Zaznacz stronę

Lodówka side by side co to znaczy?

Lodówka! Czy kto wyobraża sobie życie bez nie? To sprzęt, który towarzyszy nam w codziennym użytkowaniu. To właśnie lodówka pozwala na odpowiednie przechowywanie naszej żywności oraz przedłużenie jej świeżości. Prawdziwy dylemat zaczyna się jednak w momencie wyboru lodówki do naszego domu. Zwłaszcza, że na rynku dostępne są liczne i różne modele. Ostatnio rosnącą popularnością cieszą się „lodówki side by side”. Czym są i u kogo sprawdzą się najlepiej? Zapraszamy do lektury poradnika, który przygotowaliśmy specjalnie dla Was!

Lodówka Side by Side co to znaczy?

Lodówka – kilka podstawowych elementów

Lodówka, jakakolwiek by nie była, stanowi podstawowe wyposażenie Twojej kuchni. To właśnie w niej przechowuje się produkty spożywcze. W wielu domach lodówka pełni jednocześnie funkcję spiżarni. Dzięki niej mleko, sery czy warzywa mogą pozostać świeże przez dłuższy czas. Obecnie większość modeli składa się z dwóch części – lodówki oraz zamrażarki. Zamrażarka pozwala nam na jeszcze dłuższe przechowywanie produktów.

Niektóre urządzenia, poza standardową komorą chłodziarki i zamrażalnikiem posiadają także dodatkowe funkcje, jak chociażby kostkarka. Pozwala ona dłużej przechowywać na przykład mięso, ryby lub zamrozić letnie owoce i cieszyć się ich smakiem w zimne miesiące!

Jak przystąpić do wyboru lodówki?

Wybór właściwej lodówki nie zawsze jest łatwym zadaniem. Podchodząc do zakupu urządzenia należy uwzględnić własne potrzeby oraz możliwości przestrzenne. Przede wszystkim, funkcje urządzenia powinny mieć możliwość podnoszenia Twojego komfortu życia. Zadaj sobie pytania: czy dużo żywności przechowujesz na raz? Czy robisz dużo przetworów? Jak liczna jest Twoja rodzina? Czy potrzebny Ci jest duży zamrażalnik?

Wiele parametrów lodówki zależy od Twojej aktywności. To przede wszystkim pod nią oraz własne oczekiwania, powinieneś dobrać model. Nie ma uniwersalnej lodówki doskonałej! Drugą kwestią są Twoje możliwości przestrzenne. Na pewno w nieco wygodniejszej sytuacji są osoby kupujące lodówkę do nowej kuchni. W przypadku poszukiwania nowego modelu na miejsce poprzedniego urządzenia możemy być ograniczeni rozstawem szafek lub wymiarami blatów kuchennych.

Sprawdź nasze rankingi najlepszych lodówek różnych typów:

Czym są lodówki side by side?

Lodówka side by side – co to znaczy? Podobnie jak inne chłodziarki posiadają komorę chłodzenia i zamrażalnik. O ile jednak zwykła lodówka posiada obydwa segmenty umieszczone jeden pod drugim, o tyle w lodówce side przylegają one do siebie bokiem. Stąd nazwa typu urządzenia. Najczęściej po prawej stronie znajduje się chłodziarka, a po lewej – zamrażalnik. Obie części lodówek side posiadają osobne drzwi. Dlatego też często lodówka side by side bywa określana jako „dwudrzwiowa”.

Co daje taka konstrukcja lodówki side by side? Przede wszystkim jest ona znacznie bardziej pojemna niż tradycyjna chłodziarka. Nierzadko pomieści ona żywność dla całej rodziny! W pewnym stopniu jej pojemność wpływa także na jej rozmiar. Typowy model side jest szerszy niż tradycyjna lodówka. Choć i tu spotkać możemy na rynku produkty o różnych wymiarach.

Jak korzystać z lodówki side by side?

Lodówki side by side określane są mianem lodówek o podwyższonej funkcjonalności. I nie wynika to wyłącznie z większej pojemności tych urządzeń. Modele side by side mają znacznie bardziej praktyczny układ wewnętrzny. Pozwala on na komfortowe przechowywanie większej ilości produktów spożywczych.

Każda lodówka side by side posiada dwie części – chłodzącą i zamrażającą. Nie są one równe. Zazwyczaj po lewej stronie znajduje się część „węższa” czyli zamrażalnik. I choć będzie on mniejszy niż część chłodziarkowa, to jednak i tak znajdziesz tam sporo miejsca! Zaletą zamrażarki w lodówce side by side jest nowoczesny układ wnętrza. Zamiast tradycyjnych kilku półek, w produktach side by side znajdziesz wiele mniejszych półek i przegród. Znacznie ułatwiają one przechowywanie mrożonej żywności. Wygodny i łatwy dostęp do produktów w chłodziarce zostanie doceniony praktycznie przez każdego! A powyższe rozwiązania nie zawsze są dostępne w tradycyjnych lodówkach.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:

Lodówki side by side- budowa i charakterystyka

Lodówka side by side składa się z wspomnianych dwóch segmentów. Te pionowy podział to ich znak rozpoznawczy. Jedna część jest większa od drugiej. Niemniej jednak obydwa mają tę samą wysokość oraz kształt prostokąta. Każdy segment posiada osobne drzwiczki, choć zdarzają się i modele side by side z 3 osobnymi drzwiczkami. Drzwiczki zazwyczaj otwierają się na zewnętrzną stronę – jest to wygodna opcja.

Sam system działania lodówki side by side nie różni się z kolei od chłodziarek innego typu. Podobne technologie funkcjonują w innych lodówkach. Najważniejszą rolę odgrywają części odpowiedzialne za kontrolowanie poziomu temperatury w obydwu segmentach. Tak jak inne chłodziarko-zamrażarki, lodówki side by side posiadają sprężarkę. Jest to część odpowiadająca za cały układ chłodzący oraz jego pracę.

Jak działa chłodziarka side by side?

Lodówka side by side – co to znaczy? Czy one działają inaczej niż tradycyjne chłodziarki? Nie! Główną różnicą jest konstrukcja, podział na segmenty i duża pojemność komór urządzenia. Sam podstawowy mechanizm działania lodówki side by side nie odbiega od mechanizmu pozostałych urządzeń.

Najważniejszą częścią jest wspomniana sprężarka. Jej inna nazwa to agregat. Aby agregat mógł działać, w urządzeniu koniecznie musi znajdować się czynnik chłodzący, posiadający właściwości termodynamiczne. Bez tego produktu ani rusz! To właśnie ta substancja uczestniczy w wymianie ciepła i umożliwia chłodzenie komór lodówki.

Zakup lodówki side by side a zużycie prądu.

Wiele osób obawia się, że skoro te typ urządzenia jest duży, to jego zapotrzebowanie na energię będzie również dużo większe. Czy faktycznie lodówka side by side pobiera więcej prądu niż tradycyjne urządzenia? Nie do końca tak jest i trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Na wszystko wpływa bowiem klasa energetyczna konkretnego modelu!

W przypadku lodówek side by side o najwyższej klasie energetycznej może się okazać mniejszy niż w niejednej lodówce tradycyjnej. Ale też i na odwrót. Dlatego warto zawsze sprawdzić specyfikę urządzenia przed zakupem. Producenci podają wszystkie informacje. A wiedza o tym ile Cię będzie kosztowało korzystanie z urządzenia pomaga w wyborze preferowanych produktów.

Jakie dodatkowe funkcje może mieć lodówka side by side?

Lodówka side by side ma większą pojemność i osobne, pionowe segmenty z pragmatycznie rozplanowanymi wnętrzami. Ale to tylko i wyłącznie standard, jaki ma każde z urządzeń! A konsumenci wymagają coraz więcej. Dlatego wiele modeli side by side posiada także nowoczesne, dodatkowe funkcje.

Często dostępna jest chociażby kostkarka. Pozwala ona zawsze mieć lód pod ręką. Lodówka z kostkarką może być wyposażona w specjalny pojemnik lub być podłączona do źródła wody. Jeśli marzysz o urządzeniu z funkcją tworzenia lodu to koniecznie zwróć uwagę na tę specyfikację.

Innym udogodnieniem jest dyspenser wody. Jak działa dystrybutor wody? Daje on możliwość, aby mieć czystą i schłodzoną wodę w każdym czasie i godzinie! Co ważne, schłodzoną wodą możesz się cieszyć bez otwierania drzwi lodówki. Wystarczy, że podstawisz szklankę do dyspensera. Możesz też szybko nalać wodę do butelki, gdy przyjdą goście.

Komora świeżości to kolejne udogodnienie, które często bywa standardem pośród lodówek side by side. Jest to dodatkowa komora w lodówce, która posiada niższą temperaturę niż reszta chłodziarki. Urządzenie wyposażone w te funkcje nadaje się idealnie do przechowywania warzyw, owoców czy mięs. Utrzymują one świeżość dłużej, nie dochodzi jednak do ich zamrażania.

Obowiązkowo wybierz model wyposażony w funkcję „No frost’. Jest to system, który zapewnia doskonałą wentylację wnętrza lodówki. Kontroluje wilgotność, temperaturę i zapobiega osadzaniu się lodu i szronu w lodówce i zamrażarce. Tradycyjną chłodziarkę musisz raz po raz osuszać. Z systemem no frost nie ma takiej potrzeby!

Czy warto kupić lodówkę side by side?

Pytanie, czy warto kupić lodówkę side by side, pojawia się coraz częściej. Urządzenie to ma swoje niewątpliwe zalety. Urządzenie side by side to przede wszystkim duża wygoda użytkowania i więcej miejsca na przechowywanie żywności. Różnica pomiędzy tradycyjnym urządzeniem jest znaczna!

Istotny jest także układ wnętrza. Chodzi tu o nowoczesny i funkcjonalny rozkład półek, szuflad do napojów i komór, który gwarantuje dużą wygodę i ułatwia utrzymanie porządku w lodówce. Lodówka side by side to dobry wybór dla osób, które często robią większa zapasy i potrzebują przestrzeni do ich przechowywania. Jeśli miałeś lodówkę i myślałeś o tym, by kupić dodatkową zamrażarkę… lepiej rozważ po prostu dobry model side by side! Również posiadacze większej kuchni mogą rozważyć tę opcję – chociażby ze względu na samą wygodę użytkowania.

Idealna lodówka dla rodziny?

Mówi się, że lodówka side by side to idealna propozycja dla dużych rodzin. To właśnie tacy klienci przykładają szczególną uwagę do najbardziej pojemnych modeli. I nie ma się co dziwić! Lodówki „o dwóch drzwiach” to idealny wybór w domach, w których jest wielu domowników i zapasy żywności bywają większe. A chłodziarka side by side z łatwością wszystko pomieści, w odróżnieniu od tradycyjnych chłodziarko-lodówek.

Kiedy lodówka „o dwóch drzwiach” raczej nie jest dla nas?

Choć zalety produktów side by side są liczne, to mają też pewne wady. Przede wszystkim chodzi o wielkość tych urządzeń. Problemem nie jest sama głębokość – w ofertach producentów dostępne są modele o standardowej głębokości. Side by side bywają zazwyczaj szersze, w związku z czym trzeba przewidzieć więcej miejsca do ich podłączenia.

Problem mogą mieć osoby, których kuchnia nie jest duża i była wcześniej zaplanowana. Gdy wymienia się starą chłodziarko-zamrażarkę na nową to zazwyczaj nowy sprzęt musi mieć zbliżone wymiary. Podłączenie lodówki side by side może okazać się niemożliwe bez większej reorganizacji przestrzeni w kuchni.

Pamiętaj jednak, że sam fakt posiadania małej kuchni nie wyklucza możliwości montażu lodówki side by side. Producenci oferują większe oraz mniejsze modele. Lodówka ta sprawdzi się nawet w małej zabudowie, o ile przestrzeń zostanie właściwie zaplanowana. Dlatego planując nową kuchnię już od razu zdecyduj, jaki typ chłodziarki chcesz mieć. Wówczas wpasowanie i podłączanie chłodziarek side by side nie stanowi problemu.

Gdzie kupić dobrą lodówkę side by side?

Lodówki side by side bywają droższe od tradycyjnych modeli, ale za to bardziej funkcjonalne. Oferują więcej miejsca i duży komfort użytkowania. W sklepach znajdziesz liczną ofertę modeli sie by side marek takich jak Beko, Siemens czy Samsung. Aby ułatwić Ci wyszukiwanie wymarzonego modelu przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najlepszych lodówek Side-by-Side na rynku. Jesteśmy pewni, że w naszym porównaniu znajdziesz coś dla siebie!