Magiczna gąbka
Ślady kredek na ścianach psują Ci nastój? Kran w łazience nie chce się na doszorować, a do czyszczenia fug brakuje Ci cierpliwości? Jest na to sposób! Magiczna gąbka! To produkt, który sprawdza się wszędzie tam, gdzie inne środki nie dają sobie rady!
I choć magiczna gąbka nie ma nic wspólnego z magią, to warto przetestować, jak działa. Wystarczy odrobina wody i trochę zapału do sprzątania. Zobacz, jak z użyciem magicznej gąbki można usunąć najgorsze plamy i zabrudzenia w domu.

Co to jest magiczna gąbka?
Na pierwszy rzut oka magiczna gąbka wygląda jak zwykła gąbka do zmywania. Jest biała, dość delikatna i mieści się w dłoni.
W rzeczywistości pod nazwą magicznej gąbki kryje się pianka melaminowa. To materiał znany ze swoich właściwości usuwania śladów. Melamina likwiduje wiele rodzajów zabrudzeń, w tym plamy odporne na tradycyjne środki. Jak to wygląda w praktyce?
Przede wszystkim magiczna gąbka doskonale sprawdza się do czyszczenia ścian. Jest niezwykle skuteczna w usuwaniu zacieków, a także śladów po kredkach, flamastrach i długopisach. Co ważne, dobrze czyści zarówno gładką ścianę, jak i chropowatą powierzchnię. Ale to nie wszystko.
Magiczną gąbką można bowiem wyczyścić brudne fugi i parapety. Ponadto drzwi, blaty i fronty szafek. Melamina nadaje się do czyszczenia elementów plastikowych i części z gumy. To najlepszy produkt do usuwania kleju po naklejkach. Gąbką można też zetrzeć pozostałości po lakierze do paznokci.
Ale magiczna gąbka jest niezastąpiona także podczas czyszczenia sprzętów. Można nią czyścić kuchenki, okapy i piekarniki – świetnie sprawdza się do usuwania tłustych plam. Ponadto gąbka czyści na wysoki połysk zabrudzoną powierzchnię płytek i lustra. Skutecznie usuwa osad z mydła i nieestetyczne zacieki.
Jak działa magiczna gąbka?
Magiczną gąbkę można stosować na wielu powierzchniach w domu: w kuchni, salonie i w łazience. Jej działanie można porównać do szkolnej gumki… lub do papieru ściernego. Gąbka usuwa zabrudzenia ze ścian na zasadzie ścierania. Ważne, by ścierając brud, nie dociskać jej za mocno do powierzchni.
Magiczna gąbka jest produktem chętnie wybieranym przez konsumentów. Można jej używać wielokrotnie, praktycznie bez ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że gąbka zużywa się w czasie każdego czyszczenia. Z tego powodu dobrze mieć pod ręką więcej niż jedną sztukę.
Magiczna gąbka, z czego jest zrobiona?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, magiczna gąbka jest wykonana z pianki melaminowej. Jest to lekki i ekologiczny materiał wykorzystywany do izolacji. Posiada delikatną strukturę i łatwo się kruszy. Mimo tego świetnie sprawdza się do usuwania zabrudzeń i plam.

Planujesz zakupy? Sprawdź promocyjne oferty godnych zaufania sklepów:
Magiczna gąbka, jak używać?
Aby skutecznie czyścić magiczną gąbką, nie potrzeba żadnych detergentów. Wystarczy namoczyć ją odrobiną wody, ostrożnie wycisnąć i… zabrać się do sprzątania zabrudzeń ze ścian.
W czasie czyszczenia nie należy używać siły. Niewskazane jest szorowanie, ścieranie czy intensywne wycieranie -w ten sposób możesz tylko porysować czyszczoną powierzchnię. Nie rób więc nic na siłę! Zamiast tego delikatnie dociśnij magiczną gąbkę do ściany. W ten sposób powinieneś usunąć ślady mazaków, tłuste plamy czy pozostały brud.
Jeśli planujesz wyczyścić wszystkie ściany, to pamiętaj, aby wcześniej wykonać próbę. W tym celu użyj magicznej gąbki w mało widocznym miejscu. Po czyszczeniu nie widać zabrudzeń? W takim razie możesz wytrzeć gąbką całą powierzchnię.
Pamiętaj też, że rezultat czyszczenia zależy od rodzaju farby. I tak farby ceramiczne są bardziej odporne na ścieranie niż farby akrylowe. W takim przypadku dużo trudniej jest porysować powierzchnię. Równie ważna jest wielkość czyszczonych powierzchni. Im mniejsza powierzchnia, którą czyścimy, tym łatwiej uzyskać jednolity koloryt.
Jak widzisz, magiczna gąbka to produkt o wszechstronnym zastosowaniu. Jednak nie na każdej powierzchni zdaje egzamin. Kiedy więc lepiej z niej zrezygnować?
Gdy na czyszczenie czekają produkty z drewna: meble, zabawki czy akcesoria kuchenne. Magiczna gąbka może je uszkodzić, szczególnie gdy powierzchnia jest pomalowana wyłącznie samą farbą.
Podobnie jest z czyszczeniem powierzchni lakierowanych. Magiczna gąbka prędzej zostawi rysy na lakierze niż wyczyści go na wysoki połysk. Lepiej więc zrezygnować z jej używania.
Magiczną gąbką nie powinno się czyścić produktów ze skóry i ekoskóry. Skórzane ubrania, torebki czy meble mają warstwę ochronną, którą gąbka może po prostu wytrzeć.
Gąbka w ogóle nie nadaje się do czyszczenia tapicerowanych mebli czy ubrań. I to nie tylko tych ze skóry. Podczas ścierania może bowiem naruszyć ich strukturę. W efekcie czyszczony produkt ulegnie zniszczeniu.
Magicznej gąbki nie należy używać też do zmywania naczyń. W czasie czyszczenia gąbka kruszy się, więc może się osadzać na talerzach lub kubkach. W rezultacie jej mniejsze części mogą dostać się do jedzenia.
I najważniejsze: magicznej gąbki nie wolno używać do mycia ciała! To produkt o zupełnie innym przeznaczeniu. I mimo że nie jest toksyczny, to najlepiej trzymać go poza zasięgiem dzieci.
Magiczna gąbka, gdzie kupić?
Magiczna gąbka to alternatywa dla tradycyjnych gąbek, ścierek i zmywaków. Jest wydajna, tania i łatwo dostępna. Gąbkę możesz kupić w wielu różnych sklepach i drogeriach. Są to między innymi: Lidl, Biedronka czy Rossmann.
Jak widać, magiczne gąbki mogą zdziałać cuda. Szczególnie gdy mowa o trudnych do usunięcia plamach ze ścian. Dzięki nim utrzymanie domu w czystości jest dużo łatwiejsze.