Dlaczego pralka wybija korki?
Twoja pralka wybija bezpieczniki w czasie prania, po wirowaniu lub po włożeniu wtyczki do gniazdka? Nigdy nie lekceważ takiej sytuacji! W jej wyniku całe urządzenie może ulec uszkodzeniu i wymagać kosztownej naprawy.
Zanim jednak wezwiesz fachowca, zobacz jak samodzielnie poradzić sobie z problemem. A od czego zacząć? Na początku wystarczy zmiana domowych nawyków i systematyczny przegląd pralki.
Dlaczego pralka wywala korki?
Korki to inaczej bezpieczniki elektryczne. Ich zadaniem jest zabezpieczenie sieci przed zakłóceniami. Wybijanie korków oznacza, że bezpiecznik wyłącza się z powodu zbyt dużego obciążania sieci elektrycznej. Co może do tego prowadzić?
Uszkodzona grzałka
Dość częstą przyczyną wybijania bezpieczników w pralce jest awaria grzałki. Winne temu są zabrudzenia i kamień, które zbierają się na grzałce. W rezultacie następuje zwiększenie jej izolacji i mniejsze oddawanie przez nią energii. Dochodzi do uszkodzenia obwodu, co sprawia, że pralka wybija bezpieczniki np. wtedy, gdy grzeje wodę.
Chcesz mieć pewność, że ten element pralki działa bez zarzutu? Sprawdź grzałkę omomierzem. Pamiętaj również, aby systematycznie ją odkamieniać. Zaniedbania mogą sprawić, że zakamieniona grzałka będzie nadawała się już tylko do wymiany.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Zwarcie na module sterującym
Grzałka sprawdzona, a pralka wybija bezpiecznik właściwie przez cały czas?
W takim razie możliwe, że doszło do zwarcia na module sterującym. Uszkodzenie elektroniki skutkuje awarią całego urządzenia i wybiciem korków. W takiej sytuacji można próbować naprawić moduł, Jednak dużo lepiej jest wymienić programator na nowy w serwisie AGD.
Inna przyczyna wybijania bezpieczników to uszkodzony filtr przeciwzakłóceniowy. Jego wymiana powinna skutecznie rozwiązać ten sam problem z pralką.
Wilgoć w pomieszczeniu
Twoja pralka wyrzuca bezpieczniki po włączeniu lub wtedy, gdy już pierze? Nie musisz od razu wzywać fachowca. Być może sprzęt jest sprawny, a winne są złe nawyki. To zaś powoduje, że w pomieszczeniu jest za dużo wody. Jakie są tego przyczyny?
Nadmierna wilgoć to nie tylko efekt suszenia prania w łazience. Winna awarii jest również niewłaściwa wentylacja i niewycieranie podłogi po kąpieli. Woda zbiera się w zakamarkach pomieszczenia i na sprzętach. W konsekwencji po pewnym czasie dochodzi do zwarcia.
Aby temu zapobiec, zadbaj o suchą podłogę po każdym myciu. Ogranicz suszenie prania w łazience (tu pomoże dobra pralko-suszarka) i jak najczęściej wietrz pomieszczenie. Nie zapominaj o regularnym przeglądzie instalacji elektrycznej oraz okablowania pralki. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko zwarcia i porażenia prądem.
Niewłaściwe podłączenie pralki
Jeśli pralka wybija korki, gdy się włącza, to przyczyną może być niewłaściwe podłączenie urządzenia do prądu. Najprostsze rozwiązanie: zmień gniazdko. Pamiętaj też, aby przy podłączeniu pralki do innego gniazdka zrezygnować z przedłużacza.
Producenci sprzętów AGD zalecają, aby urządzenia podłączać do zasilania bezpośrednio. Dotyczy to wszystkich modeli pralek: Bosch, Siemens, Beko, Samsung, Candy, Indesit, Amica i innych. Korzystanie w tym przypadku z przedłużacza jest po prostu niebezpieczne! Czasem kończy się tym, że pralka robi zwarcie i wybucha pożar.
Wybijanie korków nie zawsze oznacza konieczność wezwania fachowca. Inne gniazdko, przegląd instalacji, systematyczne odkamienianie i wymiana grzałki. Zastosuj te sposoby, jeśli do tej pory wywalało korki w czasie pracy urządzenia. Pamiętaj również, że jeśli urządzenie wywala bezpieczniki, to winne może być również ciągłe suszenie prania w łazience.
Sprawdź nasze rankingi
Wybijanie korktów może też oznaczać, że najzwyczajniej w świecie przyszedł czas na zakup nowej pralki. W taki sytuacji do wyboru masz trzy możliwości. Pralki ładowane od frontu, pralki ładowane od góry lub wąskie pralki slim.
Do zestawu przyda się także suszarka do ubrań, które pozwoli wygodnie wysuszyć pranie. Pamiętaj, że oprócz standardowych modeli na rynku dostępne są też suszarki do ubrań slim, które mają tą samą funkcjonalności, ale bardziej kompaktowe wymiary.
Kompaktowym rozwiązaniem może także być pralko-suszarka, czyli dwa urządzenia w jednym. Także i ten sprzęt występuję w mniejszej wersji. Zestawienie takich urządzeń przedstawia nasz ranking pralko-suszarek slim.