Zaznacz stronę

Dlaczego ekspres nie spienia mleka?

Zakup ekspresu do kawy powoli staje się podstawą urządzania przytulnego domu. Kto nie chce codziennie pić pysznej, świeżo zmielonej kawy z delikatną mleczną pianką..?

Ekspresy rzadko kiedy nie są dziś wyposażone w funkcję spieniania mleka krowiego i nieraz również roślinnego (wtedy zazwyczaj ze specjalnym oznaczeniem „barista” – w takim mleku jest w stanie wytworzyć się pianka).

Co zrobić jeśli nasz ekspres nie spienia mleka? Jakie są tego przyczyny i jak zaradzić temu problemowi? Jak samodzielnie naprawić spieniacz do mleka?

Ekspres nie spienia mleka

Zasysanie mleka

Funkcja spieniania mleka angażuje kilka części ekspresu i m.in. układ mleczny. Służący do spieniania podłużny element, do którego przykładamy dzbanek na mleko, to rurka pary wodnej. Dzięki niej uzyskujemy spienione, gorące mleko. Jeżeli nie czyścisz regularnie dyszy ekspresu, wąski wylot będzie się zapychał uporczywym do usunięcia kożuchem mlecznym.

Należy w tym wypadku włączyć program czyszczenia spieniacza. Jeżeli natomiast nie będzie to efektywne, rurki i cały mechanizm należy rozebrać i udrożnić przez solidne, mechaniczne czyszczenie. Aby przywrócić ekspres do prawidłowego funkcjonowania, w większości przypadków wystarczy przepłukać układ mleczny. W tym celu polecamy zajrzeć do instrukcji.

Ważne jest, aby dokładnie wysuszyć poszczególne części przed ponownym zamontowaniem. Następnie umieszczamy części z powrotem, na właściwych miejscach. Dla pewności sprawdź raz jeszcze czy elementy i przewody są do siebie prawidłowo podłączone.

Po przeprowadzeniu naprawy należy ponownie przetestować układ mleczny i dyszę pary, aby sprawdzić czy działają i czy zostały poprawnie zamontowane.

System spieniania mleka

Uszkodzenie lub zanieczyszczenie układu spieniającego mleko może być powodem dlaczego ekspres nie spienia mleka. Trzeba wiedzieć, że tłuste resztki mleka zbierają się w urządzeniu po każdej naszej kawie z mlekiem.

Należy pamiętać, że układowi spieniającemu, tak samo jak całemu ekspresowi, należy się regularne czyszczenie (najlepiej po każdorazowym użyciu). Aby to zrobić, należy przepłukać cały układ mleczny pod bieżącą wodą lub używając specjalistycznego płynu do czyszczenia modułu mlecznego w ekspresie do kawy.

Ekspres da nam znać, kiedy będzie potrzebował uruchomienia programu głębokiego czyszczenia. Dla pewności warto zapoznać się z instrukcją urządzenia.

Samo płukanie może nie być wystarczające. W nowocześniejszych modelach ekspresów układ elektroniczny pokaże komunikat na wyświetlaczu kiedy należy przeprowadzić gruntowne czyszczenie z użyciem środka czyszczącego.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Spienianie mleka a zanieczyszczenia układu mlecznego

Jedną z podstawowych przyczyn tego, że ekspres nie spienia mleka lub też spienia je niewystarczająco, są zabrudzenia systemu mlecznego różnego pochodzenia. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzić silikonowe rurki spieniacza, zwane „cappucinatore”. Niepoddawane regularnemu czyszczeniu rurki sygnalizują zabrudzenie układu mlecznego czego efektem jest niespienianie mleka.

Sprawdź dyszę pary

Problem może także sprawiać dysza do spieniania mleka. Ma ona na tyle wąską średnicę, że wylot często zapycha się resztkami mleka. Należy udrożnić ten przewód i powinno to rozwiązać problem. Po każdym spienianiu mleka warto skontrolować i przepłukać dyszę a nawet przeczyścić ją specjalnym środkiem.

Jeśli tego nie robisz zanieczyszczenia z czasem gromadzą się i uniemożliwiają wydostawanie się pary. Mleko jest wbrew pozorom substancją lepką, mocno sklejającą i zapychającą części urządzenia. 

Możliwe, że dysza jest już zużyta i zsuwa się, przez co nie spełnia swojej podstawowej funkcji i nie można spienić mleka. Po około 2 – 3 latach korzystania ze sprzętu do kawy wymiana uszczelek może być konieczna. Ze względu na wysoką temperaturę i wpływ wysokiego ciśnienia powstają z czasem uszkodzenia elementów.

Ekspres do kawy – sposoby czyszczenia

Producenci ekspresów do kawy zwykle rekomendują specjalne, oryginalne środki chemiczne do czyszczenia danego układu. Należy z nich właśnie korzystać, ponieważ są testowane na tym sprzęcie i gwarantują, że delikatne gumowe czy plastikowe detale nie ulegną uszkodzeniu.

W większości przypadków środki do czyszczenia układu spieniania mleka powinny być dostępne w najbliższym sklepie z zaopatrzeniem RTV/AGD – jeżeli nie, zawsze można zamówić odpowiedni specyfik przez internet.

Jeżeli w dalszym ciągu rurki nie udrożniły się przyczyną takiej sytuacji może być niedostateczne wyczyszenie przewodów używanych do spieniania mleka. Niestety bywa, że ekspresy z systemami czyszczenia układu mlecznego nie są w stanie nam wyczyścić spieniacza i dyszy spieniającej w 100 %.

Ważne jest, aby spieniacz taki w miarę możliwości rozebrać na części pierwsze i raz na jakiś czas (w zależności od intensywności użytkowania) zamoczyć w rozworze wody i płynu na ok. 2-3 h w celu dogłębnego oczyszczenia.

Nie wolno także zapominać, jak ważny dla funkcjonowania całego urządzenia jest regularny proces odkamieniania. Każdorazowe pobieranie przez ekspres twardej wody powoduje osadzanie się kamienia kotłowego na ściankach i w przewodach urządzenia, co jest w stanie zaburzyć jego pracę.

UWAGA! Pamiętaj, że niezależnie od modelu zakazane jest odkamienianie ekspresów kwaskiem cytrynowym czy octem! Może to uszkodzić delikatne plastikowe elementy i uszczelki wewnątrz urządzenia.

Różne marki – różne budowy ekspresu

Model urządzenia różnicuje sposób tworzenia pary i gotowania mleka. W zależności od marki i rodzaju ekspresu do kawy proces spieniania mleka i używane do tego elementy ekspresu mogą się różnić.

Ekspres Delonghi posiada w zestawie pojemnik na mleko połączony ze spieniaczem, a w ekspresie Philips latteGo pojemnik jest przeważnie otwarty i nie ma w nim żadnych rurek. Karafka składa się z dwóch części. Z kolei w ekspresie Saeco jest rurka i ramię spieniające, które wkłada się do kartonu lub dzbanka z mlekiem (w zestawie nie ma pojemnika na mleko), które po użyciu możemy wstawić z powrotem do lodówki.

Po każdorazowym użyciu mleka do kawy, należy zrobić płukanie lub czyszczenie spieniacza. Cały proces zajmie kilka minut, a może okazać się, że zapobiegnie poważniejszym awariom ekspresu i zapchaniu przewodów spieniacza.

Awaria elektrozaworu

Przyczyny problemu ze spienianiem mleka mogą tkwić w poważniejszej awarii. Tzw. elektrozawór jest odpowiedzialny za pobieranie wody i mleka. Jest to element, dzięki któremu możemy rozpocząć spienianie mleka. Kiedy elektrozawór np. nie jest poprawnie zamontowany, albo zaszła usterka techniczna funkcja ta będzie działać w sposób nieprawidłowy.

Zepsuty elektrozawór objawia się tym, że urządzenie zamiast spieniać, jedynie gotuje mleko lub w ogóle go nie zasysa ze zbiornika. Z elektrozaworem zdecydowanie nie zalecamy podejmować walki w pojedynkę. W takim przypadku nie powinniśmy działać na własną rękę.

Konieczne będzie oddanie sprzętu do serwisu, gdyż samodzielne próby naprawy mogą spowodować trwałe uszkodzenie urządzenia lub doprowadzić do zwarcia. Jest to nie tylko niebezpieczne dla maszyny ale także dla naszego zdrowia.

Dlaczego nadal nie spienia mleka? Zapytaj fachowca!

Awaria spieniania mleka w ekspresie do kawy może też być spowodowana usterką modułu sterującego. Awaria funkcji „elektronicznego mózgu” urządzenia zaburza sterowanie ekspresu, czego skutkiem jest blokada opcji spieniania mleka.

Urządzenie może dawać nam sygnał (np. na wyświetlaczu), że zaistniał poważniejszy problem. Jeśli nie masz doświadczenia z takimi sytuacjami, takiej ingerencji lepiej nie podejmować samodzielnie – w takim przypadku należy zwrócić się do profesjonalisty.

Należy wówczas sprawdzić, czy wszystko zostało podłączone zgodnie ze schematem. Jeśli przyczyna nie znajduje się w tym miejscu, trzeba skontrolować następnie czy prąd prawidłowo przechodzi z gniazdka do wszystkich obwodów w ekspresie.

W przypadku, gdy nie udaje się naprawić spieniacza samodzielnie, albo mamy jakiekolwiek wątpliwości co do źródła problemu, warto złożyć wizytę w serwisie, najlepiej autoryzowanym i rekomendowanym przez producenta urządzenia. Warto zawalczyć o gorące, spienione mleko w Twojej kawie!

Mamy nadzieję, że naszymi wskazówkami wyjaśniliśmy nieco problem. Podpowiadamy, że z instrukcją pod pachą prawdopodobnie rozgryziesz możliwy problem. Nie zrażaj się jednak do usług profesjonalnego serwisu – to może okazać się nieoceniona pomoc.

Jeśli zastanawiasz się jakie ekspresy pozwolą ci cieszyć się wspaniałą kawą każdego dnia, warto zapoznać się z naszym poradnikiem „Jaki ekspres do kawy wybrać„.