Lodówka do zabudowy czy wolnostojąca
Remontujesz kuchnię? To ekscytujące, ale zawsze jest przyczyną wielu dylematów. Jeden z nich brzmi: lodówka do zabudowy czy wolnostojąca? Nie jest łatwo podjąć taką decyzję, ponieważ każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy przeglądaniu modeli lodówek.

Lodówki do zabudowy – wady i zalety
Lodówka do zabudowy to opcja warta rozważenia. Obecnie coraz częściej w aranżacji kuchni wykorzystuje się sprzęt do zabudowy. Jest to ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym. Zabudowa lodówki nie zawsze jednak jest najlepszą możliwą opcją. Dowiedz się, co takiego jest w lodówkach do zabudowy i czy naprawdę warto się zainteresować taką możliwością.
Czemu warto kupić lodówkę do zabudowy?
Za wyborem lodówki do zabudowy przemawia kilka ważnych aspektów. Jest to ciekawe rozwiązanie estetyczne – drzwi lodówki są zabudowane, dlatego meble wyglądają jednolicie. To dla wielu osób ogromny plus. Sposób zabudowy lodówki pozwala na ukrycie sprzętu za drzwiczkami dopasowanymi do szafek. W nowoczesnych kuchniach w ogóle nie widać urządzenia.
Dodatkowo warto pamiętać, że śliskie i błyszczące blaty lodówek wolnostojących często się brudzą. Świetnie widać na nich wszelkie ślady palców i plamki, które niestety trudno usunąć. Lodówka do zabudowy to najlepszy sposób na uniknięcie tego problemu. Matowa powierzchnia zabudowy kuchennej jest bardziej odporna na zabrudzenia i ślady.
Lodówka do zabudowy – wady
Jak w przypadku wszystkich tego rodzaju dylematów, każde z rozwiązań ma i plusy i minusy. Lodówki do zabudowy nie są oczywiście także pozbawione wad. Wynikają one przede wszystkim ze sposobu przygotowania lodówki do zabudowy. Producenci tych urządzeń muszą pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wentylacji. Dlatego między ściankami urządzenia a frontami mebli należy zachować przestrzeń, która pozwala na wymianę powietrza. Z tego względu lodówki do zabudowy mają znacznie mniejszą pojemność.
Oczywiście w kuchniach singli czy par mniejsza pojemność to nie problem. Jednak nawet dla trzy- czy czteroosobowej rodziny to już wyzwanie. Zwłaszcza, jeśli kuchnia jest niewielka i wybranie szerszego sprzętu nie wchodzi w grę. Kupienie większego modelu może po prostu oznaczać, że będzie mniej miejsca na to, by wstawić pozostałe sprzęty.
Problem pojawia się także w momencie awarii. Sprzęt oczywiście możemy wymienić. Jednak w takim wypadku musimy znaleźć lodówkę o dokładnie takich samych wymiarach. Inaczej trzeba będzie przebudować kuchnię. Nie można zapomnieć także o tym, że ceny sprzętów do zabudowy są znacznie większe niż wolnostojących modeli.
Lodówka wolnostojąca do kuchni – wady i zalety
Lodówka wolnostojąca może w zasadzie stanąć w dowolnym miejscu w kuchni. To daje duże możliwości aranżacyjne i pozwala na zmianę wnętrza czy wyposażenia. To niewątpliwa zaleta, o której rzadko myślimy wybierając lodówki do zabudowy. Jednak lista plusów jest długa… podobnie zresztą jak lista minusów.
Lodówka wolnostojąca – zalety
Lodówkę wolnostojącą warto wybrać z kilku powodów. Przede wszystkim ma ona o wiele większą pojemność niż urządzenie do zabudowy takiej samej wielkości. Dzięki temu zajmuje nieco mniej miejsca. Modele wolnostojące są także o wiele bardziej powszechne niż te do zabudowy. A to oznacza, że mamy ogromne możliwości wyboru.
Oczywiście dla jednych to będzie zaleta – możliwość wybrania urządzenia idealnie dopasowanego do potrzeb i zasobności portfela, a dla innych wada, jednak nie można tego bagatelizować. Chłodziarki wolnostojące są obecnie bardziej funkcjonalne. Nowoczesne modele są wyposażone w cały szereg nowatorskich rozwiązań. Od kostkarek do lodu, poprzez szklane drzwi, które ujawniają, co znajduje się w środku lodówki, aż do wyświetlaczy LCD. Dzięki nim możesz na bieżąco kontrolować temperaturę w poszczególnych strefach i poziom zapełnienia w lodówce.
Wady lodówki wolnostojącej
Więc co może nas powstrzymać przed zakupem lodówki wolnostojącej? Cóż, tych czynników także jest dużo. Przede wszystkim lodówka zabudowana jest bardziej odporna na uszkodzenia. Lodówka wolnostojąca w kuchni najczęściej jest wykonana ze stali nierdzewnej. Materiał jest podatny na zarysowania ostrymi przedmiotami czy wgniecenia, a przecież o to w kuchni nie trudno. Dodatkowo wiele osób wybiera zabudowę ze względu na brak konieczności czyszczenia lśniącej powierzchni sprzętu.
Nie bez znaczenia są także względy wizualne. Lodówkę wolnostojącą będziemy przecież oglądać przez co najmniej kilkanaście lat. Może się „zestarzeć”, to znaczy stracić na modnym wyglądzie. Panuje także przekonanie, że kuchnia z lodówką wolnostojącą nie prezentuje się najlepiej. Faktycznie nowoczesne wnętrza często wykorzystują raczej chłodziarki do zabudowy. Bardzo modna jest kuchnia, w której praktycznie nie widać sprzętów – przypominają po prostu szafkę kuchenną. Wolnostojący model praktycznie nie wpisuje się w ten trend, ale wygląd to jednak kwestia dyskusyjna.
Lodówka w zabudowie czy wolnostojąca? Względy estetyczne
Do niedawna lodówki do zabudowy uchodziły za bardziej estetyczne niż te wolnostojące. W końcu świetnie pasowały do mebli kuchennych. Ukryte, nie rzucały się w oczy, co idealnie wpisywało się zarówno w minimalistycznie nowoczesny, jak i klasyczny styl aranżacji kuchni. Jednak okazuje się, że lodówki wolnostojące są tak samo chętnie wybierane, jak te w zabudowie. Od jakiegoś czasu w sklepach ze sprzętem AGD pojawiły się bowiem niezwykle estetyczne opcje – lodówki wolnostojące, których wygląd jest największą zaletą.
Obecnie masz ogromny wybór. Model retro? Dwudrzwiowy znany z amerykańskich filmów? Czarne, matowe drzwi, które wpisują się w najnowsze trendy? A może lodówki o drzwiach kolorowych, szklanych, przezroczystych, ozdobionych wyświetlaczem LCD, który stanowi centrum dowodzenia całym domem? Oferta rynkowa lodówek wolnostojących staje się coraz większa, a urządzenia naprawdę dobrze się prezentują, co daje ci nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych. Design standardowych lodówek może faktycznie nie jest szczególnie interesujący. Ale wśród nowoczesnych wolnostojących lodówek bez problemu znajdziesz taką, którą będziesz wolał wyeksponować niż ukryć wśród kuchennej zabudowy. Teraz tylko pozostaje się zastanowić, jaką wybrać.
Lodówka wolnostojąca a swoboda aranżacyjna
Ogromny wybór lodówek wolnostojących pozwala na to, by dodać swojej kuchni wyjątkowego charakteru. Wystarczy, że wybierzesz mniej typowy model lodówki, a już uzyskasz naprawdę ciekawy efekt. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tego sprzętu AGD nie można mówić o całkowitej swobodzie aranżacyjnej. Należy wziąć to pod uwagę wybierając odpowiednią lodówkę.
Przede wszystkim trzeba dla niej znaleźć odpowiednie miejsce w kuchni. Wolnostojąca lodówka nie powinna stać przy oknie w nasłonecznionym miejscu. Należy także unikać ustawienia jej przy urządzeniach AGD, które są źródłem ciepła. Bezpośrednia bliskość kuchenki gazowej czy elektrycznej, piekarnika a nawet zmywarki czy innych urządzeń kuchennych to nie jest dobre rozwiązanie. Od tego bowiem zależy poziom zużycia energii! Im cieplejsze miejsce dla lodówki, tym większy koszt eksploatacji urządzenia. Klasa energetyczna nie ma tutaj nic do rzeczy, nawet wysokiej jakości sprzęty mogą zwiększyć zapotrzebowanie na energię.
Lodówki wolnostojące wielodrzwiowe
Ciekawym rozwiązaniem dla wiekszych rodzin mogą być wielodrzwiowe lodówki wolnostojące. Do wyboru mamy 3 podstawowe typy takich urządzeń. Najbardziej popularne są lodówki Side by Side, charakteryzujące się unikalnymi funkcjami jak chociażby wbudowana kostkarka. Nieco mniej powszechne, ale jednocześnie zyskujące coraz bardziej na popularności są też lodówki Multidoor, zwane także lodówkami czterodrzwiowymi, czyli lodówki FrenchDoor.
Wolnostojąca czy do zabudowy? Jaką lodówkę wybrać?
Chyba nie można jednoznacznie określić, co będzie najlepszym rozwiązaniem. Idealne rozwiązania nie istnieją. Dlatego wybierając lodówkę do domu, zastanów się nad swoimi potrzebami. Wolnostojąca czy do zabudowy? To zależy!
Między innymi od tego, ile masz miejsca, czy zabudowa pozostałych sprzętów AGD także wchodzi w grę lub czy poszukujesz konkretnego rozwiązania aranżacyjnego. Z pewnością pod uwagę musimy także oczywiście wziąć także pojemność urządzenia i sprawy finansowe – lodówka do zabudowy jest zdecydowanie droższa niż wolnostojąca. Z drugiej strony jest o wiele tańsza niż nowoczesna lodówka o dużej pojemności wyposażona w wiele dodatkowych elementów zwiększających funkcjonalność.
Poszukiwania konkretnego modelu warto rozpocząć od określenia swoich możliwości finansowych i zaplanowania rozplanowania kuchni. Dopiero na tej podstawie możesz podjąć decyzję. Zobacz ranking lodówek i wybierz najlepszy możliwy model w interesującym cię przedziale cenowym. To, że lodówki w zabudowie są odpowiednio izolowane od ciepła, nie oznacza, że zużywają mniej energii. Za to odpowiedzialna jest klasa energetyczna. W lodówkach każdego typu znajdziesz funkcjonalności, które mogą cię interesować.
A jeśli nie możesz się zdecydować, pamiętaj, że istnieje zabudowa lodówki wolnostojącej. Nie oznacza to montażu frontu kuchennego na drzwi lodówki, jedynie idealnie wpasowane lodówki pomiędzy szafki kuchenne. To sposób na nowoczesną kuchnię bez zmniejszania pojemności lub przestrzeni. Lodówkę wolnostojącą możesz zaaranżować w ten sposób w każdej chwili lub wybrać inny sposób jej ustawienia. To jedno z najlepszych rozwiązań.
