Zaznacz stronę

Jak sprawdzić czy perfumy są oryginalne? 6 sprawdzonych sposobów

Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne? Jeśli tego nie wiesz, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz być ekspertem, aby to zrobić. Istnieje kilka prostych trików, dzięki którym w łatwy sposób rozróżnisz markowy produkt od podróbki. W niektórych przypadkach nie musisz nawet otwierać opakowania. Różnicę widać gołym okiem. A jeśli wszystko zgadza się z opisem, to znaczy, że trzeba się temu przyjrzeć bliżej. Zobacz, jakie sztuczki stosują producenci podróbek perfum i nie daj się oszukać.

Podpowiadamy jak sprawdzić czy perfumy są oryginalne

1. Opakowanie perfum

Sprawdzanie oryginalności perfum należy zacząć od opakowania. Najłatwiej je podrobić, na co niestety niewielu konsumentów zwraca uwagę. A różnica często jest dostrzegalna już na pierwszy rzut oka. Nie musisz się głowić, aby odkryć podrabiane perfumy. Na początku wystarczy, że sprawdzisz nazwę zapachu, kod kreskowy i numer seryjny.

Nazwa produktu

Jak rozpoznać oryginalne perfumy w ciągu dwóch pierwszych minut? Wystarczy zerknąć na opakowanie. W niektórych podróbkach już nazwa produktu powoduje, że w głowie zapala się czerwona lampka. Nie jest napisana charakterystyczną dla marki czcionką, poza tym litery mają inną szerokość. Ale Twoją uwagę powinno też wzbudzić logo, bo to element, który chyba najbardziej pobudza kreatywność fałszerzy zapachów. To, co na pewno dyskwalifikuje perfumy, to zarówno literówki, jak i dodatkowe litery w nazwie. Czyli kolejny szczegół, którego część konsumentów zdaje się nie zauważać. Poza tym wszystkie informacje podane na opakowaniu muszą być czytelne i zgodne z tym, co podają na swoich stronach producenci perfum. Nie może wśród nich zabraknąć informacji o dacie ważności. Ta w przypadku wód perfumowanych wynosi 5 lat.

Kod kreskowy

Kod kreskowy to informacja o miejscu i dacie produkcji zapachów. Każdy kraj ma przypisany do siebie kod, dzięki czemu łatwiej rozpoznać, skąd pochodzą markowe perfumy. A gdzie sprawdzić kod perfum? Na specjalnie przeznaczonych do tego stronach internetowych. Warto jednak pamiętać, że te same perfumy mogą mieć inne oznaczenia ze względu na różne miejsca produkcji. I nie zawsze oznacza to zakup podrobionych perfum.

Numer seryjny

Jak sprawdzić, czy perfumy są oryginalne bez otwierania buteleczki? Możesz to zrobić, sprawdzając numer seryjny perfum. Ten znajduje się na spodzie opakowania. Podane liczby muszą być identyczne, jak te, które są umieszczone na spodzie flakonu. Pamiętaj, że skopiowanie numeru nie jest dla oszusta problemem. Dlatego, aby rozpoznać oryginalne perfumy, warto zastosować kilka innych sztuczek. Na przykład wpisać numer do specjalnej wyszukiwarki internetowej, która poda Ci nazwę marki.

2. Kształt flakonu

Jak jeszcze rozpoznać perfumy bez konieczności ich aplikacji? Dokładnie sprawdzając kształt i wykonanie buteleczki. Flakon oryginalnych perfum powinien być gładki, bez rys i niedociągnięć. Jego jakość wykonania powinna być równie doskonała, co sam produkt. Jeśli tak nie jest, to prawdopodobnie trzymasz w ręku podróbkę. To, co od razu powinno wzbudzić Twoją czujność, to wybrzuszenia albo nierówności w szkle. Perfumy oryginalne są wykonane z gładkiego szkła, często o fantazyjnym kształcie. Ich podrobienie jest trudne, ale nie niemożliwe. Poza tym duże znaczenie dla Twojego testu ma korek. W oryginalnych perfumach nakrętka przylega do buteleczki i nie wypada, gdy odwrócisz flakonik do góry nogami.

Jeśli flakon nie wzbudza zastrzeżeń, to sprawdź atomizer, czyli rozpylacz perfum. W oryginalnych perfumach dopasowuje on aplikację zapachu do Twoich potrzeb. Może więc wypuścić delikatną mgiełkę lub mocniejszą chmurę. W podróbkach atomizer działa z taką samą intensywnością bez względu na to, jak mocno naciskasz spust. Podczas testu należy zwrócić uwagę również na kształt rurki. Oryginalne perfumy są wyposażone w cienką rurkę, która jest idealnie dopasowana do wielkości flakonu.

3. Zapach perfum

Jak sprawdzić oryginalność perfum po zapachu? Czy trzeba wyróżniać się znakomitym węchem, aby uniknąć podróbek? Na szczęście nie. Zacznijmy jednak od początku. Każda kompozycja perfum ma trzy nuty zapachowe: nutę głowy, serca i głębi. Początkowa nuta głowy jest najlżejsza, najkrócej też się utrzymuje, do 20 minut. Potem zapach zmienia się, kwiatowo-owocową woń wypierają bardziej wyraziste aromaty. Najtrwalsza jest nuta głębi, która utrzymuje się na skórze przez kilka godzin. A tego nie da się powiedzieć o podrabianych perfumach. Podróbkę poznasz już kilka minut po aplikacji. Początkowo pachnie tak samo, jak oryginalne perfumy, jednak z czasem woń staje mocniejsza, często da się wyczuć alkohol. Oczywiście w takim przypadku nie ma co liczyć na wyjątkową trwałość zapachu.

Ale zapach podróbek można rozpracować jeszcze w inny sposób. Wystarczy porównać skład oryginalnych perfum z tym, który jest podany na opakowaniu. Jeśli znajdziesz między nimi różnice (na przykład błędnie zapisane nazwy substancji aromatycznych), to Twój flakon perfum jest podróbką.

A co w sytuacji, gdy nowo zakupiona buteleczka nie zdała testu oryginalności perfum? W takim razie ostrożnie z aplikacją na skórę! Niektóre podróbki mają w swoim składzie substancje szkodliwe dla zdrowia. W takiej sytuacji, jedyne co Ci pozostaje, to kupić oryginalne perfumy.

4. Kolor perfum

Chcąc sprawdzić, czy perfumy są oryginalne, popatrz na kolor cieczy. Najczęściej podróbki wyróżnia nienaturalna, intensywna barwa. To sygnał, że masz do czynienia z bublem! Markowe produkty mają ciemnożółty lub liliowy odcień, mogą być też delikatnie zielone lub różowe. Efekt zależy od zastosowanych barwników, jednak nigdy nie jest to intensywna barwa. Warto o tym pamiętać, robiąc zakupy w perfumerii.

5. Cena

Jak sprawdzić oryginalność perfum jeszcze przed zakupem? Najłatwiej zrobić to, porównując ceny produktów. Markowe perfumy to najczęściej wydatek rzędu kilkuset złotych, nawet jeśli mówimy o flakonach o najmniejszej pojemności. Z drugiej strony nie zawsze niska cena oznacza oszustwo. Popularne sklepy oferują te same produkty w różnych cenach i czasami różnice między nimi są kolosalne. Na przykład perfumy oryginalne ze sklepów stacjonarnych mogą być nawet o kilkadziesiąt procent tańsze. Warto porównywać oferty, a równocześnie być ostrożnym w myśl zasady, że jakość ma swoją cenę. To dlatego podróbkę zawsze kupimy taniej.

Aby sprawdzić oryginalność perfum, patrz nie tylko na ceny, ale też na pojemność flakoników. Podróbki znajdziesz w innych buteleczkach, niż jest to opisane na stronach producentów. Zwróć szczególną uwagę na niewielkie flakony o pojemności 20 lub 30 ml. To podróbki sprzedawane jako testery oryginalnych perfum. Jeśli jednak interesują Cię oryginalne testery perfum, to sprawdź, co oferują sklepy internetowe.

Naszym zdaniem widząc atrakcyjną cenę ulubionych perfum, należy wykazać się czujnością. Być może mamy okazję kupić oryginalne perfumy w niezłej promocji. Ale niewykluczone, że sprzedawca chce nas po prostu oszukać.

6. Miejsce zakupu

Jak sprawdzić oryginalność perfum? Gdzie znajdziesz produkt, którego nie trzeba testować pod kątem oryginalności? Tylko w znanych i sprawdzonych drogeriach oraz sklepach internetowych. Nie ma sensu kupować na tzw. bazarkach czy aukcjach w internecie. Najczęściej oferowane tam produkty są dużo tańsze i mają niewiele wspólnego z oryginalnymi perfumami. Dlatego zawsze kupuj w rekomendowanym sklepie internetowym lub stacjonarnym. To da Ci gwarancję, że otrzymasz prawdziwe perfumy w 100%.

Skoro wiesz już, w jaki sposób i gdzie kupić oryginalne perfumy, to pora na zakupy! Sprawdź nasz ranking perfum damskich i ranking perfum męskich. Czyli zestawienia najlepszych produktów, które pokochali konsumenci na całym świecie.