Jak spuścić wodę z pralki?
Każda pralka od czasu do czasu może odmówić posłuszeństwa. Jedną z najczęstszych usterek jest zalegająca w bębnie woda. Aby się jej pozbyć nie potrzeba specjalnych umiejętności. Za to na pewno przyda Ci się wiadro, ręczniki i… odrobina cierpliwości.
W tekście podpowiadamy, jak spuścić wodę z pralki ładowanej od przodu i od góry. Zobacz, jak samodzielnie naprawić usterkę i uratować pranie w pralce.
Dlaczego pralka nie spuszcza wody?
Woda w bębnie oto dość częsty problem użytkowników pralek. Na szczęście do spuszczenia cieczy z pralki nie trzeba wzywać fachowca. Wystarczy poznać możliwe przyczyny awarii i sprawdzić krok po kroku jak spuścić wodę z pralki.
A dlaczego pralka może być zatkana? Za usterkę najczęściej odpowiada zanieczyszczenie filtra, niedrożność rury odpływowej lub uszkodzenie pompy. W tekście wyjaśniamy, jak odetkać pompę, udrożnić rurę i rozwiązać problem z filtrem. Ponadto podpowiadamy, jak spuścić wodę z pralki w bezpieczny sposób.
Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Zapchany wąż odpływowy
Gdy pralka utknęła i nie spuszcza wody, należy sprawdzić stan węża odpływowego. To jedna z najczęstszych przyczyn awarii.
W celu sprawdzenia drożności węża, włącz cykl prania i ściągnij zabezpieczenie na wężu. Brak cieczy oznacza, że wąż spustowy jest zatkany. W takim przypadku należy dokładnie przeczyścić rurę spustową.
Podobny problem pojawia się, gdy wąż spustowy jest powyginany. Wtedy też pralka nie pobiera wody. Aby tego uniknąć, zaleca się ustawienie pralki w odległości około 5 centymetrów od ściany.
Oprócz tego spuszczanie wody utrudnia zbyt długa rura spustowa.
Zatkany filtr odpływowy
Częstą przyczyną problemów z pralką jest zatkanie filtra spustowego. Zobacz, jak spuścić wodę z pralki po zdiagnozowaniu tego problemu.
Zanim dotrzesz do filtra, wyłóż podłogę ściereczkami i przygotuj wiadro na wodę. Następnie zlokalizuj filtr pompy. W przypadku pralki ładowanej od przodu filtr znajduje się po prawej stronie na dole. By się do niego dostać, musisz odnaleźć klapkę serwisową, gdzie został umieszczony. Gdy to zrobisz, powoli przekręć filtr spustowy i zachowaj ostrożność. Możesz delikatnie odchylić pralkę do tyłu. Pamiętaj, że gwałtowne ruchy mogą spowodować wytryśnięcie wody i zalanie łazienki. Gdy już spuścisz wodę z pralki, oczyść filtr z zanieczyszczeń i włóż go z powrotem w otwór w pralce.
Podobnie należy postąpić z filtrem spustowym w pralce ładowanej od góry. W takim modelu filtr znajduje się z prawej strony na dole pralki.
Jeśli woda nie wypływa przez filtr, to niedrożna jest rura między bębnem a pompą. W celu usunięcia blokady należy rozmontować pralkę i udrożnić odpływ wody.
W niektórych pralkach spuszczanie wody ułatwia wąż awaryjny. Taki wąż jest połączony bezpośrednio z bębnem, co eliminuje ryzyko zalania łazienki wodą. Aby spuścić wodę wężykiem, należy wyciągnąć z niego korek i podstawić naczynie na wodę.
Uszkodzona pompa spustowa
Odpompowanie wody z pralki utrudnia zatkana pompa odpływowa. W takiej sytuacji sygnałem alarmowym jest buczenie pompy. Taki dźwięk oznacza, że w wirniku znajduje się ciało obce. Czyli silnik pracuje, ale turbina się nie kręci.
W takiej sytuacji należy zajrzeć do wnętrza obudowy, gdzie znajduje się turbina pompy. Należy ją dokładnie wyczyścić, aby mogła się obracać. Dzięki temu pralka powinna automatycznie spuścić wodę. Jeśli to nie pomoże, konieczna jest wymiana pompy opróżniającej.
Spuszczenie wody z pralki – co jeszcze warto wiedzieć
Wiesz już, jak spuścić wodę z pralki i udrożnić odpływ. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?
Przed rozpoczęciem spuszczania wody z pralki, wyjmij wtyczkę z gniazdka. Nie usuwaj wody, gdy pralka jest podłączona do prądu!
Odczekaj chwilę, jeśli woda w pralce jest gorąca.
Nie zostawiaj ubrań w pralce, jeśli woda stoi już od jakiegoś czasu. W takiej sytuacji najlepiej usunąć wodę z bębna. W przeciwnym razie pranie w wodzie zacznie nieprzyjemnie pachnieć. Pamiętaj, że spuszczenie wody chroni przed brzydkim zapachem również pralkę.
Nie wiesz, jak odpompować wodę z pralki w przypadku braku prądu? Przede wszystkim nie otwieraj drzwi na siłę. Dopiero gdy usłyszysz charakterystyczne kliknięcie, możesz otworzyć pralkę. Ale zanim to zrobisz, sprawdź, czy woda z bębna została w całości odpompowana. W ten sposób unikniesz zalania łazienki.
Niekiedy pralka nie chce wypompować wody przez nasze… roztargnienie. Wystarczy przypadkowo wcisnąć funkcję „zatrzymanie płukania”. W efekcie pranie nie zostanie odwirowane, a woda pozostanie w bębnie pralki.
Regularnie czyść pralkę. W ten sposób unikniesz niespodziewanych awarii, typu pralka nie wiruje czy pralka brudzi ubrania.
Które modele pralek są najmniej awaryjne? Sprawdź nasz ranking pralek automatycznych i wybierz najlepszy sprzęt do łazienki!