Zaznacz stronę

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Sprawdzone metody

Jest co najmniej kilka sposobów czyszczenia piekarnika. Jednym z nich jest użycie… tabletek do zmywarki! Ta metoda, choć mało znana, jest wyjątkowo skuteczna. Tabletka dobrze usuwa zeschnięte zabrudzenia, uporczywy tłuszcz czy przypalone resztki. Dzięki temu z powodzeniem zastępuje inne środki czyszczące.

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki. Dzięki temu uporasz się ze śladami po wszystkich nieudanych wypiekach!

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki

Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki krok po kroku

Wyczyszczenie piekarnika kapsułką nie jest skomplikowanym procesem. Zrobisz to bez większego wysiłku podczas pracy w kuchni. Ta metoda przyda Ci się szczególnie, gdy w Twoim piekarniku nie ma funkcji samoczyszczenia.

Jak w takim razie wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Na początku wyjmij z komory naczynia i resztki jedzenia. Wnętrze musi być całkowicie opróżnione, chyba że chcesz umyć blachy i ruszty.

Nastaw temperaturę w piekarniku na 100 stopni Celsjusza.

Umieść tabletkę do zmywarki w naczyniu żaroodpornym. Możesz też wykorzystać niedużą blaszkę do ciasta.

Zalej kostkę gorącą wodą. Pamiętaj, że woda musi chociaż w połowie zakrywać tabletkę. Tak przygotowany detergent zostaw na 2 godziny w piekarniku.

Po upływie tego czasu wyjmij naczynie żaroodporne z wnętrza piekarnika. Następnie umyj je gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń.

Wnętrze piekarnika wyczyść do sucha ręcznikiem papierowym. Do wycierania możesz też użyć miękkiej ściereczki z mikrofibry.

Gotowe! Masz do dyspozycji lśniący i czysty piekarnik!

Pamiętaj, że kapsułki sprawdzą się nie tylko do wyczyszczenia piekarnika. W podobny sposób możesz wyczyścić blachę do pieczenia. Wystarczy położyć w środku tabletkę do zmywarki i zalać wodą. Po upływie 2 godzin należy wylać wodę i dokładnie wytrzeć naczynie.

Na uporczywe zabrudzenia doskonale sprawdzi się papka z tabletki do zmywarki. Aby ją przygotować, wymieszaj rozgniecioną kostkę z 2 łyżkami wody i nanieś na plamy. Całość usuń z blachy po upływie 30 minut. W ten sam sposób usuniesz przypalone resztki wewnątrz piekarnika.

Równie dobre efekty da spryskanie blach i rusztu rozpuszczoną tabletką. W tym celu rozpuścić detergent w szklance ciepłej wody. Pamiętaj, by z tabletki usunąć folię! Następnie przelej roztwór do butelki z atomizerem i spryskaj plamy. Zostaw płyn na pół godziny. Po upływie tego czasu dokładnie wytrzyj akcesoria ściereczką.

Wiesz już, jak umyć piekarnik tabletką do zmywarki. Ale ten niewielki detergent przyda Ci się też do odświeżania innych powierzchni.

Tabletka ułatwi Ci na przykład… czyszczenie pralki. W tym celu wrzuć 2 kostki do środka i ustaw program z najwyższą temperaturą. Kostki skutecznie rozprawią się z zanieczyszczeniami, które lubią zbierać się w fartuchu i bębnie.

A skoro już o łazience mowa… Przetestuj tabletki do czyszczenia toalety. Wrzuć do muszli kostkę i poczekaj, aż się rozpuści. Następnie dokładnie ją wyczyść i spłucz wodę.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Czy mycie piekarnika kostką jest bezpieczne?

Mycie piekarnika tabletką do zmywarki to mało popularny, ale skuteczny sposób czyszczenia. Jest też w pełni bezpieczny, dlatego można go stosować według potrzeb. Na czym dokładnie polega?

Wysoka temperatura powoduje, że tabletka osadza się we wnętrzu piekarnika. Dzięki temu para wodna dociera do wszystkich zakamarków i rozpuszcza zabrudzenia. Substancje zawarte w tabletkach do zmywarki są bardzo skuteczne w usuwaniu zaschniętych plam. Powodują, że brud z łatwością „odchodzi” od ścianek piekarnika. Potem wystarczy go zetrzeć wilgotną szmatką. Dzięki temu nie wchodzi w interakcję z pieczonymi potrawami.

Do czyszczenia piekarnika możesz też wykorzystać sodę, ocet i sok z cytryny. To całkowicie bezpieczne produkty, które na pewno masz w swojej kuchni. Ich zastosowanie pozwala usunąć brud z różnych powierzchni w domu.

Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki – zalety

Jak widzisz, czyszczenie piekarnika kostką jest w 100% bezpieczne. Możesz je stosować bez obaw o jakość pieczonych potraw i pracę urządzenia. To jednak nie jedyna zaleta tej metody. Sprawdź, dlaczego od czasu do czasu warto wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki.

Przede wszystkim czyszczenie piekarnika nie jest uciążliwe. Możesz zapomnieć o męczącym zeskrobywaniu przypalonych resztek. Nie musisz kolejno szorować każdej ścianki piekarnika. Stosowanie tabletek do zmywarki to naprawdę łatwy sposób czyszczenia sprzętu.

Aby wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki, nie potrzebujesz też całego dnia. Wystarczą Ci 2 godziny, a nawet mniej. Dokładnie tyle, ile zajmuje umieszczenie tabletki w komorze i późniejsze przetarcie ścian piekarnika.

Coraz częściej zmywarka staje się nieodłącznym elementem wyposażenia kuchni. A jeśli jest zmywarka, to są i tabletki do zmywarki. Dzięki temu możesz je w każdej chwili wykorzystać – tabletkę zawsze masz pod ręką.

Tabletki do zmywarki są zresztą łatwo dostępne i niedrogie. Możesz je szybko kupić, nawet gdy nie masz zmywarki – Twój domowy budżet na pewno tego nie odczuje. Bardziej opłaca się wyczyścić piekarnik kostką niż drogim detergentem. A efekty czyszczenia na pewno Cię zaskoczą!

Zwykle pieczone dania są zdrowe i smaczne. Często są też proste w przygotowaniu, bo dobre piekarniki oferują funkcje ułatwiające pieczenie. Z tego powodu piekarnik jest jednym z najchętniej używanych sprzętów w domu. To jednak oznacza, że wymaga częstego czyszczenia.

Teraz pewnie zastanawiasz się, jak często czyścić piekarnik tabletką do zmywarki. Odpowiedź zależy od tego, jak często przygotowujesz potrawy w piekarniku.

Dobre rezultaty daje czyszczenie urządzenia przynajmniej raz na miesiąc. Dzięki temu wnętrze piekarnika wygląda estetycznie i nie czuć spalenizny w czasie pieczenia.

Piekarnik w Twoim domu pracuje dzień w dzień? Czyść go częściej, najlepiej od razu po skończonej pracy. Musisz pamiętać, że w czasie pieczenia tłuszcz z potraw osiada na ściankach piekarnika. Dlatego tylko regularne usuwanie zabrudzeń ułatwi utrzymanie sprzętu w czystości.

Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki ma wiele plusów! Jest całkowicie bezpieczną i łatwą metodą, poza tym nie kosztuje kroci. Co ważne, w ten sam sposób możesz wyczyścić inne powierzchnie: przypaloną blachę, ruszty, pralkę a nawet muszlę klozetową! Efekt? Dzięki jednej małej kapsułce sprzątanie domu może być dużo prostsze!