Zaznacz stronę

Jak odblokować płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna jest urządzeniem, które coraz chętniej wybierają konsumenci. Ma wiele zalet: jest łatwa w obsłudze, energooszczędna i bezpieczna. Za bezpieczeństwo odpowiada między innymi możliwość jej zablokowania.

Z naszego artykułu dowiesz się jak odblokować płytę indukcyjną Amica, Bosch, Whirlpool, Electrolux czy każdej innej marki. Całość zajmie Ci nie więcej niż kilkanaście sekund. Zobacz, jak to poprawnie zrobić, szczególnie gdy czeka Cię pierwsze uruchomienie sprzętu.

Jak odblokować płytę indukcyjną

Jak odblokować płytę indukcyjną?

Płyty indukcyjne są wyposażone w różne blokady, a ich zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa domownikom. W szczególności dotyczy to gospodarstw, w których są małe dzieci, choć blokada przydaje się również przy domowych zwierzętach.

W poradniku dokładnie omawiamy, jak zdjąć blokadę kuchenki. Jak odblokować płytę indukcyjną Beko, Gorenje, Siemens czy inny dowolny model? Sprawdź, które rozwiązanie dotyczy urządzenia w Twojej kuchni.

Odblokowanie płyty krok po kroku

Kiedy i jak odblokować płytę indukcyjną? W poradniku krok po kroku przedstawiamy sposoby na odblokowanie płyt indukcyjnych najpopularniejszych marek. Co ważne, wszystkie czynności zdążysz wykonać w mniej niż minutę.

Aby odblokować płytę indukcyjną Whirlpool lub sprzęt innej marki, musisz znaleźć odpowiedni przycisk. W zależności od modelu jest to kłódka lub ikonka klucza. Następnie przytrzymaj go przez około 3 sekundy, aby odblokować panel sterowania. Czasami odblokowaniu urządzenia towarzyszy sygnał dźwiękowy.

Innym sposobem zdjęcia blokady jest zastosowanie kombinacji przycisków. Jeśli nie znalazłeś ikony klucza czy kłódki, nie panikuj. Zerknij do instrukcji obsługi i sprawdź, jakie inne działanie należy wykonać.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, blokada jest zabezpieczeniem przed dziećmi i zapobiega przypadkowej zmianie ustawień. Jak odblokować płytę Bosch, Siemens, Gorenje czy innego producenta w takim przypadku? W podobny sposób. Zacznij od wciśnięcia głównego przycisku. Następnie wciśnij ikonkę klucza lub kłódki i przytrzymaj ją przez kilka sekund. Jeśli migająca ikonka zgasła, to udało Ci się odblokować urządzenie.

Płytę indukcyjną zablokujesz też w czasie gotowania. Co ważne, uruchomienie blokady nie zmieni ustawień, czyli mocy pola grzewczego. Nie musisz więc przerywać przyrządzania posiłku! W takim przypadku, odblokowanie płyty indukcyjnej ogranicza się do wciśnięcia i przytrzymania ikonki kłódki lub klucza.

Nieco inaczej wygląda odblokowanie płyty indukcyjnej, jeśli jest ona wyłączona i zablokowana. Jak to zrobić poprawnie? Najpierw uruchom urządzenie, włączając sensor on/off. Dopiero po włączeniu kuchenki, przytrzymaj przycisk z kłódką lub kluczem.

Pamiętaj też, że kuchenka indukcyjna wyłącza się automatycznie. Wystarczy, że w ciągu kilkunastu sekund nie postawisz naczynia na płycie lub nie wybierzesz funkcji.

Czasami kuchenka blokuje się w czasie przyrządzania potrawy. Informują o tym migające wskaźniki i sygnał dźwiękowy. Najczęściej oznacza to, że na panelu sterowania są resztki jedzenia lub przypadkowo wylała się na nie ciecz. Inna opcja to stojące na panelu naczynie. Jak w takiej sytuacji wyłączyć blokadę?

Najpierw wytrzyj panel sterowania lub zdejmij z niego naczynie. Nasza rada: do wycierania płyty zawsze wybieraj miękkie ściereczki, delikatny płyn do mycia naczyń oraz wodę. Nie używaj przedmiotów, które mogłyby porysować powierzchnię, np. druciaków. Po dokładnym wyczyszczeniu włącz i wyłącz kuchenkę.

A co, jeśli płyta indukcyjna sama się wyłącza w czasie gotowania? Do wyboru masz kilka opcji.

Jeśli płyta indukcyjna została niedawno zamontowana, to zwróć uwagę na zabudowę urządzenia. Samoistne wyłączanie się kuchenki może sygnalizować utrudniony dostęp wentylatorów do świeżego powietrza. Bardzo często jest też efektem rozchodzącego się ciepła, które wytwarza znajdujący się w pobliżu piekarnik.

W przypadku starszej płyty prawdopodobnie masz do czynienia z awarią kondensatorów. W takiej sytuacji wymagana jest wizyta fachowca, który oceni ich stan.

Inny problem to płyta wyłącza się krótko od uruchomienia. Dlaczego tak się dzieje?

Jedną z przyczyn jest zabezpieczenie przeciwnapięciowe. Gdy brakuje prądu lub następuje wahanie napięcia, płyta indukcyjna uruchamia bezpieczny tryb. W takiej sytuacji należy zresetować kuchenkę. To powinno naprawić usterkę.

Jeśli masz w domu starszą kuchenkę, to przyczyną może być przepalona przetwornica lub wadliwie działający kondensator. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest telefon do serwisu.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Jak zresetować płytę indukcyjną?

Wiesz już jak odblokować płytę indukcyjną, sprawdź więc jak można ją zresetować.

W tym celu odłącz płytę od prądu. Dzięki temu w ciągu kilku minut wyładują się kondensatory. Jeśli płyta indukcyjna jest na połączeniu trójfazowym, odłącz właściwy bezpiecznik. Następnie odczekaj kilka minut. W ten sposób zresetujesz płytę indukcyjną Samsung, Amica, Electrolux i modele od innych producentów.

Pamiętaj też, że reset płyty indukcyjnej to ostateczność. Należy go wykonać, gdy w żaden sposób nie jesteś w stanie odblokować płyty. Sprawdza się więc również wtedy, gdy kuchenka Siemens, Electrolux Bosch czy inny model po uruchomieniu nie działa.

Podsumowanie

Najlepsze kuchenki indukcyjne wolnostojące i do zabudowy są wyposażone w zabezpieczenia gwarantujące bezpieczeństwo pracy. Są też proste w użytkowaniu. Dlatego nie zawsze musisz sięgać po instrukcję obsługi, aby odblokować kuchenkę.

Tak naprawdę, aby zdjąć blokadę z płyty indukcyjnej, wystarczą dwa ruchy. Należy włączyć sensor on/off i przytrzymać odpowiedni przycisk. W ten sposób możesz wyłączyć zabezpieczenie przed dziećmi i zdjąć blokadę po uruchomieniu kuchenki.

Jeszcze łatwiej odblokować kuchenkę, gdy jest włączona, ale nie można zmieniać ustawień mocy. W tym celu należy wybrać i nacisnąć sensor kłódki lub klucza. Blokada zostanie natychmiast usunięta.

Co ważne, dotyczy to modeli najpopularniejszych marek: Electrolux, Samsung, Amica, Siemens, Bosch czy Beko. Najlepsze z nich zostały wyróżnione przez nasz ranking płyt indukcyjnych.

W przypadku innych rozwiązań wszystkie wytyczne znajdziesz w instrukcji obsługi.