Zaznacz stronę

Okap kuchenny. Jak wybrać okap do kuchni?

Okap kuchenny to niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Usuwa nieprzyjemne zapachy, które powstają podczas gotowania, pochłania też tłuszcz, który mógłby osiadać na meblach. Dzięki temu łatwiej utrzymać kuchnię w czystości. Jednak zakup dobrego urządzenia to dla wielu konsumentów nie lada wyzwanie. Jaki okap do kuchni będzie najlepszy, skoro na rynku znajdziemy tak wiele różnych modeli? Nasz artykuł daje odpowiedź na wszystkie Twoje pytania. Znajdziesz w nim ważne rady i wskazówki, które pomogą Ci podjąć decyzję zakupową. Zobacz, co warto wziąć pod uwagę, aby wybór okapu kuchennego dał Ci 100% satysfakcji.

Jaki okap kuchenny wybrać

Rodzaje okapów kuchennych

Jaki okap kupić do kuchni? Dostępne na rynku urządzenia różnią się nie tylko parametrami, ale też sposobem montażu. W zależności od modelu okap może być umieszczony na ścianie, w blacie lub na suficie. A do wyboru masz naprawdę sporo sprzętów: okapy podszafkowe, okapy kominowe, teleskopowe… i jeszcze parę innych modeli.

Sprawdźmy więc, jakie są rodzaje okapów, czym się charakteryzują i który z nich może na stałe zagościć w Twojej kuchni.

Okap podszafkowy

Model podszafkowy to okap kuchenny, który montuje się nad płytą grzewczą, na spodzie szafki kuchennej. Ze względu na kompaktowe wymiary pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Jest więc szczególnie polecany do niewielkich kuchni. Zaletą urządzenia jest też prosty montaż. Obecnie okapy podszafkowe to jedne z najpopularniejszych modeli na rynku.

Okap kominowy

Zastanawiasz się, jaki okap do kuchni z salonem będzie najlepszy? Przed zakupem sprawdź koniecznie ofertę okapów kominowych.

Tego typu urządzenie przytwierdza się do ściany tuż nad kuchnią. Stąd też jego inna nazwa: okap naścienny. Jego najbardziej popularne wersje to okap tuba i model w kształcie odwróconej litery T.

Okap kominowy posiada pionowy komin i wymaga podłączenia do przewodu wentylacyjnego. Jego działanie polega na zasysaniu zanieczyszczonego powietrza i odprowadzaniu go na zewnątrz. W ten sposób okap kominowy usuwa intensywne zapachy i parę wodą, które powstają podczas gotowania. Urządzenie cechuje też bardzo duża wydajność. To sprawia, że okapy kominowe cieszą się sporą popularnością wśród konsumentów.

Okap teleskopowy

Okap teleskopowy (inaczej szufladowy) to model, który wyglądem przypomina okap podszafkowy. Jego działanie polega na wysunięciu panelu z szafki, dzięki czemu automatycznie zwiększa się powierzchnia zasysania.

Okap teleskopowy to model, który cechuje też niezła wydajność. Ze względu na kompaktowe wymiary jest w szczególności polecany do niewielkiego pomieszczenia.

Wkład

Jeśli zastanawiasz się, jaki okap do zabudowy wybrać, to dobrym rozwiązaniem może być wkład. To model, który wyglądem przypomina okap teleskopowy. Nie posiada jednak wysuwanego panelu, w związku z czym ma też mniejszą powierzchnię zasysania.

Okap blatowy

Okap blatowy to doskonałe rozwiązanie dla płyt grzewczych umieszczonych w rogu. Jest montowany na kuchennym blacie, dlatego ten musi mieć odpowiednią głębokość. Tego typu okap pracuje tylko w trybie wyciągu.

Okap wyspowy

Okap wyspowy to model, który najlepiej sprawdzi się w dużych kuchniach z tzw. wyspą. Montuje się go nad płytą grzewczą, na suficie. Ze względu na swój kształt – walca lub prostopadłościanu, może być świetnym uzupełnieniem nowoczesnej kuchni. Tego typu urządzenie cechuje też bardzo duża wydajność.

Okapy wyspowe nie są tak popularne, jak inne modele i zazwyczaj więcej kosztują. Jednak ich zaletą jest możliwość pracy w trybie pochłaniacza i wyciągu.

Okap sufitowy

Ten model to estetyczne i proste rozwiązanie do dużych pomieszczeń. Jest montowany w suficie nad płytą kuchenną, w efekcie nie jest aż tak widoczny, jak inne rodzaje okapów kuchennych. Okap sufitowy może być też źródłem dodatkowego światła w pomieszczeniu. Podczas jego montażu należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od kuchenki.

Okap uniwersalny

Ten rodzaj okapu możemy umieścić pod szafką lub przymocować do ściany. Często oferuje dwa tryby pracy: jako pochłaniacz lub wyciąg. Nie wymaga więc podłączenia do szybu wentylacyjnego.

Okap uniwersalny to prosty model, który sprawdzi się w niewielkich kuchniach. Jego zaletą jest niska cena oraz bogaty wybór kolorów obudowy. Dzięki temu w niezłych pieniądzach możesz kupić sprzęt stylem nawiązujący do innych sprzętów AGD w kuchni.

Okap z płytą grzewczą

Coraz częściej producenci decydują się na łączenie dwóch różnych urządzeń: płyty grzewczej i okapu. Co to oznacza dla konsumentów? To, że urządzenia są idealnie dopasowane pod względem stylistyki i wymiarów. A to największy plus takiego rozwiązania.

Jaki okap kuchenny wybrać? Parametry i funkcje

Zanim zdecydujesz, jaki okap wybrać, sprawdź, na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia. Poniżej prezentujemy najważniejsze czynniki, które wpływają na skuteczność działania okapu. Są to między innymi: wydajność, zastosowane filtry i funkcje dodatkowe.

Tryb pracy

Okap kuchenny może pracować w trybie pochłaniacza lub jako wyciąg. Poniżej przedstawiamy zalety i wady obydwu rozwiązań oraz najważniejsze różnice, jakie między nimi występują.

  • Wyciąg kuchenny. Rozwiązanie, które polega na tym, że zanieczyszczone powietrze jest odprowadzane na zewnątrz budynku. Okap kuchenny pracuje więc w obiegu otwartym, co oznacza, że musi być podłączony do kanału wentylacyjnego. Jego montaż wymaga więc przeprowadzania niewielkiej przebudowy w pomieszczeniu. Plusem jest jednak wysoka skuteczność w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów i niskie koszty eksploatacyjne.
  • Pochłaniacz kuchenny. Tu powietrze krąży w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że najpierw jest wciągane do urządzenia, a następnie przechodzi przez zamontowane w nim filtry. Dzięki temu zostaje oczyszczone z tłuszczu, nieprzyjemnych zapachów, a nawet dymu. Po filtracji powietrze z powrotem trafia do kuchni. Warto przy tym pamiętać, że pochłaniacz jest droższym urządzeniem niż wyciąg. Z drugiej strony to idealna opcja dla osób mieszkających w starym budownictwie. Czyli tam, gdzie podłączenie okapu do przewodu wentylacyjnego jest zazwyczaj niemożliwe. Taki pochłaniacz możesz umieścić w dowolnym miejscu w kuchni.

Wydajność

Wydajność okapu to jeden z najistotniejszych parametrów, na jaki musimy zwrócić uwagę podczas zakupów. Oznacza ilość powietrza, jaką okap kuchenny jest w stanie przefiltrować przez godzinę. Wartość jest podawana w metrach sześciennych (m3 h) i bez problemu znajdziesz ją na stronach producentów. A dlaczego jest tak ważna?

Wydajność maksymalna pozwala wybrać urządzenie dostosowane do wielkości pomieszczenia. Aby to zrobić, należy obliczyć kubaturę kuchni, a następnie wynik pomnożyć przez 6. Uzyskana wartość to wydajność odpowiednia dla Twojej kuchni. Innymi słowy: im większe pomieszczenie, tym bardziej wydajny musi być okap.

Jeśli więc jesteś posiadaczem niewielkiej kuchni, to idealne będą dla Ciebie modele o mniejszej wydajności, np. okapy podszafkowe lub teleskopowe. Okapy wyspowe czy sufitowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie brak miejsca nie jest dla domowników problemem.

Najczęściej okapy są wyposażone w 3 prędkości. Najwyższy poziom sprawdza się podczas intensywnego gotowania, np. na wszystkich palnikach jednocześnie. Poziom najniższy warto uruchomić, gdy np. gotujemy potrawę na wolnym ogniu.

Głośność

Głośność okapu zależy od przede wszystkim od wydajności. Im bardziej wydajne urządzenie, tym większy hałas generuje. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.

W przypadku niewielkich okapów kuchennych hałas nie powinien przekroczyć 60 dB. Wydajne okapy to szum na poziomie około 70 dB. Warto pamiętać, że najwyższy poziom hałasu dotyczy najwyższego biegu, choć niestety, nie jest to regułą.

Rodzaje filtrów

O skuteczności okapu często decydują zastosowane w nim filtry. Dzięki nim tłusty nalot i inne zanieczyszczenia nie gromadzą się na sprzętach. Kuchnia jest więc po prostu czystsza.

  1. Filtr przeciw tłuszczowy -ten rodzaj filtrów zatrzymuje cząsteczki tłuszczu, które wydostają się podczas przyrządzania potraw. Tym samym chroni silnik oraz wewnętrzną powierzchnię okapu przez wnikaniem zanieczyszczeń.
  2. Filtr metalowy – składa się z kilku warstw gęstej, metalowej siatki i jest niezwykle skuteczny w zatrzymywaniu cząstek tłuszczu. Zaletą filtra jest też możliwość zmywania pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o jego wymianie. W zależności od modelu, okap może mieć nawet kilka filtrów tego typu.
  3. Filtr węglowy – jest niezbędny, gdy okap kuchenny nie może być podłączony do szybu wentylacyjnego. Zadaniem filtra jest pochłanianie zapachów, w tym woni dymu. Co ważne, najskuteczniejsze filtry węglowe mogą pracować nawet przez cały rok.
    Filtr fizelinowy – coraz rzadziej stosowany rodzaj filtrów. Jego zadaniem jest zatrzymywanie cząsteczek tłuszczu, jednak, aby był skuteczny, należy go wymieniać co kilka miesięcy.

Wymiary i montaż okapu

Okapy kuchenne są dostępne w wielu rozmiarach. Najmniejsze modele mają szerokość 40 cm, największe – ponad 1 metr. Najpopularniejsze są urządzenia o szerokości 60 cm, czyli odpowiadające typowym rozmiarom szafek w kuchni.

Zanim jednak zdecydujesz, jaki okap kuchenny najbardziej Ci odpowiada, to sprawdź wielkość kuchenki. Dlaczego? Ponieważ urządzenie nie powinno być węższe niż płyta grzewcza. W przeciwnym razie nie będzie w stanie dokładnie przefiltrować powietrza i pojawią się zanieczyszczenia na meblach.

Wpływ na pracę urządzenia może mieć również odwrotna sytuacja. Jeśli okap będzie szerszy niż płyta grzewcza, to skutkiem będzie niepotrzebny pobór energii.

Pamiętaj też, że równie istotna jest odpowiednia wysokość, na jakiej można zamontować okap. Jak więc dobrze to zrobić?

Wysokość zależy od rodzaju posiadanej płyty. Pod tym względem najlepiej wypadają kuchnie indukcyjne. Tu możemy umieścić okap w odległości około 50 cm od płyty grzewczej. W przypadku kuchenki gazowej będzie to nieco więcej, bo około 65-70 cm.

Wygoda obsługi

Za komfort obsługi odpowiada sposób sterowania oraz rodzaj oświetlenia zamontowanego w okapie.

Najczęściej do wyboru jest jeden z dwóch rodzajów sterowania: mechaniczne lub elektroniczne.

Sterowanie mechaniczne to obsługa okapu kuchennego za pomocą przycisków lub suwaków. W ten sposób możemy ustawić poziom mocy lub włączyć oświetlenie. Minusem jest konieczność częstszego czyszczenia panelu. Dlaczego? Ponieważ jest to miejsce, w którym lubi zbierać się brud.

Innym popularnym rozwiązaniem stosowanym w okapach jest sterowanie elektroniczne. Najczęściej jest to panel dotykowy, który nie tylko gwarantuje wygodę użytkowania, ale też pozwala w łatwy sposób utrzymać urządzenie w czystości. Dodatkowo w nowoczesnych okapach obsługę ułatwia wyświetlacz LCD. Na ekranie wyświetlane są informacje dotyczące ustawionej prędkości czy czasu.

Bardziej zaawansowane opcje to sterowanie gestem lub automatyka. Pierwszy sposób polega na wykonywaniu odpowiednich gestów ręką. „W odpowiedzi” sprzęt zwiększa swoją wydajność lub włącza oświetlenie, w zależności od tego, jakiego działania oczekujemy.

Inną, równie ciekawą opcją sterowania jest automatyka. W tym przypadku okap kuchenny włącza się automatycznie. Wystarczy, że powietrzu pojawią się np. intensywne zapachy. Warto pamiętać, że sprzęt sam też ustawia optymalny poziom mocy. Wybrana prędkość zależy od ilości pary, jaka się wydziela podczas gotowania i smażenia.

A jak wygląda temat oświetlania w okapie? Tu sprawa jest prosta. Zazwyczaj okapy kuchenne są wyposażone w oświetlenie LED. Często jest to listwa (lub listwy) LED, które mogą być dodatkowym źródłem światła w kuchni.

Dodatkowe funkcje

Niektóre najnowsze modele okapów są wyposażone w funkcje, które mogą znacznie ułatwić pracę w kuchni.

Do takich zalicza się między innymi wyłącznik czasowy. Jego uruchomienie sprawia, że urządzenie pracuje przez określony czas od skończenia gotowania. Dzięki temu powietrze jest doskonale oczyszczone nawet z intensywnych zapachów. Kupując sprzęt, warto zwrócić uwagę na tę opcję.

Inną przydatną funkcją jest czujnik zanieczyszczenia filtrów. Dzięki niemu otrzymujemy informację, że najwyższy czas umyć lub wymienić filtry w okapie.

Kupując okap, możesz też wybrać model z jonizatorem powietrza albo z… radiem. W tym pierwszym przypadku sprzęt dodatkowo oczyszcza powietrze. W tym drugim uprzyjemnia pracę w kuchni.

Cena

Jaki okap kuchenny wybrać? Jeśli w dużej mierze odpowiedź zależy od kosztów, to mamy świetne informacje. Dobry okap kuchenny nie musi być drogi! Wiele zależy od wielkości pomieszczenia, pracy okapu czy dostępnych funkcji.

Dosyć niedrogie produkty to okapy uniwersalne. Ich cena zaczyna się już od około 100 zł. Nieco więcej zapłacimy za okapy teleskopowe, które średnio kosztują kilkaset zł.

Oczywiście wśród dostępnych na rynku urządzeń znajdziemy produkty, które kosztują grubo powyżej 1000 zł. Najczęściej są to niektóre okapy wyspowe oraz modele sprzedawane z płytą grzewczą.

Okap kuchenny to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Doskonale oczyszcza powietrze, dzięki czemu para wodna i tłusty nalot nie gromadzą się na meblach. Warto zamontować go w kuchni, tym bardziej że nie każdy model wymaga dostępu do wentylacji.

Jaki okap kuchenny kupić? Jeśli nadal tego nie wiesz, to z pomocą może przyjść ranking okapów kuchennych. Czyli zestawienie wysokiej jakości produktów, które są najczęściej polecane przez konsumentów.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: