Zaznacz stronę

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Pralka jest jednym z tych urządzeń, którego nie może zabraknąć w domu. Niestety, częste użytkowanie sprzętu sprawia, że czasami w środku zbiera się brud. Pranie przestaje pachnieć świeżością, a z wnętrza pralki wydobywa się zapach stęchlizny. To znak, że w urządzeniu zebrał się szlam.

Na szczęście są na to domowe sposoby. Z artykułu dowiesz się, czym wyczyścić pralkę ze szlamu. Sprawdzisz też, jak na co dzień dbać o pralkę, aby uniknąć tego typu niespodzianek.

Podpowiadamy jak wyczyścić pralkę ze szlamu

Szlam w pralce – przyczyny

Szlam to najogólniej mówiąc zabrudzenia, które powstają w wyniku częstego użytkowania pralki. Szara maź najczęściej zbiera się w pobliżu uszczelki przy drzwiczkach, czyli w tzw. fartuchu. Jej powstawaniu sprzyja pranie w niskiej temperaturze. Nie bez znaczenia jest też stosowanie zmiękczaczy w czasie prania.

Jak rozpoznać, że we wnętrzu pralki pojawił się szlam? Sygnałem ostrzegawczym jest nieprzyjemny zapach, jaki wydobywa się z bębna pralki. Wyprane ubrania nie pachną świeżością, ponadto widoczne są na nich zabrudzenia.

Jak wyczyścić pralkę ze szlamu?

Aby oczyścić wnętrze pralki z szarej mazi, należy użyć wybielacza. Zanim jednak przystąpisz do czyszczenia pralki, pamiętaj, aby założyć rękawiczki ochronne. W ten sposób uchronisz skórę dłoni przed poparzeniem.

Po założeniu rękawiczek namocz ściereczkę wybielaczem. Następnie dokładnie przetrzyj fartuch ściereczką. Jest to o tyle istotne, że w fartuchu często zbiera się woda. W efekcie gumowy kołnierz staje się siedliskiem grzybów, pleśni i bakterii. Dlatego należy starannie usuwać z niego proszek i inne detergenty.

Po skończonym czyszczeniu włącz dowolny program prania. Co istotne, w pralce nie powinno być ubrań (tzw. pusty cykl prania). To oczyści jej wnętrze z resztek wybielacza i usunie ze środka brzydką woń.

Użycie wybielacza jest najlepszym sposobem na pozbycie się szlamu. Dzięki temu ubrania mogą szybko odzyskać przyjemny zapach.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Regularne czyszczenie pralki

Wiesz, już jak wyczyścić pralkę ze szlamu, sprawdź więc, jak przeciwdziałać jego powstawaniu.

Pamiętaj, aby po skończonym praniu zawsze zostawiać otwarte drzwiczki. Takie działanie usunie wilgoć i w efekcie”odświeży” pralkę. W przeciwnym wypadku w środku szybko pojawi się szara maź i pleśń. To natomiast skutkować będzie nieprzyjemnym zapachem ubrań i samego urządzenia.

Nie zapominaj również o regularnym czyszczeniu fartucha. Jeśli chcesz na dobre zapomnieć o szlamie, musisz dokładnie wycierać fartuch po skończonym praniu. To skutecznie zniweluje nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Równie ważne jest usuwanie proszku z szufladki. Dlaczego? Ponieważ resztki detergentów są przyczyną powstawania pleśni w urządzeniu. Zarówno w samej szufladce, jak i w bębnie pralki. Aby oczyścić szufladkę, można wykorzystać ocet. To niezawodny środek, który usunie bród i bakterie z urządzenia, a tym samym zadbać o jakość prania. Dobrze jest też otwierać szufladkę na proszek czy płyn zawsze po skończonym cyklu prania. To usunie z jej wnętrza resztki wody.

Inną przyczyną nieprzyjemnego zapachu w pralce może być kiepski stan kanalizacji. Warto na bieżąco go monitorować. Ale brzydkiego zapachu możesz się pozbyć w jeszcze prostszy sposób. Wystarczy regularnie wietrzyć pomieszczenie

Przestrzeganie tych kilku prostych zasad powinno uchronić sprzęt i pranie przed szlamem. Warto regularnie stosować się do tych zaleceń, bo szara maź lubi wracać. To częsty problem użytkowników pralek, który jednak da się szybko rozwiązać.

Jak skutecznie oczyścić pralkę i pozbyć się szlamu? Jak nie dopuścić do pojawienia się szarej mazi Okazuje się, że na każde pytanie jest tylko jedna odpowiedź: regularne czyszczenie.

Czyli po skończonym cyklu prania należy otwierać drzwiczki i dobrze czyścić fartuch. Dobrze jest też zostawiać otwartą szufladkę i pozostałości proszku usuwać przy użyciu octu. To uchroni urządzenie przed szlamem i zapobiegnie powstawaniu grzybów czy pleśni.

Dzięki przestrzeganiu tych zasad szara maź w pralce powinna zniknąć na dobre. Wyprane ubrania zachowają świeżość, a pralka będzie działać bez zarzutu przez długi czas.