Zaznacz stronę

Suszarka kondensacyjna. Co to jest i jak działa?

Suszenie ubrań to prawdziwa szkoła cierpliwości. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy jedyną opcją jest rozwieszenie ich na sznurku lub na rozkładanej suszarce w łazience. Dlatego, jeśli nie lubisz czekać, albo cenisz funkcjonalność domowych sprzętów, to rozwiązaniem będzie suszarka kondensacyjna. Wygodne w obsłudze urządzenie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. W naszym artykule wyjaśniamy, jak działa i czym jest suszarka kondensacyjna. Sprawdzamy też, co zapewnia wysoką efektywność suszenia i jakie rodzaje urządzeń proponują nam producenci. Przekonaj się, jak szybko i wygodnie można osuszyć pranie.

Jak działa eco czyszczenie bębna w pralkach Samsung

Jak działa suszarka kondensacyjna?

Suszarka kondensacyjna to urządzenie, które w swojej pracy wykorzystuje zjawisko kondensacji. Oznacza to, że podczas suszenia ubrań para wodna zostaje zmieniona w wodę, która następnie zbiera się w specjalnym zbiorniku. Jego pojemność może wynosić nawet do 5 litrów! Dzięki temu suszarka nie musi być podłączona systemu wentylacji, co jest jednym z jej największych atutów.

A jak wygląda suszenie ubrań po praniu? Przede wszystkim jest ono zdecydowanie krótsze, średnio trwa do dwóch, trzech godzin. Dodatkowo można wybrać program odpowiedni do typu odzieży. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko suszyć wilgotne ubrania o dowolnej porze roku, ale uwzględniać rodzaj i „wymagania” tkaniny.

Suszarki kondensacyjne to najpopularniejsze tego typu urządzenia na rynku. Stanowią 99,9% dostępnych w sklepach modeli, więc śmiało można powiedzieć, że zdeklasowały modele wywiewowe. Dlaczego? Przyjrzyjmy się bliżej tej kwestii.

Sposób działania suszarek wywiewowych jest dosyć prosty. Polega na wdmuchiwaniu ciepłego powietrza do komory, które następnie jest wywiewane wraz z parą wodną. To dlatego ten rodzaj urządzenia musi być podłączony do kanału wentylacyjnego. W przypadku modelu kondensacyjnego tego problemu nie ma.

Co jeszcze przemawia za tym, aby zdecydować się na zakup suszarki kondensacyjnej? Większa energooszczędność. A mniejsze zużycie energii, to też niższe koszty eksploatacji. Jednak mówiąc o zaletach, nie możemy zapomnieć o… świeżości ubrań. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ część konsumentów obawia się, że suszarka może nie zapewnić ubraniom świeżości. Odpowiadać ma za to zamknięty obieg ciepła. Czy słusznie? W żadnym razie. Dostępne na rynku modele są wyposażone w najnowsze technologie, które zagwarantują świeże i suche pranie.

Dlaczego jeszcze warto wybrać suszarkę kondensacyjną do swojego domu? Ponieważ producenci zapewniają, że ubranie po wyjęciu z komory nie ma zagnieceń. Wystarczy więc je złożyć i schować do garderoby. A to rzecz jasna wpływa na jeszcze większą oszczędność czasu i jest po prostu bardzo wygodne.

Suszarki kondensacyjne – usuwanie wody

Napisaliśmy wcześniej, że podstawą działania suszarki są zmiany pary wodnej w wodę, która następnie jest zbierana w zbiorniku. Jak w takim razie opróżnić zbiornik? Można to zrobić na dwa sposoby. Zobacz, który z nich najlepiej się u Ciebie sprawdzi i jakie korzyści oferuje każda z możliwości.

Sposób pierwszy: para wodna (czy dokładniej: woda) zbiera się we wbudowanym zbiorniku i to użytkownik musi pamiętać o opróżnianiu pojemnika. Jednak zaletą tego rozwiązania jest możliwość dowolnego ustawienia sprzętu w łazience. Jeśli każdy centymetr wolnego miejsca jest na wagę złota, to suszarkę można umieścić na pralce. Takie ustawienie pozwala optymalnie zagospodarować przestrzeń i jest bardzo wygodne.

Drugi sposób wymaga podłączenia urządzenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. Dzięki temu użytkownik nie musi opróżniać zbiornika po suszeniu. Suszarka do ubrań kondensacyjna sama usuwa parę wodną. Tego typu suszarki są więc niezwykle wygodne w obsłudze, jednak ich minusem są wyższe ceny i ograniczenia dotyczące przestawiania i montażu.

Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła

Dostępne na rynku suszarki kondensacyjne to w znacznej większości modele z pompą ciepła. Co to znaczy? Sprawdźmy, jak pompa ciepła wypływa na pracę urządzenia i czy wybór takiego modelu jest opłacalny.

Suszarka z pompą ciepła działa w bardzo prosty sposób. Mówiąc najprościej: system schładza gorące powietrze, które ponownie jest wykorzystywane. Dzięki czemu powstaje zamknięty układ, co zapobiega utracie ciepła, a tym samym przekłada się na mniejszy pobór prądu. Nie jest więc prawdą, że praca kondensacyjnej suszarki będzie mocnym obciążeniem dla domowego budżetu. Na pewno jednak ułatwi codzienne funkcjonowanie domownikom.

Jakie jeszcze korzyści oferuje pompa ciepła? Wyposażona w nią suszarka umożliwia suszenie odzieży w niższej temperaturze, czyli w 50°C. Jest to znacznie mniej niż w przypadku konwencjonalnych urządzeń. W rezultacie możesz mieć pewność, że model odpowiednio zadba o Twoje ubranie. Bez względu na materiał. Kaszmir, jedwab czy wełna pozostaną jak nowe, bez widocznych zmechaceń czy nieestetycznych kłaczków.

Reasumując: dylemat „suszarka kondensacyjna czy z pompą ciepła” wydaje się więc rozstrzygnięty. Pompa ciepła to rozwiązanie, które umożliwia szybkie i energooszczędne suszenie odzieży. Równocześnie gwarantuje, że sprzęt dba o jakość Twoich ubrań, nawet tych najbardziej delikatnych.

Jak kupić dobrą suszarkę kondensacyjną? Do wyboru masz szereg sprzętów różniących się od siebie pod względem ceny czy funkcjonalności. Stoją za nimi takie marki jak Amica, Beko, Bosch czy Siemens. Ich produkty zostały wyposażone w programy i dodatkowe funkcje, które wpływają na efektywność suszenia np. czujniki wilgotności, system redukcji zagnieceń czy wskaźnik poziomu wody. Jeśli chodzi o komfort obsługi, to ten zapewnia sygnał dźwiękowy końca pracy, sterowanie smartfonem czy oświetlenie bębna. Oczywiście podczas wyboru sprzętu zwróć uwagę na wymiary, czyli głębokość i szerokość. Uwzględnij również wielkość załadunku odpowiednią dla wielkości gospodarstwa domowego.

Bogata oferta produktów pomoże Ci wybrać odpowiedni model do swojego domu. Przekonaj się, w jaki sposób suszarka kondensacyjna może znacząco ułatwić Ci życie.

Godne polecenia modele suszarek kondensacyjnych znajdziesz także w naszym rankingu najlepszych suszarek do prania oraz wśród suszarek do ubrań slim.

Jeśli Twoja łazienka jest zbyt mała na osobną suszarkę do prania możesz także rozważyć zakup pralko suszarki lub też pralko-suszarki z pompą ciepła.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: