Zaznacz stronę

Rysa na płycie indukcyjnej. Jak usunąć rysy?

Rysy na płycie indukcyjnej to defekt, którego nie sposób uniknąć. Im częściej płyta w użyciu, tym większe ryzyko powstawania zarysowań. Ale bez obaw! Problem ten da się łatwo rozwiązać.

Z artykułu dowiesz się, jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej. Poznasz sprawdzone sposoby z wykorzystaniem popularnych kuchennych produktów. Ponadto sprawdzisz, jak uniknąć rys w codziennym użytkowaniu sprzętu.

Rysa na płycie indukcyjnej

Czy płyta indukcyjna się rysuje?

Płyta indukcyjna to sprzęt do kuchni, który zdobywa coraz większą popularność. Jest energooszczędna, wygodna w obsłudze i funkcjonalna. Użytkownicy doceniają również jej walory estetyczne. Płyta indukcyjna dwupalnikowa doskonale wpisuje się w małą, nowoczesną kuchnię.

Niestety, prędzej czy później na płycie indukcyjnej pojawiają się rysy. A w tym przypadku nawet niewielkie uszkodzenie psuje jej wygląd. Dodatkowo, jeśli rysa znajduje się przy panelu, utrudnia sterowanie. Nie mówiąc o tym, że porysowana płyta indukcyjna odbiera chęć gotowania.

Rysy na płycie indukcyjnej – przyczyny

Porysowana płyta indukcyjna ma dwie główne przyczyny.

Wpływ na powstawanie rys ma niewłaściwe użytkowanie sprzętu. Uszkodzenia pojawiają się, jeśli przesuwasz naczynia po powierzchni płyty indukcyjnej. Ryzyko pojawienia się zarysowań wzrasta, jeśli do spodu garnków przywierają resztki jedzenia. Nie bez znaczenia jest też umieszczanie naczyń na indukcji. Warto pamiętać, że płyta nie jest przedłużeniem blatu roboczego.

Kolejną przyczyną zarysowań jest niewłaściwe czyszczenie płyty indukcyjnej. To usuwanie zabrudzeń przy użyciu druciaków i ścierających gąbek. Te, choć skutecznie usuwają mocne zabrudzenia, to też rysują delikatną powierzchnię.

Jak zlikwidować rysy na płycie indukcyjnej?

Zastanawiasz się, co zrobić z porysowaną płytą indukcyjną? Nie wiesz, czym usunąć nieestetyczne zarysowania? Skorzystaj z domowych sposobów! Możesz ich używać za każdym, razem, gdy pojawi się rysa na indukcji.

Powierzchnię płyty odświeżą produkty, które znajdziesz w swojej kuchni. Do wyboru masz pastę do zębów, sodę oczyszczoną, spirytus oraz… banany. Inne tanie i chętnie wykorzystywane sposoby to wosk i pasta polerska. Dzięki nim porysowana płyta indukcyjna odzyska swój świetny wygląd.

Poniżej znajduje się lista sposobów na proste usunięcie rys. Sprawdź, czym czyścić płytę indukcyjną, aby wygładzić nierówną powierzchnię. Zobacz też, dlaczego mocno porysowana i pęknięta płyta ceramiczna nie nadają się do użytku.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Usuwanie rys pastą do zębów

Pasta do zębów to łatwo dostępny środek na usuwanie rys. Ze względu na właściwości ścierne świetnie sprawdza się do czyszczenia różnych powierzchni. Równocześnie jest delikatna. Sięgnij po pastę, jeśli chcesz szybko usunąć zarysowania na powierzchni płyty indukcyjnej.

A jak naprawić zarysowaną płytę pastą do zębów?

Na wstępie nałóż odrobinę pasty na miękką ściereczkę. Następnie delikatnie wcieraj pastę w zarysowane miejsce, wykonując koliste ruchy. Pamiętaj, by robić to w odpowiedni sposób, od środka płyty do brzegów. Po skończonym czyszczeniu usuń nadmiar pasty, a powierzchnię zostaw do wyschnięcia.

Weź też pod uwagę, że nie każda pasta do zębów nadaje się do czyszczenia płyty. Najlepsza będzie pasta z fluorem, która nie ściera czyszczonej powierzchni.

Usuwanie rys ciepłą wodą i spirytusem

Jak jeszcze możesz naprawić porysowaną płytę? Wykorzystując spirytus! W tym celu zacznij od wyczyszczenia płyty ciepłą wodą. Następnie namocz ściereczkę spirytusem i przetrzyj zarysowane miejsce. W ten sposób z łatwością usuniesz niewielkie zarysowania.

Czyszczenie płyty indukcyjnej sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to sprawdzony środek do czyszczenia kuchni i łazienek. Nic dziwnego, że doskonale sprawdza się do usuwania rys na płycie indukcyjnej. Jest niedroga i łatwo dostępna, dlatego warto ją przetestować. Zobacz, jak soda oczyszczona może usunąć rysy na płycie.

Na początku przygotuj mieszankę sody oczyszczonej i wody w proporcjach 3:1. Postaraj się, by mieszanka była gładka i nie miała grudek. Następnie nałóż ją na ściereczkę i poleruj zarysowaną powierzchnię płyty. Po kilku minutach nadmiar pasty usuń miękką gąbką.

Czyszczenie płyt bananem

Do czyszczenia płyty indukcyjnej doskonale sprawdza się banan. To mało znany, ale skuteczny sposób na odświeżenie. Wypróbuj go, a zobaczysz jak zmieni się porysowana płyta indukcyjna.

Na początku przekrój banana wzdłuż. Następnie płaską powierzchnią owocu wygładź zadrapania na indukcji. Po kilku minutach usuń ściereczką z mikrofibry pozostałości banana. Do usuwania resztek możesz też użyć płynów do mycia szyb lub do mycia naczyń.

Usuwanie rys na płycie za pomocą wosku

Kolejna mało znana metoda to zastosowanie wosku. Jeśli chcesz czyścić płytę indukcyjną woskiem, zobacz jak to poprawnie zrobić.

Na początku nanieś niewielką ilość wosku na indukcję. Substancje w nim zawarte wygładzą zarysowania i usuną ryski. Po kilku minutach zetrzyj nadmiar miękką gąbką.

Polerowanie płyty indukcyjnej

Domowe sposoby zawiodły i porysowana płyta indukcyjna nadal wymaga naprawy? W takim razie wypróbuj inne, bezpieczne metody.

Pasta polerska

To preparat, który stosuje się do polerowania między innymi lakieru samochodowego. Jest niezwykle skuteczny. Usuwa nawet głębokie rysy, zostawiając gładką i równą powierzchnię. Z tego powodu świetnie sprawdzi się do czyszczenia płyt indukcyjnych. Wystarczy, że naniesiesz warstwę pasty na ściereczkę i przetrzesz powierzchnię płyty indukcyjnej.

Środek do czyszczenia ekranów

To kolejny produkt, który nadaje się do polerowania płyt indukcyjnych. Usuwa drobne rysy i nabłyszcza powierzchnię. Preparat do ekranów zazwyczaj jest sprzedawany z nasadką, którą możesz zastąpić miękką ściereczką.

Zestaw do czyszczenia płyt CD i DVD

W jaki jeszcze sposób możesz poradzić sobie z rysami na indukcji? Używając płynu do czyszczenia płyt CD. Wystarczy, że naniesiesz go na dostępną w zestawie szczoteczkę i przetrzesz płytę. Jeśli obawiasz się zarysowań na jej powierzchni, możesz to zrobić miękką ściereczką.

Jak nie zarysować płyty indukcyjnej?

Płyta indukcyjna nawet po długim czasie użytkowania może wyglądać jak nowa. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby zapobiec jej zarysowaniu.

Dowiedz się, jak czyścić płytę ceramiczną jeszcze przed pierwszym użyciem. Dzięki temu zapobiegniesz zarysowaniom płyty.

Nie przesuwaj garnków i patelni po powierzchni płyty. Przesuwanie powoduje zarysowania i niszczy sprzęt. Dlatego staraj się za każdym razem przenosić naczynie.

Sprawdzaj, czy do dna garnków nie przywierają resztki jedzenia.

Do pielęgnacji indukcji używaj miękkich gąbek i ściereczek. Najlepsze efekty uzyskasz, stosując ściereczki z mikrofibry. To idealny materiał do czyszczenia delikatnych powierzchni. Dzięki nim usuniesz rysy z płyty indukcyjnej, ponadto resztki wody i zabrudzenia.

Zrezygnuj z druciaków, preparatów z drobinkami i tzw. magicznych gąbek. Mogą one zostawiać wiele trudnych do usunięcia rys. Uporczywe zabrudzenia możesz ostrożnie usunąć skrobakiem. Na co dzień jednak staraj się go nie używać.

Jeśli nie wiesz, czym czyścić płytę indukcyjną, weź te produkty, które masz pod ręką. Tu sprawdzą się płyn do szyb i płyn do mycia naczyń. Możesz je stosować bez ryzyka zarysowań. Pamiętaj też, że znaczący wpływ na to, jak wygląda płyta, ma jej regularne czyszczenie.

Gotowanie na porysowanej płycie indukcyjnej

Wiesz już, jak usunąć rysy z płyty indukcyjnej. Pamiętaj jednak, że to sposób na usunięcie niewielkich uszkodzeń. W przypadku głębokich rys rozwiązaniem jest nowy model. Dlaczego?

Ponieważ mocno porysowana płyta indukcyjna jest niebezpieczna. W kontakcie z wysoką temperaturą rysy ulegają pogłębieniu. W konsekwencji woda dostaje się do środka, co może prowadzić do zwarcia. Z tego samego powodu pęknięta płyta indukcyjna powinna być wyłączona z użytku.

W takiej sytuacji odłącz płytę od źródła zasilania i wezwij fachowca. A jeśli pęknięta płyta grzewcza jest do wymiany, sprawdź najlepsze płyty indukcyjne na rynku.