednym razem osuszyć wszystkie wyprane ubrania. Wolnostojące suszarki mają także lepiej działający system suszenia. Jest on oparty na nowoczesnej pompie ciepła. Pozwala on wysuszyć w maszynie nawet delikatne ubrania i jest bezpieczny dla tkanin.

Mniej zapłacisz za prąd i wodę

W przypadku osobnych pralek i suszarek zaletą jest także o wiele mniejsze zużycie prądu i wody. Stanowi dużą zaletę ekonomiczną i energetyczną. Wyższa cena zakupu osobnych urządzeń zwróci się po paru latach użytkowania. Później tylko będziemy cieszyć się efektownym oraz ekonomicznym praniem i suszeniem.

Wady rozwiązania „2 w 1”

Pralko-suszarkę bez wątpienia należy traktować jako praktyczny sprzęt AGD znacząco ułatwiający życie. Należy jednak zdać sobie sprawę z tego, że łączenie kilku mechanizmów w jeden ma swoje konsekwencje. Przede wszystkim, pamiętajmy tu o różnicy w pojemności przeznaczonej na pranie i na proces suszenia. Najczęściej „za jednym zamachem” będziemy w stanie osuszyć mniej ubrań, niż wypierzemy. I choć część modeli posiada programy automatycznego suszenia zaraz po praniu, to trzeba wówczas pamiętać o właściwym dozowaniu ilości ubrań. Samo pranie będzie również nieco mniej efektywne, niż w przypadku osobnej suszarki. Rozwiązanie 2 w 1 będzie również o wiele droższe w eksploatacji, o czym wspomnieliśmy wyżej.

Zalety rozwiązania „2 w 1”

W ogólnym porównaniu pralko-suszarki wypadają nieco gorzej niż sprzęty oddzielne. Nie oznacza to jednak, że są sprzętami pozbawionymi zalet. Główną jest ich kompaktowy rozmiar. Mają wymiary standardowej pralki. A zatem zmieszczą się nawet w malutkiej łazience, w niewielkim mieszkaniu. Można w nich także prać tak samo efektywnie, jak w przypadku standardowych pralek. I choć program suszenia jest mniej zaawansowany, niż w przypadku osobnej suszarki, to mimo wszystko pralko-suszarka z powodzeniem wysuszy Twoje ubrania. Jedna i druga funkcja będzie tu prawidłowo spełniona. Zauważalną zaletą jest także to, że sprzęt „2 w 1” kosztuje mniej niż dwa sprzęty kupowane osobno.

Kiedy kupić pralko-suszarkę?

Wybór nie zawsze jest prosty. Niemniej jednak są pewne okoliczności, w których kupno pralko-suszarki będzie właściwym rozwiązaniem. Jeżeli masz mało miejsca i zależy Ci na oszczędzeniu przestrzeni – zdecydowanie wybierz 2 w 1! Podobnie, jeśli w ogóle nie masz miejsca na dodatkowy sprzęt. Ten wybór będzie także dobrym rozwiązaniem, jeżeli planujesz w ciągu kilku lat zmianę miejsca zamieszkania na większe. Wówczas kupno zwyczajnie się opłaci, gdyż wyższy koszt eksploatacji „zrówna” się z wyższym kosztem nabycia dwóch urządzeń dopiero po kilku latach. Zwłaszcza jeśli upewnisz się, że klasa wybranego sprzętu nie jest najniższa.

Kiedy wybrać pralkę i suszarkę?

Warto kupić te urządzenia osobno, jeżeli tylko masz odpowiednio dużo miejsca oraz gdy nie odstrasza Cię jednorazowo wyższy wydatek. Stosowanie dwóch maszyn sprawdzi się doskonale np. w domu jednorodzinnym, z większą ilością domowników, gdzie pranie robi się prawie codziennie. Rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić czas oraz szybko, sprawnie i ekonomicznie wyprać oraz wysuszyć Twoją odzież.

Przed zakupem sprawdź rankingi

Zarówno zakup osobnej pralki, jak i osobnej suszarki oraz rozwiązania „2 w 1” wiąże się z kosztem. Ponadto, każdemu z nas zależy, aby wybrać sprzęt niezawodny i funkcjonalny. Aby dokonać dobrego wyboru i właściwie przebrnąć przez morze ofert sklepów AGD, warto zapoznać się z opinią innych – a najlepiej, z opinią ekspertów. Zachęcamy, aby sprawdzić, jakie pralko-suszarki polecają szczególnie. Z pomocą może przyjść także ranking pralek ładowanych od przodu, ranking pralek ładowanych od góry oraz lista najlepszych suszarek do prania.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: