Zaznacz stronę

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym, czyli czy rower stacjonarny odchudza?

Niezależnie od tego czy chcemy osiągnąć umięśnioną sylwetkę czy raczej zrzucić zbędne kilogramy, trening na rowerze jest odpowiedzią na oba te życzenia. Jazda na rowerze jest jedną z najkorzystniejszych (i najprzyjemniejszych) dla człowieka aktywności! Pod wieloma względami jazda na rowerze jest także bezpieczniejsza dla zdrowia niż np. bieganie czy intensywne fitness: nie obciążamy bowiem stawów i tym samym trudniej o poważną kontuzję.

W czasie treningu spalamy tkankę tłuszczową, podnosi się tętno i ciśnienie krwi, co wspaniale wpływa na funkcjonowanie serca i podnosi wydolność organizmu. W trakcie jazdy tym pojazdem pracują łydki, uda, pośladki oraz inne części ciała. Rower stacjonarny jest z kolei odpowiedzią na potrzeby osób, które chcąc zaoszczędzić cenny czas wolą oddawać się tej rekreacji w zaciszu swojego domu.

Czy rower stacjonarny odchudza

Co daje jazda na rowerze stacjonarnym?

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym o wysokiej intensywności mobilizują masę mięśniową do pracy, w wyniku czego wykorzystane zostają zapasy glikogenu.

Jest to zmagazynowana w mięśniach i wątrobie glukoza, którą organizm przechowuje na okres wzmożonego wysiłku. Glikogen jest źródłem energii układu mięśniowego podczas wysiłku fizycznego. Mięśnie bezpośrednio z niego czerpią energię do swojej aktywności. Trening powinien trwać jednorazowo ponad 30 minut, ponieważ dopiero po upływie tego czasu mięśnie wykorzystują zapasy glikogenu, co pomaga spalaniu kalorii.

Wejście na rowerek nie wymaga specjalnego przygotowania poza zwykłą rozgrzewką. Inną zaletą tego rodzaju aktywności fizycznej jest to, że regularne treningi zwiększają wydolność płuc i ruchomość stawów. Jazda na rowerku treningowym ma zasadniczą zaletę – nie musimy czekać na dobrą pogodę, tak jak w przypadku jazdy na tradycyjnym rowerze. Przejażdżkę możemy mieć pod własnym dachem! Należy pamiętać jednak, że jest to trening mniej wymagający od przejażdżki na prawdziwym rowerze: nie będziemy tu musieli zmagać się ze żmudnym podjeżdżaniem pod górkę.

Spalanie kalorii na rowerze stacjonarnym

Godzina na rowerku stacjonarnym pozwala na spalenie od 300 do 700 kcal. Efekt zależy od tego, czy zdecydujemy się na tak zwany trening interwałowy, czy wymagający większego wysiłku, wykonywany w stałym tempie trening siłowy.

Jeśli boicie się nieprzyjemnych zakwasów – bez obaw. W krótkim czasie organizm przyzwyczai się do wykonywanych ruchów i pozbędziecie się bólu kończyn dolnych.

Uwaga – należy pamiętać, aby na trening ubrać buty z twardą podeszwą – w innym razie po kilku minutach aktywności fizycznej zaczną doskwierać nam chropowate, sztywne pedały.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy na rowerze stacjonarnym?

Wprawienie w ruch mechanizmu w rowerze stacjonarnym wymaga włączenia dużej siły mięśni nóg. Podczas treningu najefektywniej pracują mięśnie takie jak: czworogłowy uda, dwugłowy uda, mięśnie łydek, pośladków i …brzucha!

Jazda na rowerze stacjonarnym pobudza proces spalania tkanki tłuszczowej. Regularne ćwiczenia wzmacniają mięśnie ud, poprawiają wydolność organizmu i powodują przyrost masy mięśniowej.

Koniecznie należy dobrać parametry rowerka do naszych warunków fizycznych, z jakimi zaczynamy przygodę z treningiem. Wysokość, oparcie czy ilość przerzutek mogę znacznie poprawić wydajność treningu.

Czy na rowerze stacjonarnym można schudnąć?

Osoby, które chcą schudnąć dobrze trafiły – trening na rowerze stacjonarnym należy do najbardziej wydajnych i efektywnych sposobów na zmniejszenie masy ciała.
Po miesiącu regularnych ćwiczeń (3-4 razy w tygodniu) pojawiają się widoczne efekty. Sylwetka wygląda lepiej, ciśnienie krwi staje się bardziej uregulowane i trening znacząco zwiększa pojemność płuc. Gwarantowane jest również lepsze samopoczucie psychiczne! Regularna jazda na rowerze stacjonarnym to pewna redukcja tkanki tłuszczowej. Z kolei codzienna jazda na rowerze stacjonarnym będzie niemałym wyzwaniem, jednak z pewnością przyspieszy nadejście piorunujących efektów.

Czy rower stacjonarny odchudza brzuch?

Czy jeżdżąc na rowerze stacjonarnym można schudnąć z brzucha? Wydawać by się mogło, że podczas intensywnego treningu najintensywniejszy proces spalania tkanki tłuszczowej obejmuje dolne partie ciała. Nic bardziej mylnego! Przy tak intensywnym ćwiczenia chudniemy równomiernie z całego ciała. Regularny trening na rowerku stacjonarnym umożliwia zrzucenie zbędnych kilogramów zarówno kończyn dolnych, jak i zaangażuje do pracy mięśnie brzucha.

Co więcej, systematyczna jazda na rowerze wzmocni Twoje kolana, mięśnie nóg, kręgosłup i serce bez niebezpiecznego dla stawów kolanowych obciążenia. Rower umożliwi Ci na aktywność fizyczną niezależnie od wagi.

Rodzaje rowerów treningowych

Spośród mechanicznych rowerów stacjonarnych do wyboru są rower pionowy, poziomy oraz spinningowy. Różnią się one między sobą ustawieniem poszczególnych elementów. Rower poziomy jest najbardziej rozpowszechnionym typem urządzenia. Rowery poziome zostały przystosowane dla osób zmagających się z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa.

Rower spinningowy/trekkingowy to bardziej profesjonalny rodzaj roweru. Maszyny takie przeznaczone są dla osób, którym zależy na szczególnie wymagającym intensywnym treningu cardio i szybkim tempie.

W przypadku standardowych ćwiczeń domowych dobrze sprawdzi się rower magnetyczny. Zamontowany w nim hamulec działa wykorzystując pole magnetyczne, co pozwala na dokładne ustawienie pożądanego obciążenia, są one także istotnie cichsze od modeli mechanicznych. Wyposażono je w szereg rozbudowanych opcji wspomagających trening. Z kolei rower elektromagnetyczny wyposażony w wiele elektronicznych usprawnień, który spełnią wymagania osób chcących profesjonalnie uprawiać sport.

Rower mechaniczny to nieco tańsza opcja do wyboru. Dzięki tarciu koła zamachowego generowany jest opór odczuwalny podczas pedałowania. Regulacji oporu, dokonuje się tutaj za pomocą specjalnego pokrętła. Mechanizm takiego rowerka jest bardzo prosty, więc z tego względu częściej wybierają go osoby początkujące.

Ceny rowerów stacjonarnych

Rower treningowy nie musi być drogi. Najtańsze modele zakupić można już za 200-300 złotych. Im więcej jednak funkcji, możliwości dostosowania treningów do swoich potrzeb tym większa będzie cena – może ona dochodzić nawet do 8 – 10 tysięcy złotych. Wszystko zależy od naszego budżetu i oczekiwań wobec sprzętu.

Rowery stacjonarne można dostosować do swoich potrzeb, zarówno pod względem ilości miejsca jakie mamy w mieszkaniu, jak i pod kątem ilości dostępnych na urządzeniu programów treningowych. Oprócz treningu należy oczywiście zadbać o odpowiednią dietę, która znacząco przyspieszy metabolizm, przez co także sam proces odchudzania. Należy jeść dużo warzyw i owoców, ograniczyć (a najlepiej wyeliminować) słodycze i wysoko przetworzoną żywność. Jeśli mamy wątpliwości czy nasz stan zdrowia pozwala na rozpoczęcie takiego typu aktywności fizycznej, warto zasięgnąć porady lekarza. Samodyscyplina i upór sprzyjają treningom w regularnych odstępach czasu. Powodzenia!

Jeśli nasz artykuł przekonał was do zakupu roweru stacjonarnego, warto sprawdzić nasz ranking rowerów stacjonarnych.