Zaznacz stronę

Gdzie wlać płyn do prania, a gdzie do płukania

Gdzie wlać płyn do prania, a gdzie płyn do płukania? To z pozoru proste pytanie może przysporzyć wiele trudności.

To, gdzie wsypujemy proszek i wlewamy płyn do zmiękczania tkanin, ma kolosalne znaczenie. Przesądza o skuteczności prania i czystości ubrań. Nasz tekst rozwiewa wszystkie wątpliwości związane z dozowaniem płynu. Podpowiadamy, gdzie się wlewa płyn do prania w modelach standardowych oraz pralkach ładowanych od góry. Zdradzamy też, dlaczego kwestia dozownika może uratować Twoje pranie w pralce.

Gdzie wlać płyn do prania i płukania

Oznaczenia na szufladzie pralki

Każda pralka posiada szufladę na detergenty. Z kolei szuflada pralki posiada dwie lub trzy przegrody. Może mieć różne kształty i być umieszczona w pionie lub w poziomie. To, co łączy modele Siemens, LG, Electrolux, Beko i inne to identyczne oznaczenia. Szuflady na detergenty mają jednakową symbolikę na dozowniku. Dzięki temu można we właściwy sposób dozować środki piorące.

Dlatego, jeśli nie wiesz, gdzie wlać płyn do prania i inne detergenty, sprawdź oznakowania szuflady. Na przegrodach widnieją następujące oznaczenia: ikona kwiatka, symbol I oraz symbol II. Jakie jest ich przeznaczenie? Które z nich odpowiadają za środek piorący, a które za płyn do płukania?

Do przegródki oznaczonej symbolem kwiatka, należy wlać płyn zmiękczający, czyli płyn do płukania. To prosty sposób, by nadać ubraniom miękkości i odświeżającego, pięknego zapachu.

Przegroda dozownika oznaczona symbolem I to miejsce na proszek do prania lub płyn przeznaczony do prania wstępnego.

Przegródka II to z kolei dozownik proszku przeznaczony do prania zasadniczego.

Jaka jest więc różnica między praniem wstępnym a zasadniczym?

Pranie wstępne to pierwsze czyszczenie zabrudzonych ubrań. Skutecznie usuwa największe zanieczyszczenia na ubraniach, po czym następuje odpompowanie brudnej wody. W kolejnym kroku pobierana jest czysta woda, która rozpoczyna pranie zasadnicze. W zależności wyboru opcji prania różne jest umieszczenie płynu w pralce.

Dlaczego wybór przegrody jest tak ważny

Czy można wlać odmierzoną ilość płynu do dowolnej przegrody? Odpowiedź jest jednoznaczna: nie. Aby to wyjaśnić, sprawdźmy w jaki sposób detergenty dostają się do bębna pralki.

Najpierw elektrozawór pobiera wodę i za pomocą wężyków doprowadza do szuflady. W kolejnym kroku detergent miesza się z wodą, by ostatecznie specjalnym wężem połączeniowym spłynąć do bębna. Proces ten powtarza się podczas płukania. Różnica polega na tym, że za drugim razem woda miesza się z płynem do płukania.

Pobór detergentów zależy od wybranego programu prania i następuje zawsze w określonym momencie. Dlatego tak ważne jest dozowanie płynu do właściwej komory pojemnika. Dzięki temu detergenty zostaną pobrane w odpowiedniej fazie cyklu prania.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Gdzie wlać płyn do prania – różne modele pralek

Płyn do prania można wlać do dwóch miejsc w pralce. Jednym z nich jest odpowiednia przegródka w szufladce na detergenty. Wybór przegródki jest uzależniony prania głównego lub prania wstępnego.

Kiedy płyn do prania należy wlać do przegrody po prawej stronie szuflady? W przypadku prania wstępnego. Dotyczy to modeli pralek Amica, Beko, Bosch, Samsung lub Siemens.

Nieco inaczej wygląda pranie wstępne w pralkach Electrolux, Indesit oraz Polar. W takim przypadku wybieramy komorę po lewej stronie, gdzie należy wlewać płyn. W pralkach Whirlpool komora jest podzielona w pionie na dwie części. W górnej szufladce po lewej stronie jest miejsce na proszek do prania wstępnego.

A którą przegródkę należy wybrać, robiąc pranie zasadnicze?

W przypadku pralek Amica, Beko, Bosch, Samsung oraz Siemens proszek należy wsypać do przegródki po lewej stronie szuflady. W pralkach Electrolux i Polar płyny piorące należy wlewać do środkowej komory. Oczywiście, zasady te obowiązują w przypadku prania głównego.

Płyn do prania można też umieścić w bębnie, w specjalnym dozowniku. Dozownik to po prostu kubeczek lub nakrętka dołączona do płynu. Zdaniem wielu osób zastosowanie specjalnego dozownika daje dużo lepsze efekty prania. Ponadto chroni ubrania przed zniszczeniem w pralce.

Gdzie wlać płyn do prania w pralce ładowanej od góry

Nieco inne rozwiązanie mają pralki ładowane od góry.

Tu, dozownik proszku umieszczony jest wewnątrz pralki. Wystarczy więc unieść pokrywę pralki, aby zaaplikować detergent. Pralka ładowana od góry ma pojemnik na detergenty w jednym z dwóch miejsc: po wewnętrznej stronie pokrywy lub na ściance urządzenia, nad bębnem. Jest to miejsce, do którego należy wlać płynny proszek.

Co ważne w pralce ładowanej od góry obowiązują identyczne symbole jak w standardowym modelu pralki.

Gdzie wlać płyn do płukania

Płyn do płukania najczęściej wlewa się do środkowej przegródki. Dotyczy to modeli pralek Amica, Beko, Bosch, Samsung oraz Siemens.

Środek zmiękczający można też umieścić po prawej stronie szufladki. Takie rozwiązanie stosowane jest w modelach Electrolux oraz Polar. W pralkach Whirlpool należy wybrać górną część komory i tam, po prawej stronie umieścić płyn do płukania.

Do jakiej przegródki wsypać proszek

W każdej pralce znajduje się odpowiednia komora na proszek.

W pralkach marki Samsung miejsce tradycyjnego proszku jest w prawej przegródce. Nieco inaczej wygląda to w modelach Beko i Electrolux. W przypadku pralek tych producentów miejsce na proszek znajduje się w komorze po lewej stronie szuflady.

A w którą przegródkę należy wsypać proszek w modelu Whirlpool? W dolną część komory. W górnej, jak powiedzieliśmy wcześniej, jest miejsce na środek zmiękczający oraz detergent do prania wstępnego.

Czy proszek można wsypać bezpośrednio do bębna?

Zdecydowanie odradzamy wsypanie proszku bezpośrednio do bębna. Takie działanie może spowodować wybielenie ubrań i pojawienie się nieestetycznych plam. Efektem umieszczania detergentów bezpośrednio w pralce może być też awaria sprzętu.

Suchy proszek należy wsypywać do szuflady na detergenty. Tylko wtedy zyskamy pewność, że zostanie dobrze wymieszany z wodą.

Za to na dno bębna możemy bez obaw włożyć kapsułkę do prania. To detergent, który zawiera płyn do prania i płyn zmiękczający, czasami dodatkowo odplamiacz (kapsułki 3w1). Kapsułka wydaje się więc najwygodniejszą opcją. Dzięki jej zastosowaniu nie musimy pamiętać, gdzie wlewać płyn do prania.

Niektórzy producenci detergentów dopuszczają umieszczenie w bębnie odplamiacza. W takiej sytuacji wystarczy napełnić nim dozownik i umieścić go w bębnie.

Odplamiacz można też zaaplikować razem z proszkiem do prania. Wystarczy wybrać właściwą przegrodę. To przydatna informacja, biorąc pod uwagę, że tylko niektóre pralki są wyposażone w komorę do aplikacji odplamiacza.

Ile wsypać proszku do prania

Odpowiednia ilość detergentu decyduje o skuteczności prania. Wsypując proszek, warto uwzględnić nie tylko zabrudzenia, ale też twardość wody. Niewłaściwie zaaplikowane detergenty nie rozpuszczą się lub zabrudzą tkaniny.

Zbyt mała ilość proszku skutkuje niedopraniem w pralce odzieży. Na tkaninach widoczne są stare zabrudzenia, szczególnie te, które najtrudniej usunąć. Pranie wymaga więc „poprawki”.

Z drugiej strony bardzo łatwo przesadzić z proszkiem. Wtedy, mimo płukania, na ubraniach pojawiają się nieestetyczne zacieki. To efekt zbierania się resztek detergentu, których pralka nie zdołała wypłukać.

Ponadto część proszku osadza się w szufladzie, na dnie bębna i na uszczelce urządzenia. Konsekwencją jest pojawienie się w pralce automatycznej pleśni i szlamu.

Ilość proszku powinna być dostosowana do wybranego programu prania i do wielkości załadunku. Przyjmuje się, że na standardowy załadunek, czyli 4,5 kg prania przypada 100 g proszku. W przypadku większego bębna pralki należy dodać proszek w odpowiednio większych proporcjach. Innym rozwiązaniem jest pralka, która automatycznie ustala, ile pobrać detergentu.

Dozowane w odpowiedniej ilości detergenty gwarantują skuteczne pranie. Dlatego należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta pralki. Informacje dotyczące dozowania środków do prania można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia. Ponadto wytyczne znajdują się na etykiecie środka piorącego. Dzięki temu szybko rozwiejesz wątpliwości związane z aplikowaniem detergentu.

Podsumowanie

Każda pralka posiada pojemniki do dozowania detergentów. Instrukcja obsługi wyjaśnia, w którą komorę wsypać środek piorący, a gdzie wlać zmiękczacz. Bez względu na układ szufladki, wszystkie modele pralek są opisane uniwersalnymi oznaczeniami. Są to symbol kwiatka oraz symbole I i II. To ułatwia dozowanie środków piorących.

Dzięki temu detergenty są pobierane w odpowiednim momencie cyklu prania. To z kolei oznacza, że pralka dobrze spełnia swoje zadanie: ubrania po praniu są czyste i pachnące.

Sprawdź nasze rankingi

Rankingly to nie tylko treści poradnikowe, ale przede wszystkich na bieżąco aktualizowane zestawienia najlepszych modeli. Jeśli więc planujesz zakup pralki do 1500 zł lub droższej to koniecznie sprawdź nasz ranking pralek ładowanych od frontu lub pralek ładowanych od góry.

Oprócz pralki chcesz mieć też w łazience suszarkę? Także tutaj mamy coś dla Ciebie. A konkretnie zestawienie w którym porównaliśmy najlepsze suszarki do prania.

Jeśli Twoja łazienka jest mała o mimo to nie chcesz rezygnować z żadnej funkcjonalności to rozwiązaniem może być pralko-suszarka. Pamiętaj, że każdy z tych sprzętów znajdziesz także w wersji slim. Na naszej stronie bez problemu porównasz pralki slim, pralko-suszarki slim, a także same suszarki slim.