Zaznacz stronę

Szare plamy po praniu jak usunąć

Zwykle odzież po praniu jest pachnąca, świeża i czysta. Zdarza się jednak, że pralka brudzi ubrania, przez co ich wygląd pozostawia wiele do życzenia. Dlaczego tak się dzieje? Czy szare plamy na ubraniach to sygnał, że coś niedobrego dzieje się z pralką?

Na szczęście odpowiedź na to pytanie nie musi być twierdząca. Jeśli pralka zostawia plamy po praniu, to problem leży najczęściej po stronie użytkownika. Aby więc ubrania znów wyglądały jak nowe, wystarczy kilka drobnych zmian. Jakich? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Szare plamy po praniu

Pralka zostawia plamy na odzieży – najczęstsze błędy

Dlaczego pralka brudzi ubrania? Kiedy plamy są oznaką awarii urządzenia? Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi.

Plamy bowiem mogą pojawić się w różnych miejscach i są spowodowane kilkoma przyczynami. To między innymi: przeładowany bęben pralki, niska temperatura prania i zły dobór detergentów. Poniżej wskazujemy pięć popularnych błędów użytkowników pralek. Ich wyeliminowanie powinno rozwiązać problem plam na ubraniach.

Źle dobrane detergenty

Niektóre detergenty mają „przypisany” konkretny kolor prania. Do wyboru mamy proszki do białego, czarnego lub kolorowego prania. Niewłaściwa segregacja ubrań sprawia, że pralka nie dopiera ubrań.

Podanie zbyt dużej ilości środka piorącego

Połączenie wszystkich możliwych detergentów zazwyczaj przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Jeśli aplikujemy zbyt dużo detergentów, to pralka nie jest w stanie ich usunąć w trakcie płukania. Tym bardziej że w dzisiejszych czasach pralki zużywają znacznie mniej wody niż kiedyś. W rezultacie na ubraniach powstają brzydkie szare plamy. Z drugiej strony kolosalne znaczenie ma także to, gdzie wlać płyn do prania, a gdzie do płukania. Właściwe dozowanie detergentów wpływa na ich skuteczność, a w konsekwencji na efekty prania. To też gwarancja, że całość zostanie wypłukana z pralki.

Częste pranie w zbyt niskich temperaturach (poniżej 40 stopni)

Popularny błąd, który powoduje, że część detergentów nie jest w stanie się rozpuścić. W efekcie jego resztki osiadają na odzieży, tworząc nieestetyczne szare plamy. Rozwiązaniem jest podniesienie temperatury prania o 10 stopni. Im wyższa temperatura, tym łatwiej rozpuszcza się detergent. To z kolei wpływa na większą skuteczność prania.

Przeładowanie pralki

Jeśli w bębnie pralki znajduje się zbyt dużo ubrań, woda nie może swobodnie przepływać. W rezultacie detergent nie rozpuszcza się i pralka brudzi ubrania. Najlepiej więc, jeśli ilość prania zajmuje nie więcej niż 3/4 bębna. Dzięki temu pralka usuwa nawet uporczywe plamy i wypłukuje detergent w trakcie płukania.

Skracanie czasu prania

Niektóre pralki dają możliwość skrócenia czasu prania. Niestety, w takiej sytuacji zdarza się, że ubrania są niedoprane. Aby tego uniknąć, należy włączać program prania dostosowany do rodzaju tkanin i zabrudzeń.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Pralka brudzi ubrania przez mikroplastik

Brązowe plamy na tkaninach to najczęściej pozostałości po mikroplastiku. To cząsteczki tworzyw sztucznych, które wchodzą w skład wielu kosmetyków: szamponów, kremów i past do zębów. Ich stężenie jest tak duże, że często wiążą się z ubraniami. Wystarczy, że odzież „puści” trochę barwnika w pralce. Mikroplastik wniknie w jego strukturę, czego efektem będą wspomniane brązowe plamy na tkaninach.

Co w takim razie zrobić, jeśli pralka brudzi ubrania na brązowo? Rozwiązaniem jest wybór niższej temperatury prania. Dobre efekty daje również filtrowanie wody.

Plamy na ubraniach ze smaru

Niekiedy pralka pozostawia dziwne plamy w kolorze czarnym. To smar, który dostał się do środka pralki. Prawdopodobną przyczyną wycieku jest zużycie uszczelniacza przy łożyskach. Drugą przyczyną jest powstanie luzu przy bębnie. Jeśli do tego doszło, ubrania po praniu są brudne i widać na nich czarne, oleiste plamy.

Jak rozwiązać ten problem? Należy wymienić uszczelniacz. W tym celu trzeba rozkręcić sprzęt i sprawdzić, czy jest możliwa samodzielna wymiana łożysk w pralce.

Szare plamy po praniu

Szare odbarwienia na ubraniach to efekt reakcji chemicznej, jak zachodzi między detergentem a kosmetykami. Wśród nich wymienić można szampony, żele i farby do włosów. W takiej sytuacji pomóc może zmiana środków piorących.

Pralka plami ubrania, bo jest brudna

Dlaczego jeszcze pralka brudzi ubrania? Najbardziej powszechną przyczyną jest niewłaściwa konserwacja sprzętu. Zabrudzenia zbierają się między innymi w fartuchu i w szufladzie na detergenty. Pralka plami ubrania, jeśli nie dbamy o czystość jej elementów. Dlatego należy pamiętać, aby po każdym praniu usunąć resztki wody i detergentów pozostałe w pralce.

Ponadto pralka może plamić niektóre ubrania, jeśli jest zakamieniona. Kamień zbiera się przewodach i wężach, a także w bębnie pralki. Wystarczy zapomnieć o odkamienianiu sprzętu, aby dość szybko efekty zobaczyć w swojej garderobie.

Pamiętaj: niewłaściwa konserwacja wpływa negatywnie nie tylko na pranie. Często odpowiada za popularne awarie, typu pralka nie pobiera płynu do płukania. Nie ma takiej pralki, która nie wymagałaby czyszczenia. Dlatego nawet do najnowszego modelu należy od czasu do czasu zajrzeć.

Czym czyścić pralkę? Sprawdzone sposoby

Wiesz już, dlaczego pralka brudzi ubrania i skąd się biorą szare plamy. W większości przypadków winny jest nadmiar detergentu i brak konserwacji urządzenia. Na szczęście błędy te da się szybko naprawić. Poniżej kilka przykładów:

Chcąc regularnie czyścić pralkę, dobrze jest przetestować czyszczenie pralki domowymi sposobami. Zaletą jest wykorzystanie produktów, które masz pod ręką: sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego i octu. Metody te są więc w 100% naturalne i niedrogie. Dzięki nim pralka skuteczniej czyści ubrudzone pranie.

Świetne rezultaty daje czyszczenie pralki octem. To środek, który nie tylko dokładnie usuwa zabrudzenia, ale też grzyby, bakterie i pleśń. Można go stosować zarówno do czyszczenia pralek, jak i do odkamieniania. Tym bardziej że jest bezpieczny dla ubrań i pralki.

Czasami nie dość, że pralka brudzi ubrania, to jeszcze brzydko pachnie. Nieprzyjemna woń z pralki wydobywa się zazwyczaj po zakończonym praniu. W skrajnych przypadkach smród przechodzi na ubrania. Jak usunąć brzydki zapach z pralki? Tu przede wszystkim zaradzą ocet i soda oczyszczona. Co warto podkreślić, wystarczy jednorazowe użycie tych produktów, aby usunąć nieprzyjemny zapach pleśni w pralce!

A co, jeśli pralka zostawia jakieś szare grudy na tkaninach? Wtedy winny jest najczęściej pozostawiony w kołnierzu szlam. Na szczęście sposobów na to, jak wyczyścić pralkę ze szlamu jest co najmniej kilka. W grę wchodzi głównie ocet i dobry wybielacz.

Jak usunąć plamy na ubraniach?

Jak usunąć zrobione przez pralkę plamy na tkaninach? Wykorzystując domowe sposoby! Dzięki ich zastosowaniu z powodzeniem usuniesz też inne plamy: z tłuszczu, trawy czy smugi po antyperspirancie.

Tłuste plamy skutecznie usunie mieszanka octu z wodą. Wystarczy wymieszać pół szklanki octu w 1 litrze wody. W tak przygotowanej mieszance należy namoczyć ubranie na 30 minut przed rozpoczęciem cyklu. W ten sposób oprócz resztek tłuszczu możemy wyczyścić też rdzawe plamy.

Równie dobre efekty daje woda utleniona. Woda jest niezastąpiona do usuwania plam po antyperspirantach. Wystarczy wymieszać kilka kropli wody utlenionej z ciepłą wodą, a następnie w tym roztworze namoczyć ubrania. Po upływie pół godziny odzież można włożyć do pralki.

A czym usunąć plamy na tkaninach z wina? Najlepiej sodą oczyszczoną. Po zalaniu winem należy mocno przepłukać odzież wodą gazowaną. Następnie w plamę trzeba wetrzeć sodę, która wchłonie barwnik. Jeżeli zaś plama z wina jest stara, to wystarczy przelać ją gorącą wodą, a następnie ubranie uprać w pralce.

Z kolei do usuwania plam z krwi najlepszy będzie sok z cytryny. Dodajemy go do zimnej wody do namoczenia zabrudzonego ubrania. Następnie odzież pierzemy w standardowym cyklu prania.

Na koniec najtrudniejszy rodzaj plam – z trawy. Czym go usunąć? Tu najlepiej poradzi sobie spirytus. Wystarczy zalać nim plamę i przetrzeć gąbką. Gdy tkanina wyschnie, należy ponownie ją przetrzeć płynem do mycia naczyń.

Twoja pralka brudzi ubrania i co chwilę odmawia posłuszeństwa? W takim razie czas na zakupy!

Zanim jednak nowa pralka pojawi się w Twojej łazience, zobacz jaki model warto wybrać! Z tą myślą stworzyliśmy ranking pralek ładowanych od frontu oraz ranking pralek ładowanych od góry. Przygotowaliśmy też coś specjalnego dla właścicieli niewielkich łazienek, czyli ranking pralek slim.

Zakup pralki wiąże się z niemałym wydatkiem. Dlatego opracowaliśmy dodatkowe zestawienie – ranking pralek do 1500 zł. Wszystko po to, abyś Ty nie musiał przepłacać. Zobacz, które modele naprawdę opłaca się kupić!