Zaznacz stronę

Dobry czujnik czadu i gazu oraz dymu. Ranking czujników 2024

Tlenek węgla (czad) to bezwonny, toksyczny gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalania substancji zawierających węgiel. Na kontakt z nim narażeni są posiadacze kominków, kotłów grzewczych czy pieców gazowych. Na szczęście, zagrożenie można skutecznie wyeliminować. Wystarczy zakup dobrego czujnika do domu.

Czujnik to niewielkie urządzenie, które monitoruje stężenie czadu i gazu w pomieszczeniach, a gdy norma zostanie przekroczona, uruchamia alarm. Alarm wywołuje również obecny w powietrzu dym.

Poniżej prezentujemy zestawienie najlepszych czujników na rynku. Aby ułatwić Ci podjęcie decyzji zakupowej, ranking podzieliliśmy trzy części: czujniki gazu i czadu, czujniki czadu i dymu oraz czujniki czadu. Sprawdź, które produkty zapewnią Ci 100% bezpieczeństwa.

Dobry czujnik czadu i gazu

Czujnik czadu i gazu ranking 2024

Czujnik czadu i gazu Xblitz DG3-1

Xblitz DG3-1

Xblitz DG3-1 to czujnik czadu i gazu, który zapewnia doskonałą ochronę pomieszczeń. Został wyposażony w nowoczesny mikroprocesor, dzięki czemu wykrywa czad o bardzo niskim stężeniu 30PPM. Oprócz tlenku węgla sprzęt alarmuje o gazach łatwopalnych, takich jak metan, gaz ziemny czy skroplony gaz ropopochodny.

Najlepszy czujnik gazu i czadu obsługuje komunikaty głosowe i posiada czytelny wyświetlacz LCD. Zasilanie sieciowe oraz możliwość instalacji dodatkowego akumulatora, sprawia, że może działać nieprzerwanie. Potwierdzeniem jego skuteczności jest pozytywna opinia Centrum Badań i Certyfikacji Laboratorium Badań Urządzeń Geometrycznych.

Czujnik czadu i gazu Kidde Wfpco

Kidde Wfpco

Profi Cook PC-MS 1032 to znakomity spieniacz do mleka z podgrzewaczem. Został wyposażony w 6 przydatnych funkcji, czyli spienianie mleka i mieszanie w wersji na zimno, ciepło i gorąco. Dzięki temu ma szansę przypaść do gustu zarówno miłośnikom gorącej czekolady, jak i wielbicielom mrożonej kawy.

Prezentowany spieniacz cechuje też łatwość i bezpieczeństwo obsługi. Specjalna pokrywka chroni blat przed rozpryskami, a możliwość obrotu o 360° ułatwia odstawianie urządzenia. Model posiada też funkcję automatycznego wyłączenia. Tym, co go wyróżnia wśród innych spieniaczy jest spora pojemność – 450 ml. Urządzenie nadaje się do mycia w zmywarce.

Czujnik czadu i gazu El-Home CGD33A2

El-Home CGD33A2

Melitta Cremio 1014-03 to świetny spieniacz do mleka o maksymalnej pojemności 250 ml. Przygotowuje piankę mleczną, którą możesz ozdobić ulubioną kawę. Model został też wyposażony w funkcję podgrzewania mleka, a jego obsługa jest dziecinnie prosta. Do rozpoczęcia działania potrzeba tylko wcisnąć przycisk.

Po skończonej pracy powłokę w pojemniku wystarczy umyć ściereczką i płynem do naczyń. Pokrywkę i ubijaczkę można myć w zmywarce. Zaletą urządzenia jest też ergonomiczny uchwyt i baza dokująca 360 °. Sama obudowa spieniacza do mleka została wykonana ze stali nierdzewnej.

Zobacz oferty:

Czujnik czadu i dymu ranking 2024

Czujnik czadu i dymu Kidde 10Sco

Kidde 10Sco

Kidde 10Sco to wysokiej jakości czujnik czadu i dymu, który zapewni bezpieczeństwo Twoim bliskim. Został wyposażony w dwa oddzielne sensory: do monitorowania produktów powstałych w wyniku palenia oraz do wykrywania czadu. W przypadku nieprawidłowych wartości sprzęt uruchamia alarm dźwiękowy i optyczny.

Prezentowany czujnik posiada też wbudowany system kontroli do monitorowania sensorów oraz wewnętrznych obwodów. Ponadto przechowuje informację o wykryciu stężenia tlenku węgla przekraczającego 100 PPM. Dzięki temu można sprawdzić nieprawidłowe stężenie podczas nieobecności domowników w mieszkaniu. Zasilanie bateryjne sprawia, że może być umieszczony w dowolnym pomieszczeniu w domu.

Czujnik czadu i dymu FireAngel SCB10-INT

FireAngel SCB10-INT

FireAngel SCB10-INT to czujnik gazu i dymu, który chroni przed zatruciem tlenkiem węgla i pożarem. Urządzenie zostało wyposażone w sensor elektrochemiczny do wykrywania czadu oraz sensor optyczny do wykrywania gazu. Posiada również dwa oddzielne alarmy (optyczny i dźwiękowy) informujące o zagrożeniu.

Prezentowany czujnik dymu i czadu jest zasilany poprzez zintegrowaną baterię litową. Jej plusem jest bardzo długi, bo aż 10-letni okres gwarancji. Jak przystało na najwyższej klasy produkt, urządzenie alarmuje o słabej baterii i końcu jej działania. Czujnik posiada również funkcje testowania i resetowania oraz certyfikaty zgodności z obowiązującymi normami.

Czujnik czadu i dymu Orno OR-DC-620

Orno OR-DC-620

Orno OR-DC-620 to profesjonalny czujnik czadu i dymu. Mierzy stężenie tlenku węgla w zakresie 30 ppm – 999 ppm, posiada też czujnik fotoelektryczny, który wykrywa dym w początkowym stadium pożaru. Urządzenie informuje o zagrożeniu poprzez alarm optyczny (dioda LED) oraz dźwiękowy (85 dB). Zapisuje też w pamięci ostatni pomiar tlenku węgla, który wywołał alarm.

Szacowana żywotność czujnika Orno OR-DC-620 wynosi 6 lat. Koniec sygnalizowany jest alarmem optycznym oraz dźwiękowym. Produkt posiada wyświetlacz LCD, jest przeznaczony do montażu w pomieszczeniach zamkniętych.

Zobacz oferty:

Ranking czujników czadu

Czujnik czadu Kidde 7Dco

Kidde 7Dco

Amica FD3011 Fomis to dobry spieniacz do mleka o pojemności 450 ml. Umożliwia spienianie i podgrzewanie mleka, dzięki czemu ułatwia przygotowanie zarówno kawy na ciepło, jak i mrożonej. Dodatkowo dzięki funkcji podgrzewania mleka bez spieniania nadaje się do przyrządzania pysznego kakao.

Spieniacz do mleka Amica został wyposażony w magnetyczny system mieszający. Dzięki temu gwarantuje doskonałą piankę do kawy i jest prosty do utrzymania w czystości. Wpływ na żywotność sprzętu ma jego niezła moc 450 W oraz innowacyjny kontroler STRIX. Komfortową obsługę zapewnia obrotowa podstawa 360° oraz funkcja automatycznego wyłączenia.

Czujnik czadu FireAngel CO-9D

FireAngel CO-9D

Sencor SMF 2020WH to zgrabny i funkcjonalny spieniacz do mleka z podgrzewaczem. Został wyposażony w 3 tryby pracy: spienianie i podgrzewanie mleka oraz oddzielnie spienianie i podgrzewanie do temperatury 68 °C. Dzięki temu w zaledwie kilka minut przygotowuje mleko do ulubionej kawy mlecznej.

Sprzęt posiada dwie wymienne nasadki: do mieszania i do spieniania mleka. Został wykonany ze stali nierdzewnej, co zapobiega przypalaniu mleka i gwarantuje łatwość czyszczenia. Inną zaletą spieniacza są jego niewielkie wymiary, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca. Maksymalna pojemność urządzenia wynosi 200 ml.

Zobacz oferty:
Czujnik czadu Honeywell XC100-PL-APP

Honeywell XC100-PL-APP

Adler AD 4478 to dobry spieniacz do mleka dostępny w kolorze czarnym. Model oferuje spienianie mleka na zimno i ciepło (ok. 115 ml) Może je również podgrzać (ok. 240 ml). Jest niezastąpiony, gdy lubisz pić kawę z pianką i gorącą czekoladę.

Cechą spieniacza Adler jest jego trwałość. Gwarantuje to wykonana ze stali nierdzewnej obudowa oraz nieprzywierająca powłoka. Dzięki sporej mocy 500 W urządzenie jest szybko gotowe do działania. Jego zaletą jest też elegancki design, dzięki któremu spieniacz najlepiej pasuje do minimalistycznej kuchni.

Czujnik czadu FireAngel CO-9X10

FireAngel CO-9X10

Optimum SP-2002 to dość spory spieniacz do mleka z podgrzewaniem. Służy do spieniania mleka na zimno i ciepło (200 ml), a także do jego podgrzewania (600 ml). Tym, co go wyróżnia wśród innych modeli, jest szklany dzbanek. Dzięki temu możemy obserwować proces przygotowywania mleka od samego początku do końca.

Spieniacz marki Optimum to prosty w obsłudze sprzęt kuchenny. Został wyposażony w zdejmowany dzbanek, który można dowolnie postawić dzięki obrotowej podstawie. Plusem jest też możliwość mycia w zmywarce oraz bezpieczeństwo pracy. To drugie gwarantuje funkcja automatycznego wyłączenia.

Czujnik czadu Kidde 5Dco

Kidde 5Dco

Optimum SP-2002 to dość spory spieniacz do mleka z podgrzewaniem. Służy do spieniania mleka na zimno i ciepło (200 ml), a także do jego podgrzewania (600 ml). Tym, co go wyróżnia wśród innych modeli, jest szklany dzbanek. Dzięki temu możemy obserwować proces przygotowywania mleka od samego początku do końca.

Spieniacz marki Optimum to prosty w obsłudze sprzęt kuchenny. Został wyposażony w zdejmowany dzbanek, który można dowolnie postawić dzięki obrotowej podstawie. Plusem jest też możliwość mycia w zmywarce oraz bezpieczeństwo pracy. To drugie gwarantuje funkcja automatycznego wyłączenia.

Zobacz oferty:
Czujnik czadu El-Home CD-77A4

El-Home CD-77A4

El-Home CD-77A4 to zaawansowany technologicznie czujnik czadu o zasięgu do 25 m. Posiada sensor elektrochemiczny oraz elektroniczny układ sterujący, co wpływa na wysoką wykrywalność CO przy małym poborze prądu. Po wykryciu zagrożenia aktywuje alarm akustyczny i optyczny. Poziom stężenia widoczny jest na czytelnym wyświetlaczu.

Czujnik El-Home CD-77A4, dzięki wbudowanemu termometrowi kontroluje też temperaturę wokół sensora. Pracuje w temperaturze od 0 stopni do 40 stopni. Ponadto sprzęt sygnalizuje awarię lub niski stan baterii. Jest przeznaczony do pomieszczeń zamkniętych, należy go zainstalować na wysokości głowy.

Rodzaje czujników gazu

Sprawdź, jakie rodzaje czujników zapewnią bezpieczeństwo w Twoim domu.

Czujnik czadu i gazu – urządzenie jest wyposażone w dwa sensory: elektrochemiczny i półprzewodnikowy. Dzięki temu łączy funkcje czujnika czadu i czujnika gazu.

Czujnik czadu – ten typ czujnika gwarantuje wczesne wykrywanie tlenku węgla. Posiada sensor elektrochemiczny oraz elektroniczny układ sterujący.

Czujnik gazu – urządzenie pozwala na wczesne wykrycie gazu ziemnego, LPG (propan-butan) amoniaku oraz wodoru. Jest wyposażone w sensor półprzewodnikowy oraz elektroniczny układ kontrolny.

Czujnik dymu – urządzenie wykrywa w pomieszczeniu dym.

Oddzielnym sprzętem jest czujnik dymu papierosowego. Dzięki temu, że posiada bardzo czuły układ kontrolny, bez trudu wykrywa ten rodzaj dymu. Co ważne, nie każdy detektor dymu jest w stanie wykryć dym papierosowy.

Dlaczego warto zakupić czujniki czadu, gazu i dymu?
Tlenek węgla nie bez powodu jest nazywany cichym zabójcą. Bezwonny, bezbarwny i bez smaku, jest w zasadzie nie do wykrycia. Błyskawicznie dostaje się do organizmu i blokuje dopływ tlenu do płuc i tkanek. Objawem są zaburzenia świadomości.

Inne objawy zatrucia czadem to między innymi: ból głowy, osłabienie, utrata przytomności. Tlenek węgla ma tak silne właściwości toksyczne, że jego wdychanie często powoduje śmierć. Przy wysokim stężeniu CO zgon następuje bardzo szybko.

Statystyki są nieubłagane. Czad jest jedną z najczęstszych przyczyn zatruć. Dlatego oprócz regularnego przeglądu przewodów kominowych i prawidłowej wentylacji pomieszczeń, warto zakupić dobrej jakości urządzenia. To pozwoli monitorować w warunkach domowych stężenie CO i innych gazów. A w razie nieprawidłowych wartości, szybko i skutecznie reagować na zagrożenie.

Jaki czujnik czadu kupić?
Wykrywacz czadu warto zamontować w każdym pomieszczeniu, w którym może zbierać się tlenek węgla. Czyli w kuchni, w łazience, w piwnicy oraz w salonie, gdzie znajduje się kominek. Należy przy tym pamiętać, że urządzenie nie nadaje się do monitorowania dwutlenku węgla. Generalnie nie wykrywa żadnych innych gazów poza czadem

Najlepszy wybór to czujnik do domu od renomowanego producenta. Sprzęt powinien spełniać normę N-50291-1:2010 dla domowych wykrywaczy CO. Informację o tym znajdziesz na obudowie czujnika.

Podczas zakupów uwzględnij czas działania baterii detektora. Godne polecenia czujniki tlenku węgla mogą działać nawet do 10 lat! Pod koniec tego okresu poinformują o konieczności wymiany czujnika.

Zwróć też uwagę na sposób sygnalizacji zagrożenia. Alarm może być dźwiękowy lub optyczny, choć najlepszym rozwiązaniem wydaje się połączenie tych dwóch sygnałów. Zasilanie bateryjne gwarantuje natomiast, że sprzęt nie zawiedzie nawet podczas przerw w dostawie prądu.

Jaki czujnik czadu i gazu wybrać?
Czujnik czadu i gazu to urządzenie, które informuje o stężeniu CO oraz gazów takich jak propan-butan. Dzięki temu minimalizuje ryzyko zatrucia CO, zasłabnięcia z powodu niedostatecznej ilości tlenu w powietrzu, a nawet wybuchu i pożaru.

A jak działa? W skład czujnika wchodzi ogniwo elektrochemiczne, które wywołuje reakcję utleniania w obecności gazu. Skutkiem tego jest przepływ prądu i uruchomienie alarmu. Dzięki temu detektor może odpowiednio wcześniej uprzedzić domowników o zagrożeniu. Co ważne, jeśli alarm czujnika gazu powtarza się dość często, to należy skontrolować domowe instalacje.

Kryteria wyboru czujnika czadu i gazu są takie same jak w przypadku jednofunkcyjnego czujnika czadu. Przede wszystkim warto wyposażyć się w sprzęt od renomowanego producenta, który zapewnia długi okres gwarancji. Dobre czujniki czadu i gazu posiadają zasilanie bateryjne oraz wyświetlacz LCD. Informują również o zagrożeniu w pomieszczeniach za pomocą sygnałów optycznych i dźwiękowych.

Jaki czujnik czadu i dymu kupić?
Ostatni rodzaj urządzeń to czujniki czadu i dymu. O czujnikach czadu powiedzieliśmy sporo we wcześniejszych akapitach, dlatego teraz na celownik weźmiemy czujniki dymu. Tego typu urządzenia możemy podzielić na trzy kategorie:

Czujniki optyczne to wykrywacze gazu, które wykorzystują światło optyczne lub laserowe. Gdy dochodzi do przerwania wiązki cząsteczką dymu, odbiornik natychmiast wykrywa tę zmianę. W efekcie zostaje uruchomiony alarm informujący domowników o zagrożeniu.

Czujniki półprzewodnikowe to urządzenia wyposażone w detektory gazowych produktów spalania. Wykorzystują właściwości fizyczne metali z elementów systemu przeciwpożarowego. Te zmieniają swoje przewodnictwo elektryczne, gdy dochodzi do kontaktu z produktami spalania. Dzięki temu są w stanie wykryć rozwijający się pożar i na wczesnym etapie uruchomić alarm.

Detektory jonizacyjne – wykorzystują elementy promieniotwórcze, które cechuje niska aktywność. Z tego powodu doskonale wykrywają cząsteczki dymu o niewielkiej średnicy. Przez niektórych specjalistów są uznane za najlepsze tego typu produkty na rynku.

Jeśli chcesz wybrać tego typu czujnik do domu, to weź pod uwagę tylko sprawdzone sprzęty. Atest potwierdzi ich niezawodność w chwilach zagrożenia i tym samym zdecyduje o bezpieczeństwie Twoim i bliskich Ci osób.

Warto o tym pamiętać w chwili wyboru urządzeń do swojego domu.