Zaznacz stronę

Czajnik elektryczny czy na indukcję? Który wybrać?

Wśród podstawowych akcesoriów kuchennych nie może zabraknąć czajnika. To sprzęt, który umożliwia przyrządzanie kawy, herbaty i dań instant. Ponadto ze względu na design może stanowić ciekawy akcent w kuchni. Wystarczy znaleźć odpowiedni model.

Jeszcze kilka lat temu największym wzięciem cieszył się czajnik przystosowany do kuchenki na gaz. Obecnie kuchenki gazowe nie są aż tak popularne i większość konsumentów stoi przed dylematem: czajnik elektryczny czy na indukcję? Który lepszy? Dlatego, jeśli mierzysz się z podobnym problemem, sprawdź nasze porównanie i wybierz!

Czajnik elektryczny czy na indukcję

Krótka charakterystyka czajników

Czajnik na indukcję czy elektryczny? Zanim zdecydujesz, zapoznaj się z krótką charakterystyką czajników.

Czajnik na indukcję

Jak nazwa wskazuje, jest to typ czajnika przeznaczony na płytę indukcyjną. Jego dno wykazuje właściwości ferromagnetyczne. Ponadto średnica jest dostosowana do pola grzewczego.

Czajniki indukcyjne są wyposażone w gwizdek. Dzięki temu sygnalizują, że woda została zagotowana.

Czajnik elektryczny

Ten typ czajnika wymaga podłączenia do prądu. To podstawa jego działania.

Co ważne, w modelach elektrycznych montuje się dwa rodzaje grzałek:

  • Grzałki spiralne – mają kontakt z wodą. Z tego powodu ten rodzaj grzałki powoli wychodzi z użytku.
  • Grzałki płytowe – umieszczane na dnie czajników elektrycznych, są niewidoczne z zewnątrz.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Czajnik na indukcję – zalety i wady

Czajnik indukcyjny to sprzęt wyjątkowo prosty w obsłudze. Wystarczy napełnić go wodą, umieścić na polu grzewczym i odczekać na zagotowanie wody. Co ważne, urządzenie nie zajmuje miejsca na blacie kuchennym. Po zagotowaniu wody można go odstawić na inne pole grzewcze.

Czajnik indukcyjny nigdy się nie przypala, więc łatwo do utrzymać w czystości. Do wyboru masz modele z gwizdkiem zdejmowanym i gwizdkiem w zawiasach. Drugi typ gwizdka wydaje się lepszym rozwiązaniem, ponieważ posiada specjalny przycisk. Po jego naciśnięciu następuje zwolnienie blokady i korek idzie w górę. Dzięki temu nie ma ryzyka poparzenia parą wodną.

Model indukcyjny cechuje też solidność obudowy. Czajnik jest wykonany z emaliowanego lub nieemaliowanego żelaza ewentualnie ze stali nierdzewnej. W efekcie może nam służyć przez długie lata.

Dostępne na rynku czajniki indukcyjne są zróżnicowane pod względem stylistycznym. Bogata gama wzorów sprawia, że łatwo wybrać czajnik do swojej kuchni.

Pamiętaj jednak, że czajnik na indukcję ma też swoje minusy.

Przede wszystkim działa wyłącznie na płycie indukcyjnej lub kuchence gazowej. A to oznacza, że może gotować wodę tylko w jednym miejscu – w kuchni.

Minusem jest też sama szybkość gotowania wody. Czajnik indukcyjny wypada gorzej w porównaniu z czajnikiem elektrycznym. Potrzebuje do tego więcej czasu. Posiada też dość głośny gwizdek, co w przypadku częstego gotowania wody może być męczące.

Najmniejsze czajniki indukcyjne to modele o pojemności 1 l. Dlatego, jeśli szukasz sprzętu z mniejszą pojemnością, rozważ zakup czajnika na prąd.

Zalety i wady czajnika elektrycznego

Czajnik elektryczny jest chętnie wybierany przez konsumentów ze względu na liczne zalety.

Przede wszystkim w takim czajniku woda szybciej się gotuje. Nawet gdy jest pełny. Wpływ na efektywność działania czajnika ma moc. Im wyższa, tym czas gotowania wody krótszy.

Model na prąd wyróżnia też wygoda użytkowania i funkcjonalność. Aby zagotować wodę, wystarczy wlać wodę, postawić sprzęt na podstawce i uruchomić przyciskiem. Nowoczesne czajniki elektryczne oferują dodatkowe funkcje. To chociażby możliwość podgrzania wody do określonej temperatury, co ułatwia parzenie różnych herbat. Najlepsze tego typu produkty wytypował ranking czajników elektrycznych.

Kolejną z zalet czajnika elektrycznego jest różnorodna pojemność. Dzięki temu z łatwością znajdziesz urządzenie dla większej rodziny, jak również dla jednej czy dwóch osób.

Czajnik elektryczny do działania potrzebuje prądu, dlatego można go używać w każdym pomieszczeniu. Wystarczy dostęp do gniazdka. Niektóre czajniki elektryczne są dostosowane do działania w autach! Dzięki temu ciepłe napoje można przyrządzić nawet w podróży!

Poza tym modele elektryczne są wyposażone w specjalne filtry. Najbardziej skuteczne są filtry węglowe, które eliminują nieprzyjemny zapach wody i zanieczyszczenia.

Warto nadmienić, że czajniki elektryczne są wykonane z różnych materiałów. Do wyboru masz modele z tworzywa sztucznego, ceramiki, metalu i szkła. Są dostępne w różnych wersjach kolorystycznych i stosunkowo niedrogie. Dzięki temu łatwo wybrać czajnik na prąd, który pasuje do naszej kuchni.

Niestety, czajniki te mają też kilka wad.

Przede wszystkim wydają dość głośne dźwięki. Dotyczy to zarówno tańszych, jak i droższych modeli. Dodatkowo czajniki wykonane z plastiku nagrzewają się w czasie gotowania wody. A to stwarza ryzyko poparzenia i wpływa na bezpieczeństwo użytkowania.

W niektórych czajnikach elektrycznych stosuje się grzałki spiralne. To elementy, które mają styczność z wodą. W efekcie szybko zaczyna pokrywać je kamień, który trudno usunąć.

Wadą wszystkich czajników elektrycznych bez wyjątku jest przewód. Kabel może się plątać lub co gorsza zaczepiać o inne sprzęty, szczególnie gdy na blacie jest mało miejsca.

Który czajnik jest lepszy: na indukcję czy elektryczny?

Zarówno czajniki elektryczne, jak i czajniki indukcyjne są wygodne w obsłudze i trwałe. Często ich zaletą jest też oryginalny design. Dlatego ostateczny wybór czajnika zależy od indywidualnych potrzeb: liczby domowników, pojemności czy funkcjonalności.

Czajnik elektryczny to najlepsze rozwiązanie, jeśli często parzysz herbatę i kawę. Gotowanie wody nie zajmuje wiele czasu, o czym decyduje moc sprzętu. Pamiętaj jednak, że im większa moc czajnika elektrycznego, tym większy pobór energii elektrycznej.

Model na prąd sprawdzi się w przypadku rodzin wielodzietnych, gdzie jednym z ważniejszych kryteriów jest pojemność czajnika. Bez problemu kupisz czajnik o pojemności powyżej 1,5 l. Z drugiej strony do wyboru masz czajniki o pojemności zaledwie 0,25 l. Zwróć uwagę, że tak niewielki sprzęt może Ci się przydać w podróży. Aby zaparzyć herbatę, wystarczy dostęp do prądu i gotowe!

Na rynku znajdziesz czajniki elektryczne szklane, ceramiczne i plastikowe. Te ostatnie jednak stwarzają ryzyko poparzenia.

Kiedy w takim razie wygodniejszym rozwiązaniem jest czajnik indukcyjny?

Gdy szukasz trwałego i bezpiecznego urządzenia do domu. Czajnik na indukcję jest bowiem wykonany z żelaza lub stali. Dzięki temu najlepsze czajniki na indukcję mogą nam służyć przez wiele lat! Przy czym należy pamiętać, że żelazo jest wytrzymalsze, a stal nierdzewna tańsza.

Czajnik na indukcję nadaje się nie tylko do indukcji, ale i do kuchenki gazowej. W takim wypadku duże znaczenie ma odporny na płomienie uchwyt. Taka rączka po prostu się nie nie stopi!

W porównaniu z czajnikiem elektrycznym czajnik indukcyjny działa wolniej. Gotując wodę, musisz uzbroić się w cierpliwość. Za to nie zajmuje miejsca na blacie, co w przypadku niewielkiej kuchni jest olbrzymią zaletą.

A co bardziej się opłaca: czajnik elektryczny czy na indukcję?

Najprostszy czajnik elektryczny to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych. Najdroższy, oferujący parę przydatnych funkcji nawet kilkuset złotych. W przypadku czajnika indukcyjnego ceny są porównywalne, podobnie jak koszt eksploatacji sprzętów.

Dlatego przy wyborze czajnika weź pod uwagę przede wszystkim wygodę i potrzeby domowników.