Zaznacz stronę

Jak pozbyć się zapachu z lodówki

Wylany sos, przeterminowana żywność, wiejska kiełbasa o specyficznej woni albo… popisowe danie teściowej. Przyczyny intensywnego zapachu z lodówki mogą być różne, ale efekt zawsze jest ten sam. Nie masz ochoty do niej zaglądać. Na szczęście, problem ten da się szybko rozwiązać. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na pozbycie się drażniących zapachów z lodówki. Niedrogie, ekologiczne i co najważniejsze, skuteczne. Sprawdź, jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki (nie tylko) za pomocą popularnych kuchennych produktów.

Jak się pozbyć zapachu z lodówki

Kawa

Chcesz szybko zlikwidować zapach w lodówce? Podziel się kawą! Kawa mielona nie tylko poprawia samopoczucie, ale też jest świetnym pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy wsypać odrobinę „małej czarnej” na talerzyk i umieścić na półce w lodówce. Rezultat? Zapachy, które żadnego z domowników nie przyprawią o ból głowy. Ale do pozbycia się brzydkiego zapachu z lodówki, możesz też wykorzystać inny sposób. W tym celu nabij ziarenkami kawy połówkę jabłka i zostaw je w środku. Po pewnym czasie problem ze smrodem zniknie. Pamiętaj jednak, że kawa dosyć szybko wietrzeje. To dlatego, aby mogła skutecznie działać, wymieniaj ją przynajmniej raz na kilka dni.

Woda z octem

Ocet nie ma sobie równych, gdy mowa o skutecznym odkażaniu domowych sprzętów. To tani, łatwo dostępny i w 100% ekologiczny środek. Dodany do wody, może zdziałać cuda i świetnie sprawdza się do mycia lodówki. Octem wyczyścisz wnętrze urządzenia, jak i jego obudowę, a w rezultacie raz a dobrze usuniesz brzydki zapach w lodówce. Miej go zawsze pod ręką, bo nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać do czyszczenia sprzętu.

Rozwiązanie to działa nie tylko w przypadku lodówki. Równie skuteczne będzie czyszczenie pralki octem.

Ziemniak

Aby usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki, nie musisz wydawać fortuny na specjalne środki odkażające. Czasami wystarczy wykorzystać te produkty, które masz pod ręką. Nawet te najbardziej pospolite. Jednym z takich niedocenianych składników jest ziemniak. Popularne warzywo, które dokładnie rozprawi się z niepożądanym aromatem, jeśli tylko umieścisz je na półce w lodówce. Pamiętaj jednak, aby go wymieniać co 2-3 dni. W przeciwnym razie przykry zapach może pozostać na dłużej.

Jabłko i goździki

Innym, ekologicznym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z lodówki jest wykorzystanie jabłka i goździków. Dlaczego? Ponieważ goździki nie tylko wzbogacają smak potraw, ale też doskonale pochłaniają wilgoć i nieprzyjemną woń. Jeśli nabijesz nimi jabłko, to obiecujemy, że gdy otworzysz lodówkę, to nie zaskoczy Cię żaden uciążliwy zapach. Pamiętaj jedynie o regularnej wymianie jabłka, w przeciwnym razie efekt może być odwrotny od zamierzonego!

Cytryna

Przykry zapach w lodówce odbiera Ci chęć na jedzenie? Skorzystaj z dobroczynnych właściwości cytryny. Cytryna to nie tylko świetny dodatek do herbaty, ale też popularny środek do odświeżania lodówki. Dlatego, zanim podejmiesz radykalne kroki, przekrój cytrynę na pół i umieść cząstkę owocu na dowolnej półce. Jesteśmy przekonani, że w ten sposób usuniesz nieprzyjemny zapach w lodówce i w krótkim czasie pozbędziesz siꔜmierdzącego” kłopotu.

Cynamon

Aby usunąć nieprzyjemne zapachy z lodówki, sprawdź, jakie produkty masz w domu. Jeśli wśród nich znajduje się cynamon, to właśnie rozwiązałeś swój problem. Cynamon wykazuje się właściwościami antybakteryjnymi i skutecznie usuwa smród z lodówki. Aby go przetestować, połóż laskę cynamonu na półce. A potem przekonaj się, że to nie tylko świetny dodatek do wypieków.

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia

Jeśli interesują Cię tylko domowe sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z wnętrza lodówki, to poszukaj sody oczyszczonej. To ekologiczny produkt, który ma wiele zastosowań w domu. Ułatwia czyszczenie ubrań i sprzętów AGD, usuwa kamień, a nawet odtyka rury. Oczywiście sodą oczyszczoną możemy też usuwać brzydki zapach z lodówki. Wystarczy rozsypać ją na spodku i umieścić na półce.

A jak zlikwidować zapach w lodówce, jeśli nie mamy sody oczyszczonej? W równie prosty sposób, wykorzystując do tego proszek do pieczenia. To domowy pochłaniacz zapachów, który warto przetestować. Tym bardziej że podobnie jak soda oczyszczona, jest dosyć łatwo dostępny.

Węgiel

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki? Skutecznych pochłaniaczy szukaj nie tylko w swojej kuchni. Jednym z lepszych produktów, który dobrze pochłania intensywne aromaty, jest węgiel leczniczy. Możesz go rozdrobnić, wsypać na talerzyk i postawić w lodówce. Dzięki temu nieprzyjemne zapachy nie zepsują nam przyjemności jedzenia.

Żwirek

To jeden z najbardziej zaskakujących sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z lodówki. Żwirek dla kota. Doskonale pochłania te aromaty, o których chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Zawdzięcza to swoim właściwościom absorbującym, dzięki czemu usuwa nawet intensywną i drażniącą woń. Aby się o tym przekonać, wystarczy wsypać kilka łyżeczek produktu na miseczkę i postawić w dowolnym miejscu w lodówce. To sprawi, że żwirek dokładnie oczyści wnętrze lodówki z brzydkiego zapachu.

Pochłaniacz zapachu do lodówki

Pochłaniacze zapachów to produkty, które możesz znaleźć w sklepach ze sprzętem AGD. Najczęściej podstawą ich działania jest filtr węglowy, który służy do oczyszczania powietrza. Niektóre z pochłaniaczy mogą też wykazywać właściwości antybakteryjne. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko pozbyć się brzydkich aromatów, ale też zadbać o jakość żywności.

Pochłaniacze zapachów są niewielkie, więc bez problemu zmieszczą się nawet w niedużej lodówce. Ich zaletą jest też niska cena oraz to, że nie potrzebują tak częstej wymiany, jak domowe produkty.

Przechowywanie żywności

Aby brzydki zapach z lodówki nie spędzał nam snu z powiek, warto regularnie robić przegląd produktów. Przynajmniej raz na tydzień sprawdzaj, które z nich mają krótki termin przydatności. Unikaj też kupowania żywności zapakowanej w foliowe reklamówki. Tak przechowywane warzywa czy owoce szybciej się psują i tylko kwestią czasu jest przykry zapach z lodówki. Zamiast foliowych opakowań wybieraj szklane pojemniki i te wykonane z atestowanego plastiku. Dotyczy to szczególnie tych składników, które wyróżniają się intensywnym zapachem: wędlin, serów pleśniowych czy ryb. To dobry sposób, aby „śmierdząca lodówka” nie miała wpływu na smak codziennych potraw.

Regularne czyszczenie lodówki

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki? Żaden ze sposobów nie zda egzaminu, jeśli nie będziemy pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia. Aby uniknąć brzydkiego zapachu w lodówce, wystarczy dwa razy na tydzień przejrzeć półki i szufladki. Gruntowne czyszczenie lodówki warto zrobić raz na pół roku. Oznacza to, że zanim przystąpisz do mycia sprzętu, będziesz musiał go rozmrozić. To jednak zagwarantuje, że lodówka będzie działać długo… i tak, jak należy.

Co pochłania zapachy w lodówce? Lista produktów, dzięki którym możesz pozbyć się niechcianych aromatów, jest dosyć długa. Popularne owoce, przyprawy, woda z octem czy węgiel leczniczy. Część z nich na pewno masz w swojej kuchni. To dlatego, aby usunąć brzydkie zapachy, nie trzeba kupować drogich preparatów. Nawet jeśli zdecydujemy się na pochłaniacz zapachów do lodówki ze sklepu. Dobrze też wiedzieć, czym umyć lodówkę, żeby nie śmierdziała i pamiętać, że podstawą sukcesu jest regularna konserwacja. To najlepiej pozwoli nam zadbać o przechowywaną żywność.

A jeśli planujesz kupić lodówkę, to polecamy nasz ranking lodówek. Czyli najlepsze lodówki wolnostojące, które zdobyły wysokie noty nie tylko za swoją funkcjonalność. Alternatywą może też być nowoczesna lodówka Side by Side. Jest nie tylko bardziej pojemna, ale też posiada unikatowe funkcje niewystępujące w lodówkach do zabudowy czy wolnostojących. Podobne zalety oferują także lodówki MultiDoor, czy zdobywające coraz większą popularność lodówki FrenchDoor.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: