Jak otworzyć zablokowane drzwi od pralki?
Czasami zdarza się, że po skończonym praniu nie można otworzyć drzwi pralki. Wbrew pozorom jest to problematyczna usterka, gdyż uniemożliwia ona użytkowanie sprzętu i nie pozwala dostać się do zawartości bębna. Co możesz zrobić, gdy wystąpi taka awaria? Na pewno na nic zda się próba sforsowania drzwi urządzenia siłą. Byłoby to wręcz niebezpieczne. Możesz wyrwać uchwyt, zniszczyć mechanizm drzwi, a zamek nadal pozostanie zablokowany. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka rad mówiących, jak otworzyć pralkę, której drzwiczki odmówiły posłuszeństwa. Wyjaśnimy też prawdopodobne przyczyny niepożądanej blokady drzwi w pralce.

Jak działa blokada drzwi w pralce?
Istnieją dwa systemy mechanizmu blokującego drzwiczki pralki podczas prania. Najpopularniejszy opiera się na pozystorze, czyli specjalnej grzałce bimetalu. Gdy trwa cykl prania, do pozystora dociera stałe napięcie elektryczne, które ogrzewa bimetaliczny element. Pod wypływem ciepła rozszerza się on i mechanicznie naciska na haczyk od zamka, skutecznie go blokując. Po zakończeniu pracy pralki napięcie znika, a temperatura pozystora stopniowo spada. Wystarczy wówczas poczekać kilka chwil, aby otwarcie drzwi było znów możliwe.
Ludzie często zastanawiają się, dlaczego w wielu pralkach blokada działa jeszcze chwilę po odłączeniu zasilania. Wyjaśnia to właśnie konstrukcja oparta na zasadach termodynamiki, a nie samej elektronice. Nowoczesne pralki działają już na bazie modułu blokady elektromagnetycznej. Ta z kolei zwalnia blokadę drzwi natychmiast po odłączeniu pralki od prądu.
Co zrobić, by otworzyć zablokowaną pralkę?
Czy jeśli pralka nie chce się otworzyć, to mogła zostać uszkodzona blokada? Jest to dość prawdopodobne, zwłaszcza w przypadku pralek z pozystorem biomechanicznym. Może się tak zdarzyć na przykład po chwilowej przerwie w dostawie prądu lub gdy pralka nie wypompuje całej wody. Zaleca się wówczas odłączyć urządzenie od zasilania, odczekać kilka minut, włączyć ponownie i spróbować pociągnąć za uchwyt. Powinno to wystarczyć do zażegnania awarii.
Co zrobić, gdy pralka się nie otwiera?
Zastanawiasz się jak wyłączyć blokadę drzwi w pralce podczas przerw w dostawie energii? Przede wszystkim musisz sprawdzić parametry Twojego urządzenia. Zajrzyj też koniecznie do instrukcji. Na pewno znajduje się w niej odpowiednia porada wraz z rozwiązaniem dla Twojego modelu. Na przykład w instrukcji mówiącej, jak odblokować pralkę Electrolux, znajdziesz informację o możliwości pociągnięcia w dół taśmy drzwi przy pomocy śrubokręta lub innego podobnego przedmiotu. Jest to oczywiście dość inwazyjne otwieranie, które może uszkodzić części pralki. Dlatego koniecznie sprawdź, czy Twoja pralka nie została wyposażona w specjalny mechanizm awaryjnego otwierania. Takie rozwiązanie zdarza się na przykład w pralkach Bosch.
Rozwiązanie dla zapominalskich
Często zdarza się, że awaryjne otwierani drzwi pralki nie wynika z problemu technicznego. Po prostu bywa, że po włączeniu cyklu prania chcemy jeszcze coś dorzucić do bębna. Jak otworzyć pralkę podczas prania i nie czekać do końca cyklu? Dokładnie tak samo, jak opisano wyżej: należy odłączyć urządzenie od prądu, a następnie odczekać krótki czas i spróbować otworzyć drzwi. Najlepiej robić to, gdy w bębnie nie ma zbyt dużo wody – jej obecność również może skutecznie blokować drzwiczki.
Co, gdy nadal drzwi od pralki nie chcą się otworzyć ?
Jeżeli jesteś pewny, że pralka wypompowała całą wodę, a po odłączeniu i ponownym podłączeniu urządzenia drzwi są wciąż zablokowane, należy szukać innego źródła problemu. Może on polegać na tym, że ułamały się jakieś części modułu otwierającego drzwiczki lub nawet cały zamek. W takiej sytuacji konieczne jest rozkręcenie obudowy i wyciągnięcie uszkodzonego zamka. Tu nie obędzie się już bez fachowej naprawy. Jeżeli posiadasz gwarancję, możesz zgłosić usterkę do punktu obsługi klienta Twojego sklepu AGD.
W przypadku niektórych modeli problem blokady drzwi pralki ma źródło w wadzie elektroniki pralki. Wówczas najprawdopodobniej trzeba będzie szukać pomocy fachowca i wymienić cały moduł sterujący. Wszelkie awaryjne otwierania drzwi pralki mogą w tej sytuacji nie zadziałać.
Zablokowane drzwi pralki – inne powody
Czasami powodem, dla którego pralka nie otwiera drzwi, jest przypadkowe włączenie blokady chroniącej przed dziećmi. Jeżeli tak się stało, to nie damy rady otworzyć pralki w trakcie cyklu prania, nawet awaryjnie. Trzeba będzie odczekać, aż program skończy pracę. Po praniu trzeba wyłączyć blokadę, aby umożliwić awaryjne otwieranie drzwiczek w przyszłości.
Inną przyczyną, z powodu której następuje blokada, może być woda zalegająca wokół filtra pralki. Niektóre modele umożliwiają awaryjne otwieranie pralki, nawet gdy filtr zalany jest wodą. Niemniej jednak, należy go wyciągnąć i dokładnie przeczyścić. Pozwoli to przywrócić poprawne działanie sprzętu i zapobiec jeszcze innym usterkom. Nie jest to trudne – filtr znajduje się zazwyczaj u dołu pralki i łatwo go wyjąć. Oczyścić go można po prostu z pomocą bieżącej wody. Wielu producentów zaleca, aby wręcz robić to raz na miesiąc. Oczyszczanie filtra nie zajmie więcej niż kilka minut, a skutecznie może przedłużyć życie naszej pralki.
Czy istnieją bezawaryjne pralki?
Pralka jest bez wątpienia jednym z ważniejszych elementów domowego wyposażenia. Rozmyślasz nad kupnem nowego sprzętu i zastanawiasz się, który model umożliwi bezawaryjne pranie przez długi czas? Istnieje prosty i wygodny sposób na to, aby zasięgnąć rzetelnej opinii. Wystarczy, że zapoznasz się z internetowym rankingiem pralek ładowanych od frontu, czy pralek ładowanych od góry. Dowiesz się z nich, na które modele, spośród wielu sprzętów AGD, warto zwrócić uwagę. Przygotowaliśmy też osobny ranking dla właścicieli małych łazienek którzy poszukują dobrej pralki slim. Niezawodny sprzęt klasy premium potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale nie oznacza to, że chcąc kupić tanią i dobrą pralkę automatyczną musisz wydać majątek. Postaraliśmy się to udowodnić publikując porównanie pralek do 1500 złotych.
