Zaznacz stronę

Co oznacza klasa energetyczna?

Klasa energetyczna to pojęcie dotyczące sprzętów AGD. Zetknął się z nim chyba każdy z nas. Teoretycznie odczyt klasy energetycznej wydaje się w pełni logiczny i intuicyjny. W końcu etykieta energetyczna wyraźnie pokazuje, która klasa jest najwyższa oraz jaką klasyfikację posiada dane urządzenie… Niemniej jednak poprawne rozumienie klasyfikacji efektywności energetycznej wcale nie jest takie proste! A, zwłaszcza że od tego roku w Unii Europejskiej obowiązują nowe etykiety z nowymi oznaczeniami skali! Nie wiesz jak się w tym wszystkim połapać? Z pomocą przyjdzie Ci nasz artykuł!

Co oznacza klasa energetyczna sprzętu

Klasa energetyczna – o co chodzi?

Opatrzone kolorowymi paskami etykiety energetyczne zna każdy. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, o co dokładnie chodzi z tymi oznaczeniami oraz jak powinny one wpłynąć na naszą decyzję o zakupie? Przede wszystkim, zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest sama klasa efektywności energetycznej. Określa ona, ile zasobów (np. prądu lub wody) rocznie zużywa dane urządzenie. Im wyższa klasa energetyczna danego sprzętu, tym jest on bardziej oszczędny. Czy zatem warto zawsze kupować teoretycznie najbardziej ekonomiczne urządzenia? Odpowiedź nie jest taka oczywista – a szczegóły wyjaśnimy w dalszej części artykułu!

Dla jakich sprzętów określa się klasę energetyczną?

Oznaczenie klasy energetycznej dotyczy określonych sprzętów AGD. Poniżej przedstawiamy ich dokładny spis:

Jak określa się klasę energetyczną?

Każdy producent jest zobligowany zmierzyć, ile oferowany przez niego sprzętu zużyje rocznie energii w kwh. Taki wymóg ustalają unijne dyrektywy. Ma dać to konsumentowi możliwość porównania różnych modeli oraz obliczenia, ile będzie musiał zapłacić za prąd, decydując się na zakup. Testy umożliwiające określenie klasy efektywności energetycznej przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych. Obejmują one “najbardziej typowe” sytuacje użytkowania danego typu sprzętu. Pomiary te umożliwiają określić uśrednione roczne zużycie energii wybranego urządzenia (np. pralki lub lodówki). Wyniki tych pomiarów są później oznaczone na dobrze znanych nam etykietach.

Klasa energetyczna a realne roczne zużycie prądu

Czy realne zużycie energii może być inne niż sugerowane przez daną klasę energetyczną? Oczywiście, że tak! Wynika to z faktu, że pomiary podawane są dla wartości uśrednionych. W przypadku pralki badane może być zużycie energii przy w jednym trybie trzy razy w tygodniu. Już samo używanie urządzanie częściej lub z wykorzystaniem wyższej temperatury prania może wpłynąć na pobór energii.

W przypadku lodówek na samo zużycie energii może też wpłynąć samo… ustawienie sprzętu. Lodówka jest urządzeniem, które pracuje całą dobę, utrzymując wnętrze w stałej, niskiej temperaturze. Posiadasz słoneczną kuchnię, a na lodówkę padają ogrzewające promienie słońca? W takim razie Twoje urządzenie będzie musiało pracować “ciężej”, żeby spełnić swoją funkcję. A to sprzyja większemu zużyciu prądu!

Warto mieć zatem na uwadze, że nie można całkowicie polegać na etykiecie. Lepiej na jej podstawie szacować jedynie uśrednioną wartość energooszczędności urządzenia.

Jaka klasa energetyczna jest najlepsza?

Najlepsza klasa to oczywiście ta, która zużywa najmniej prądu. To, w jaki sposób jest oznaczana, zależy od tego, czy mamy do czynienia ze starą etykietą, czy z nową klasą energetyczną. Nowa bowiem obowiązuję od wiosny 2021 i niesie ze sobą pewne zmiany w opisie klas energetycznych.

Niemniej jednak wciąż sporo urządzeń posiada etykiety opisujące klasy energooszczędności na starych zasadach. W takim wypadku skala wydajności obejmuje 10 klas oznaczonych literami od A+++ do G. Grafiki te były zawsze dość czytelne i pozwalały wręcz intuicyjnie zorientować się w charakterystyce wybranego sprzętu. Klasą najwyższą była A+++, która oznaczała najmniejszy poziom zużycia energii.

Warto zwrócić uwagę, że już w 2017 nastąpiła pewna mała zmiana w opisie klasy energetycznej niektórych sprzętów: odkurzaczy i pralek. Ze skali usunięto wówczas najniższe wartości, oznaczone literami E, F oraz G.

Nowa karta energetyczna – co się zmienia?

Dla wielu wprowadzenie nowych oznaczeń energooszczędności na etykietach z pewnością będzie początkowo kłopotliwe. Zwłaszcza że teraz najwyższa kategoria A+++ będzie oznaczona inaczej! Dlaczego zatem podjęto decyzję o wprowadzeniu zmiany? Zakłada się, że pozwoli ona na bardziej czytelną klasyfikację urządzeń. Pozwoli także na dostosowanie opisów do istniejących obecnie parametrów. W nowej skali nie znajdziemy już “plusów”. Zostały one usunięte, aby czytelność karty była większa. Poza tym niebawem, wraz z rozwojem technologii, trzeba by było ich dodać jeszcze więcej. Zaczęłoby to wkrótce wyglądać wręcz niedorzecznie.

Klasy energetyczne – nowe oznaczenia

Najbardziej mylące może być określenie, jaka jest najwyższa klasa energetyczna w nowej skali. Choć opiera się ona o podobne oznaczenia (od A do G), to przy nowej klasyfikacji postanowiono spojrzeć w przyszłość! Obecnie najbardziej energooszczędne sprzęty będą otrzymywały klasyfikację C lub B! To chyba największa różnica pomiędzy “starymi” a “nowymi” etykietami. Dlaczego tak to wygląda? Postanowiono zarezerwować najwyższe klasy zużycia energii dla jeszcze bardziej ekonomicznych technologii, które dopiero powstaną w kolejnych latach.

Nowe piktogramy i kody QR

Nowościami, jakie będzie zawierała nowa etykieta energetyczna, będą m.in. zaktualizowane piktogramy. Mają one stanowić czytelny, graficzny opis cech danego urządzenia. Natomiast dzięki kodom QR będzie można sprawdzić jeszcze bardziej szczegółową etykietę produktu w EPREL. Zawarte tam informację mają pomóc jeszcze lepiej porównać każdy parametr interesujących nas urządzeń. W efekcie ma to umożliwić kupno modelu najbardziej dostosowanego do naszych oczekiwań.

nowa etykieta energetyczna

Skala klas hałasu i nowe zasady wyliczeń

Poza uproszczeniem skali mówiącej o zużyciu energii elektrycznej, w karcie urządzeń pojawi się dodatkowo drugi parametr. Będzie on informował o poziomie hałasu, który wydaje urządzenie. Zmiana ta może bardzo przypaść do gustu konsumentom. Wiele osób chciałoby przed zakupem wiedzieć, czy urządzenie będzie głośne, czy też nie. Dla niektórych może to być wręcz czynnik rzutujący na decyzję o zakupie.

Zmienią się też dotychczasowe metody wyliczeń, choć na razie jedynie dla pralek i zmywarek. Innowacja ta ma umożliwić określenie jeszcze bardziej precyzyjnych i wiarygodnych danych energooszczędności produktów.

Które urządzenia obejmują nowe klasy energetyczne?

Dyrektywy Unii Europejskiej wprowadziły nową klasyfikację etykiety jedynie dla wybranych urządzeń RTV i AGD. Z czasem będzie ona zapewne rozszerzana, obecnie (tj. od marca 2021) jednak nowa skala obejmuje takie sprzęty, jak:

  • Pralki
  • Pralkosuszarki
  • Lodówki i zamrażarki
  • Chłodziarki do wina
  • Zmywarki
  • Telewizory i wyświetlacze elektroniczne
  • Lampy (zwłaszcza LED) i inne źródła światła

Różnice między klasami

Wiemy już, jak oznaczany jest najbardziej energooszczędny sprzęt. Jak jednak wygląda zużycie prądu w konkretnej klasie energetycznej oraz jakie wartości różnią każdą klasę? Pokażemy to na przykładach najbardziej popularnych sprzętów AGD, oznaczonych jeszcze w starej klasie energetycznej:

  • Zmywarka – najbardziej ekonomiczne modele zmywarek (A+++) zużywają rocznie około 180 kwh energii, co w sumie przekłada się na koszty eksploatacji rzędu 120-140 złotych. Zmywarka o klasie A+ (która również należy do najwyższych) zużyje już 310 kwh prądu rocznie (zakładając taką samą skalę eksploatacji), czyli koszt prądu wyniesie tu już co najmniej 215 zł. Oznacza to, że po 10 latach na modelu A+++ możesz zaoszczędzić ponad 3 tysiące złotych.
  • Pralka – Pralka A+++ będzie miała roczne zużycie energii rzędu 120 kwh, co przekłada się na koszt ok. 82 zł. Urządzenie o klasie A+ zużyje 190 kwh rocznie. Przełoży się na wysokość rachunków rzędu 131 złotych.
  • Lodówka – Energooszczędna lodówka A+++ potrzebuje około 180 kwh rocznie, aby prawidłowo chłodzić Twoje jedzenie. Koszt jej eksploatacji wyniesie około 125 zł. W przypadku nieco gorszych lodówek A+ roczne zużycie prądy wyniesie 310 kwh. Odpowiednio wyższa będzie opłata za prąd – około 214 zł.

Klasa energetyczna – jaką wybrać?

Zazwyczaj opłaca się kupić urządzenia z najwyższą klasą energetyczną. Wyższa klasa ma sens zwłaszcza w przypadku sprzętu, który – z założenia – ma nam służyć przez kilka lat. Doskonałym przykładem jest, chociażby lodówka. Sprzęt o najlepszej klasie energetycznej pozwala na spore oszczędności na zużyciu energii elektrycznej. W przeciągu dłuższego czasu naprawdę może pozwolić to zaoszczędzić na rachunkach.

Pośród plusów sprzętu o wysokiej klasie energetycznej wymienić możemy jeszcze jedną istotną kwestię. Urządzenia te są po prostu ekologiczne i przyjazne środowisku. Jeżeli zatem nie tylko oszczędność, ale i troska o planetę jest Twoim celem – szukaj produktów o najwyższym poziomie energooszczędności.

Najwyższa klasa energetyczna – czy zawsze warto?

Wysoką klasę energetyczną wiąże się z mniejszym zużyciem prądu, a zatem – niższymi rachunkami za energię elektryczną. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę, iż pomiędzy najbardziej energooszczędnymi sprzętami a tymi z gorszą klasą jest jeszcze jedna różnica. A mianowicie – cena! Energooszczędny sprzęt owszem, zużywa mniej prądu. Niemniej jednak różnica w cenie bywa znaczna. Czy zatem zawsze opłaca się kupować droższe modele?

Zastanów się, co chcesz kupić

Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju sprzęty planujemy kupić oraz jaki prowadzimy styl życia. Jeżeli interesujący nas sprzęt RTV AGD będzie przez nas użytkowany często lub wręcz codziennie – oszczędność na wyższej klasie energetycznej jest rzeczą oczywistą. Inaczej to jednak może wyglądać w przypadki rzadziej użytkowanych urządzeń. W takim przypadku inwestycja w droższy sprzęt może zwrócić się dopiero po kilku latach – albo nawet nigdy.

Jak dobrać klasę do sprzętu?

Przyjrzyjmy się zagadnieniu nieco szerzej. Planujemy kupno pralki. Jeżeli posiadamy dużą rodzinę i dzieci w domu to prawdopodobnie pranie robimy dość często. Być może nawet codziennie! Prowadzić to może to zwiększonego zużycia zarówno prądu, jak i wody. W takiej sytuacji inwestycja w wyższą klasę energetyczną urządzenia będzie w pełni uzasadniona. Jeżeli jednak jesteś singlem, który pranie robi może raz w tygodniu, a część wyjściowych koszul i tak odnosi do pralni – możesz zainwestować w tańszy, ale mniej energooszczędny model. Kupno droższego sprzętu nie wpłynie bowiem na jakość Twojego życia ani, w znacznym stopniu, na wysokość rachunków. Możesz jedynie uniknąć jednorazowego sporego wydatku.

Klasa energetyczna o częstotliwość użytkowania sprzętu

Kwestię należy także rozpatrywać przez częstotliwość użytkowania sprzętu. Jeżeli urządzenie działa często, to najwyższa klasa energetyczna sprawi, że inwestycja w droższy model zwróci się szybko. Przykładem może być nie tylko wspomniana wyżej lodówka, ale także żarówka. W końcu wieczorami dość długo palimy światło (zwłaszcza zimą). Zatem inwestycja w energooszczędne żarówki LED pozwoli na obniżenie naszych rachunków w dłuższej perspektywie.

Jeżeli jednak bierzemy pod uwagę sprzęty używane rzadko lub sporadycznie (np. lokówka do włosów stosowana okazjonalnie) to kwestia chwilowego większego zużycia energii przez dane urządzenie prawdopodobnie nie będzie przez nas odczuwalna finansowo. A zatem kupno tańszego modelu w niższej klasie energetycznej będzie tu lepszym sposobem na szukanie oszczędności.

Opłacalność klas energetycznych

Podsumowując – sprzęty o wysokiej klasie energetycznej są zazwyczaj droższe. Prawdą jest, że zużywają znacznie mniej prądu od “gorszych” odpowiedników. Jednakże, aby zakup ten się zwrócił, potrzeba regularnego użytkowania i dłuższego okresu. Zaleca się, aby każdy dokonał własnego obliczenia i szacunków, aby móc świadomie zadecydować, która klasa energetyczna będzie najlepszym wyborem.

Troska o środowisko

Oczywiście, innym aspektem klas energetycznych jest kwestia ekologii. Wysoka klasa energetyczna to klasa sprzyjająca środowisku. Świadomość ekologiczna naszego społeczeństwa stale rośnie, a wybory konsumenckie nie krążą jedynie wokół poszukiwania maksymalnej oszczędności. Wielu z nas podejmuje wybory ekologicznie świadome. Jeżeli należysz do takich osób, to w Twoim domu powinny przede wszystkim znaleźć się sprzęty klasy A+++ lub C/B (wg nowych oznaczeń).

Ta straszna etykieta…

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego artykułu zarówno klasy energetyczne, jak i etykieta energetyczna przestały być dla Ciebie straszne! Wiesz już, jak oznaczona jest nowa etykieta oraz jak porównać energooszczędność poszczególnych sprzętów! Jeżeli myślisz o zakupie nowych urządzeń RTV AGD i poszukujesz sprawdzonego źródła informacji o najlepszych modelach, to sprawdź nasze rankingi! Znajdziesz tam cenne informacje dotyczące najpopularniejszych artykułów RTV AGD. Pozwolą Ci one zorientować się w tym, które modele są najlepsze na rynku.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: