Zaznacz stronę

Dlaczego lodówka nie chłodzi? Przyczyny i rozwiązania.

Lodówka jest tym sprzętem, którego awaria dość zauważalnie może dotknąć nasze gospodarstwo domowe. W końcu urządzenie to jest jednym z ważniejszych sprzętów i pozwala na bezpieczne przechowywani żywności. Gdy lodówka przestaje chłodzić, grozi to szybkim zepsuciem produktów spożywczych. Co więcej, jeśli nie zareagujemy sprawnie, to za sprawą domowego ciepła lód w zamrażalniku szybko ulegnie rozmrożeniu i zaleje naszą podłogę. Zastanawiasz się, co może być przyczyną takiej awarii oraz co zrobić, gdy się ona pojawi? Podpowiedzi znajdziesz w treści niniejszego artykułu.
Dlaczego lodówka nie chłodzi

Nowa lodówka nie chłodzi

Wielu konsumentów martwi się, gdy ich nowa lodówko zamrażarka nie działa właściwie po podłączeniu. Najczęściej zaobserwować można, że lodówka chodzi ale nie chłodzi. Nie zawsze musi to jednak oznaczać, że nasz nowy sprzęt jest wadliwy i nadaje się do wymiany. Zapewne niewielu z Was jest w stanie wskazać, jak długo chłodzi się nowa lodówka. Jednej odpowiedzi nie ma, gdyż urządzenia różnią się między sobą. Jedne zaczną solidne chłodzić po kilku godzinach, inne na pełen rozruch mogą potrzebować 2 dni. Jeśli Twój sprzęt jest nowy, to po prostu uzbrój się w cierpliwość i daj mu więcej czasu. Być może dopiero następnego ranka temperatura w lodówce osiągnie oczekiwany poziom.

Podobnie może się zdarzyć, gdy starsza lodówka po rozmrożeniu nie chłodzi. Taki objaw nie zawsze wymaga naprawy, jedynie naszej cierpliwości. Poważniejszy problem możemy podejrzewać, jeżeli po upływie doby od ponownego podłączenia lodówka słabo chłodzi lub wręcz dobywa się z niej ciepło. Oznacza to, że nasze urządzenie nie działa poprawnie.

Nie zawsze potrzeba fachowca

Twoja lodówka no frost nie chłodzi, zamrażalnik nie mrozi, a Ty wpadasz w panikę i od razu chcesz dzwonić po pomoc do fachowca? Weź głęboki oddech i spróbuj najpierw samodzielnie sprawdzić przyczynę awarii. Niekiedy czynniki, z powodu których lodówka przestała chłodzić, nie są poważne i możesz zweryfikować je samodzielnie. Najpierw należy wykluczyć najbardziej błahą przyczynę problemu – zasilanie. Bywa tak, że kabel zasilający nie jest włożony poprawnie. Wówczas lodówka nie otrzymuje jednolitej dostawy prądu, co powoduje zbyt słabe chłodzenie.

Inną błahą przyczyną awarii lodówki, zwłaszcza takiej, która wcześniej prawidłowo działała, może być zabrudzony skraplacz. Znaleźć go możesz na tylnej ściance lodówki. To przez niego przepływa czynnik chłodzący, zapewniający wystąpienie niskiej temperatury wewnątrz urządzenia. Jeżeli skraplacz jest zanieczyszczony, to czynnik chłodzący nie zostanie prawidłowo rozproszony. W takim przypadku nastąpi spadek wydajności lodówki, która nie da rady wytworzyć wewnątrz komory odpowiednio zimnego powietrza. Co można wówczas zrobić? Po prostu oczyścić wspomniany element. Wystarczy to robić raz na jakiś czas, aby utrzymać lodówkę w bezawaryjnym stanie.

Jeszcze innym źródłem usterki może być awaria silnika wentylatora parownika lub wentylatora skraplacza. Wentylator w lodówce sprawia, że zimne powietrze rozchodzi się po komorze chłodziarki i zamrażarki. W przypadku jego uszkodzenia nie da się odpowiednio schłodzić lodówki. Aby stwierdzić usterkę wentylatora skraplacza sprawdź, czy nic nie blokuje jego śmigła. Jeżeli nie obraca się swobodnie, dokonaj jego wymiany. Natomiast gdy zamrażarka chłodzi a lodówka nie, to problem najpewniej powoduje parownik. Jeżeli pracuje on zauważalnie głośno – lepiej nie zwlekać z jego wymianą. W innej sytuacji może on też całkowicie przestać działać. Aby to potwierdzić, sprawdź miernikiem ciągłość jego uzwojeń. W przypadku uszkodzenia pozostaje tylko wymienić silnik lub cały wentylator. Niekiedy zdarza się, że na wentylatorach osadza się szron – może być to objawem rozszczelnienia sprzętu.

Innej przyczyny, dla której lodówka działa ale nie chłodzi może być przepalony termostat. Przekazuje on napięcie do silników wentylatorów i sprężarki. Jeżeli termostat jest uszkodzony, cały proces chłodzenia w lodówce może zostać zaburzony. Aby sprawdzić działanie tego elementu, należy ustawić jego pokrętło od najniższej do najwyższej wartości. Powinieneś usłyszeć kliknięcie. Jeżeli ten się nie włącza, to prawdopodobnie musisz kupić nowy termostat. Upewnić się możesz, ponownie sprawdzając element z pomocą miernika ciągłości.

Poważniejsze usterki lodówki

Niestety, różne części w lodówkach lubią się psuć, co wynika z naturalnych praw zużycia materiału. Wspomniane wyżej przyczyny usterki można próbować naprawić samodzielnie. Niemniej jednak czasami okazuje się ona poważniejsza. Co zrobić, gdy lodówka nie chłodzi, a nasze kompetencje nie pozwalają na bardziej zaawansowane działanie? Prawdopodobnie pojawi się konieczność skorzystania z usług specjalisty. Sprawdź, dlaczego jeszcze lodówka nie chłodzi i jaka naprawa powinna zostać zlecona fachowcowi.

Jeśli lodówka przestała chłodzić to powodem może być uszkodzony klixon, zwany też starterem. Jest to istotna część, na której opiera się cały system lodówki. Jeżeli klixon jest popsuty, to sprężarka się nie załącza, a wówczas temperatura powietrza w chłodziarce rośnie. Klixon czasami trudno wymontować, zwłaszcza że często znajduje się z tyłu urządzenia. Wymiana samej sprężarki również może wchodzić w grę i wymagać specjalistycznej wiedzy.

Często podejrzewaną przyczyną opisywanej usterki jest ubytek gazu chłodzącego. Zwie się go także chłodziwem lub czynnikiem chłodzącym. Jeżeli gaz chłodniczy nie ma wystarczającego stężenia, to lodówka po prostu nie będzie chłodziła. Można to podejrzewać, gdy kompresor (agregat) jest cieplejszy o kilka stopni niż powinien. Jak sprawdzić czy jest gaz w lodówce? Lepiej nie robić tego samodzielnie! Niekontrolowane rozszczelnienie czynnika chłodzącego może być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Podobnie należy postąpić, jeśli podejrzewamy awarię kondensatora. Tu również potrzeba pomocy fachowca. Samodzielna wymiana tej części chłodziarki także może być niebezpieczna.

Usterka chłodziarki może tkwić w uszkodzeniu czujnika temperatury. Zadaniem termostatu jest kontrola temperatury w lodówce i przesłanie odczytów do modułu sterującego. Jeżeli jest uszkodzony, to praca innych części lodówki, w tym sprężarka i wentylator parownika, mogą nie zostać uruchomione.

W efekcie lodówka, a być może też zamrażarka, nie chłodzi. Możesz próbować wymienić czujnik samodzielnie. Aczkolwiek, w zależności od modelu, może okazać się to długą przygodą z rozbieraniem lodówki. Sprawdziłeś wszystkie powyższe przyczyny, a lodówka nadal nie wydziela prawidłowej temperatury? Możliwe, że nie działa sam moduł sterujący. Nie jest to częsta usterka urządzenia, może się jednak zdarzyć. Popsuty moduł może doprowadzić do niekontrolowanej zmiany ustawień chłodziarki i nieprawidłowej pracy sprzętu.

Lodówka chłodzi a zamrażarka nie działa?

Z lodówką wszystko w porządku, ale to zamrażarka zaczęła powodować problemy? W takiej sytuacji musisz sprawdzić wszystkie opisane wyżej elementy (takie jak kabel zasilania, czujnik temperatury, silnik wentylatora czy temperaturę agregatu). Chłodzenie zamrażarki odbywa się na bliźniaczej zasadzie jak procedura chłodzenia lodówki. Awaria zamrażalnika może mieć zatem takie same przyczyny. Jeżeli po weryfikacji innych przyczyn nadal zamrażarka nie mrozi to problem może leżeć w rozszczelnieniu jej drzwi. Niekiedy też przyczyną problemu jest nieprawidłowe wypoziomowanie chłodziarko – zamrażarki. Czasami wystarczy poprawić ustawienie nóżek urządzenia, a system chłodzenia w zamrażarce znów pracuje jak należy.

Co, jeśli naprawa jest za droga?

Jeżeli twój sprzęt nie mrozi jak należy, ale jest na gwarancji to nie wahaj się – wezwij serwisanta. Gorzej, jeśli urządzenie nie stoi w Twoim domu od wczoraj. Może się wówczas okazać, że przywrócenie niskiej temperatury przewyższy koszt kupna nowej lodówki. Nie ma sensu naprawy, gdy lodówka nie chłodzi z powodu rozszczelnienia drzwi lub przewodów czynnika chłodzącego. Podobnie, jeżeli problem tkwi w uszkodzeniu grzałki parownika. Owszem, możesz kupić nową grzałkę, ale jej cena przekroczy koszty zakupu nowego urządzenia.

Jeżeli Twój sprzęt nie jest już na gwarancji, to wygląda na to, że pozostaje Ci jedynie kupić nową lodówkę i zamrażarkę. Warto przyjrzeć się temu tematowi głębiej i wybrać urządzenie renomowanej marki. Dobry sprzęt typu non frost do domu to podstawa. W końcu każdemu zależy na tym, aby tak ważne urządzenie, jak chłodziarko-zamrażarka, działało możliwie długo i sprawnie. Nie wiesz jaki model lodówki wybrać? Musisz w takim razie przejrzeć nasz ranking lodówek wolnostojących oraz lodówek do zabudowy w kuchni – porównujemy w nim urządzenia takich czołowych producentów jak Samsung, Whirlpool, Polar, Electrolux czy Amica. Zerknij także na przygotowane przez nas porównania najlepszych lodówek MultiDoor, FrenchDoor oraz Side by Side.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów: