Zaznacz stronę

Ile kosztuje kuchnia na wymiar?

Projekt kuchni to zadanie, które stoi przed każdym, kto urządza lub remontuje swoje lokum. Urządzając nowoczesną kuchnię, staramy się zazwyczaj poszukiwać praktycznych rozwiązań, które pozwolą optymalnie wykorzystać naszą przestrzeń i zwiększyć komfort użytkowania pomieszczenia. I nie ma co się tu dziwić, gdyż kuchnia jest sercem każdego domu! To tu przecież spędzamy sporo czasu, przygotowujemy i spożywamy posiłki. Nierzadko prowadzimy ożywione rozmowy… Warto zatem, aby kuchnia była zarazem funkcjonalna, estetyczna… i po prostu w pełni odpowiadała naszym potrzebom. I tutaj zazwyczaj w głowie inwestora pojawia się dylemat: wybrać gotową kuchnię pod zabudowę, szukać kuchni modułowej czy może… zlecić wykonanie mebli na wymiary? A ile to będzie kosztowało? W artykule znajdziesz przykładowe ceny kuchni na wymiar i inne informacje, z którymi warto się zapoznać, zanim rozpoczniesz swój projekt.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar

Kuchnia na wymiar – marzenie czy standard?

Choć wielu z nas marzy o tym, by mieć własną kuchnie na wymiar, to wielu rezygnuje z tego pomysłu już na wstępie. Dlaczego? Panuje przekonanie, że indywidualne meble na wymiar to zbyt kosztowna inwestycja, dostępna wyłącznie dla najbogatszych. Tymczasem odpowiedź na pytanie „ile kosztuje kuchnia na wymiar?” nie jest taka jednoznaczna. Trzeba pamiętać, że rynek stale ulega zmianom i to co jeszcze kilka lat temu było rozwiązaniem luksusowym, dzisiaj może powoli stawać się standardem. I nie inaczej jest z meblami! Może się bowiem okazać, że kuchnia na wymiar jednak nie kosztuje dużo więcej niż gotowe meble… A nawet jeśli jest nieznacznie droższa, to wydatek ten nie wykracza poza nasze finansowe możliwości.

Koszt zabudowy kuchni

A zatem od czego zależy i jak wysoki może być koszt mebli kuchennych na wymiar? Postaramy się dziś przybliżyć Wam ten temat! Czy skorzystanie z takiej możliwości, jak meble na wymiar jest słuszne? Czy jednak zakup gotowych zestawów w sklepie meblowym będzie lepszym rozwiązaniem niż kuchnia na wymiar? Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości!

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Kuchnie na wymiar oraz ich zalety

Podstawową zaletą kuchni na wymiar jest jej doskonałe dopasowanie. I to zarówno do posiadanej przez nas przestrzeni, jak i naszych indywidualnych preferencji. Tylko indywidualne wykonanie zabudowy kuchennej pozwoli w sposób praktyczny wykorzystać każdy centymetr naszej przestrzeni. A to może być szczególnie istotne, jeżeli nasz metraż jest mimo wszystko ograniczony.

Swoboda w wybraniu mebli na wymiar pozwala nam także na mocno spersonalizowane rozwiązania. Niestety od gotowego zestawu mebli ze sklepu nie możemy oczekiwać, że będzie posiadał nietypowe innowacje lub umożliwiał realizację naszych osobistych pomysłów. Marzy Ci się trójkątna wyspa z dodatkowym zlewozmywakiem i zintegrowaną „dziurą” na odpady? A może „szuflada w szufladzie” lub ukryty blat kuchenny? Czy może spodobał Ci się pomysł wiszących doniczek z ziołami tuż nad blatem? Decydując się na kuchnię na wymiar, możesz zrealizować każdy swój pomysł, nawet jeśli będzie mocno niekonwencjonalny.

Meble kuchenne na wymiar – estetyka i jakość wykonania

Kuchnia na wymiar daje także pełną swobodę w decydowaniu o wyglądzie kuchni. Możemy indywidualnie zadecydować o kolorze blatów, frontów czy umieszczeniu oświetlenia. A któż z nas nie marzy o całkowicie spersonalizowanej kuchennej aranżacji? Wbrew pozorom, funkcja estetyczna nie jest mniej istotna od funkcjonalnej. Zwłaszcza w nowoczesnych domach i mieszkaniach królują ostatnio otwarte kuchnie lub nawet po prostu – otwarty aneks kuchenny w salonie!

Decydując się na meble na wymiar mamy również pełną kontrolę nad materiałami, z których nasze meble będą wykonane. I choć dobre materiały będą droższe, to będziemy mieć pewność, że finalnie zabudowa spełni nasze oczekiwania i będzie nam służyć długie lata. Estetyka, komfort i trwałość stanowią wymierne korzyści. Warto wziąć je pod uwagę, nawet jeśli cena kuchni na zamówienie jest wyższa od kosztu zakupu gotowych mebli.

W przypadku gotowych zestawów nigdy nie mamy pewności, z czego zostały wykonane jej elementy. Nawet jeśli szukamy gotowych rozwiązań u sprawdzonej firmy, to może okazać się, że meble najwyższej jakości wcale nie będą tańsze od mebli na wymiar.

Wady kuchni na wymiar

Kuchnie na wymiar mają także swoje wady, choć one występują jedynie na samym początku. Jedną z nich jest oczywiście prawdopodobieństwo, że taka kuchnia będzie więcej kosztować. Zwłaszcza jeżeli pragniemy zagospodarować pomieszczenie o większym metrażu. Inną sprawą jest konieczność współpracy z architektem wnętrza, co nieco wydłuża procedurę nabycia kuchni i zwiększa kosztowność całego przedsięwzięcia. Ile kosztuje usługa architekta? Wiele może zależeć od indywidualnych czynników, ale dobry architekt może żądać kwoty 100-150 zł za każdy metr bieżący projektu. W przypadku niewielkich aneksów kuchennych nie będzie to zbyt kłopotliwe rozwiązanie. Problem może się zacząć, jeśli chcesz urządzić naprawdę spore pomieszczenie…

Ostatnim minusem mebli kuchennych na zamówienie jest czas oczekiwania. Czasami może wynieść on aż kilka tygodni, ze względu na konieczność wykonania od zera wszystkich prac stolarskich i rzemieślniczych. Projekt kuchni też ma znaczenie dla czasu realizacji – jego poziom skomplikowania oraz wybrane materiały. Niektóre mogą nie być dostępne od ręki, co jeszcze bardziej może wydłużyć czas realizacji naszego zamówienia. Decydując się na kuchnię na wymiar, trzeba brać to pod uwagę.

Ile kosztują meble kuchenne na wymiar?

Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje kuchnia na wymiar. Cena zależeć będzie od różnych czynników. Cena za wykonanie kuchni zależeć może od stawek poszczególnych producentów, standardu wykończenia. Wpływ na cenę będzie mieć także materiał wykonania mebli oraz to, czy chcemy, aby w naszą usługę wliczony był również montaż. Cena będzie także wyższa, jeżeli w naszym projekcie mają znaleźć się dodatkowe elementy wyposażenia dopasowane do reszty – jak na przykład krzesła czy oświetlenie.

Należy także pamiętać, że cena zależy także od województwa, w którym mieszkamy. W różnych częściach Polski stawki za pracę fachowców oraz ceny samych materiałów mogą się znacznie od siebie różnić! Dla przykładu – koszt mebli kuchennych z laminatu z obrzeżem metalowym w województwie dolnośląskim wyniesie około 943-1015 zł za metr bieżący, a w województwie mazowieckim – od 931 do nawet 1132 zł za każdy metr!

Cena mebli kuchennych na wymiar – co na nią wpływa?

Cena kuchni w zabudowie (za metr bieżący) zależeć będzie przede wszystkim od wykorzystanych materiałów oraz zastosowanych rozwiązań. Mamy tu na myśli m.in. systemy przechowywania czy oświetlenie. Cena kuchni na wymiar z cichymi szufladami na samodomykających się prowadnicach będzie wyższa. Tak samo subtelne podświetlenie blatu może w znacznym stopniu podnieść koszty zabudowy kuchni.

Jak już wspomnieliśmy, ceny kuchni na wymiar zależą od materiału, z jakiego meble są wykonane. Materiały te powinny być z pewnością surowcami trwałymi, solidnymi i odpornymi. Zapewni to, że nasza kuchnia przez długi czas będzie wyglądała idealnie i cieszyła nas wysoką funkcjonalnością. Należy się przyjrzeć różnym materiałom, z których wykonywane są kuchnie do zabudowy i poszukać wśród nich możliwych oszczędności. Niektóre z nich różnią się ceną, można też postawić na pewne sprytne rozwiązania, które w efekcie obniżą całkowity koszt kuchni na wymiar.

Oto lista materiałów wykorzystywana do produkcji meblu kuchennych na zamówienie:

 • PŁYTA WIÓROWA
  Płyta wiórowa to idealny materiał do wyrobu szafek kuchennych. Płyty te są to prawdopodobnie najtańsze możliwe komponenty do wyprodukowania mebli. Niemniej jednak, mimo niskich kosztów, dla większości osób ich jakość będzie wystarczająca. Dodatkową zaletą elementów z płyty wiórowej są możliwości nadania im dowolnych kształtów oraz wyglądu zewnętrznego. Płyty pokryte są bardzo cienką warstwą laminatu z tworzywa sztucznego. Możemy uzyskać je w dowolnym kolorze lub wzorze. Bardzo często wybór bada na fakturę imitującą naturalne surowce (kamień lub drewno), niemniej jednak opcje wyboru są nieograniczone.

Rozważając meble na wymiar, warto wziąć pod uwagę szafki z płyty wiórowej, gdyż jest to materiał trwały i solidny, a nie kosztuje dużo. Cena może wahać się od 940 do 1300 złotych za metr bieżący.

 • PŁYTA MDF
  Jest to trochę droższa, ale i solidniejsza alternatywa płyty wiórowej. Płyta MDF to nic innego jak płyta pilśniowa z włókien drzewnych o średniej gęstości. Powstaje w wyniku zmielenia i sprasowania, dzięki czemu można ją dostosować pod każdy kształt i wymiar. Podobnie jak w przypadku płyty wiórowej, fronty płyty MDF pokryć można folią lub mogą być lakierowane. Kolor i fakturę dostosować można dowolne do naszych wnętrz i potrzeb. Płyty MDF mogą też być fornirowane drewnem naturalnym. A to już zwiększa możliwości aranżacyjne.

Ile kosztuje zrobienie kuchni z płyty MDF? Choć będzie troszkę droższa od płyty wiórowej, to meble te nadal znajdują się w dość przystępnym przedziale cenowym. Za zestawy kuchenne z MDF będziemy musieli zapłacić od 1300 do 1650 złotych/m3.

 • LITE DREWNO
  Meble kuchenne z litego drewna są najbardziej stylowymi i trwałymi. Zabudowa kuchenna z litego drewna to marzenie niejednego z nas. Niestety, zestaw takich mebli będzie już drogi! W zależności od projektu i wielkości może być to nawet wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Czy zatem meble z litego drewna są warte swojej ceny? Z pewnością tak, choć nie każdy może sobie pozwolić na taki rodzaj kuchni na wymiar. Przeciętna stawka za metr bieżący? Od 3300 do 400 złotych/m3.

Jeżeli marzymy o prawdziwym drewnie, a lite meble kuchenne pod zabudowę są dla nas za drogie, to wyjściem może być wykończenie drewnem mebli płytowych. Fronty lub blaty z prawdziwego drewna wprowadzą już do naszego pomieszczenia stylowy charakter, a pozyskać je możemy w znacznie niższej cenie.

Ile kosztuje kuchnia na wymiar – blaty

Elementem, który w znacznym stopniu wpływa na to, ile kosztuje kuchnia na wymiar, są blaty. Ich koszt zależeć będzie od materiałów wykonania, typu oraz wielkości. Standardowe blaty mają szerokość 60 cm. Jeżeli jednak chcesz kombinować z ich powierzchnią i kształtem, to musisz liczyć się z tym, że koszty wzrosną. I to nawet kilkukrotnie! Otrzymasz jednak kuchnię naprawdę dopasowaną do Twojego wnętrza i Twoich potrzeb.

Jakie są najlepsze blaty kuchenne? Ilu specjalistów, tyle teorii. Warto samemu zapoznać się z charakterystyką poszczególnych materiałów oraz z kosztem takich produktów. Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych typów kuchennych blatów:

 • BLATY LAMINOWANE
  Blat laminowany jest często wybierany przez konsumentów. W głównej mierze chodzi o jego niską cenę. Niemniej jednak jest on rozwiązaniem, które bardzo dobrze będzie spisywać się w warunkach kuchennych. Minusem jest jego nieco mniejsza trwałość. Niemniej jednak, w razie uszkodzenia, można łatwo zdemontować elementy zabudowy i wymienić je na nowe. Przy okazji odświeżając look całej kuchni! Ile będzie kosztować taki blat? Od 40 do 150 zł/m.
 • BLATY Z KONGLOMERATU
  Blat z konglomeratu stał się ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem. Zwłaszcza w przypadku indywidualnych mebli do zabudowy. Ich zaletą jest szeroka możliwość plastycznej obróbki. Dzięki temu możesz otrzymać produkt niezwykle atrakcyjny wizualnie. Dużą popularnością cieszy się możliwość niemalże niewidocznego połączenia blatu ze zlewem. Koszt takiego rozwiązania będzie już jednak spory. Może wahać się od 900 do 2500 zł/m.
 • BLAT DREWNIANY
  Drewno jako materiał blatu warto rozważyć, jeżeli lubimy klasyczny i ciepły wygląd pomieszczenia. Cena będzie się wahać od wybranego drewna i formy konserwacji (laminowanej lub olejowanej) i może wynieść od 500 do 1200 zł/m.
 • BLAT Z PŁYTEK CERAMICZNYCH
  Choć jest to stosunkowo nowe rozwiązanie, również możesz wziąć je pod uwagę! Blaty wykonane z płytek są mocne, trwałe i idealnie wpisują się w styl nowoczesnych kuchni. Połączyć je można także z ceramicznymi frontami mebli. Co ważne – cena zależeć będzie od kosztów zakupu samych płytek.

Kuchnia na wymiar – pozostałe elementy

Planując kuchnię na wymiar, powinieneś pamiętać także o takich elementach jak zawiasy i prowadnice. To dzięki nim szafki i szuflady się otwierają. Produkty, jakie mamy na rynku to m.in. prowadnice rolkowe (kilkanaście złotych za sztukę) oraz rolkowe (ok. 30 złotych za sztukę).

Innym elementem, o którym nie możesz zapomnieć, są ścienne panele kuchenne. Stanowią one istotny element wykończenia i mogą wpływać na wygląd całego pomieszczenia. Popularne panele płytkowe i szklane są coraz częściej zastępowane przez panele PCV. Dostępne są praktycznie we wszystkich możliwych kształtach i fakturach, a ich ceny zaczynają się już od 9 złotych/m!

Ile kosztuje kuchnia na wymiar – pozostałe elementy wyposażenia

Planując kuchnie na wymiar, powinno się uwzględnić, jaki sprzęt AGD ma się w niej znaleźć. Nasz wybór może bowiem wpłynąć na ceny kuchni pod zabudowę. Warto zatem przemyśleć sprawę urządzeń kuchennych już na samym początku. Mając upatrzone modele, będziesz w stanie, być może, trochę zaoszczędzić na dopasowaniu poszczególnych elementów kuchennych. Łatwiej będzie Ci także oszacować koszty całkowite kompletnej kuchni na wymiar.

Kuchnia na wymiar a produkty AGD

Dopiero planujesz wyposażenie kuchni i nie wiesz jakie sprzęty AGD są najlepsze? Pamiętaj, że powinieneś wybrać sprzęt optymalnie dostosowany do Twoich preferencji. Nie zawsze najdroższe okaże się dla Ciebie najlepsze. Jeżeli zakup sprzętów dopiero przed Tobą to zalecamy, aby sprawdzić rankingi kuchennych urządzeń AGD. Znajdują się w nich ważne informacje, które mogą pomóc Ci w dokonaniu właściwego wyboru!