Zaznacz stronę

Jak prać buty w pralce?

Białe buty sportowe zmieniły kolor? Widać na nich ślady użytkowania? W takim razie wymagają porządnego czyszczenia! Zanim jednak wrzucisz je do pralki, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Pranie butów w pralce, choć jest wygodne, nie zawsze jest wskazane. Różne rodzaje obuwia ze względu na materiał muszą być prane ręcznie. Dlatego sprawdź, które z Twoich ulubionych par wymagają prania ręcznego, a które można czyścić w pralce. Dzięki temu możesz mieć pewność, że czyszczenie zakończy się sukcesem.

Jak prać buty w pralce

Jakie buty można wyprać w pralce

Pranie butów w pralce może usunąć te zabrudzenia, które trudno wyprać ręcznie. Jednak przed wrzuceniem butów do bębna pralki, przyjrzyj się metce. Znajdziesz na niej informacje, czy dana para nadaje się do prania mechanicznego.

Zobacz, którym butom pranie w pralce nie powinno zaszkodzić.

Buty sportowe

W pralce można prać większość butów sportowych. Buty sportowe podobnie jak ubrania, mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej są to materiały syntetyczne. Oznacza to, że można je z powodzeniem prać w pralce. Należy jednak pamiętać, że w razie uszkodzenia, producent raczej nie uwzględni reklamacji. Dlatego pranie butów sportowych w pralce powinno być okazjonalne.

Jak w takim razie prać buty sportowe? Tu niezastąpiona może się okazać pasta do zębów. Wystarczy nałożyć ją na szczotkę i wetrzeć w obuwie. Po upływie kilkunastu minut można wyprać buty ręcznie.

Trampki i tenisówki

Oprócz butów sportowych w pralce można też prać buty materiałowe, tenisówki i trampki. Jest tylko jeden warunek: obuwie musi być szyte. W przeciwnym razie w czasie prania może się rozkleić. Dlatego, aby nie straciło fasonu, zaleca się czyszczenie ręczne.

Buty, które należy prać ręcznie

Na pewno masz w swojej szafie buty, które wymagają specjalnej pielęgnacji. Ze względu na materiał, należy je prać ręcznie. Sprawdźmy więc, jakich butów nie należy wrzucać do pralek.

Przede wszystkim butów skórzanych. Dotyczy to nawet tych modeli, które mają skórzane wstawki. W tym przypadku woda i temperatura mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia: pęknięcia skóry naturalnej, zmatowienie, a nawet zmianę rozmiaru. Dlatego buty skórzane najlepiej czyścić ręcznie, suchą szczotką. Tłuste plamy z kolei najłatwiej usuwać mokrą szmatką lub gąbką.

Do prania w pralce automatycznej nie nadają się też szpilki. Wrzucenie butów na obcasie do bębna może uszkodzić zarówno obuwie, jak i bęben. Podobnie z botkami. W tym przypadku zostaje ręczne czyszczenie butów.

Do prania mechanicznego nie nadają się również buty zamszowe. Te podobnie do skórzanych butów, mogą się w pralce zdeformować lub uszkodzić. Zamszowe buty najlepiej więc czyścić mieszanką sody oczyszczonej i mleka. Dobrym rozwiązaniem jest też czyszczenie obuwia samym mydłem.

Pranie w pralce jest niewskazane również w przypadku butów klejonych. Wysoka temperatura i woda mogą spowodować żółte plamy i zacieki. Nie mówiąc o tym, że buty mogą się zwyczajnie rozkleić.

Do bębna pod żadnym pozorem nie wolno wkładać obuwia z membraną. Dlaczego? Bo tego typu buty sportowe mogą stracić swoje właściwości.

Inne buty, których nie wolno prać w pralce to espadryle. Posiadają one sznurkowy spód, który w czasie prania mechanicznego mógłby się zniszczyć. Dlatego espadryle nadają się wyłącznie do delikatnego prania ręcznego.

W pralce nie wolno prać obuwia, które ma większe zabrudzenia. Każdy większy brud należy wcześniej usunąć. Dzięki temu zyskamy pewność, że w czasie prania butów nie dojdzie do zatkania filtra w pralce.

Podobnie z praniem butów z różnymi ozdobami. Drobne elementy mogą się oderwać i zatkać filtr w pralce.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Pranie butów w pralce krok po kroku

Czy można skutecznie wyprać buty w pralce? Tak, pod warunkiem, że w czasie prania będziesz przestrzegać kilku zasad.

Pranie butów w pralce zacznij od usunięcia większych zabrudzeń z podeszwy. Znajdujące się tam resztki błota, piach, kurz czy źdźbła trawy mogą uszkodzić filtr pralki. Do czyszczenia możesz użyć szczoteczki do zębów.

W kolejnym kroku wyjmij (jeśli są) sznurowadła i wkładki z butów. Sznurówki należy myć ręcznie – pranie butów ze sznurówkami w pralce może uszkodzić plastikowe wykończenia. Podobnie jest z wkładkami. Ze względu na specjalne włókna, zaleca się pranie ich w ręku. Ponadto wyjęcie wkładek i sznurówek przyspiesza suszenie obuwia.

Do prania butów w pralce nie trzeba dużej ilości detergentu. Wystarczy odrobina proszku do prania. Niewskazane jest natomiast używanie płynu zmiękczającego.

Na jakim programie prać buty? Najodpowiedniejszy będzie krótki program. Dobrej klasy pralki są wyposażone w programy do prania obuwia. Jeśli Twoje urządzenie nie ma tej funkcji, nastaw pralkę na niską temperaturę prania. Maksymalnie 30 stopni. Ustaw też niskie obroty wirowania lub w ogóle wirowanie pomiń.

Pamiętaj też, że butów nie powinno się wkładać luzem do bębna. Aby bezpiecznie wyprać buty, należy je włożyć do specjalnego woreczka. Tego samego, który jest wykorzystywany do prania bielizny. Dzięki temu obuwie nie ulegnie uszkodzeniu. Jeśli nie masz woreczka, możesz włożyć do pralki koc lub dwa ręczniki.

Zastanawiasz się, czy prać buty razem z ubraniami w pralce? Lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Takie pranie może zniszczyć odzież. Wyjątkiem są tzw. ubrania domowe, które nawet po zafarbowaniu, można nosić w domu. Jeśli masz takie pod ręką, bez obaw wrzuć je do pralki z butami.

Pranie butów w pralce to najwygodniejszy sposób usuwania zabrudzeń. Jest dużo bardziej efektywne niż ręczne czyszczenie butów. Mimo tego nie powinno być zbyt częste, może bowiem skutkować deformacją i zniszczeniem obuwia.

Usuwanie brzydkiego zapachu z butów

Pranie butów w pralce ma na celu nie tylko poprawę wyglądu. W ten sposób można też usunąć nieprzyjemny zapach. Dzięki temu buty są odświeżone zarówno z zewnątrz, jak i od środka.

Co ważne, czasami można obyć się bez prania butów. Zwłaszcza, gdy mamy przed sobą buty skórzane, zamszowe czy buty płócienne. W takiej sytuacji, aby usunąć brzydki zapach, wystarczy wsypać sodę oczyszczoną i zostawić na całą noc w butach. To bezpieczna metoda na to, aby skutecznie pozbyć się brzydkiej woni.

Suszenie obuwia po praniu

Wiesz już, jak wyprać buty w pralce, dlatego sprawdź, jak wysuszyć buty po praniu. Dzięki temu będą wyglądały jak nowe.

W tym celu włóż do każdego buta kulki z papieru. To zapobiegnie ich odkształceniu, poza tym papier świetnie absorbuje wilgoć.

Wyprane obuwie zostaw na kilka godzin do całkowitego wyschnięcia. Pamiętaj też, żeby nie wystawiać butów na słońce! W przeciwnym razie na butach pojawią się nieestetyczne plamy. Jeśli zależy Ci na czasie, to do suszenia możesz użyć suszarki do włosów. Zachowaj jednak przy tym większą odległość między obuwiem a suszarką.

Mokrych butów nie susz w suszarce bębnowej. Nawet jeśli sprzęt ma programy delikatnego suszenia. Dlaczego? Bo może dojść do odkształcenia i popękania podeszwy. Obuwie najlepiej postawić do wyschnięcia pod grzejnikiem.

Jak wyprać buty w pralce – podsumowanie

Jak prać buty w pralce? Na co należy szczególnie uważać? Kiedy pranie jest niezbędne, a kiedy niewskazane? Oto nasze rady w pigułce!

Na początku sprawdź rodzaj obuwia. Pranie w pralce odpada, jeśli masz buty skórzane, klejone i botki, a także buty z zamszu i na szpilce. Pod wpływem wody i temperatury mogą ulec zniszczeniu, więc lepiej nie wkładaj ich do automatu. W przypadku adidasów czy trampek zerknij na metkę. Jeśli również wymagają czyszczenia ręcznego, przetestuj domowe sposoby pielęgnacji obuwia. Produkty, które będą Ci potrzebne, to między innymi płyn do mycia naczyń i soda oczyszczona.

Zanim uruchomisz pranie, wyjmij sznurówki i oczyść mocno zabrudzone miejsca. Piasek, błoto, kłębki kurzu nie powinny zostać w pralce. Do oczyszczenia butów posłuż się szczoteczką.

Nie zapominaj, że pranie butów w pralce musi odbywać się w niskiej temperaturze. Pamiętaj również, by nie wystawiać mokrych butów na pełnym słońcu. Zostaw je, aby naturalnie wyschły. Po wyschnięciu z zewnątrz sprawdź, czy ich wnętrza także są suche.

Zasady dotyczące czyszczenia butów są proste i warto ich przestrzegać. Dzięki temu można oczyścić buty bez ryzyka uszkodzenia materiału.

Sprawdź nasze rankingi

Nasi redaktorzy to doświadczeni eksperci w dziedzinie sprzętów AGD. Oprócz treści poradnikowych na naszej stronie znajdziesz także wartościowe rankingi, które mogą Ci się przydać przy zakupie nowego sprzętu.

Bez względu na to czy szukasz najlepszej pralki, suszarki do prania czy też pralko-suszarki pomożemy Ci dokonać właściwego wyboru. Nie zapomnieliśmy także o osobach których łazienki nie pozwalają na umieszczenie w nich urządzeń standardowej wielkości. Z myslą o nich przygotowaliśmy rankingi prezentujące najlepsze pralki slim, suszarki do ubrań w werji slim jak również wąskie pralko-suszarki.