Jak działa oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacze powietrza to urządzenia przyciągające coraz większą uwagę konsumentów. Wynika to z troski o własne zdrowie oraz rosnącej świadomości na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na człowieka. Oczyszczacz powietrza pozwala nam mieć wpływ i kontrolę na to, jakim powietrzem oddychamy w naszych pomieszczeniach. Zastanawiasz się nad zakupem, ale nie wiesz dokładnie jak działa oczyszczacz powietrza? Postaramy się wszystko wyjaśnić.
Jak działają oczyszczacze powietrza?
Myślicie o zakupie urządzenia filtrującego powietrze, ale zastanawiacie się jak w ogóle działa taki domowy oczyszczacz powietrza? Mówiąc bardzo skrótowo, podstawowym zadaniem tego sprzętu jak sprawienie, że w Twoich pomieszczeniach znajdzie się czyste powietrze. I choć poszczególne oczyszczacze powietrza różnią się parametrami technicznymi, to zawsze w pewnym stopniu będą to zadanie spełniać. Najlepsze nowoczesne oczyszczacze potrafią wyłapać niemalże 100% zanieczyszczeń z dużej, otwartej przestrzeni. Mniejsze i tańsze sprzęty również mogą znaleźć zastosowanie i przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Zazwyczaj jednak będą skuteczne jedynie w niewielkich pomieszczeniach.
Jak działa oczyszczacz powietrza? Podstawowymi elementami tego urządzenia jest system filtrów oraz wentylatory. Funkcją wentylatorów jest wtłaczanie powietrza do środka urządzenia. Następnie zasysane powietrze przelatuje przez filtr (lub kilka filtrów – w zależności od modelu). Gdy filtracja powietrza dobiegnie końca, jest ono z powrotem oddawane do otoczenia – tyle, że bez szkodliwych związków.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Czy oczyszczacz powietrza naprawdę jest potrzebny?
O tym, czy oczyszczacz powietrza jest nam potrzebny decyduje co najmniej kilka czynników. Podstawowym z nich jest miejsce, w którym żyjemy. Niestety, w wielu polskich miejscowościach jakość, zwłaszcza zimą, pozostawia wiele do życzenia. Największe zanieczyszczenia dotyczą przede wszystkim dużych polskich miast. Zanieczyszczenie powietrza bywa w nich tak duże, że znajdują się one w czołówce najgorszych miejscowości świata pod względem smogu.
Świadomość dotycząca smogu i jego wpływu na zdrowie człowieka rośnie. Jeśli w naszej okolicy jakość powietrza jest niska to musimy liczyć się z tym, że również w naszych pomieszczeniach będzie ono złe. A nieszczelne okna czy otwieranie drzwi nie pomoże. W takiej sytuacji nadzieja faktycznie leży w oczyszczaczach powietrza, które realnie mogą pomóc usunąć szkodliwe lotne związki organiczne. Dzięki tym urządzeniom nasz dom może stać się wyspą świeżego powietrza pośród morza miejskiego smogu.
Oczyszczanie powietrza w domu a system filtrów
O tym, jak skutecznie działa oczyszczacz powietrza w duże mierze decyduje system filtrów, w które jest on wyposażony. Porządny oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w co najmniej 3 filtry:
- filtr wstępny – usuwa większe pyły, sierść zwierząt, włosy;
- filtr węglowy – filtr z węglem aktywnym to skuteczny pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów (m.in. dymu papierosowego);
- filtr HEPA – zatrzymuje drobne cząsteczki, takie jak pyłki roślin, zarodniki pleśni, pyły zawieszone (inaczej składniki smogu – PM 1,0, PM 2,5, PM 10), drobnoustroje chorobotwórcze (bakterie, wirusy), pozwala także pozbyć się lotnych związków organicznych.
Oczywiście, im więcej filtrów będzie posiadać urządzenie, tym skuteczniejsze będzie działanie oczyszczacza powietrza.
Wymiana filtrów w oczyszczaczach powietrza
Oczyszczacz powietrza działa poprawnie wtedy, kiedy jego filtry są sprawne. Wybierając oczyszczacz powietrza warto zwrócić uwagę na to, jakie dokładnie filtry zostały w nim zastosowane. Na rynku wyróżniamy te jednorazowe i wielorazowe.
Filtry wstępne zazwyczaj są zmywalne – wystarczy raz na jakiś czas je wyczyścić. Filtry HEPA oraz filtry węglowe mają niestety ograniczoną żywotność. Dobrą wiadomością jest to, że filtry te w oczyszczaczu powietrza należy wymieniać nie częściej niż raz na 2 lata. Koszt wymiany filtrów to około 130 złotych w przypadku filtra z węglem aktywnym oraz 190 złotych w przypadku filtra HEPA.
Przeglądając oczyszczacze powietrza warto sprawdzić także mechanizm wymiany systemu filtracji. Niektóre urządzenia posiadają bardzo wygodny dostęp do filtrów, przez co ich wymiana na nowe zajmuje nie więcej niż 2-3 minuty.
Oczyszczacz powietrza a powierzchnia
Filtrowanie powietrza to nie jedyny ważny parametr. Każde urządzenie posiada swój zakres pracy. Inaczej mówiąc – będzie w stanie zapewnić czyste powietrze na określonej powierzchni. Oczyszczacz o większej wydajności będzie w stanie przefiltrować powietrze na dużych przestrzeniach: nawet do 90 m2. Takie modele zatem skutecznie usuną zanieczyszczenia powietrza w większych mieszkaniach, domach albo biurach.
Mniejsza wydajność urządzenia nie oznacza, że będzie ono działało źle. Po prostu zapewni czystsze powietrze na mniejszej powierzchni. Jeżeli poszukujemy oczyszczacza powietrza do mniejszego mieszkania lub biura możemy wybrać właśnie taki model. Będzie on tańszy, a w przypadku mniejszych powierzchni równie skuteczny. Pamiętaj, że zawsze możesz też przenosić urządzenie. Niektóre modele wyposażone są w specjalne kółka, które to ułatwiają.
Jeśli zastanawiasz się, gdzie najlepiej postawić oczyszczacz powietrza – zapraszamy do lektury naszego poradnika!
Czym jest współczynnik CADR?
Aby poznać wydajność urządzenia sprawdź jego przepływ powietrza. Przepływ powietrza to ilość powietrza, która może być jednocześnie zassana przez wiatrak i oczyszczona przez filtry. Wartość tę fachowo określa się mianem współczynnika CADR (ang. Clean Air Delivery Rate). Przepływ powietrza w oczyszczaczu podaje się w m3/h. Przykładowo, aby zapewnić maksymalną czystość powietrza w pokoju o powierzchni 20m2 (i wysokości 2,5m) potrzebna jest wydajność rzędu 150m3/h. Im współczynnik wyższy, tym urządzenie mocniej i szybciej filtruje powietrze.
Czy hałas oczyszczaczy powietrza jest uciążliwy?
Wielu konsumentów rozważając zakup oczyszczacza powietrza obawia się o hałas emitowany przez urządzenie. W końcu jakość powietrza to nie jedyny czynnik wpływający na nasz komfort życia – poziom zanieczyszczenia dźwiękiem jest równie istotny. Jak to zatem wygląda w przypadku oczyszczaczy powietrza?
Głośność urządzenia będzie oczywiście zależała od wybranego modelu. Najtańsze oczyszczacze powietrza będą prawdopodobnie pracowały głośniej. Jeśli liczy się dla nas komfort oraz cisza, warto rozważyć przeznaczenie nieco większego budżetu na bardziej wyciszony model. Najlepsze oczyszczacze powietrza są bardzo ciche – emitują dźwięk na poziomie około 20dB. Pozwala to na uruchomienie urządzenia nawet w nocy – jego praca nie powinna zaburzać snu.
Jak działa oczyszczacz powietrza – tryby pracy
Wybierając oczyszczacz powietrza warto sprawdzić jakie posiada tryby pracy. Najczęściej spotkać możemy 2 podstawowe tryby. Jednym z nich jest dość praktyczny tryb auto. Zazwyczaj automatycznie dostosowuje on pracę urządzenia do aktualnych potrzeb. Oczyszczacz wykorzystuje specjalne czujniki do mierzenia poziomu zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniu. Drugim ważnym trybem jest tryb nocny. Pozwala on dbać o jakość powietrza bez zakłócania snu domowników – urządzenie przestawia się na możliwie cichą pracę. Niektóre modele wyposażone są w czujnik światła i czujnik ruchu. Funkcje te dodatkowo pozwalają urządzeniu dopasować pracę do trybu życia domowników.
Oczyszczacze powietrza „z górnej półki” oferują o wiele więcej trybów. Przykładem może być np. tryb intensywny, który można uruchomić w przypadku bardzo złej jakości powietrza. Urządzenie w takim trybie będzie pracować nieco głośniej, ale usunie wszystkie zanieczyszczenia oraz nieprzyjemne zapachy w możliwie krótkim czasie!
Wskaźnik jakości powietrza
Oczyszczacz powietrza nie tylko usunie zanieczyszczenia i szkodliwe lotne związki organiczne. Pozwoli Ci także świadomie kontrolować stan powietrza w Twoim otoczeniu. Każde urządzenie tego typu wyposażone jest w specjalne czujniki, które na bieżąco analizują jakość powietrza. W codziennym funkcjonowaniu najlepiej sprawdzą się modele o możliwie czytelnym systemie informowania o stanie powietrza. Niektóre z oczyszczaczy wskazują bieżące parametry na cyfrowym wyświetlaczu, inne informują użytkownika o stanie powietrza za pomocą pierścieni kolorystycznych. Jest to dość praktyczne rozwiązanie. Wystarczy jedno spojrzenie na sprzęt aby zapoznać się z aktualnym poziomem zanieczyszczeń w otoczeniu.
Inne funkcje oczyszczacza – nawilżanie powietrza
Wiele modeli oczyszczaczy powietrza zawiera dodatkowe funkcje. Z pewnością godne uwagi są oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania powietrza. Zbyt suche powietrze również potrafi być przyczyną nieprzyjemnych objawów zdrowotnych. Piekące oczy, suche gardło lub nadmiernie złuszczony naskórek… listę można by mnożyć. Czy oczyszczacz powietrza wyposażony w funkcję nawilżania może zastąpić tradycyjny nawilżacz powietrza? Jak najbardziej – dobre modele oczyszczaczy z funkcją nawilżania mają wręcz szerszy zakres działania niż popularne małe nawilżacze parowe. Po prostu to całe powietrze, które po filtracji upuszcza urządzenie jest jednocześnie dodatkowo nawilżone.
Oczyszczacz powietrza i jonizacja
Inną funkcją dodatkową, którą można znaleźć u oczyszczacza powietrza jest jonizacja powietrza. Jak działają jony ujemne? Są to występujące w powietrzu cząstki posiadające ujemny ładunek elektryczny. Mają one pozytywny wpływ na organizm: działają relaksująco i energetyzująco. A niestety, na co dzień w naszym otoczeniu dominują jony dodatnie. Są wydzielane chociażby przez urządzenia elektryczne – komputery czy telewizory.
Co więcej, oczyszczacze wyposażone w funkcję jonizacji jeszcze skuteczniej filtrują powietrze. Wiążą one wszystkie zanieczyszczenia stanowiące cząstki dodatnie. A tu lista jest długa: kurz, brud, formaldehyd, dym tytoniowy, drobnoustroje chorobotwórcze, roztocza… Mając oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr wstępny, filtr HEPA, filtr węglowy i jonizator można być pewnym, że cała atmosfera w naszym wnętrzu będzie wręcz doskonała.
Planujesz zakup oczyszczacza powietrza?
Wybór dobrego oczyszczacza powietrza nie należy do najłatwiejszych. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, a ich producenci prześcigają się w zapewnieniach, żeby ich sprzęt jest najlepszy. By pomóc Ci w podjęciu właściwej decyzji przygotowaliśmy niezależny ranking oczyszczaczy powietrza w którym porównaliśmy topowe modele oczyszczaczy.