Bieżnia czy rowerek stacjonarny? Co daje lepsze efekty ćwiczeń?
Urządzenie w mieszkaniu własnej siłowni motywuje do regularnej aktywności fizycznej. Warto jednak dokonać odpowiedniego wyboru przed zakupem sprzętu fitness. Podpowiadamy jak przeprowadzić efektywny trening w niewielkim mieszkaniu! Trenujesz niezależnie od pogody. Domową siłownię może mieć naprawdę każdy!
Rower stacjonarny – zalety treningu
Rowerek treningowy oferuje ćwiczenia w stałym lub zróżnicowanym tempie bez nadmiernego obciążania stawów. Jeśli lubisz jeździć na zewnątrz, na pewno spodoba ci się pomysł jazdy na rowerze stacjonarnym.
Osoby początkujące mogą wybrać jazdę z mniejszym obciążeniem. Ćwiczenia są bezpieczne dla kręgosłupa i stanowią niewielkie obciążenie dla stawów.
Ważne jest odpowiednie dopasowanie wysokości siodełka w rowerku treningowym do swoich warunków fizycznych.
Treningi, aby przyniosły widoczne efekty, powinny być systematyczne i poprzedzone rozgrzewką. Regularne treningi (należy jeździć 3 razy w tygodniu), trwające co najmniej 20-40 minut mają różne korzyści zdrowotne, jednak najlepiej sprawdzi się godzina jazdy.
Pierwsze efekty jazdy na rowerze stacjonarnym będą widoczne już po miesiącu.
Rowerek stacjonarny to sprzęt zalecany przez lekarzy jako rehabilitacja po zawałach serca. Z powodzeniem może być on wykorzystywany także przez osoby starsze. Jak zostało wspomniane, nie obciąża on nadmiernie stawów, co dla osób w podeszłym wieku jest istotne.
Wady rowerka elektrycznego
Trzeba pamiętać także, że jazda na rowerze stacjonarnym jest mniej wymagająca od przejażdżki na zwykłym rowerze: nie będziemy tu musieli zmagać się ze żmudnym podjeżdżaniem pod górkę. Chyba, że zainwestujemy w profesjonalny rower do spinningu!
W przypadku odchudzania, na efekty trzeba poczekać nieco dłużej niż ćwicząc na bieżni. Ponadto rowerki aktywują głównie mięśnie nóg, a ramiona i brzuch pracują w nieznacznym stopniu.
Zazwyczaj trening na rowerze trzeba uzupełniać innymi ćwiczeniami, rozgrzewką przed ćwiczeniami lub osobną pracą nad ramionami.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Bieżnia elektryczna
Trening biegowy należy do intensywnych treningów cardio. Jeżeli uwielbiasz biegać to wybór idealny dla ciebie – zainwestuj w bieżnię! Ten sprzęt sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Trenuje głównie mięśnie nóg, jednak podczas biegania pracuje także brzuch i górne partie ciała. W trakcie ćwiczeń trenujemy także koordynację ruchową i balans przez co angażujemy do pracy błędnik.
Uważaj na zawroty głowy po zejściu z pasa biegowego – to znak, że intensywnie ćwiczył także twój mózg.
Zalety i wady bieżni
Najważniejsze zalety bieżni treningowej jest jogging pod swoim dachem – bez konieczności inwestowania w karnet na siłowni. Możemy dostosować do swoich potrzeb prędkość biegu i przystosować organizm do coraz większego wysiłku. Jeśli zależy Ci na szybszym zgubieniu kilogramów oraz wyrzeźbieniu nie tylko nóg, ale też innych części ciała, bieżnia będzie dobrym wyborem. Bieżnia zapewnia intensywny trening, a wygodny pas biegowy i systemy do amortyzacji wstrząsów zapewniają przyjemną przygodę z bieganiem.
Bieżnia treningowa będzie dobrym wyborem w sytuacji, gdy nie możemy ćwiczyć na zewnątrz, a trenujemy do imprezy biegowej. Bieganie na bieżni spala najwięcej kalorii i angażuje do pracy różne partie ciała, dlatego pozwoli szybko osiągnąć wymarzoną wagę.
Uwaga! Bieżnia zdecydowanie nie nadaje się dla osób borykających się z poważną chorobą lub bólem stawów!
A może orbitrek?
Orbitrek treningowy nazywany również rowerkiem eliptycznym, to jeden z najpopularniejszych przyrządów treningowych do ćwiczeń w domu. Ruchy wykonywane na tym przyrządzie pozwalają odtwarzać ruchy wykonywane podczas biegu, jednak bez obciążania stawów.
Podczas treningu najbardziej zaangażowane są dolne partie ciała, ale dodatkowo pracują również mięśnie ramion, pleców oraz brzucha. Trening na orbitreku daje możliwość umiarkowanego, ale bardzo wydajnego treningu.
Ponadto ćwicząc na orbitreku nie nadwyrężasz mięśni i stawów, dlatego jest to także sprzęt mający zastosowanie w rehabilitacji i jest odpowiedni dla osób starszych. Na orbitreku wręcz nie sposób nabawić się kontuzji. Jest to sprzęt bardzo bezpieczny.
Na rynku dostępne są orbitreki mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne. Orbitrek mechaniczny jest najmniej wydajny i najszybciej się zużywa. Orbitrek magnetyczny jest nowocześniejszy, ćwiczy się na nim płynnie i bardziej komfortowo. Jest cichszy i bardziej precyzyjny. Z kolei orbitrek elektromagnetyczny posiada wbudowany silnik elektromagnetyczny, który umożliwia ustawianie różnych programów treningowych przy pomocy komputera i wyświetlacza.
Mięśnie brzucha
Bieganie dobrze wpływa bowiem zarówno na uda, jak i na brzuch oraz ramiona. Bieżnia będzie świetnym rozwiązaniem dla kogoś, komu zależy na intensywnym treningu cardio i zaangażowaniu brzucha w większym stopniu niż na rowerku stacjonarnym.
Mięśnie nóg
Pedałowanie na rowerku wspomaga rzeźbienie pośladków, angażuje do pracy także biodra nie obciążając stawów. Rowery zdecydowanie bardziej koncentrują się na ćwiczeniu dolnych partii ciała i są przy tym najbezpieczniejsze z wymienionych sprzętów.
Co więcej rower stacjonarny, lub jego nowoczesny wariant – rower magnetyczny w ogóle nie obciąża stawów przy ćwiczeniach.
Orbitreki i bieżnie natomiast, oprócz spalania kalorii angażują do wysiłku praktycznie całe ciało. W biegu lub używając orbitreka podnosimy tętno i zdobywamy doświadczenie przed wysiłkiem w terenie.
Spalasz zbędne kilogramy w domowym zaciszu
Możliwość regularnych ćwiczeń na rowerku lub bieżni pozwala na trening taki sam jak w drogich klubach fitness. Smukła sylwetka, dobra kondycja i wzmocnione mięśnie to pakiet jaki możesz zdobyć nie wychodząc z domu. Jednostajny bieg na bieżni lub naprzemienne przechodzenie od biegu do truchtu mobilizuje do spalania tkankę tłuszczową organizmu i wymaga ćwiczenia siły mięśni (nie tylko siły woli!). Aby osiągnąć zamierzone cele warto tak ustawić parametry omawianych sprzętów, aby stopniowo zwiększać obciążenie.
Popraw kondycję organizmu
Trening na rowerku i bieżni stymulują pracę całego układu krążeniowego oraz wzmacniają serce. Zapobiega to rozwojowi wielu groźnych chorób takich jak miażdżyca czy cukrzyca. Systematyczny trening sprawia, że nasz organizm jest lepiej dotleniony, dzięki czemu mamy więcej energii. Podniesiona wydolność organizmu wspiera układ krążenia i wywołuje spalanie kalorii.
Dokonaj odpowiedniego wyboru
Sprzęt fitness należy dobrać adekwatnie do tego jaki typ aktywności najbardziej nam odpowiada. Czy jest to spokojny i długi trening o niższej intensywności, czy trening krótszy, ale o wysokiej intensywności?
Przed rozpoczęciem poszukiwań powinniśmy także określić gdzie będzie stacjonować nasz sprzęt i ile miejsca możemy na niego poświęcić. Warto zmierzyć maszynę i wolne miejsce i znaleźć informację czy dostępne są modele składane.
Jeśli jesteście zainteresowani zakupem rowerka stacjonarnego lub bieżni, warto sprawdzić nasze rankingi. Rowerki stacjonarne i bieżnie występują w różnych wariantach, z których na pewno wybierzesz coś dla siebie. Porównaliśmy w nim najlepsze i najpopularniejsze modele dostępne obecnie na rynku.