Czyszczenie pralki octem
Chyba mało kto wyobraża sobie życie bez pralki! Bez tego urządzenia czyszczenie naszych ubrań nie byłoby ani proste, ani przyjemne. Pranie robimy nawet kilka razy w tygodniu, ciesząc się świeżością naszych rzeczy. Czy jednak pamiętamy, że czasami powinno się „wyprać” samą pralkę? Dbałość o czystość pralki to w pełni uzasadniony interes! I to nie tylko ze względów estetycznych. Dlaczego powinno się czyścić pralkę i jak to poprawnie zrobić? Nasza redakcja wyjaśni to dziś krok po kroku! Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto regularnie czyścić pralkę?
Twoja pralka ma niemalże codziennie kontakt z brudem, różnymi środkami chemicznymi i wodą o różnej twardości. Po jakimś czasie we wnętrzu urządzenia (w bębnie lub na filtrze) może osadzać się kamień lub grzyb. Brudna pralka to jednak nie tylko kwestia doznań estetycznych. Brud w pralce może dodatkowo być przyczyną uszkodzenia Twojej pralki. Co więcej, namnażanie się bakterii i grzybów może powodować, że z bębna pralki zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach… Zdarzyło Ci się, że Twoje ubrania pachniały mało przyjemnie zaraz po wyjęciu z bębna i aromatyczny płyn do płukania nic nie pomógł? To również może być skutkiem zaniedbania! Dlatego właśnie regularne czyszczenie pralki jest tak ważne.
Jak umyć pralkę?
Czyszczenie pralki powinno odbywać się co najmniej raz w miesiącu. Wyczyścić pralkę możemy oczywiście z pomocą dedykowanych produktów, które nierzadko reklamują media – specjalny płyn, proszek, tabletki. Jednakże nie jest to sposób ani tani, ani ekologiczny. Na szczęście istnieją sprawdzone domowe sposoby na czyszczenie pralki! Pozwolą Ci one tak samo skutecznie zadbać o urządzenie jak drogie detergenty. Jaka jest kolejna dobra wiadomość? Większość z tych skutecznych środków na co dzień znana jest z przeznaczenia spożywczego i zapewne posiadasz je nawet w tej chwili w swojej kuchni!
Czyszczenie pralki octem
Ocet jest od dawien dawna znanym i świetnym pogromcą brudu, grzybów, bakterii oraz uporczywego kamienia. Z powodzeniem możesz użyć go także do czyszczenia pralki. Jak go właściwie zastosować? Wystarczy 1-2 szklanki octu (w zależności od poziomu zabrudzeń) wlać do bębna pralki lub do pojemnika na proszek. Następnie należy uruchomić puste pranie, ustawiając temperaturę na 90 °C. Po zakończeniu cyklu prania Twoja pralka powinna być już czysta! Jedynym minusem wykorzystania octu jest jego dość intensywny i mało przyjemny zapach. Powinien on jednak dość szybko się „ulotnić”.
Inne zastosowanie octu
Jeżeli woń specyficznego zapachu octu Ci nie przeszkadza, to możesz użyć go jeszcze na kilka innych sposobów. Doskonale usuwa on także osad z gumowych elementów pralki (takich jak uszczelki). Świetnie sprawdzi się także w przypadku pożółkłych ubrań – zwłaszcza tych jasnych. Dodaj odrobinę octu do proszku lub pojemnika na płyn i ustaw cykl prania jak zwykle. Po wysuszeniu rzeczy zauważysz wyraźną różnicę.
Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną
Domowe sposoby na czyszczenie pralki nie kończą się na samym occie! Potężnym przeciwnikiem brudu i kamienia jest także soda oczyszczona. Metoda ta również nie wymaga wiele wysiłku. Najlepiej wsypać około 500 g sody oczyszczonej do bębna lub podajnika na proszek. Następnie nastaw puste pranie o wysokiej temperaturze. Po jego skończeniu wszelkie zabrudzenia powinny zniknąć z Twojego wnętrza! Co więcej – soda oczyszczona spowoduje, że z pralki zniknie nieprzyjemny zapach. Powinieneś także pamiętać, że choć soda posiada silne właściwości czyszczące, to jej działanie jest naturalne. Nie tylko nie wyrządzi szkody Twojemu urządzeniu. Możesz ją bezpiecznie stosować, nawet jeśli jesteś alergikiem lub w Twoim domu są małe dzieci.
Czyszczenie pralki octem i sodą
Co zrobić w wypadku naprawdę uporczywie zabrudzonej pralki? Czy jedyne wyjście to wykorzystanie mocnego proszku lub płynu do czyszczenia pralek? Niekoniecznie! Możesz podołać takiemu wyzwaniu także domowym sposobem. Dobrym pomysłem będzie połączenie właściwości octu i sody. Jakie powinny być proporcje soda – ocet? Przygotuj ocet w objętości 1 szklanki oraz sodę w objętości 3/4 szklanki. Wystarczy, że wsypiesz je razem do bębna i uruchomisz pusty cykl prania. Ta metoda, zastosowana nawet raz, powinna mocno i dokładnie wyczyścić Twoją pralkę i całe jej wnętrze.
Jak wyczyścić pralkę? Inne domowe sposoby
Jeżeli czyszczenie pralki octem i sodą nadal do Ciebie nie przemawia, to możesz wypróbować kwasek cytrynowy! Czyszczenie pralki z pomocą kwasku cytrynowego jst kolejną ze znanych domowych metod dokładnie usuwających wszelki kamień i zabrudzenia z urządzeń. Co wystarczy zrobić? Podobnie jak poprzednio, wsyp zawartość kilku opakowań kwasku cytrynowego do podajnika, a następnie przejdź do ustawień prania. Wybierz temperaturę 90 °C i uruchom pusty cykl. Kwaskiem cytrynowym skutecznie dasz radę wyczyścić pralkę bez obciążania swojego budżetu i środowiska naturalnego.
Czy można połączyć wszystkie siły?
Chcesz, żeby wnętrze Twojej pralki wręcz błyszczało? Bez obaw możesz próbować podjąć się czyszczenia pralki z wykorzystaniem wszystkich powyższych środków. Zmieszanie octu, sody oczyszczonej z kwaskiem cytrynowym będzie bezpiecznym sposobem na pozbycie się nawet największego kamienia i najbardziej uporczywego zapachu. Zachowaj wcześniej proponowane proporcje i pamiętaj, że ciągle jest to tania, bezpieczna i ekologiczna metoda oczyszczania urządzenia.
Postaw na naturalne czyszczenie pralki!
Jak widzisz, Twoją pralkę możesz z powodzeniem wyczyścić domowymi sposobami. Dostęp to octu, sody oczyszczonej czy kwasku cytrynowego masz w każdym, nawet najmniejszym sklepie spożywczym. Sprawdzą się one w przypadku czyszczenia każdej pralki. Spróbuj pamiętać, by regularnie korzystać z tych domowych sposobów, a zwyczajnie przedłużysz swojej pralce życie!
Pralka nadal szwankuje?
Sprawdzone domowe sposoby czyszczenia pralki nie pozwalają pozbyć się brzydkiego zapachu? Pralka zaczyna zatrzymywać wodę i ustawienia dodatkowego odpompowania wody nic nie dają? Niestety, czasami nagromadzenie się zabrudzeń powoduje w urządzeniach nieodwracalne uszkodzenia. Zabrudzony na amen bęben uniemożliwi przeprowadzenie skutecznego prania. Z kolei uszkodzony filtr może spowodować potop w Twoim domu. Niekiedy można próbować wymiany filtra. Niemniej, jednak gdy uszkodzeniu ulegną kolejne elementy pralki, to wówczas najlepiej pomyśleć o kupnie nowej. Czasami nowe urządzenie może okazać się tańsze niż naprawa starego.
Jak postąpić w wypadku kupna nowej pralki?
Podjąłeś decyzję, że kupujesz nową pralkę, ale nie wiesz jaki model wybrać. Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy jest sprawdzenie naszych rankingów pralek ładowanych od frontu , pralek ładowanych od góry czy tańszych, ale wciąż dobrych pralek do 1500 zł. Dowiesz się z nich jakie modele są warte Twojej uwagi oraz jakie funkcje i możliwe ustawienia powinno mieć nowe urządzenie. Jeśli problemem jest brak miejsca przydatny może się także okazać nasz ranking pralek slim.
A gdy nowa pralka już zajmie miejsce w Twoim domu, to pamiętaj o regularnym czyszczeniu jej octem, sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym. Sprawisz wówczas, że Twoje pranie będzie zawsze czyste i pachnące, a Twoja pralka pozostanie z Tobą na dłużej!
Ciekawym i coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem może także być zakup urządzenia 2w1, czyli pralko-suszarki lub osobnej suszarki do prania. Z takim zestawem dbanie o świeżość ubrania przestaje być obowiązkiem, a zaczyna być przyjemnością.
