Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny. Jaki wybrać?
Rower stacjonarny to sprzęt przeznaczony do ćwiczeń w domowym zaciszu. Pomaga zadbać o kondycję i ułatwia spalanie zbędnych kilogramów. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które nawet w sezonie jesienno-zimowym nie chcą rezygnować z aktywnego wypoczynku.
Nasz artykuł odpowiada na pytanie, jaki rower stacjonarny wybrać: rowerek magnetyczny czy mechaniczny? Porównujemy dwa różne urządzenia, podpowiadamy też, kto powinien z nich korzystać. Zobacz, co warto wiedzieć o tych popularnych sprzętach fitness.
Rodzaje rowerów do ćwiczeń – charakterystyka modeli
Rowery stacjonarne można podzielić na kilka kategorii. Ze względu na pozycję przyjętą w czasie treningu, wyróżniamy:
- Rowery poziome – wzmacniają mięśnie brzucha, wyróżniają się sporą nośnością. W czasie treningów kręgosłup nie jest obciążony, bo plecy opierają się o oparcie, a nogi na znajdujących się niżej pedałach.
- Rowery pionowe – popularne i proste w obsłudze sprzęty. Trening przypomina jazdę na zwykłym rowerze.
- Rowery spinningowe – najbardziej zaawansowane urządzenia, zapewniają większy opór w czasie jazdy, a tym samym intensywny trening.
Rowery treningowe dzielimy też ze względu na mechanizm oporu. Wyróżniamy:
W poniżej części postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który z nich jest lepszy: rowerek mechaniczny czy magnetyczny. Zanim zdecydujesz, jaki rower stacjonarny kupić, sprawdź najważniejsze zalety i wady każdego urządzenia.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Rower mechaniczny
Rower stacjonarny mechaniczny to sprzęt o dość prostej budowie. Posiada kierownicę, ramę, siodełko oraz koło zamachowe. Zazwyczaj jest lekki, a kompaktowe wymiary ułatwiają jego przenoszenie. Rower mechaniczny to dobry wybór dla osób początkujących, które chcą ćwiczyć w warunkach domowych.
Najważniejsze zalety rowerów mechanicznych to bezawaryjność i łatwość obsługi. W tym przypadku regulacja oporu odbywa się za pomocą pokrętła. Wystarczy, że użytkownik przekręci je w odpowiednią stronę, aby zwiększyć lub zmniejszyć tarcie. Co ważne w przypadku rowerku mechanicznego niektóre awarie można usunąć samodzielnie. To z kolei zmniejsza koszt naprawy.
Zaletą roweru mechanicznego jest też niewygórowana cena. Urządzenie jest więc doskonałym rozwiązaniem, gdy dysponujesz niewielkim budżetem i nie chcesz zaawansowanego modelu do ćwiczeń. Najtańsze rowery mechaniczne kosztują około 200 zł.
A jakie są największe wady rowerów mechanicznych?
Dla części osób największym mankamentem jest spory hałas, jaki generują. Z tego powodu w czasie treningu może być utrudnione słuchanie muzyki czy oglądanie telewizji.
Rowery mechaniczne są też mniej zaawansowane niż modele magnetyczne. Może się okazać, że trudniej dostosować intensywność treningów do oczekiwań. W takiej sytuacji dużo lepszy jest rowerek z magnetycznym systemem oporu.
Rower magnetyczny
Bardziej zaawansowanym urządzeniem jest rower stacjonarny magnetyczny. Do generowania oporu wykorzystuje hamulec magnetyczny. Jest też wyposażony w precyzyjną skalę obciążenia, dzięki czemu intensywność treningów można dopasować do potrzeb. Rower magnetyczny jest zalecany dla wymagających użytkowników, którzy planują regularne ćwiczenia. Należy jednak pamiętać, że jeszcze bardziej zaawansowanym sprzętem jest rower elektromagnetyczny.
Inne zalety rowerów magnetycznych to cicha praca i stabilność. W czasie treningu mamy możliwość oglądania telewizji lub słuchania muzyki. Z kolei stabilna konstrukcja umożliwia wykonywanie ćwiczeń osobom o większej masie ciała.
Rower treningowy magnetyczny ma jednak kilka wad. Zazwyczaj taki model jest ciężki, więc niełatwo go przenosić. Zajmuje też więcej miejsca w pomieszczeniu w porównaniu do modelu mechanicznego.
Warto pamiętać, że rowerki magnetyczne wyróżnia skomplikowana konstrukcja. Dlatego kolejnym minusem jest jego trudniejsza naprawa w przypadku awarii. A to może wiązać się z dodatkowymi kosztami, jeśli nie zdołamy samodzielnie usunąć usterki.
Decydując się zakup rowerka magnetycznego, musimy też liczyć się z wyższą ceną. Średnio taki sprzęt fitness kosztuje kilkaset złotych. Najdroższe modele to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych.
Co daje trening na rowerze stacjonarnym?
Co kupić: rower treningowy magnetyczny czy mechaniczny? Niezależnie od wyboru sprzętu, korzyści z pedałowania na rowerze treningowym są ogromne. Nic dziwnego, że rowery stacjonarne cieszą się sporą popularnością. To uniwersalne sprzęty przeznaczone do domowej siłowni. Wystarczy ćwiczyć kilka razy w tygodniu, aby poczuć się lepiej i zdecydowanie lepiej wyglądać.
Sprawdźmy zatem, jakie korzyści oferuje jazda na rowerku treningowym.
Przede wszystkim ćwiczenia na takim sprzęcie angażują różne grupy mięśni. Szczególnie dotyczy to wzmocnienia mięśni pośladków, ud i łydek. W ten sposób możemy pracować nad wymarzoną sylwetką.
Ponadto sprzęt przyczynia się do poprawy kondycji i zwiększa wydolność organizmu. Ułatwia odchudzanie i pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Zaletą ćwiczeń na rowerze stacjonarnym jest też niskie ryzyko kontuzji. Trening nie obciąża stawów, czego nie można powiedzieć np. o bieganiu. Z tego powodu rowerek treningowy jest polecany nawet dla osób w podeszłym wieku i o większej posturze. Może być doskonałą formą rehabilitacji. To wszystko sprawia, że rower stacjonarny jest jednym z najchętniej wybieranych urządzeń do domowej siłowni.
Jaki rower wybrać?
Na co zwrócić uwagę, wybierając rowerek stacjonarny do domu? Zobacz, które parametry należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji zakupowej.
Jedną najważniejszych kwestii, jaką należy uwzględnić przy zakupie sprzętu, jest jego maksymalne obciążenie. Standardowe obciążenie wynosi 120 kg, choć na rynku znajdziemy modele o obciążeniu nawet powyżej tej wartości. Dotyczy to przede wszystkim dobrych rowerów magnetycznych. Dzięki temu możemy zadbać o bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń. Rower treningowy zachowuje stabilność i sprawdza się nawet w przypadku postawnych użytkowników.
Z kolei wpływ na komfort treningu ma regulacja kierownicy i siodełka. Takie rozwiązanie pozwala dostosować sprzęt treningowy do wzrostu użytkownika. Dzięki temu w czasie ćwiczeń jesteśmy w stanie utrzymać właściwą postawę ciała. Z takiego sprzętu może też korzystać kilka osób.
Wiele osób w czasie poszukiwań sprzętu treningowego, bierze pod uwagę funkcje dodatkowe. Komputer pozwala mierzyć podstawowe parametry w czasie jazdy: prędkość, liczbę spalonych kalorii, wysokość tętna czy przebyty dystans. Dodatkowo dobre rowery magnetyczne są wyposażone w programy treningowe. Dzięki temu możesz na bieżąco decydować o intensywności treningu. Minusy? Rowery magnetyczne wyposażone w szereg dodatkowych funkcji to modele z wyższej półki cenowej.
Innym ważnym aspektem jest płynność jazdy. Decyduje o tym masa koła zamachowego. Zasada jest prosta: im większy ciężar koła, tym płynniejszy ruch. Jeśli chcesz intensywnie ćwiczyć, to najlepiej zdecydować się na co najmniej 9 kg. Nieco mniejsza masa koła 4-6 kg sprawdzi się w przypadku okazjonalnych treningów.
Nie bez znaczenia jest też ilość wolnego miejsca w domu. Wybierając rower treningowy, zwróć uwagę na jego wielkość. Szczególnie jeśli do zagospodarowania masz niewielką przestrzeń. W takim przypadku najlepiej sprawdzi się model składany.
Pamiętaj też, że dobry rowerek stacjonarny nie musi być drogi! Wyższa cena sprzętu przekłada się jednak na wyższy komfort ćwiczeń. Podczas zakupów warto postawić na sprawdzoną i cenioną firmę. Dzięki temu rowerek cechować będzie stabilna konstrukcja oraz wysoki komfort użytkowania. Potwierdzeniem tego mogą być między innymi opinie zadowolonych klientów.
Rower stacjonarny magnetyczny czy mechaniczny, który wybrać do domu?
Rower magnetyczny czy mechaniczny? Wybór urządzenia do domu jest nie lada wyzwaniem, bo każdy z nich ma wiele zalet. Ostateczny werdykt zależy od naszych potrzeb i możliwości finansowych.
Rowerki mechaniczne to idealne rozwiązanie dla początkujących. To dobry wybór, jeśli zależy Ci na nieskomplikowanym sprzęcie. Urządzenie jest lekkie, łatwe do przenoszenia i proste w obsłudze. Zazwyczaj rowerek mechaniczny jest też tańszy, więc z łatwością znajdziesz sprzęt odpowiedni do twojego budżetu.
Rower magnetyczny przypadnie do gustu osobom, które chcą postawić na intensywne treningi. Taki sprzęt ma wiele zalet. Jego największe atuty to precyzyjna regulacja oporu, za którą odpowiada hamulec magnetyczny oraz duże obciążenie. Ponadto zastosowanie dodatkowych funkcji daje możliwość dostosowania ćwiczeń do kondycji. Rower jest też cichszy, więc treningi możesz połączyć np. z oglądaniem telewizji czy słuchaniem muzyki.