Zaznacz stronę

Wirtualna ściana w robotach iRobot, Xiaomi i innych

Termin „wirtualna ściana” nierozerwalnie kojarzy się z robotami sprzątającymi. Choć dla niektórych nazwa ta wciąż może brzmieć dość tajemniczo, to w rzeczywistości funkcja wirtualnej ściany jest ogromnym udogodnieniem. Jego zalet nie da się przecenić! Czym dokładnie jest funkcja wirtualnej ściany i jakie korzyści daje korzystanie z niej? Czym jest strefa zakazana w aplikacji, a czym wirtualna ściana dual mode? Zaraz wszystko wyjaśnimy!

Wirtualna ściana w robotach sprzątających

Funkcja wirtualnej ściany

Objaśniając pokrótce, wirtualna ściana tworzy niewidzialną barierę, którą „wyłapują” odkurzacze automatyczne. Pozwala to zabezpieczyć miejsca, przedmioty delikatne lub obiekty mogące ulec zniszczeniu podczas zderzenia z robotem sprzątającym. Zalety wirtualnej ściany są ogromne! Pozwala ona uniknąć problemów podczas pracy odkurzaczy samojezdnych oraz znosi konieczność ciągłej kontroli urządzenia przez człowieka.

Mając wirtualną ścianę, bez obaw możesz pozwolić robotowi na sprzątanie. I to nawet podczas Twojej nieobecności. Robot nie zbije szklanego wazonu, nie rozleje wody z psiej miski, ani nie wkręci delikatnych kabli pod biurkiem. Z pomocą odpowiedniego ustawienia wirtualnej ściany sprawisz, że zarówno robot, jak i wszelkie delikatne przedmioty w Twoim domu będą bezpieczne.

Jak działa wirtualna ściana?

Wirtualna ściana i możliwość jej ustawienia spełnia jedną zasadniczą rolę — odgradza roboty sprzątające od obszarów, w których nie powinno ich być. Obecnie na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów wirtualnej ściany. Tańsze i bardziej podstawowe produkty opierają się na użyciu dodatkowego akcesorium. Z kolei w przypadku nowszych i bardziej zaawansowanych modeli za wszystko odpowiedzialna jest kompatybilna aplikacja mobilna.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Tradycyjna wirtualna ściana

Wirtualna ściana to dodatkowe akcesorium, kompatybilne z danym modelem odkurzacza sprzątającego. Jego źródło zasilania stanowi tradycyjna bateria lub akumulator. Stanowi ono dodatek do wielu popularnych modeli — robota Roomba czy też Xiaomi. Jak działa wirtualna ściana? Akcesorium emituje wiązkę podczerwieni o długości dwóch metrów. Wiązka ta tworzy niewidzialną barierę, której urządzenie nie może przekroczyć. Pozwala ona podzielić pomieszczenie na dwie części, zabezpieczyć schody lub zagrodzić robotowi przejazd do drugiego pomieszczenia.

Wirtualna ściana typu „halo”

Wirtualna ściana typu „halo” tworzy strefę ochronną wokół danego obiektu. Jak dokładnie działa funkcja halo? Opiera się ona o tzw. tryb pierścienia. Tworzy wokół obiektu niewidzialną barierę w kształcie okręgu o średnicy 50 cm. Gdzie można zastosować taką strefę ochronną? Na przykład tam, gdzie stoją miski zwierzęce lub delikatne i kruche obiekty (wazony, stojaki z kwiatami).

Wirtualna ściana „dual mode”

Wirtualna ściana „dual mode” pozwala na połączenie dwóch funkcji: prostej wiązki podczerwieni oraz ściany typu halo. Takie rozwiązanie ma praktycznie same zalety. Zwiększa funkcjonalność urządzenia i sprawia, że służy ono na różnych obszarach.

Aplikacja mobilna – jak stworzyć niewidzialną barierę?

Nowoczesne modele robotów sprzątających oferują coś więcej niż funkcja halo czy dual mode. Funkcję dodatkowego akcesorium zastępuje aplikacja mobilna. Daje ona możliwość zeskanowania mapy mieszkania oraz swobodnego tworzenia stref, w których robot może się poruszać lub nie.

W zależności od aplikacji można wyróżnić osobne funkcje tworzenia stref oraz wirtualnej ściany. Wirtualną ścianę w aplikacji zaznacza się po prostu za pomocą linii na mapie, której odkurzacz nie przekroczy. Niektóre aplikacje nie mają tej funkcji, ale po prostu wyznaczają dla robota zakazane obszary. Jest to tak naprawdę bardziej praktyczne od samego wyznaczania linii.

Wirtualna ściana – specyfikacja w poszczególnych modelach

Wirtualna ściana może się nieco różnić w poszczególnych modelach. Poniżej przykładowo opisaliśmy typy ścian, które oferuje dany produkt.

Wirtualna ściana Xiaomi

Oprócz tradycyjnej wirtualnej ściany Xiaomi oferuje także barierę w formie taśmy magnetycznej. Co to jest wirtualna ściana magnetyczna? Nie jest ona urządzeniem, ale cienką taśmą, którą umieścić można na podłodze — między pomieszczeniami lub przedmiotami. Robot Xiaomi „wyczuje” pole magnetyczne i ominie oznaczony nim obszar. Taśma to dość wygodne rozwiązanie — nie potrzebuje baterii, a jej wpływ na wygląd pomieszczenia jest niewielki. Przypomina ona listwę podłogową.

Wirtualna ściana iRobot Roomba

W zestawie z częścią odkurzaczy iRobot znajdziemy wirtualną ścianę, która pozwala tworzyć niewidzialną barierę w kształcie stożka. Bariera w kształcie stożka pozwala wytyczyć obszar ochronny — pole, które będzie niedostępne dla odkurzacza.

Roboty Roomba (w zależności od produktu) oferują nie tylko barierę w kształcie stożka. Kolejną z funkcji jest tzw. wirtualna latarnia. Wirtualna latarnia podlega pod nieco inną kategorię akcesorium. Pełni nie tylko rolę wyznacznika bariery, ale także wpływa na przebieg procesu sprzątania.

Odkurzacz iRobot posiada także wspomnianą opcję łączenia dwóch funkcji — wirtualna ściana dual mode. Oferuje ona całkiem spore możliwości. Wirtualna zapora emituje wiązkę podczerwieni o odległości koło 3 metrów. Z kolei tryb pierścienia pozwala wyznaczyć okrągłą strefę o promieniu aż 60 cm. 

Jeśli rozważasz zakup robota sprzątającego iRobot to koniecznie sprawdź nasze testy modeli iRobot Roomba i7+ oraz iRobot Roomba j7+ wyposązonych dodatkowo w system automatycznego czyszczenia.

 

Wirtualna ściana Tefal X-Plorer

Urządzenie Tefal X-Plorer serie 95 Animal to bardziej zaawansowany robot sprzątający. Jego zakup powinny rozważyć osoby, którym podoba się idea sterowania urządzeniem z pomocą aplikacji mobilnej. Jak wykazał test tego robota sprzątającego, funkcja mapowania oraz wyznaczania stref w tym modelu przebiega niezwykle sprawnie. Jest prosta, intuicyjna i niezawodna. Aplikacja nie tylko tworzy strefę ochronną czy zakazaną — pozwala także wysłać robota do pracy w konkretnie wyznaczonym obszarze.

Rysowanie mapy pomieszczenia Tefal X-Plorer Serie 95

Wirtualna ściana Moneual MBOT 950

Kolejnym przykładem produktu, który wykorzystuje aplikację do wyznaczania wirtualnej ściany jest Moneual MBOT 950. Tutaj również otrzymujemy dokładną mapę naszego mieszkania, na której z pomocą kilku kliknięć możemy wyznaczyć miejsca zakazane dla odkurzacza. Nasz test pozwolił utwierdzić się w przekonaniu, że rządzenie będzie je omijać w czasie swojej pracy.

Robot sprzątający – czy warto przemyśleć zakup urządzenia?

Wiele osób sceptycznie nastawionych do robotów sprzątających obawia się, że samodzielnie jeżdżące urządzenie uszkodzi coś w mieszkaniu i dlatego decydują się na zakup odkurzacza pionowego czy innego odkurzacza bezprzewodowego. Jednakże wiedząc, jak działa wirtualna ściana, można pozbyć się takich obaw. Bez wątpienia służy ona jako praktyczny dodatek do robota sprzątającego. Jest to jedyna gwarancja, że robot nie wjedzie w zakazany obszar, a my nie będziemy musieli ciągle go kontrolować.

Planując zatem kupno robota sprzątającego, warto rozważyć wybór produktu wyposażonego w wirtualną ścianę. I choć najszerszy zakres działania posiadają modele z dedykowaną aplikacją, to nawet tradycyjna bariera czy też niewidzialna ściana dual modę stanowią spore udogodnienie. Jeśli chcesz sprawdzić, które modele odkurzaczy królują obecnie na rynku sprawdź nasz najnowszy ranking robotów sprzątających.