Zaznacz stronę

Czyszczenie iskrownika w kuchence gazowej

Płyta gazowa to sprzęt, który nadal można spotkać w wielu domach. Bezpieczna i prosta w obsłudze, może służyć przez wiele lat. Warunkiem jest regularna konserwacja sprzętu, która pozwala uniknąć awarii.

A taką awarią jest chociażby niedziałający jeden palnik lub zbyt słaby płomień. Rozwiązanie? Najczęściej wystarczy wyczyścić iskrownik. W artykule podpowiadamy, jak zrobić to w bezpieczny sposób i odblokować palniki.

czyszczenie iskrownika w kuchence gazowej

Co to jest iskrownik?

Czym jest iskrownik? To niewielki bolec, który wystaje przy palniku i odpowiada za pojawienie się iskry. Są w niego wyposażone niemal wszystkie płyty gazowe do zabudowy i modele wolnostojące.

Iskrownik pozwala w bezpieczny sposób uruchomić kuchenkę. Bez konieczności użycia zapałek czy zapalniczki. W prawidłowo działającym sprzęcie do zapalenia palnika wystarczy kilkanaście sekund. Z tego powodu czyszczenie iskrownika powinno odbywać się regularnie.

Na szczęście czyszczenie iskrownika w kuchence gazowej nie jest skomplikowane. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy i wzywania fachowca. Nie jest też czasochłonne, dlatego łatwo się z nim uporasz.

Przyczyny uszkodzonego iskrownika

Niesprawny iskrownik to usterka, z którą od czasu do czasu boryka się każdy użytkownik płyty. Objawy to brak iskry w kuchence gazowej lub gasnący płomień po puszczeniu pokrętła. Aby usunąć usterkę, zazwyczaj wystarczy porządne czyszczenie sprzętu.

Zobacz, co dokładnie odpowiada za brak płomienia i jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej.

Zalany iskrownik

Zalanie iskrownika to usterka, która zdarza się nawet najlepszym kucharzom. Wystarczy chwila nieuwagi i wrząca woda wylewa się na jeden palnik. Efekty? Nie działa iskrownik w kuchence gazowej, co wstrzymuje proces gotowania.

W jaki sposób poznać, że palnik został zalany? W kuchence pojawia się iskra, ale palnik się nie zapala. Objawem jest też charakterystyczne „cykanie”, które słychać nawet wtedy, gdy nikt nie zapala kuchenki.

Aby rozwiązać problem, należy wytrzeć rozlaną ciecz z palników i poczekać na wyschnięcie. Jeśli to nie przyniesie efektu, należy odkręcić płytę podpalnikową i wyjąć iskrownik.

Zabrudzenie iskrownika

Oprócz zalanego palnika, inną częstą awarią jest zabrudzenie iskrownika. Im częściej użytkowana jest kuchenka gazowa, tym więcej pojawia się na niej zabrudzeń. Zazwyczaj są to niewielkie resztki jedzenia, olej czy surowe ciasto.

Jeśli płomień nie pojawia się z powodu zabrudzeń, to należy je jak najszybciej usunąć. W tym celu trzeba oczyścić palniki i powierzchnię kuchenki gazowej. Po skończonym czyszczeniu należy przez kilkanaście minut wstrzymać się z zapalaniem gazu. Urządzenie musi wyschnąć.

Zabrudzenie pokrętła

Użytkowanie kuchenki może doprowadzić nie tylko do zabrudzenia iskrownika. Brud i resztki jedzenia zbierają się także w pokrętle. Objawem jest problem z obracaniem pokrętła, czyli zablokowanie załączenia iskry.

W przypadku niesprawnego pokrętła konieczny jest jego demontaż. Na szczęście zadanie to nie powinno zająć Ci wiele czasu. Na początku odkręć pokrętło i dokładnie je wyczyść. Następnie zamontuj je z powrotem na miejsce i sprawdź, czy da się swobodnie przekręcić.

Uszkodzony generator iskrownika

Palnik kuchenki gazowej jest suchy, pokrętło czyste, a iskrownik dalej nie działa? W takim razie prawdopodobną przyczyną awarii jest uszkodzenie mechaniczne.

Aby to sprawdzić, wystarczy przełożyć iskrownik z innego palnika, do tego który nie działa. Jeśli po zapaleniu pojawi się iskra, sprawa jest jasna. Uszkodzony został jeden iskrownik w kuchence gazowej.

W przypadku, gdy usterką objętych jest kilka palników, niesprawny może być generator iskrownika. To czarna lub czerwona złączka, do której podłączone są konektory. Złączkę poznasz po kształcie kostki. Zazwyczaj jest umieszczona po lewej stronie urządzenia, choć w starszych modelach może znajdować się w innym miejscu.

Niestety, generatora nie da się naprawić. Konieczna jest jego wymiana. Jeśli więc masz pewność, że to ten element odpowiada za usterkę, odetnij dopływ gazu. Dopiero wtedy możesz wezwać serwis AGD.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Jak wyczyścić iskrownik w kuchence gazowej

Zanim zaczniesz czyścić iskrownik, odłącz urządzenie od prądu. To zagwarantuje Ci bezpieczeństwo pracy! Dopiero wtedy możesz zająć się rusztem.

Na początku wyczyść dokładnie wszystkie zabrudzenia, jakie się na nim zebrały w czasie gotowania. Jeśli brud jest zaschnięty lub trudno go usnąć, namocz ruszt w wodzie z detergentem. To też sposób na oczyszczenie rusztu z przypalonych resztek jedzenia.

W kolejnym kroku oceń czystość otworów płomieniowych. Jeśli są zabrudzone, porządnie je wyczyść. Zobacz, jak wyglądają dysze. Do oczyszczenia ich ze starych zabrudzeń przyda Ci się miedziany drucik. Dzięki niemu usuniesz nawet zalegające w dyszach zanieczyszczenia.

Na końcu zajmij się iskrownikiem. Wilgotną ściereczką przetrzyj jego końcówkę. Jeśli zabrudzenia są stare, wykorzystaj szczoteczkę do zębów. Delikatnie wyszoruj nią cały iskrownik, a resztki zdmuchnij.

Innym dobrym patentem jest wykorzystanie patyczka higienicznego. Z jego pomocą skutecznie usuniesz np. zabrudzenia po oleju. Do czyszczenia możesz też użyć odrobiny płynu do mycia naczyń. Pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić elementy palnika. To uchroni sprzęt przed niespodziewaną usterką.

Po skończeniu czyszczenia odczekaj, aż iskrownik wyschnie. Dopiero wtedy możesz go zamontować w kuchence i sprawdzić jak działa.

Twoja kuchenka odmówiła posłuszeństwa? Zobacz, jakie modele wybrał nasz ranking kuchenek gazowych. To zestawienie wysokiej klasy modeli, które można kupić w atrakcyjnych cenach.

Sprawdź też, jak prezentują się najlepsze kuchenki gazowo elektryczne. Dostępne w dwóch wariantach 50 cm i 60 cm szerokości, mogą ułatwić przyrządzanie posiłków w każdej kuchni.