Zaznacz stronę

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? Która lepsza?

Złociste i chrupiące frytki – chyba każdy je uwielbia! Frytki idealne można zjeść nie tylko w restauracji, można je także przyrządzić we własnej kuchni! A najlepiej zrobić to z pomocą specjalnego urządzenia – frytkownicy! Na rynku dostępne są dwa modele frytkownic – tak zwane frytkownice tłuszczowe i beztłuszczowe. Jakie są ich wady i zalety? Zastanawiasz się, którą wybrać zanim pojawi Cię na Twoim blacie? Zanim zdecydujesz się na zakup którejś z nich, zachęcamy do lektury naszego poradnika!

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła

Która frytkownica lepsza?

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła? To częste pytanie, jakie stawiają sobie konsumenci przed zakupem urządzenia do przygotowywania ulubionych, podłużnych ziemniaków. Mówi się, że frytkownica beztłuszczowa jest zdrowsza, a frytki mniej kaloryczne.

Z drugiej strony, czy smak frytek będzie tak samo doskonały jak w przypadku tradycyjnej frytkownicy? Czym dokładnie różnią się obydwa sprzęty? Czy przeciętny blat kuchenny pomieści to urządzenie? Jaką frytkownicę wybrać? Dziś pochylimy się nad tematem!

Frytkownica tradycyjna, czyli smażenie na głębokim tłuszczu

Przyjrzyjmy się najpierw, czym są frytkownice tradycyjne. Frytkownica na olej to stosunkowo proste urządzenie. Główny elementem urządzenia jest specjalna misa o sporej pojemności, do której wlewa się olej. Jest on następnie podgrzewany, a gdy osiągnie właściwą temperaturę – można zanurzyć w nim frytki. Frytkownica tłuszczowa szybko poradzi sobie z tematem – jedzenie będzie gotowe nawet w kilka minut!

Jakie są frytki z tradycyjnej frytkownicy? Chrupiące, złociste i… niestety, ale też tłuste. Kaloryczność frytek z frytkownic tłuszczowej wynosi około 314 kcal w 100 gramach!

Ile oleju potrzeba do frytkownicy?

Tradycyjne frytkownice wiążą się z używaniem dużej ilości tłuszczu – oleju, który będzie podgrzany do określonej temperatury. Różne modele mają różną pojemność misy, ale do przyrządzenia Twojego ulubionego dania będziesz średnio potrzebować od 1 do 3 litrów oleju! Nie jest to mało i można mieć obawę, że eksploatacja urządzenia nie będzie wcale ekonomiczna!

Na szczęście nieco lepsze urządzenia posiadają mechanizmy, które oczyszczają olej i pozwalają wykorzystać tę samą porcję nawet kilka razy. Jeśli skłaniasz się do zakupu tradycyjnej frytkownicy, to koniecznie zwróć uwagę na ten aspekt!

Jak działa frytkownica beztłuszczowa?

Alternatywą dla frytkownic tradycyjnej jest frytkownica beztłuszczowa. Zastanawiasz się dokładnie jak działa frytkownica beztłuszczowa? Wbrew nazwie, proces przygotowania ziemniaków nie przebiega zupełnie bez oleju, jest go jednak zdecydowanie mniej. A to oznacza, że także Twoje danie będzie mniej tłuste.

Urządzenia beztłuszczowe są urządzeniami konwekcyjnymi. Oznacza to, że smażenie frytek nie opiera się na tłuszczu. Wykorzystywane jest natomiast gorące powietrze, które cyrkuluje wewnątrz frytkownicy. Same frytki są nasycone niewielką ilością tłuszczu – do ich przygotowania wystarczy zaledwie kila łyżek.

Skroplone olejem frytki należy umieścić we wnętrzu urządzenia i… poczekać aż będą gotowe. Proces pieczenia przypomina trochę przygotowywanie frytek w piekarniku z termoobiegiem. Dlatego model beztłuszczowy jest polecany osobo, którym szczególnie odpowiada taki smak frytek.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Frytkownice beztłuszczowe – czas pracy

Główne zalety frytkownicy beztłuszczowej opierają się na zdrowszym procesie przygotowywania dań. Niemniej jednak, czas potrzebny na upieczenie beztłuszczowych frytek jest znacznie dłuższy, niż w przypadku smażenia na głębokim oleju. O ile frytkownica tradycyjna przyrządzi nam chrupiące frytki nawet w kilka minut, o tyle frytkownica beztłuszczowa może potrzebować nawet 30-40 minut!

Dokładny czas pracy frytkownicy beztłuszczowej zależy od jej mocy (im większa moc, tym szybsze i bardziej efektowne pieczenie) oraz od grubości frytek. Te cieńsze będą gotowe szybciej.

Na rynku dostępne są mocniejsze frytkownice beztłuszczowe wyposażone w element grillujący halogenowy. Dzięki niemu urządzenia nagrzewają się szybciej, a do finalnego rezultatu również potrzeba mniej czasu.

Różnica w smaku frytek

Czy frytki przygotowane w urządzeniu tradycyjnym będą smakowały inaczej niż te przyrządzone we frytkownicy beztłuszczowej? Nie da się ukryć, że tak!

Frytki przygotowane w zwykłej frytkownicy i wysmażone na oleju będą bardziej złociste, bardziej chrupkie i mocniej wypieczone. Konsystencja frytek z urządzenia beztłuszczowego jest inna – w końcu do ich przygotowania używamy zaledwie kilku łyżek tłuszczu!

Frytki z frytkownicy beztłuszczowej to bez wątpienia mniej kaloryczne i zdrowsze frytki. W porównaniu do tych przyrządzony w oleju będą lżejsze, bardziej miękkie w środku, ale też mniej chrupkie. Według niektórych w smaku przypominają pieczone ziemniaki lub frytki przygotowane przez piekarnik.

Frytkownica beztłuszczowa czy zwykła – różnica w cenie

Choć frytkownice beztłuszczowe są nieco droższe niż tradycyjne frytkownice, to jednak ani jeden, ani drugi rodzaj urządzenia nie powinien zbytnio nadszarpnąć naszego budżetu. Aby cieszyć się domowymi frytkami posiadać frytkownicę w swojej kuchni musisz wydać od około 100 do kilkuset złotych, w zależności od technicznego zaawansowania i wielkości modelu.

A co będzie tańsze w eksploatacji? Tańsza w eksploatacji może z kolei okazać się frytkownica beztłuszczowa. W końcu frytkownicę zwykłą musimy napełniać sporą ilością oleju. Nawet jeśli po jednym czy drugim smażeniu go „odzyskamy” to wciąż przygotowywanie obiadu wiąże się z pewnymi dodatkowymi kosztami.

Czy we frytkownicy można smażyć inne produkty?

Obydwa typy urządzeń umożliwiają przyrządzanie innych potraw niż frytki. W głębokim tłuszczu możesz smażyć warzywa w panierce, mięso kurczaka, ryby, owoce morza a nawet pączki czy ciasteczka! Większość z tych produktów (m.in. mięs, ryb czy warzyw) możesz także opiec w urządzeniu beztłuszczowym, ale będą miały inny smak i konsystencję. Z pewnością będą też mogły być uznane za bardziej „zdrowe”.

Z pewnością sanie smażone w oleju będzie szybkie – szybko będzie gotowe do zjedzenia. Z kolei z pomocą gorącego powietrza i frytkownicą beztłuszczową przygotujesz lżejszą i zdrowszą potrawę lub przekąskę.

Zakup frytkownicy beztłuszczowej – czy warto?

Czy zatem warto kupić urządzenie beztłuszczowe. Odpowiedź na pytanie „frytkownica beztłuszczowa czy zwykła” nie jest jednoznaczna. Wiesz już czym różnią się oba modele i wiele zależy od tego, jakie masz oczekiwania od sprzętu i który z nich pozwoli Ci przyrządzać ulubione potrawy.

Zalety frytkownic beztłuszczowych z pewnością docenią osoby prowadzące zdrowy tryb życia. Cóż – nie da się ukryć. Smażone potrawy nigdy nie będą zdrowsze od tych opiekanych. Dlatego też osobom dbającym o lżejszą dietę polecamy właśnie te urządzenia. Dzięki nim przyrządzą lekkie i smaczne frytki oraz inne dania. Plusem modeli beztłuszczowych jest ich łatwa obsługa i bezpieczeństwo. Jest ono wyższe niż w zwykłym urządzeniu, gdzie trzeba uważać na gorący olej.

Sprzęt beztłuszczowy ma też swoje wady. Zwykła frytkownica ma większą pojemność, a proces smażenia zajmuje mniej czasu. A zatem może się to okazać dobre i wygodne rozwiązanie dla całej rodziny. Frytkownica tradycyjna sprawdzi się też w mniejszej kuchni. Bo mimo większej pojemności to sama jest… mniejsza. A w związku z tym pozwala zaoszczędzić miejsce na kuchennym blacie.

Jeśli ciągle nie wiesz, którą wybrać frytkownicę to zachęcamy do lektury artykułu omawiającego szerzej różnice między modelami. Znajdziesz go TUTAJ. Koniecznie zobacz też inne nasze poradniki!

Frytkownica beztłuszczowa – na co zwrócić uwagę

Jeśli interesujesz się frytkownicą beztłuszczową i uważasz, że ten sprzęt sprawdzi się w Twojej kuchni to musisz pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim przeczytaj specyfikację produktu i wybierz sprzęt prosty w obsłudze. Najlepsze z urządzeń posiadają czytelny wyświetlacz LCD z panelem sterujący.

Przyjrzyj się nie tylko mocy urządzenia. Istotne jest, aby model był wyposażony w regulowany termostat stanowiący zabezpieczenie przed przegrzaniem. Różne są także konstrukcje frytkownic. Warto mieć sprzęt o wyjmowanym zbiorniku. Wówczas po przygotowanych daniach łatwo można umyć go w zmywarce.

Jeśli wiesz już, że od smażenia w tłuszczu wolisz gorące powietrze i chcesz kupić frytkownicę beztłuszczową to koniecznie sprawdź TEN ranking. Dowiesz się z niego, na których konkretnie modelach możesz polegać, aby cieszyć się niezawodnym sprzętem.