Zaznacz stronę

Ranking alkomatów 2024. Opinie i recenzje

Piłeś alkohol i nie wiesz, czy możesz prowadzić samochód? Nie ryzykuj! Twoje dobre samopoczucie nie jest w tej chwili dobrym doradcą. Dużo lepiej sprawdzi się podręczny alkomat do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.

Poniżej prezentujemy ranking alkomatów, czyli zestawienie najlepszych sprzętów na rynku. To modele od renomowanych producentów, które wyróżnia dokładność pomiarów, doskonałe parametry i dobre opinie użytkowników. Dzięki nim szybko sprawdzisz, czy prowadzenie auta nie jest wyzwaniem ponad Twoje siły.

Już teraz zobacz, jaki alkomat kupić, aby bez obaw usiąść na miejscu kierowcy.

ranking alkomatów elektrochemicznych i półprzewodnikowych

Ranking alkomatów elektrochemicznych 2024. Opinie 7 topowych modeli

Ranking alkomatów zwycięża AlcoSense Excel

Alkomat AlcoSense Excel

Alkomat AlcoSense Excel to niezwykle precyzyjny sprzęt, który otwiera ranking alkomatów. Informuje o zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu (mg/l) albo promilach we krwi (‰BAC). Co więcej, sygnalizuje również o wyniku badania, który przekracza dozwoloną wartość lub się do niej zbliża. Obsługę urządzenia ułatwia czytelny wyświetlacz LCD oraz intuicyjne menu.

Najlepszy alkomat elektrochemiczny przechowuje do 24 ostatnich wyników i umożliwia ustawienie limitu dla konkretnego kraju. Ze względu na innowacyjne oprogramowanie AlcoSense nie zaniża wyników, informuje jednak o niewłaściwej temperaturze do wykonania testu. Po upływie 11 miesięcy przypomina o konieczności kalibracji.

Druga pozycja w rankingu alkomatów trafia do modelu Promiler AL 8000 PLUS

Alkomat Promiler AL 8000 PLUS

Promiler AL 8000 PLUS to certyfikowany alkomat o wysokiej wiarygodności pomiarów. Został wyposażony w praktyczne funkcje, które wpływają na komfortową obsługę urządzenia. Do takich zaliczyć możemy informację o czasie od ostatniego pomiaru oraz ilość dni, jakie pozostały do kolejnej kalibracji. Wyniki testów są podawane w promilach.

Ale ranking alkomatów uwzględnił produkt marki Promiler również za kompaktowe wymiary. Dzięki temu urządzenie z łatwością zmieści się w każdej torbie, a nawet w kieszeni. Jest solidnie wykonane i proste w obsłudze. Potwierdzeniem jego skuteczności są opinie zadowolonych kupujących.

Trzecie miejsce w teście alkomatów zajmuje AlcoFind PRO X5 Plus

Alkomat AlcoFind PRO X5 Plus

Kolejny bardzo dobry alkomat w naszym rankingu to AlcoFind PRO X5 Plus. Czyli urządzenie z szerokim zakresem pomiarowym od 0,00 do aż 5,00‰ ! Jest gotowe do testu już po 12 sekundach, a sam czas pomiaru wynosi zaledwie 15 sekund. Warto jednak pamiętać, że urządzenie sprawdza się określonej temperaturze, od 5 do +40 stopni.

Alkomat AlcoFind zapamiętuje do ostatnich 10 pomiarów, posiada też kilka innych, przydatnych funkcji. Do najważniejszych możemy zaliczyć automatyczną kontrolę jakości pomiaru, która decyduje o jego wiarygodności. Urządzenie przypomina również o konieczności wykonania kalibracji.

Zobacz oferty:
Alkomat BACscan Mobile

Alkomat BACscan Mobile

BACscan Mobile to nowoczesny alkomat z sensorem elektrochemicznym. Urządzenie oferuje dwa tryby pracy: z wykorzystaniem darmowej aplikacji lub bez konieczności łączenia ze smartfonem. W pierwszym trybie wartość stężenia alkoholu we krwi jest wyświetlana już po kilku sekundach. Dodatkowo alkomat zapamiętuje datę, godzinę oraz miejsce aż 1000 pomiarów.

Ten nowoczesny alkomat doskonale sprawdza się podczas zagranicznych wyjazdów. Dzięki aplikacji pozwala wybrać wersję językową oraz ustawić limit. Umożliwia również zmianę jednostek pomiaru, ponadto informuje o kalibracji. W przypadku braku urządzenia mobilnego wynik wyświetla się na ekranie alkomatu.

Alkomat Alcovisor Mars BT

Alkomat Alcovisor Mars BT

Wśród nowoczesnych alkomatów na uwagę zasługuje Alcovisor Mars BT. Sprzęt pracuje w dwóch trybach: jako samodzielny tester lub z pomocą aplikacji. W przypadku pomiaru z aplikacją można zmienić jednostki pomiarowe oraz ustawić limit stężenia alkoholu we krwi. Wynik pojawia się na ekranie alkomatu oraz na telefonie, ponadto wbudowany port microUSB służy do podłączenia alkomatu do drukarki.

Atutem urządzenia jest też trwałość. Obudowa została wykonana ze szczotkowanego aluminium oraz plastikowych elementów. Dodatkowo czujniki przepływu powietrza oraz przekroczenia optymalnej temperatury chronią urządzenie przed skutkami niewłaściwego użytkowania.

Alkomat FITalco Grafit

Alkomat FITalco Grafit

Jaki alkomat kupić w rozsądnej cenie? Odpowiedź może dać model FITalco Grafit z sensorem elektrochemicznym. Urządzenie pozwala na dokładność pomiaru do setnych części promila, a zakres wynosi od 0,00 do 4,00 promili. Co szczególnie istotne, sensor elektrochemiczny zapewnia dokładny wynik i jest odporny na zakłócenia, jakie mogą wywołać inne związki chemiczne.

Alkomat FITalco osiąga stan gotowości po 35 sekundach. Posiada spory wyświetlacz, na którym można odczytać wszystkie potrzebne informacje. Gdy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekroczy wartość 0,19 promila, uruchamia się sygnalizacja dźwiękowa i świetlna.

Alkomat BACscan F-30

Alkomat BACscan F-30

Alkomat BACscan F-30 to dobrej jakości alkomat dla niewielkich firm i użytkowników indywidualnych. Posiada sensor elektrochemiczny, który gwarantuje wysoką dokładność pomiarów. Dodatkowo wpływ na niezawodność działania ma moduł temperatury. Sprzęt umożliwia wybór jednostek pomiarowych, zaś sama obsługa jest niezwykle prosta. Odbywa się przy użyciu tylko jednego przycisku.

Ale ranking alkomatów docenił BACscan F-30 nie tylko za prostą obsługę. Sprzęt został wyposażony w czujnik przepływu powietrza, licznik pomiarów oraz przypomnienie o potrzebie kalibracji. W pamięci urządzenia można też przechowywać 10 ostatnich pomiarów. Zdaniem użytkowników to bardzo dobry stosunek ceny do jakości.

Ranking alkomatów półprzewodnikowych. Opinie

Alkomat Xblitz Spirit

Alkomat Xblitz Spirit

Xblitz Spirit to najlepszy alkomat półprzewodnikowy wskazany przez ranking alkomatów. Jego zaletą są niewielkie wymiary i niezwykle prosta obsługa. Wystarczy przez 40 sekund trzymać przycisk POWER ON, aby alkomat był gotowy do działania. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w kontrolki statusu, które sygnalizują gotowość do pracy oraz sygnalizują nieprawidłowe wartości.

Prezentowany model jest też wyjątkowo trwały. Został bowiem wykonany na bazie wysokiej jakości tworzywa sztucznego. W jego zestawie znajdują się dodatkowe ustniki oraz 2 baterie 1,5V. Co ważne, ten model, podobnie jak inne alkomaty marki Xblitz jest objęty rocznym darmowym pakietem kalibracji w serwisie.

Alkomat GTX Smart

Alkomat GTX Smart

GTX Smart to dobry, tani alkomat półprzewodnikowy. Posiada czuły system pomiarowy oraz kilka przydatnych funkcji, między innymi funkcję samokontroli działania sensora czy kontrolę przepływu powietrza. Zakres pomiarów wynosi od 0,00 do około 2,00 ‰, a wynik można odczytać na wyświetlaczu alkomatu.

Ten kompaktowy alkomat posiada również diodę do sygnalizacji kolejnych etapów badania. Co ważne, w zestawie z alkomatem znajduje się komplet wielorazowych ustników. Dzięki temu wykonywanie testów jest za każdym razem bezpieczne i higieniczne. Sam alkomat GTX Smart należy kalibrować średnio co 6 miesięcy lub co 400 pomiarów.

Alkomat Tracer X101

Alkomat Tracer X101

Ranking alkomatów kończymy recenzją produktu Tracer X101. To dobry jakościowo sprzęt z sensorem półprzewodnikowym. Jest gotowy do działania w mniej niż 20 sekund, a zakres temperatur w jakich działa wynosi od – 10 do około 50 stopni. Samo wykonanie badania ułatwia ustnik, który można umieścić z każdej strony urządzenia.

Ten dobry alkomat posiada również przejrzysty podświetlany ekran LCD. Jego inną zaletą są 3 rodzaje przeliczania jednostek: %BAC / ‰BAC / mg/L. Gdy wynik badania jest powyżej normy, zostaje uruchomiony głośny sygnał dźwiękowy. Tracer X101 to też jeden z tańszych alkomatów w naszym rankingu.

Jaki alkomat kupić?

Jak wybrać sprzęt, który w pełni odpowie naszym potrzebom? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych informacji, które ułatwią podjęcie decyzji zakupowej. Zobacz, jakie cechy wyróżniają najlepsze alkomaty na rynku i co sprawie, że zbierają one pozytywne opinie użytkowników.

Marka

Wybierając alkomat, postaw na sprzęt znanej marki. Wśród producentów alkomatów znajdziesz między innymi: Promiler, AlcoFind czy Bacscan, które nie bez powodu znalazły się w naszym rankingu. Co oferują?

Dużą dokładność i pamięć pomiarów, czujniki przepływu powietrza czy moduły temperatury. A jeśli dodatkowo interesuje Cię dobry alkomat z atestem, to sprawdź, co oferuje sprzęt AlcoSense. Alkomaty tego producenta wykazują zgodność z europejską normą EN-16280.

Pamiętaj też, aby sam alkomat kupić w sprawdzonym sklepie. Odradzamy wybór urządzenia w hipermarkecie, mimo że niższe ceny alkomatów mogą być dobrym argumentem „za”. Sprzęt z marketu zazwyczaj nie jest skalibrowany, co z kolei może przełożyć się na błąd pomiaru. W takim wypadku, aby dokonać kalibracji, należy oddać go do serwisu.

Kalibracja

Jaki wybrać alkomat do własnych potrzeb, a jaki do firmy?

Oprócz sprawdzonej marki weź pod uwagę częstotliwość kalibracji. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego kalibracja alkomatów jest w stanie ułatwić Ci życie. Informacji o konieczności kalibrowania sprzętu szukaj w specyfikacji urządzenia.

Aby mieć pewność wyników, należy przeprowadzić 3 testy w odstępach 10-minutowych. Jeden użytkownik musi więc 3 razy dokonać pomiaru. To pozwoli ocenić faktyczny poziom alkoholu w jego organizmie.

Z tego powodu w zakładach pracy, gdzie jest spora liczba pracowników do przebadania, sprawdzi się alkomat, który wykona większą liczbę pomiarów. Jego kalibracja powinna odbywać się co kilka tysięcy wykonanych testów. Natomiast sprzęt do użytku domowego może być kalibrowany co kilkaset pomiarów.

Dokładność pomiaru

W dużej mierze wpływ na dokładność testów ma typ sensora (rodzaj alkomatu). Szerzej to zagadnienie omawiamy w kolejnym punkcie. Co poza tym wpływa na dokładniejszy wynik?

Prędkość przepływu powietrza przez ustnik. W przypadku niektórych alkomatów wystarczy mocniej dmuchać, aby uzyskać wyższy wynik. Najlepsze alkomaty są wyposażone w czujnik, który odpowiada za prawidłowe wdmuchiwanie powietrza.

Nie bez znaczenia jest też przebieg samego badania. Nie wykonuj go bezpośrednio po spożyciu alkoholu, nawet gdy jest to tylko cukierek z likierem! W przeciwnym razie może się okazać, że wynik jest bliski limitu!

W czasie pomiaru nie wdmuchuj w urządzenie dymu papierosowego i zawsze stosuj się do wytycznych z instrukcji. To da Ci gwarancję, że uzyskany wynik będzie prawidłowy.

Dobre jakościowo alkomaty oferują możliwość wykonania większej liczby testów. Nie tracą czujności, nawet gdy wykonujemy drugi, trzeci czy czwarty pomiar. Pamiętaj jednak, że pomiędzy kolejnymi pomiarami powinien być zachowany odstęp czasowy. Zasada ta obowiązuje nawet w przypadku użycia dobrego alkomatu.

Rodzaje alkomatów

Poniżej prezentujemy krótkie porównanie alkomatów ze względu na typ sensora.

Alkomaty elektrochemiczne

To bardzo dobre alkomaty wyposażone w sensor elektrochemiczny. Gwarantują wysoką dokładność pomiarów i co ważne, inne substancje chemiczne nie mają wpływu na wynik badania. To sprawia, że modele z sensorem elektrochemicznym są często wykorzystywane przez służby mundurowe. Kalibracja tego typu alkomatów odbywa się raz w roku lub co określoną przez producenta liczbę pomiarów. Ich żywotność wynosi do 3 lat.

Alkomaty półprzewodnikowe

Dosyć tanie i łatwo dostępne alkomaty, które posiadają sensor półprzewodnikowy. Cechują się najmniejszą dokładnością z trzech opisywanych modeli. W tym przypadku za błąd pomiaru mogą odpowiadać spożyte pokarmy, kawa, a nawet mięta. Urządzenia są też „wrażliwe” na dym papierosowy. Alkomaty wyposażone w sensor półprzewodnikowy wymagają częstszej kalibracji, średnio co 6 miesięcy. Nieskalibrowane mogą pokazywać błędne informacje dotyczące wykonanych testów.

Alkomaty spektrofotometryczne

To profesjonalne i zdecydowanie najlepsze alkomaty na rynku. Ich największą zaletą jest wysoka dokładność pomiarów, dzięki czemu są wykorzystywane na posterunkach policji czy w szpitalach. Ten typ alkomatów nie wymaga kalibracji.

Alkomaty sprawdzają się nie tylko po mocno zakrapianych imprezach. Można z nich korzystać w miejscach pracy, na wakacjach czy podczas służbowych wyjazdów. Dlatego warto rozejrzeć się za sprzętem, który wyróżnia wysoka czułość pomiarów.

Polecane alkomaty mogą spełnić oczekiwania najbardziej wymagających uczestników ruchu drogowego. Z drugiej strony żaden test alkomatów nie spełni swojego zadania, jeśli zabraknie zdrowego rozsądku.